Muzykalny gadżet
Dodane przez eres dnia 19.06.2005 23:25:48

Muzykalny gadżet


Przedstawione urządzenie potrafi odegrać 8 melodyjek, dodatkowo sygnalizując swoje działanie przy pomocy 5 diod LED.

"Sercem" elektronicznego gadżetu jest układ scalony HT2884 firmy Holtek. Jest on bardzo rozbudowany - oprócz standardowego generatora tonów w jego wnętrzu znajduje się także generator szumu, który jest wykorzystywany do wytwarzania dźwięków symulujących instrumenty perkusyjne.

Diody LED D1..5 sterowane są bezpośrednio z wyjść układu HT2884. Sposób ich świecenia jest zależny od wersji zastosowanego układu US1. Rezystor R1 ogranicza prąd płynący przez diody LED, jego wartość należy dobrać indywidualnie, w zależności od zastosowanych diod (możliwe jest także zastosowanie zamiast R1 zwory). Rezystor R2 pozwala ustalić tempo odtwarzania melodii. Wartość podana na schemacie jest zalecana przez producenta.

Układ HT2884 jest wyposażony we wzmacniacz napięciowy, przystosowany do bezpośredniego sterowania piezoceramicznym przetwornikiem elektroakustycznym. Wyjścia tego wzmacniacza są oznaczone OUT i OUT' (znak " ' " oznacza negację). Urządzenie modelowe zostało przystosowane do sterowania głośnika elektromagnetycznego (dzięki zastosowaniu wzmacniacza z tranzystorem T1), ale możliwe jest sterowanie przetwornika piezo - jego wyprowadzenia należy dołączyć pomiędzy wyjścia wzmacniacza wbudowanego w HT2884, lecz w takim wypadku nie wolno montować rezystora R3 i tranzystora T1.

Niezależnie od wersji wykonania, napięcie zasilania powinno się mieścić w przedziale 2,4..3,3V (możliwe jest zasilanie z dwóch szeregowo połączonych bateri R3).

Sterowanie pracą układu HT2884 jest możliwe dzięki dwóm przyciskom, oznaczonym SERIAL i AUTO. Przy pomocy przycisku SERIAL możliwe jest sekwencyjne uruchamianie odtwarzania kolejnych melodii, przycisk AUTO wyzwala odgrywanie wszystkich melodii kolejno.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT