Nagrody Elektra 2013
Dodane przez Barnaba dnia 12.09.2013 09:04:47

Festiwal Europejskich Nagród Elektronicznych Elektra to impreza dedykowana inżynierom i przedsiębiorstwom poświęconym branży elektronicznej. Laureaci są nagradzani m.in. za innowacyjne produkty, inicjatywy pracowników oraz osiągnięcia biznesowe, które najbardziej zaimponowały niezależnemu składowi sędziowskiemu
Treśœć rozszerzona

 

Festiwal Europejskich Nagród Elektronicznych Elektra to impreza dedykowana inżynierom i przedsiębiorstwom poświęconym branży elektronicznej. Laureaci są nagradzani m.in. za innowacyjne produkty, inicjatywy pracowników oraz osiągnięcia biznesowe, które najbardziej zaimponowały niezależnemu składowi sędziowskiemu, którego członkami są prof. Informatyki Steve Furber z Uniwersytetu Manchesteru; Adam Fletcher, prezes Electronic Components Supply Network; Derek Boyd, CEO Narodowego Instytutu Mikroelektroniki (NMI); Markus Levy, przewodniczący Konsorcjum Testowania Wzorcowego Mikroprocesorów (EEMBC); Marco Pisano kierownik programu z Intellect i Jon Howes dyrektor ds. technologii w Beecham Research. Lista zakwalifikowanych finalistów do Nagród Elektra 2013 znajduje się pod tym adresem.

Organizatorzy oferują możliwość zagłosowania internautom w kategorii Najbardziej Innowacyjny produkt. Redaktorzy serwisu Electronics Weekly wyselekcjonowali pięć produktów, które ich zdaniem najbardziej zasługują na ten tytuł. Oto propozycje :

Urządzenie dotykowe Bulldog (Redux Labs)

Bulldog należy do czwartej generacji urządzeń dotykowych, które umożliwiają nie tylko operowanie na współrzędnych punktu dotyku i rozmieszczeniu elementów interfejsu obsługiwanej aplikacji, lecz określają również siłę nacisku. Przykładowy program graficzny wykorzystujący te możliwości może dostosowywać grubość pędzla na podstawie nacisku - przy lekkim dotyku pędzel o małej średnicy, a wraz ze zwiększaniem siły proporcjonalnie większa średnica.

Egzemplarz demonstracyjny wykorzystuje opatentowaną technologię opartą na falach dźwiękowych wykorzystując precyzyjnie skonfigurowany podsystem audio i malutkie siłowniki. To rozwiązanie oferuje bardzo dużą precyzję umożliwiając niemal "wyczucie" klawiszy pod palcami. W celu obliczenia siły nacisku, Bulldog korzysta z technologii tuszu przewodzącego, lecz również możliwe jest zastosowanie mikrosystemów i rezystorów czułych na nacisk.

Wzmacniacz pokrycia dla sieci LTE 4G do użytku wewnętrznego (Zinwave)

Wspomniany wzmacniacz jest systemem rozmieszczonych anten (DAS - distributed antenna system), który zapewnia pokrycie na większym obszarze bezprzewodowych sieci komórkowych włączając w to sieci LTE. DAS to zestaw technik, które rozszerzają zasięg pojedynczej stacji bazowej na obszar dużego kompleksu takiego jak stadion czy lotnisko.

Istotną właściwością DAS jest jego transparentność, oznacza to, że dostarcza sygnał do niezmodyfikowanej stacji bazowej zupełnie, jakby był połączony ze stacją bezpośrednio.

Zinwave posiada szerokopasmowy system – wzmacnia cały zakres od 150MHz do 2.7GHz.

Przesyłanie strumieniowe audio/video poprzez Ethernet i 802.11 (XMOS)

XMOS umożliwił tworzenie sieci liniowych pomiędzy urządzeniami audio/video korzystającymi z mikrokontrolerów i strumieniowe przesyłanie danych. To rozwiązanie pozwala na pominięcie pośredniego switcha, redukując koszty i znacznie upraszcza łączenie urządzeń w sieć.

Cyber-nosorożec napędzany przez Raspberry Pi

Erica, bo tak nazwano nosorożca, jest systemem bazującym na komputerach Raspberry Pi, który potrafi kontaktować się z przechodniami korzystając z kamer, diod LED, mikrofonów i algorytmów sztucznej inteligencji. Nosorożec jest dziełem Wydziału Elektroniki i Informatyki Uniwersytetu Southampton i został stworzony by uczcić 40-lecie założenia Zoo Marwella.

Erica została wyposażona w pamięć krótko- i długotrwałą. Pierwsza pozwala reagować na interakcje z otoczenia, natomiast druga gromadzi „wspomnienia” poprzednich akcji wpływając na wirtualny nastrój i zachowanie nosorożca.

Za kontrolę nosorożca odpowiada pięć jednopłytkowych komputerów Raspberry Pi. Erica komunikuje się przy pomocy 32 diod LED umieszczonych na ciele, 15 LED RGB na rogu, ruchomych uszach i oczach oraz wyświetlacza na korpusie. Natomiast sama reaguje na otoczenie za sprawą zamontowanych kamer w oczach, mikrofonom, a także dzięki dedykowanej aplikacji.

Wzmacniacz stereo dla bezprzewodowych głośników z Bluetooth (HiWave Audio)

HiWave Audio zaprojektował wzmacniacz o niskim poborze mocy z interfejsem Bluetooth przeznaczony do pracy z zasilanymi na baterie głośnikami bezprzewodowymi.

Technika cyfrowej modulacji audio zastosowanej w tym wzmacniaczu znacznie obniża pobór mocy przy odtwarzaniu muzyki przy proporcjonalnie małym zniekształceniu dźwięku. Według producenta przy odtwarzaniu dźwięku o średniej głośności bateria wytrzymuje dziesięciokrotnie dłużej w porównaniu do wzmacniaczy klasy D, a technologia wyszukiwania kopertowego eliminuje efekt „ucinania” dźwięków przy wysokich poziomach głośności.

Cały moduł, o nazwie HiAM-DBA3-300, ma wymiary 110x46x29mm i może być zasilany pojedynczym akumulatorem litowo-jonowym 3,7V, poprzez USB (0.5A) lub przez zasilacz sieciowy 1.5A.

 

Zagłosować na swojego faworyta można na stronie Electronics Weekly (link)

 

Źródła: [1][2]