Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
www.bravesfanproshop...
Jayne Kamin-Oncea/Ge...
Bryce Harper remaine...
One more minor trade...
Taylor ClarkeINF Kev...
The relievers-as-sta...
The relievers-as-sta...
Scioscia emphasized ...
bunch of players wit...
Nova knows his way a...
Najciekawsze tematy
www.bravesfanpros... [0]
Jayne Kamin-Oncea... [0]
Bryce Harper rema... [0]
One more minor tr... [0]
Taylor ClarkeINF ... [0]
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,857
Najnowszy użytkownik: Mindev
drukujkomentujEagle 6.2 na komputerze z systemem Linux- Ubuntu 12.04LTS- aktualizacje

Aktualizacja 1: Katalogi, biblioteki i pliki...

Uruchamiając Eagle z menu Miejsca/Katalog domowy/Eagle-6.2.0/bin/eagle (lub w moim przypadku: /home/romek/eagle-6.2.0/bin/eagle) będziemy widzieć Panel kontrolny (Panel sterowania) Eagle, w lewej części Panelu, są widoczne w postaci drzewa katalogi i pliki. Przy tym sposobie uruchamiania, nie ma problemu.


Problem może się pokazać, podczas uruchomienia Eagle z ikony na Pulpicie. Zobaczyć możemy serię pytań o lokalizację i utworzenie katalogów (folderów) potrzebnych Eagle.


Te po naszej odpowiedzi No nie zostaną utworzone, i przy każdym uruchomieniu te pytania będą się powtarzać. Po wybraniu Yes zostaną utworzone w Katalogu domowym, ale nie będą zawierać żadnych bibliotek czy plików, które są w domyślnych katalogach po zainstalowaniu Eagle. Objawiać się to będzie tym, że po uruchomieniu Eagle, gdy w Panelu sterowania zrobimy próbę rozwinięcia Libraries (klikając na znak + przy katalogu) nie zobaczymy nic, gdyż jest on pusty.


Należy więc w Panelu sterowania Eagle, wejść w menu Options i wybrać Directories. Tu mamy linijkę $EAGLEDIR/ wskazującą, że dany katalog (biblioteka itd.) jest w folderze gdzie jest zainstalowany Eagle. O ile w przypadku uruchamiania poprzez menu Miejsca/Katalog domowy/Eagle-6.2.0/bin/eagle ścieżka jest właściwa i prawidłowa, to przy uruchamianiu przez ikonę stworzoną na pulpicie, ta ścieżka jest błędna, gdyż potwierdzając pytanie o lokalizację katalogów, utworzyliśmy ją w Katalogu domowym bez żadnych plików i bibliotek. Program tak reaguje domyślnie, należy mu to zmienić.
Wybieramy więc na początek ścieżkę dostępu do bibliotek. Klikamy na pierwszą pozycję w oknie Directories, tj. Libraries.


Musimy wykasować całą ścieżkę domyślnie wpisaną ($EAGLEDIR/lbr) następnie klikamy Browse... i poruszając się w strukturze katalogów odnajdujemy miejsce zainstalowania programu Eagle, w moim przypadku /home/romek/Eagle-6.2.0/lbr i potwierdzamy to przyciskając OK.


Następnie zajmujemy się pozostałymi katalogami: dru, ulp, scr, cam i projects. Po tej operacji, okno Directories, u mnie wygląda tak jak na zdjęciu.


Tutaj uwaga. Nie musimy kasować ścieżki $EAGLEDIR, ale wtedy, np. w katalogu Libraries, jeśli przy pytaniach o utworzenie katalogów wybierzemy Yes, będziemy mieli dwa podkatalogi: jeden pusty, drugi z bibliotekami. Polega to na tym, że w Eagle możemy podać kilka ścieżek dostępu do katalogów z bibliotekami i plikami.


Jeśli je na początku utworzyliśmy, a później modyfikujemy ścieżkę Directories, możemy śmiało te puste katalogi z Katalogu domowego usunąć. Nie będzie ich więc i nie będzie się pojawiać pytanie o ich utworzenie. Gdybyśmy te puste katalogi usunęli, a pozostałby wpis $EAGLEDIR w Directories, przy każdorazowym uruchomieniu Eagle za pomocą ikony na Pulpicie, bylibyśmy pytani o ich utworzenie.Aktualizacja 2: Dodawanie bibliotek z elementami.

1- Na początek metoda prosta, bo polegająca na tym, że możemy puste katalogi o których mówiłem wcześniej, pozostawić w lokalizacji która została utworzona w czasie gdy na pytania o stworzenie tych katalogów odpowiedzieliśmy Yes, nie mamy wtedy problemu z prawami dostępu do katalogu. Możemy w każdej chwili dodawać i usuwać zbędne biblioteki. Wchodząc wtedy w menu Options/Directories, nie kasujemy wpisu $EAGLEDIR, ale klikamy od razu Browse... i w drzewie katalogów i plików dodajemy lokalizację domyślnego katalogu w którym został zainstalowany program Eagle wybierając konkretny katalog dla opcji którą zmieniamy. Mamy więc dwa katalogi, jeden w strzeżonej przez system lokalizacji, do której opcję wklejania biblioteki opisuję niżej, a drugą bez ograniczeń prawami dostępu, do której w każdej chwili możemy wklejać biblioteki czy inne pliki. Skutek takiego działania będzie taki, że na zdjęciu powyżej, mielibyśmy dwa pełne katalogi, o ile wkleimy coś do drugiego katalogu. Jest niestety i wada tego rozwiązania (o ile można to tak nazwać). Możemy sobie niechcący lub nieświadomie sami albo z czyjąś pomocą usunąć te katalogi. Druga metoda trochę trudniejsza, ale zabezpiecza nasze zbiory i nie tak łatwo je usunąć. Do tego punktu nie wklejałem zdjęć, gdyż są to te same które znajdują się powyżej i łatwo je znaleźć.

2- Teraz metoda trudniejsza. No więc tak, mamy potrzebę dodania znalezionej w necie biblioteki z elementami, które chcemy użyć w naszym projekcie. Jak ją wrzucić do katalogu lbr w folderze gdzie mamy zainstalowane Eagle? Standardowa próba „przeciągnij i upuść” na katalog w Panelu kontrolnym Eagle skutkuje komunikatem jak niżej. O ile na wcześniejszej (tej na której pracowałem) wersji Ubuntu tj. 11.04 udało mi się uruchomić pobraną bibliotekę jako administrator (miałem taką opcję pod PPM) i skopiować tą metodą, na wersji U12.04LTS ta nie okazała się skuteczna, a pozycji tej pod PPM nie mam.Próba przeciągnięcia lub skopiowania biblioteki na folder lbr w lokalizacji zainstalowania Eagle, skutkuje podobnym, ale już więcej mówiącym komunikatem.Użyjmy więc Terminala i poznanej z instalacji metody przeciągania i kopiowania, którą zastosowaliśmy w czasie instalacji bibliotek wymaganych do instalacji. Dla przypomnienia, otwieramy Terminal, wpisujemy polecenie sudo su, potwierdzamy naszym hasłem i jesteśmy zalogowani jako root. Wpisujemy polecenie cp, następnie [spacja] i przeciągamy bibliotekę (w moim przypadku) z Pulpitu na okno Terminala. Strzałkami i Backspace kasujemy apostrofy, następnie [spacja] i przeciągamy z otwartego okna katalogu gdzie mamy zainstalowany Eagle katalog lbr. Wszystko potwierdzamy przyciskiem [Enter] i mamy cel osiągnięty.


Co można potwierdzić w czasie uruchomienia Eagle i wyszukaniu instalowanej biblioteki.


Ode mnie: Może są i inne, może nawet prostsze patenty i metody operacji które opisuję. Te jednak które podaję są tymi, do których sam doszedłem. Może z lekką pomocą różnych źródeł o których pisałem wcześniej lub wymiany myśli w czasie dyskusji na forum Eres. Dlatego nie będę polemizował, czy można to zrobić inaczej czy nie, bo zapewne jest i inny sposób na to. Jeśli ktoś zna prostsze metody lub zrobiłby to inaczej, zawsze można podyskutować na forum Eresa. Tu mnie można znaleźć w każdym bądź razie.
Jeśli ktoś korzystając z moich porad uzyska z tego tytułu jakieś profity, zachęcam do przekazania dowolnego datku na rzecz ochrony ptaszków. Nie wymagam potwierdzenia i nie określam kwoty. Po prostu, jeśli ktoś chciałby się w jakiś sposób odwdzięczyć, niech wybierze sobie fundację w tym temacie i przekaże im kwotę którą sam sobie określi. Ja będę miał satysfakcję z tego faktu.

Romek_xx

 


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
ŒŚrednie ŒŚrednie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24 Jun : 01:51
[url=http://www.co
achbags.us/]Coach[
/url] [url=http://www.mi
zunoshoes.org/]Miz
uno Wave Rider
[/url] [url=http://www.ad
idas-trainersuk.or
g.uk/]Adidas Trainers[/url] [url=http://w

19 May : 20:38
[url=http://www.ch
ampionhoodie.co.uk
/]Champion Hoodie[/url] [url=http://www.ba
lenciagashoes.ca/]
Balenciaga Canada[/url] [url=http://www.bi
rkenstockcanadasan
dals.ca/]Birkensto
ck
[

19 May : 08:54
[url=http://www.ba
lenciaga-sneakers.
us.org/]Balenciaga
Bags
[/url] [url=http://www.of
fwhites.us/]Off White[/url] [url=http://www.co
nverse-uk.co.uk/]C
onverse All Star
[/url] [url=

18 May : 14:12
[url=http://www.fe
rragamocanada.ca/]
Ferragamo Belt[/url] [url=http://www.co
ach-bags.us/]Coach
Wallet
[/url] [url=http://www.ai
rmax2019.us/]Nike Air Max 90[/url] [url=http://www.

17 May : 16:04
[url=http://www.ye
ezy-supply.us/]Yee
zy
[/url] [url=http://www.ka
ren-millen.co.uk/]
Karen Millen UK[/url] [url=http://www.of
f-white.us.org/]Of
f White Clothing
[/url] [url=http://ww

17 May : 10:44
[url=http://www.va
nsoldskool.org.uk/
]Vans[/url] [url=http://www.ye
ezy-boost.co.uk/]A
didas Yeezy
[/url] [url=http://www.co
achbags.us/]Coach Outlet[/url] [url=http://www.ka
ren-mil

15 May : 19:18
[url=http://www.pa
ndora.in.net/]Pand
ora Jewelry Official Site
[/url] [url=http://www.pa
ndorajewelrystore.
us/]Pandora Bracelet[/url] [url=http://www.bu
rberrybagsuk.co.uk
/]Burberry

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services