Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
"Even at the age of ...
At the meeting with ...
Your registry scanne...
You’ll also ne...
distinction i
Posted by BojanM in ...
most effective solut...
your time beau
Cheongsam show held ...
st writings is still b
Najciekawsze tematy
line Storage [1]
"Even at the age ... [0]
At the meeting wi... [0]
Your registry sca... [0]
You’ll also... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,836
Najnowszy użytkownik: zhangsan520
drukujkomentujUnitra powraca?

“Unitra powraca” – ogłosiły tryumfalnie media informując o tym, że produkty sygnowane logotypem kultowej polskiej marki znów trafią do sklepów. Na utrzymanej w klimatach PRL konferencji prasowej nie tylko przypomniano tradycje powołanego w 1961 roku Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego Unitra, ale również przedstawiono kilka produktów, które oferować będzie nowa-stara marka.

" Gdy dowiedziałem się o reaktywacji marki, najzwyczajniej w świecie ucieszyłem się." - Napisał autor artykułu.

"Dlaczego? Staram się kupować świadomie. Jedni nazwą to gospodarczym nacjonalizmem, inni odpowiedzialną konsumpcją, ale dla mnie jest istotne, czy sklep, w którym kupuję, ma polskich właścicieli. Albo przynajmniej czy produkt, który właśnie ląduje w moim koszyku, został wyprodukowany w Polsce. Najlepiej gdzieś blisko, dlatego tak bardzo cenię lokalne warzywniaki czy piekarnie.

Właśnie takie codzienne wybory przy sklepowej półce mają bezpośrednie przełożenie na jakość mojego życia. Każda złotówka wydana na miejscu wróci do mnie okrężną drogą: w postaci niższych podatków, lepszej infrastruktury czy jako szybkie załatanie stereotypowej dziury w drodze."

No właśnie. Jak dużo wspólnego z dawną Unitrą ma ta nowa? Właścicielem praw do znaku towarowego jest firma K-Consult – zostały one nabyte bezpośrednio od Unitry S.A. – “spadkobiercy” rozwiązanego na fali przekształceń zjednoczenia, w ostatnich latach działającego już tylko w branży… nieruchomości.


Prezes tej akcyjnej spółki był zresztą obecny na konferencji. Jak zapewnia rzeczniczka prasowa K-Consult, Izabela Kaszubowska, konsultowano z nim nawet projekty produktów “nowej” Unitry. Z drugiej jednak strony rdzennie “polski charakter” nowej Unitry (reklamującej się hasłem “born in Poland”) niektórzy podważają w oparciu o fakt, że niektóre jej produkty… są składane w Chinach (co wychwycił Dawid Kosiński ze Spidersweb.pl) .

Przedstawiciele Unitry wytłumaczyli nam jednak, że firma wraca na rynek z produktami należącymi do trzech kategorii – sprzęt audio, uchwyty do telewizorów oraz słuchawki nagłowne i dokanałowe. Produkty należące do dwóch kategorii – sprzęt audio i uchwyty do telewizorów – zostały w całości zaprojektowane i wykonane w Polsce.


Od Unitry do Rometa
Warto zwrócić uwagę, że Unitra to nie jedyny w ostatnim czasie biznesowy projekt bazujący na nostalgii Polaków z markami z czasów PRL. Od lat różne firmy ze zmiennym szczęściem rywalizują w ten sposób o portfele Polaków.

Czasami przybiera to dość zabawną postać – tak, jak jest w przypadku Syreny. A właściwie dwóch Syren: Onet.pl przypomniał niedawno, że starą markę ożywić chce zarówno firma AK Motor, jak i Polfarmex S.A. wespół z AMZ Kutno Sp. z o.o.

Która Syrena bardziej przypadnie do gustu Polakom? Trudno powiedzieć. Ale warto zaznaczyć, że rywalizacja między firmami grającymi na sentymentalnej strunie nie jest niczym dziwnym. Kajetan Adamczak z produkującej głośniki firmy Tonsil w rozmowie z naTemat nie bez satysfakcji odnosi się do tego, gdzie składane są produkty reaktywowanej Unitry i zaznacza, że wszystkie produkty Tonsilu powstają w Polsce, we Wrześni, “rękami polskich pracowników i w oparciu o polskie komponenty”.

Zresztą “polskość” i “autentyczność” starają się mocno eksponować wszyscy, którzy odtwarzają dziś klasyczne, polskie marki. Tak o tradycjach Rometu mówi dla naTemat Lidia Grabiec z Arkus & Romet Group.

Lidia Grabiec
Arkus & Romet Group

Arkus & Romet Group to w stu procentach polski kapitał. Kontynuując plan produkcyjny dawnego Rometu produkcję prowadzimy w kraju, używamy komponentów największych światowych producentów, na których opiera produkcję rowerów cała branża (Sram, Shimano, Santur). Bazujemy na komponentach sprowadzanych z Polski, Niemiec, Japonii, Tajwanu.


Romet, w czasach PRL monopolista, nie był w stanie poradzić sobie w warunkach wolnej konkurencji. Firma chyliła się ku upadkowi, aż do chwili, gdy w 1998 roku zakłady i prawa do marki trafiły właśnie w ręce Arkus & Romet Group.

– Mamy świadomość, że sentyment, jaki Polacy czują do tej marki, ma ogromną wartość. Dlatego też cały czas nawiązujemy do dawnych wzorów, modeli czy nazw, jak np. “Wigry” i “Gazela”. Niemniej tym klasycznym modelom nadaliśmy bardziej współczesny kształt. Cały czas rozwijamy też nowe projekty i technologie – przekonuje Lidia Grabiec. Nie zawsze jednak kontynuacja dawnych tradycji idzie równie sprawnie.

Nie zawsze się udaje...
Kajetan Adamczak Tonsilu zwraca uwagę, że w przeszłości wielokrotnie podejmowano już próby reaktywacji tej marki, ale w gruncie rzeczy zamiast spodziewanego sukcesu przyniosły one jedynie szkody: kolejne firmy nie były wiarygodne, miały problemy finansowe. Zawirowania trwały przez lata, a klienci tracili szacunek dla marki, której korzenie sięgają 1945 roku.

Dziś jest lepiej. – W swoim obecnym kształcie Tonsil funkcjonuje od 2 lat. Intensywnie pracujemy nad poszerzeniem naszej oferty, rozbudową sieci dystrybucyjnej, a także wejściem z produktami do segmentu premium – mówi Adamczak dodając, że ich produkty sprzedają się nie tylko w Polsce.

– Głośniki Tonsil, nawiązujące do chlubnej tradycji tej marki, to podstawowy biznes firmy – mówi Adamczak. Nie zawsze jednak na bazie dawnej marki buduje się od razu cały biznes: np. firma Wojas, od 1994 posiadacz praw do marki butów Relaks, już dwukrotnie starała się wprowadzić je do sprzedaży pośród swoich innych modeli obuwia.

żródła i dodatkowe informacje:

http://gadzetomania.pl/1264,unitra-powraca-doskonale-to-dobra-wiadomosc-i-wcale-nie-chodzi-tu-o-sentyment

http://natemat.pl/103495,unitra-powraca-reaktywacja-kultowej-marki-z-czasow-prl-coraz-wiecej-firm-gra-na-konsumenckiej-nostalgii

Sprostowanie:

Po umieszczeniu artykułu znalazłem informację/ sprostowanie firmy K-Consult na temat miejsca produkowania sprzętu. Aby rzetelnie oddać sprawę, oto treść i link do całego sprostowania.

Szanowni Państwo,

W związku z nieprawdziwymi informacjami zamieszczanymi na różnych stronach internetowych, dotyczącymi rzekomej produkcji wszystkich produktów marki UNITRA w Chinach firma K-Consult oświadcza:

Marka UNITRA powróciła na polski rynek z propozycją produktów należących do trzech kategorii – sprzęt audio, uchwyty do telewizorów oraz słuchawki nagłowne i dokanałowe. Produkty należące do dwóch kategorii – sprzęt audio i uchwyty do telewizorów zostały w całości zaprojektowane i wykonane w POLSCE.

Nawiązując do tych najlepszych tradycji to właśnie w POLSCE zaprojektowano i wyprodukowano należący do kategorii sprzętu audio, tradycyjny wzmacniacz lampowy EDWARD, który zarówno w warstwie jakości dźwięku, mocy jak i samego wykonania obudowy, jest produktem z najwyższej kategorii. Wzmacniacz Edward trafił już do redakcji audiostereo.pl na pierwsze testy redakcyjne. 

Również uchwyty do telewizorów: Ryszard, Wacław, Zdzisław, Kazimierz, Roman, Stanisław, Andrzej - projektowane i produkowane są w POLSCE. Ramiona uchwytów wielofunkcyjnych zostały wycięte z jednego kawałka stali o grubości 8 mm, co potwierdza solidność produktów. Wszystkie uchwyty przeszły testy zgodnie ze światowymi standardami, a ich wytrzymałość faktyczna jest trzykrotnie wyższa niż maksymalna nośność podana na opakowaniu.

Niestety mimo intensywnych poszukiwań nie udało nam się wejść w kooperację z żadnym polskim producentem trzeciej kategorii produktów – słuchawek. Niemniej jednak warunkiem koniecznym do spełnienia przez zagranicznego producenta była najwyższa jakość przetworników przy różnej charakterystyce brzmienia, funkcjonalność oraz wygoda użytkowania produktów. W ten sposób powstały modele różniące się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim warstwą odsłuchu. Słuchawki dostępne w ofercie marki UNITRA zadowolą zarówno poszukiwaczy szerokiej sceny, jak i osoby lubiące mocne podbicie basów.

Wszystkie produkty marki UNITRA wprowadzone do sprzedaży przeszły w fazie produkcji rygorystyczne testy, co dodatkowo poza wysoką jakością komponentów gwarantuje ich doskonałą jakość.

Cała treść sprostowania w linku:

http://kconsult.pl/o-firmie/aktualno%C5%9Bci/n/10444/2014/05/o%C5%9Bwiadczenie!-gdzie-produkowane-s%C4%85-pradukty-marki-unitra/


Komentarze
#1 | hresdss123 dnia 08.07.2014 10:45:26
Będziemy obserwować jak się to rozwinie.
#2 | joon dnia 25.08.2014 22:59:18
drobnica niestety tylko w chinach :/ szkoda
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services