Adapter boostera samochodowego
Dodane przez eres dnia 14.06.2005 08:33:28

Adapter boostera samochodowego


Z technicznego punktu widzenia, układ z boosterem jest często bardzo nieefektywny, ponieważ te monstrualne wzmacniacze są zazwyczaj po prostu dołączane poprzez tłumik do końcówek głośników istniejącej instalacji radioodbiornika samochodowego. W ten sposób dwa wzmacniacze wyjściowe są połączone kaskadowo, czyli (jak już wspomniano) wysoce nieefektywnie.

O wiele lepiej jest pobrać sygnał z suwaka regulatora głośności radioodbiornika samochodowego i doprowadzić go do wejścia boostera.

Zazwyczaj nie jest to wielka robota. Tak uzyskany sygnał musi być jednak buforowany i niekiedy wzmocniony.

Opisywany adapter w prosty sposób spełnia obydwie funkcje.

Stereofoniczne sygnały są podawane na wejściach K1, K4 i wzmacniane przez wzmacniacz operacyjny w każdym kanale. Wzmocnienie może być ustawione w przedziale od 1,5 do 22 za pośrednictwem odpowiednio P1 i P2. Poziomy te w większości sytuacji są więcej niż wystarczające. Maksymalne napięcie wyjściowe wynosi 2V (wartość skuteczna).

Wyjście każdego kanału jest rozdzielone pomiędzy odczepy przedni i tylni (lewy przedni LF, lewy tylni LB i odpowiednio RF i RB). Poziom głośności tylnych głośników ustawia się potencjometrem P3.

Stabilizator IC1 zapewnia stabilne napięcie zasilania wzmacniaczy operacyjnych (9V). Układ pobiera prąd nie większy niż 7mA.
schemat ideowy schemat ideowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT