Elektroniczna kostka do gry v2
Dodane przez eres dnia 19.06.2005 22:42:12

Elektroniczna kostka do gry


Zasada działania kostki elektronicznej opiera się na wyborze jednej spośród setek tysięcy liczb generowanych przez układ. W układ został wbudowany prosty generator losowy, który generuje liczby od 1 do 6. Zadaniem gracza jest tylko uruchomienie generatora mikrowyłącznikiem SW1. Cały proces możemy uznać za losowy, ponieważ gracz zachowuje się dokładnie tak samo, jakby wyciągał kartkę z liczbą z olbrzymiej urny wypełnionej setkami tysięcy jednakowych kartek z liczbami.

Opis układu

Zasadniczym układem scalonym jest mikrokontroler PIC16C54. Pełni on rolę sterownika całego urządzenia. Pracuje z zegarem typu RC o częstotliwości około 4MHz. Mikro wyłącznik SW1 służy do uruchamiania procesu generacji liczby oczek. Układ U2, ULN2803 jest wzmacniaczem prądu diod LED i piszczyka. Rezystory R6..R10 ograniczają prąd diod świecących.

Cały układ może być zasilany z niestabilizowanego źródła napięcia 3-5,W. Ze względu na jego przeznaczenie i potrzebę mobilności warto przewidzieć zasilanie bateryjne. Baterie paluszkowe R6 wystarczą do zasilenia układu elektronicznej kostki.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT