Telewizor 155 calowy OLED
Dodane przez Morfeusz dnia 15.10.2009 19:21:10
Co byście powiedzieli na wczorajszy mecz Polski ze Słowacją na 155 calach ? Czy gdybyśmy wszyscy posiadali takie telewizory i mogli w tymże rozmiarze podziwiać grę naszych piłkarzy ? Czy gdyby od tego czy oglądamy grę naszych na zwykłych kineskopach 15 calowych czy na takich 155 OLED’owych zależało czy Gancarczykowi piłka poślizgnie się w stronę bramki czy tam Gdzie powinna na aut ? Czy gdyby nasi wiedzieli że oglądamy ich na takim formacie i w takiej jakości że jesteśmy w stanie dostrzec ich sposób wiązania butów a nawet szwy piłki to dawali by z siebie nie 100 ale 200% tak żebyśmy mogli dostrzec jak piłka nagina strukturę siatki bramki przeciwnika ?
Treśœć rozszerzona
Firma Mitsubishi na japońskich targach CEATEC 2009 przedstawiła telewizor o przekątnej 155 cali który wykonany został w technologii OLED(następca LED, (Organic Light Emitting Diode).
Do tej pory jedynymi telewizorami kojarzącymi nam się z tak ekstremalną wielkością były plazmy. O technologii OLED słyszeliśmy już co nieco w telefonach komórkowych i choć prawdopodobnie do naszych polskich sklepów jeszcze ani jeden nie dotarł, technologia ta powoli zaczyna nabierać rozmachu. Telewizor firmy Mitsubishi swym rozmiarem przebił wykonanego w technologii plazmowej 150 calowego Panasonica i firma zapowiada iż nie jest to koniec. Tenże gigantyczny rozmiar udało się uzyskać poprzez odpowiednie połączenie 720 mniejszych modułów z których każdy liczy sobie 10x10cm, oczywiście połączonych tak blisko siebie że niemożliwym jest dostrzeżenie granic pomiędzy nimi.
Nie ma zasady wg której można określić maksymalną ilość wyświetlaczy jaką możemy w ten sposób połączyć dzięki czemu możemy uzyskać ekran o przekątnej jakiej byśmy sobie tylko życzyli. Niestety diody LED mają ograniczony czas działania sięgający ok. 20tysięcy godzin co daje mniej więcej 2,5 roku ciągłego użytkowania. Oczywiście planując kupno takiego telewizora trzeba dobrze przemyśleć co padnie pierwsze, taki telewizor czy nasz portfel od rachunków za prąd. Póki co nieznana jest data wypuszczenia takich telewizorów na rynek tak samo jak ich bliższe parametry i cena, ale ta z pewnością będzie niemała.
Oczywiście samej jakości obrazu jaki możemy uzyskać na takim sprzęcie nie da się opisać słowami. Zapewne większość z nas w dzisiejszych czasach otarło się o wyświetlacze LCD zwłaszcza popularne w laptopach, których posiadadaczami jest dzisiaj wiele osób i których rynek rozrasta się w coraz większym tempie. Jakość takich wyświetlaczy potrafi być zadziwiająco piękna tak więc spróbujmy sobie wyobrazić jeszcze lepszą jakość obrazu w jeszcze większym formacie. Z pewnością nam, poczciwym Polakom którzy pomimo dzisiejszej technologii wciąż są posiadaczami starych dobrych monitorów kineskopowych szczęki wylądowałyby na ziemi po doznaniu wzrokowym jakości takiego 155 calowego LED’owego telewizora. Technolgia OLED najprawdopodobniej zawita na dobre dopiero tak za 3 lata, lecz zanim tego rozmiaru i jakości sprzęt dostać będziemy mogli w naszych Polskich Media Expertach, poczekać będziemy musieli trochę dłużej.