Miniaturowy odbiorniczek FM
Dodane przez eres dnia 18.06.2005 15:14:10

Miniaturowy odbiorniczek FM


Proponowany układ jest w zasadzie prostą zabawką, modułem, który możemy zastosować jako uzupełnienie już wykonanego urządzenia elektronicznego, np. zegara. Zabawkowy charakter tego układu szczególnie podkreśla fakt, ze jest to odbiornik monofoniczny, nie posiadający jakiejkolwiek możliwości wyposażenia go w dekoder stereo (wynika to z konstrukcji wewnętrznej układu tunera), a nikt chyba nie traktowałby serio w końcu XX wieku takiego odbiornika.

Zabawkowy charakter odbiornika radiowego wynika tez z faktu, że jego wykonanie jest dziecinnie proste, zbudować go może nawet mało doświadczony elektronik i to w ciągu kilkudziesięciu minut. W układzie występuje tylko jedna strojona indukcyjność i fabrycznie wykonany filtr. Użyte do budowy układu elementy są powszechnie dostępne i bardzo tanie.

Już na pierwszy rzut oka widać, że "sercem" układu jest scalony tuner FM typu TDA7000 - IC1. Układ ten, którego zastosowanie pozwoliło na radykalne uproszczenie konstrukcji odbiornika jest produkowany przez firmę Philips i nie należy bynajmniej do nowości na rynku półprzewodników. Jednak w klasie prostych, monofonicznych tunerów FM nie ma on sobie nadal równych.

Układ TDA7000 jest monolitycznym układem scalonym do przenośnych radioodbiorników FM, w których istotna jest minimalna liczba elementów peryferyjnych (małe wymiary i niski koszt). Zawiera on w swojej strukturze system pętli synchronizacji częstotliwości (FLL) z częstotliwością pośrednią 70kHz. Selektywność p.cz. osiągnięta została przez zastosowanie aktywnych filtrów RC. Podczas pracy strojenia wymaga jedynie obwód rezonansowy generatora heterodyny, co pozwala na selekcję sygnału o określonej częstotliwości i wybór stacji radiowej. Zakłóceń odbioru udało się uniknąć przez zastosowanie układu wyciszania, który również eliminuje zbytnio zaszumione sygnały wejściowe.

W prezentowanym urządzeniu TDA7000 pracuje w typowej, zalecanej przez producenta konfiguracji. Cewka L2 służy do dostrojenia odbiornika do żądanego pasma częstotliwości radiowych, a dostrojenie układu do stacji radiowej odbywa się przez zmianę napięcia na diodzie pojemnościowej D1. Do regulacji tego napięcia śluzy potencjometr PR1, jak się okaże w części artykułu poświęconej montażowi układu, będący "piętą achillesową" konstrukcji.

Sygnał m.cz. pobierany z wyjścia 2 IC1 jest kierowany do wzmacniacza mocy typu LM386. Układ ten jest "dyżurnym" wzmacniaczem m.cz. małej mocy. Poziom sygnału wyjściowego regulowany jest za pomocą potencjometru P1.

Radio po zmontowaniu nie wymaga jakichkolwiek czynności uruchomieniowych, ale jedynie dostrojenia tunera do pasma FM używanego w naszym kraju. Po dołączeniu do układu anteny (kawałka przewodu o długości kilkudziesięciu cm) i włączeniu zasilania (9VDC) ustawiamy potencjometr PR1 w środkowym położeniu i pokręcając rdzeniem cewki L2 staramy się uzyskać odbiór stacji o częstotliwości nadawania leżącej mniej więcej pośrodku pasma radiowego. Następnie kręcąc potencjometrem PR1 sprawdzamy, czy odbieramy wszystkie lubiane przez nas stacje radiowe.

Układ powinien być zasilany napięciem 12..9VDC, najlepiej z baterii alkalicznej 9V lub akumulatorków NiCd.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT