Stereofoniczny wzmacniacz słuchawkowy
Dodane przez eres dnia 13.06.2005 22:36:41

Stereofoniczny wzmacniacz słuchawkowy


Proponowany układ umożliwia dwóm osobom słuchanie za pośrednictwem słuchawek dźwięku pochodzącego ze wspólnego źródła, np. walkmana lub discmana. Poziom natężenia dźwięku możemy regulować niezależnie dla każdego ze słuchaczy za pomocą potencjometrów obrotowych. Układ wzmacniacza jest bardzo prosty i jego wykonanie nie przysporzy kłopotów nawet zupełnie niedoświadczonemu konstruktorowi.

Opis działania układu

Niewiele jest tutaj do omawiania i tłumaczenia. W układzie zastosowano dwa podwójne wzmacniacze typu TDA7050, opracowane przez firmę Philips z myślą o stosowaniu ich w zasilanych bateryjnie odbiornikach radiowych i magnetofonach, przeznaczonych do słuchania muzyki za pośrednictwem słuchawek. Układy TDA7050 charakteryzują się bardzo małym poborem prądu i mogą poprawnie pracować w za kresie napięć zasilania od 1,6 do 6VDC (typowo 3,2V). Moc oddawana do obciążenia wynosi 35mW (przy napięciu 3V i słuchawkach o oporności 32om), co aż nadto wystarczy do kompletnego ogłuszenia słuchacza. Bardzo miłą cechą tych wzmacniaczy jest to, ze do działania nie potrzebują żadnych elementów zewnętrznych. Do regulacji siły głosu służą dwa podwójne potencjometry P1 i P2. Układ może być zasilany napięciem stałym o wartości z podanego wyżej przedziału, z tym, że zalecam zastosowanie dwóch baterii typu R6.

Montaż układu wykonujemy według ogólnie znanych zasad, rozpoczynając od elementów o najmniejszych gabarytach, a kończąc na wlutowaniu kondensatorów elektrolitycznych. Pod układy scalone warto zastosować podstawki. Układ zmontowany ze sprawdzonych elementów nie wymaga jakiegokolwiek uruchamiania ani regulacji i działa natychmiast poprawnie.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka i schemat montażowy płytka i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT