Humanoidalny robot zamiast pracownika?
Dodane przez Przemek6 dnia 10.11.2011 09:26:04

  Robot REEM to wyjątkowa maszyna, która może przejąć wiele z prac wykonywanych dotychczas prze ludzi. Urządzenie kosztuje 200 tys. Euro, ale nie tylko jego cena budzi emocje. 

- Pomysł wprowadzenia robotów do pracy wzbudził duże kontrowersje – mówi reporterka Czwórki, Ola Jasińska. – Nie jest fajne, że konstruujemy drogie roboty, które mają zastąpić niskoopłacanych pracowników – podkreśla.
 Robot REEM ma 165 cm wzrostu. Pierwszym miejscem, w którym znajdzie zatrudnienie jest Narodowe Centrum Wystawowe w Abu Dabi. Na razie złożono zamówienie na 20 egzemplarzy tej humanoidalnej maszyny. 

 


Treśœć rozszerzona

- Ten robot ma stawy umożliwiające siadanie i wystarczająco silne serwomotory, by móc nosić ciężkie obiekty. Dzięki temu może zastępować ludzi w prostych pracach fizycznych - mówi Paweł Kamiński, dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami. Ekspert Czwórki dodaje, że robot powstał w dwóch wersjach – jeżdżącej na kołach i poruszającej się na nogach.

REEM wyposażony jest w system nawigacji oraz ekran dotykowy i może być wykorzystywany jako osobisty przewodnik. Pomogą mu w tym systemy namierzania i rozpoznawania twarzy. REEM będzie również przenosić bagaże oraz umożliwi przeprowadzenie wideorozmowy.

 

Źródło : polskieradio.pl