Nvidia prezentuje komputer dla samochodów
Dodane przez romek_xx dnia 07.01.2015 22:58:30

Podczas targów CES Nvidia zaprezentowała własny komputer dla samochodów – Drive PX. Urządzenie ma pomóc w interpretowaniu otoczenia pojazdu i reagowaniu na wydarzenia.


Treśœć rozszerzona

Nvidia jest dużym dostawców układów scalonych dla producentów samochodów, jednak to sami producenci muszą odpowiednio oprogramować te układy. Drive PX jest kompleksowym urządzeniem, ułatwiającym pracę programistom z przemysłu motoryzacyjnego.

W komputerze wykorzystano mikroprocesor graficzny Tegra X1, który jest zdolny do jednoczesnego przetwarzania obrazu z 12 kamer. Komputer wyposażono w oprogramowanie zdolne do współpracy z systemami autonomicznego sterowania samochodem. Jednak tym, co najbardziej przyciąga uwagę, jest zastosowanie techniki deep learning w systemie rozpoznawania otoczenia. Komputer może tworzyć też mapy 3D i inne obrazy wyświetlane na desce rozdzielczej.

To niesamowite, że taka moc obliczeniowa trafi do samochodów. To pierwszy komputer, który wydaje się naprawdę gotowy do współpracy z samochodami. To autopilot dla samochodów - ekscytuje się profesor John Leonard z MIT-u, który specjalizuje się w autonomicznych pojazdach.

Maszyna Nvidii jest w stanie rozpoznać na drodze inne samochody, pieszych, rowerzystów i znaki. Nawet gdy obiekty te są częściowo ukryte. Nie nazwałbym tego przełomem, ale dalszym postępem w dziedzinie, która rozwija się od lat - mówi Yoshua Bengio z University of Montreal. Ten specjalista od techniki deep learning uważa, że skomercjalizowanie produktu Nvidii to ważny krok naprzód. Podobnego zdania jest Yann LeCunn z New Yort University. To ważny krok, gdyż dotychczasowe produkty były zamknięte, wykorzystywały specjalnie przygotowanego, nieelastycznego sprzętu i zwykle były czarnymi skrzynkami, których producenci nie mogli tak naprawdę dostosować do swoich potrzeb - mówi LeCunn.

Pierwszym klientem Nvidii zostało Audi. Firma zaprezentowała koncepcyjny luksusowy Audi Prologue wyposażony w Drive PX.

Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/Drive-PX-komputer-samochod,21676 i http://www.technologyreview.com/news/533936/ces-2015-nvidia-demos-a-car-computer-trained-with-deep-learning/