Eagle 6.2 na komputerze z systemem Linux- Ubuntu 12.04LTS- aktualizacje
Dodane przez Przemek6 dnia 09.05.2012 15:33:37

Aktualizacja 1: Dodawanie katalogów, bibliotek i plików.

Aktualizacja 2: Dodawanie bibliotek z elementami.


Uruchamiając Eagle z menu Miejsca/Katalog domowy/Eagle-6.2.0/bin/eagle (lub w moim przypadku: /home/romek/eagle-6.2.0/bin/eagle) będziemy widzieć Panel kontrolny (Panel sterowania) Eagle, w lewej części Panelu, są widoczne w postaci drzewa katalogi i pliki. Przy tym sposobie uruchamiania, nie ma problemu.

Problem może się pokazać, podczas uruchomienia Eagle z ikony na Pulpicie. Zobaczyć możemy serię pytań o lokalizację i utworzenie katalogów (folderów) potrzebnych Eagle.


Treśœć rozszerzona

Aktualizacja 1: Katalogi, biblioteki i pliki...

Uruchamiając Eagle z menu Miejsca/Katalog domowy/Eagle-6.2.0/bin/eagle (lub w moim przypadku: /home/romek/eagle-6.2.0/bin/eagle) będziemy widzieć Panel kontrolny (Panel sterowania) Eagle, w lewej części Panelu, są widoczne w postaci drzewa katalogi i pliki. Przy tym sposobie uruchamiania, nie ma problemu.


Problem może się pokazać, podczas uruchomienia Eagle z ikony na Pulpicie. Zobaczyć możemy serię pytań o lokalizację i utworzenie katalogów (folderów) potrzebnych Eagle.


Te po naszej odpowiedzi No nie zostaną utworzone, i przy każdym uruchomieniu te pytania będą się powtarzać. Po wybraniu Yes zostaną utworzone w Katalogu domowym, ale nie będą zawierać żadnych bibliotek czy plików, które są w domyślnych katalogach po zainstalowaniu Eagle. Objawiać się to będzie tym, że po uruchomieniu Eagle, gdy w Panelu sterowania zrobimy próbę rozwinięcia Libraries (klikając na znak + przy katalogu) nie zobaczymy nic, gdyż jest on pusty.


Należy więc w Panelu sterowania Eagle, wejść w menu Options i wybrać Directories. Tu mamy linijkę $EAGLEDIR/ wskazującą, że dany katalog (biblioteka itd.) jest w folderze gdzie jest zainstalowany Eagle. O ile w przypadku uruchamiania poprzez menu Miejsca/Katalog domowy/Eagle-6.2.0/bin/eagle ścieżka jest właściwa i prawidłowa, to przy uruchamianiu przez ikonę stworzoną na pulpicie, ta ścieżka jest błędna, gdyż potwierdzając pytanie o lokalizację katalogów, utworzyliśmy ją w Katalogu domowym bez żadnych plików i bibliotek. Program tak reaguje domyślnie, należy mu to zmienić.
Wybieramy więc na początek ścieżkę dostępu do bibliotek. Klikamy na pierwszą pozycję w oknie Directories, tj. Libraries.


Musimy wykasować całą ścieżkę domyślnie wpisaną ($EAGLEDIR/lbr) następnie klikamy Browse... i poruszając się w strukturze katalogów odnajdujemy miejsce zainstalowania programu Eagle, w moim przypadku /home/romek/Eagle-6.2.0/lbr i potwierdzamy to przyciskając OK.


Następnie zajmujemy się pozostałymi katalogami: dru, ulp, scr, cam i projects. Po tej operacji, okno Directories, u mnie wygląda tak jak na zdjęciu.


Tutaj uwaga. Nie musimy kasować ścieżki $EAGLEDIR, ale wtedy, np. w katalogu Libraries, jeśli przy pytaniach o utworzenie katalogów wybierzemy Yes, będziemy mieli dwa podkatalogi: jeden pusty, drugi z bibliotekami. Polega to na tym, że w Eagle możemy podać kilka ścieżek dostępu do katalogów z bibliotekami i plikami.


Jeśli je na początku utworzyliśmy, a później modyfikujemy ścieżkę Directories, możemy śmiało te puste katalogi z Katalogu domowego usunąć. Nie będzie ich więc i nie będzie się pojawiać pytanie o ich utworzenie. Gdybyśmy te puste katalogi usunęli, a pozostałby wpis $EAGLEDIR w Directories, przy każdorazowym uruchomieniu Eagle za pomocą ikony na Pulpicie, bylibyśmy pytani o ich utworzenie.Aktualizacja 2: Dodawanie bibliotek z elementami.

1- Na początek metoda prosta, bo polegająca na tym, że możemy puste katalogi o których mówiłem wcześniej, pozostawić w lokalizacji która została utworzona w czasie gdy na pytania o stworzenie tych katalogów odpowiedzieliśmy Yes, nie mamy wtedy problemu z prawami dostępu do katalogu. Możemy w każdej chwili dodawać i usuwać zbędne biblioteki. Wchodząc wtedy w menu Options/Directories, nie kasujemy wpisu $EAGLEDIR, ale klikamy od razu Browse... i w drzewie katalogów i plików dodajemy lokalizację domyślnego katalogu w którym został zainstalowany program Eagle wybierając konkretny katalog dla opcji którą zmieniamy. Mamy więc dwa katalogi, jeden w strzeżonej przez system lokalizacji, do której opcję wklejania biblioteki opisuję niżej, a drugą bez ograniczeń prawami dostępu, do której w każdej chwili możemy wklejać biblioteki czy inne pliki. Skutek takiego działania będzie taki, że na zdjęciu powyżej, mielibyśmy dwa pełne katalogi, o ile wkleimy coś do drugiego katalogu. Jest niestety i wada tego rozwiązania (o ile można to tak nazwać). Możemy sobie niechcący lub nieświadomie sami albo z czyjąś pomocą usunąć te katalogi. Druga metoda trochę trudniejsza, ale zabezpiecza nasze zbiory i nie tak łatwo je usunąć. Do tego punktu nie wklejałem zdjęć, gdyż są to te same które znajdują się powyżej i łatwo je znaleźć.

2- Teraz metoda trudniejsza. No więc tak, mamy potrzebę dodania znalezionej w necie biblioteki z elementami, które chcemy użyć w naszym projekcie. Jak ją wrzucić do katalogu lbr w folderze gdzie mamy zainstalowane Eagle? Standardowa próba „przeciągnij i upuść” na katalog w Panelu kontrolnym Eagle skutkuje komunikatem jak niżej. O ile na wcześniejszej (tej na której pracowałem) wersji Ubuntu tj. 11.04 udało mi się uruchomić pobraną bibliotekę jako administrator (miałem taką opcję pod PPM) i skopiować tą metodą, na wersji U12.04LTS ta nie okazała się skuteczna, a pozycji tej pod PPM nie mam.Próba przeciągnięcia lub skopiowania biblioteki na folder lbr w lokalizacji zainstalowania Eagle, skutkuje podobnym, ale już więcej mówiącym komunikatem.Użyjmy więc Terminala i poznanej z instalacji metody przeciągania i kopiowania, którą zastosowaliśmy w czasie instalacji bibliotek wymaganych do instalacji. Dla przypomnienia, otwieramy Terminal, wpisujemy polecenie sudo su, potwierdzamy naszym hasłem i jesteśmy zalogowani jako root. Wpisujemy polecenie cp, następnie [spacja] i przeciągamy bibliotekę (w moim przypadku) z Pulpitu na okno Terminala. Strzałkami i Backspace kasujemy apostrofy, następnie [spacja] i przeciągamy z otwartego okna katalogu gdzie mamy zainstalowany Eagle katalog lbr. Wszystko potwierdzamy przyciskiem [Enter] i mamy cel osiągnięty.


Co można potwierdzić w czasie uruchomienia Eagle i wyszukaniu instalowanej biblioteki.


Ode mnie: Może są i inne, może nawet prostsze patenty i metody operacji które opisuję. Te jednak które podaję są tymi, do których sam doszedłem. Może z lekką pomocą różnych źródeł o których pisałem wcześniej lub wymiany myśli w czasie dyskusji na forum Eres. Dlatego nie będę polemizował, czy można to zrobić inaczej czy nie, bo zapewne jest i inny sposób na to. Jeśli ktoś zna prostsze metody lub zrobiłby to inaczej, zawsze można podyskutować na forum Eresa. Tu mnie można znaleźć w każdym bądź razie.
Jeśli ktoś korzystając z moich porad uzyska z tego tytułu jakieś profity, zachęcam do przekazania dowolnego datku na rzecz ochrony ptaszków. Nie wymagam potwierdzenia i nie określam kwoty. Po prostu, jeśli ktoś chciałby się w jakiś sposób odwdzięczyć, niech wybierze sobie fundację w tym temacie i przekaże im kwotę którą sam sobie określi. Ja będę miał satysfakcję z tego faktu.

Romek_xx