Przez pięć barier
Dodane przez romek_xx dnia 03.07.2014 11:33:00

Fizycy z Innsbrucku zaobserwowali zjawisko tunelowania kwantowego przez pięć barier. Obserwowana cząstka aż pięciokrotnie złamała zatem zasady klasycznej fizyki.

 


Treśœć rozszerzona

Tunelowanie kwantowe to zjawisko polegające na tym, że cząstka przechodzi przez barierę potencjału o wysokości większej niż energia cząstki. Na gruncie klasycznej fizyki zachowanie takie jest niemożliwe, gdyż łamie zasadę zachowania energii. Tymczasem mechanika kwantowa pozwala tunelowanie kwantowe.

Obecnie tunelowanie kwantowe wykorzystujemy m.in. w diodach tunelowych czy skaningowym mikroskopie tunelowym. Urządzenia te mają tę cechę wspólną, że dochodzi tam do tunelowania przez pojedynczą barierę.

Naukowcy z Austrii umieścili atomy cezu w otoczeniu schłodzonym niemal do zera absolutnego. Za pomocą laserów stworzyli liczne bariery. Atomy mogły przemieszczać się w otoczeniu jedynie pokonując bariery. Ruch atomów został wywołany poprzez bezpośrednie przyłożenie doń siły wzdłuż jednej z osi macierzy, w której się znajdowały. Tak zaplanowany eksperyment pozwala na bezpośrednie obserwowanie atomów i stwierdzenie, ile barier pokonały.

Eksperyment wykazał, że przeszły one przez pięć barier. Podczas kolejnych badań naukowcy chcą zastanowić się, w jaki sposób można wykorzystać takie zjawisko.

Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/tunelowanie-kwantowe-atom,20482