Łącze podczerwieni (IrDA) do PC
Dodane przez eres dnia 18.06.2005 10:37:47

Łącze podczerwieni (IrDA) do PC


IrDA to port komunikacyjny w podczerwieni umożliwiający nadawanie oraz odbiór danych na odległość maksymalną około 2m

Na poniższym rysunku przedstawiono schemat prostego łącza podczerwieni, które może zostać wykorzystane do połączenia komputera PC z dowolnym telefonem komórkowym posiadającym port IrDA lub innego urządzenia wyposażonego w ten port.

Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych układów TFDS4500 firmy Vishay wykonanie IrDy podłączanej do płyty głównej komputera jest bardzo proste. Prędkość transmisji jest zgodna ze standardem IRDA 1.1 i wynosi 115kb/s. Układy TFDS zostały przystosowane do montażu powierzchownego, jednak nie powinno być problemów z przylutowaniem wyprowadzeń w warunkach amatorskich.

Łącze podczerwieni wykonane wg tego schematu podłącza się bezpośrednio do odpowiednich wyprowadzeń na płycie głównej komputera. Większość nowych płyt posiada takie wyprowadzenia, jednak najlepiej sprawdź to w instrukcji obsługi swojej płyty. Najczęściej wygląda to jak na rysunku, czyli jest w postaci rządka pięciu (lub czterech z małym odstępem przed ostatnim) bolców.

Aby nasz układ został wykryty, dokonujemy odpowiednich ustawień w Biosie Integrated Peripherals => UART mode zmieniamy na IrDA, RXd/Txd Active ustawiamy na HI, LO, IR Transmition Delay ustawiamy na Enabled. Następnie uruchamiamy komputer, systemy Win98, ME oraz XP powinny wykryć i zainstalować nowe urządzenie.
schemat ideowy i wyprowadzenia elementów schemat ideowy i wyprowadzenia elementów