Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
The relievers-as-sta...
The relievers-as-sta...
Scioscia emphasized ...
bunch of players wit...
Nova knows his way a...
Is it ever easy with...
During his first wee...
The Los Angeles Rams...
Andy Reid has a long...
BQ6472-009 Air Jorda...
Najciekawsze tematy
www.chicagocubste... [1]
www.padresfanpros... [1]
The relievers-as-... [0]
The relievers-as-... [0]
Scioscia emphasiz... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,855
Najnowszy użytkownik: aradralami
drukujkomentujEagle 6.2 na komputerze z systemem Linux- Ubuntu 12.04LTS


Krótki opis jak pobrać i zainstalować Eagle na komputerze z systemem Ubuntu 12.04LTS

1. Standardowo Linux Ubuntu w wersji o której piszę, nie ma zainstalowanego programu Eagle. O ile we wcześniejszych wersjach Ubuntu, można było w Centrum oprogramowania Ubuntu wyszukać i zainstalować Eagle, była to starsza wersja 5.x. W obecnym Ubuntu 12.04LTS po uruchomieniu Centrum oprogramowania Ubuntu i wpisaniu w wyszukiwarkę Eagle zobaczymy wynik wyszukiwania w postaci ekranu:

Próba uruchomienia lub przejrzenia zawartości znalezionego pakietu Eagle zaowocuje wyświetleniem ekranu:

2. Niniejszy poradnik opisuje instalację najnowszej wersji jaka jest na stronie firmowej, tj. Eagle 6.2.0 więc do dzieła:


3. Z adresu ftp://ftp.cadsoft.de/eagle/program/6.2/eagle-lin-6.2.0.run pobieramy ze strony domowej program Eagle i zapisujemy go do wybranego lub utworzonego folderu. Ważne jest (okaże się to później), żeby folder nie miał spacji w nazwie, a zamiast tego np. podkreślenie. U mnie jest to folder instalacja_Eagle. (Jeżeli będzie problem z zapisaniem, należy najechać myszką na link, prawym przyciskiem myszy dać "zapisz jako" lub "zapisz element docelowy")

4. Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na pobranym pliku z programem Eagle i wybieramy Właściwości pliku. W wyświetlonym oknie właściwości wybieramy zakładkę Uprawnienia i w tej zakładce, w pozycji Wykonanie zaznaczamy opcję: Zezwolenie na wykonanie pliku jako programu. Możemy zamknąć okno. Bez zmiany tego ustawienia nie uda się uruchomić instalacji programu Eagle. 

5. Kwestia brakujących bibliotek. Bez potrzebnych bibliotek, instalacja nie zostanie rozpoczęta, a przy próbie uruchomienia instalacji odpowiednim poleceniem, zobaczymy w Terminalu informację o ich braku w systemie. Aby rozwiązać ten problem, z linku http://dl.dropbox.com/u/4295670/eagle_libs.tar.bz2 pobieramy (np. do wcześniej utworzonego folderu z pobranym plikiem instalacyjnym Eagle) archiwum z bibliotekami. 

6. Rozpakowujemy archiwum dostępnym w systemie programem archiwizującym. W zależności od opcji jaką wybierzemy, biblioteki będą w nowym folderze lub luzem. Nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, że otrzymujemy cztery pliki z bibliotekami: libcrypto.so.1.0.0, libjpeg.so.8, libpng14.so14, libssl.so.1.0.0

7. Biblioteki te kopiujemy do lokalizacji /usr/lib/ .Tutaj istotna uwaga, mianowicie należy uruchomić Terminal z uprawieniami administratora systemu (wymagane jest hasło administratora). Bez tych uprawnień system zapewne nie pozwoli na skopiowanie wymaganych bibliotek do podanej lokalizacji. 

8. W tym celu otwieramy Terminal, znajdziemy go w Menu Programy/Akcesoria. Po wyświetleniu się okna Terminala i pojawieniu się linijki z nazwą użytkownika i nazwą komputera. Wpisujemy polecenie sudo su zostaniemy poproszeni o podanie hasła i po wpisaniu i pozytywnej weryfikacji ujrzymy okno z informacją, że jesteśmy zalogowani jako root na komputerze o podanej nazwie.

9. Teraz proponuję (nie zamykając okna Terminala) otworzyć sobie jeszcze dwa okna: 1 z folderem z wcześniej wypakowanymi bibliotekami. 2 po kliknięciu w Menu Miejsca/Katalog domowy/Komputer/System plików, tu otwieramy folder usr. Mamy więc otwarte 3 okna Terminal w którym jesteśmy zalogowani jako root, usr i folder z pobranymi bibliotekami.

10. Przełączamy się na Terminal i (będąc cały czas zalogowanymi jako root) wpisujemy polecenie: (po spacji) cp (spacja) i przeciągamy trzymając LPM jedną bibliotekę na okno terminala (dzięki temu nie trzeba wpisywać ręcznie ścieżki dostępu). Należy zwrócić uwagę na to, że ścieżka pojawiła się z apostrofami i ma przykładowo postać: 'ścieżka_dostępu', używając strzałek i Backspace należy usunąć znaki apostrof z adresu (mimo tego, łatwiej jest to robić niż wpisywać za każdym razem pełną ścieżkę dostępu do plików bibliotek i katalogów). Następnie stawiamy spację i przeciągamy do Terminalu folder lib z drugiego okna w którym mamy wyświetloną zawartość folderu usr. Tak jak poprzednio usuwamy znaki apostrof. Wpisana w Terminal 1 linijka z poleceniem, w moim przypadku ma postać: 
cp /home/romek/eagle/instalacja_eagle/biblioteki/libcrypto.so.1.0.0 /usr/lib
Potwierdzamy plecenie klawiszem [Enter]. Nie udałoby nam się wykonać tej operacji, gdyby katalog z bibliotekami był ze spacją w nazwie. Warto zwrócić uwagę, że ścieżka dostępu do biblioteki jest ciągła, po niej następuje spacja i dalej jest ścieżka dostępu do docelowego katalogu w którym ma być wklejona kopiowana biblioteka. Teraz, po wejściu do katalogu lib możemy sprawdzić, czy kopiowana biblioteka się w nim znalazła. Pozostałe 3 biblioteki kopiujemy w identyczny sposób. Po zakończeniu operacji powinniśmy mieć okno Terminala o wyglądzie jak na fot.11. Następnym krokiem będzie wydanie polecenia uruchomienia instalacji pobranego programu Eagle. Będąc w dalszym ciągu zalogowanymi do Terminala jako root, wpisujemy polecenie sh i znów możemy użyć poznanej metody przeciągania pliku eagle-lin-6.2.0.run do okna Terminala. Oczywiście tak jak wcześniej, usuwamy znaki apostrof ze ścieżki dostępu do pliku i potwierdzamy przyciskając [Enter]12. Naszym oczom powinien się pokazać ekran instalacji Eagle. Potwierdzamy chęć instalacji programu naciskając przycisk Next13. Następnym oknem będzie Licencja oprogramowania, którą też (żeby kontynuować instalację) musimy potwierdzić przyciskając Yes. 14. Dalej też pozostaje nam tylko potwierdzanie przyciskami Next, aż zobaczymy ekran z postępem kopiowania plików.
 

15. Po skopiowaniu plików pozostaje okno z wyborem licencji. Jeśli nie mamy wykupionej innej licencji i będziemy korzystać z wersji darmowej, musimy zaznaczyć opcję: Run as Freeware. Następnym oknem które zobaczymy będzie już okno Finish. :D16. Możemy pozamykać wszystkie otwarte okna. Niby to już koniec instalacji, ale jest jeszcze malutki problem. W mojej wersji Ubuntu 12.04LTS (z doinstalowanym środowiskiem GNOME) nie pojawił się program Eagle w menu Programy. Znaleźć go można w następującej lokalizacji: menu Miejsca/Katalog domowy/eagle-6.2.0. Ikonę uruchamiającą program Eagle, znajdziemy w folderze bin. Klikając na ikonę eagle uruchomi nam się program. 17. Niestety, próba przeniesienia lub skopiowania ikony na pulpit, skutkuje tym, że uruchamiając ją z pulpitu zostaniemy poproszeni o podanie numeru licencji. 
 

Jak to zrobić opiszę niżej. 


18. Do uruchomienia Eagle w wersji freeware za pomocą ikony przeniesionej na pulpit, jest niezbędne przeniesienie też na pulpit pliku: freeware.key po skopiowaniu go (np. metodą przeciągnij-upuść) na pulpit i uruchomieniu programu przy pomocy ikony eagle, ponownie otrzymujemy prośbę o wybranie licencji.Wybieramy Run as Freeware (chyba że mamy licencję, wtedy tę opcją jaka nas interesuje). Następny ekran jaki zobaczymy to będzie już uruchomiony Panel kontrolny Eagle.


19. Wszystko dobrze, tylko na pulpicie Ubuntu pojawia się kolejna ikona eagle.key, której to nie możemy usunąć, gdyż stracimy możliwość uruchamiania Eagle w wersji freeware. Próby ukrycia ikon skutkują ponownie brakiem możliwości uruchomienia jako freeware. Jedynie próbowałem ukryć a także usunąć z Pulpitu plik freeware.key i program się uruchamia. Czy jednak nie będzie problemów w dalszej pracy? Tego nie wiem. Plik o takiej nazwie znajduje się w Miejsca/Katalog domowy/eagle-6.2.0/bin jednak nie pomoże nam nic przeniesienie go z katalogu bin na pulpit. Musi on być utworzony przez program przy udziale pliku freeware.key (Przy pierwszym uruchomieniu programu przy pomocy ikony z Pulpitu, u mnie pokazało się jeszcze pytanie o lokalizację plików i bibliotek).

 

20. Dalsza instrukcja jest wyłącznie o zmianie ikony (ja to miałem zrobione wcześniej) i nie ma wpływu na pracę programu. Jest wyłącznie estetyczna. Domyślna ikona programu Eagle jest standardową ikoną w Ubuntu, możemy ją zmienić sobie na ikonę Eagle, jeśli ktoś woli mieć taką z Orzełkiem. W tym celu otwieramy Miejsca/Katalog domowy/eagle-6.2.0/ bin, klikamy PPM na ikonę eagle i wybieramy Właściwości.… Następnie LPM na wyświetlonej w oknie ikonie i pojawi się okno …

… Wybór własnej ikony. Tu wybieramy lokalizację zainstalowanego programu Eagle ...

... w katalogu bin znajduje się plik eagleicon50.png z ikoną którą możemy sobie wybrać ...

… i mamy zmienioną ikonę na ładniejszą z orzełkiem Eagle. :D

Dziękuję wszystkim: żonie, która znosiła moją „nieobecność” w czasie prób instalowania programu i tworzenia tego tutka. Także tym kolegom z Forum
http://www.eres.alpha.pl/ , którzy byli moimi kibicami i natchnęli mnie do wykonania tej pracy.

Christophorus podsunął mi kilka ciekawych sugestii.

Tutorial jest moim autorskim wykonaniem na podstawie własnej wiedzy, prób, błędów i materiałów znalezionych w różnych źródłach zasobów internetu. Nie została ona skopiowana ani ściągnięta przeze mnie. Źródła z których korzystałem w internecie, dotyczyły głównie komend stosowanych w Terminalu i „patentów” na triki stosowane w Linuksie. Pozdrawiam i życzę przyjemnej instalacji i korzystania z Eagle w Linuksie. Mam nadzieję, że moja praca nie pójdzie na marne i będzie służyła wszystkim chętnym.


Opracowanie:  Romek_xx

 


Komentarze
#1 | ccocoo dnia 23.04.2013 03:31:46
W końcu ktoś to opisał, a tyle się męczyłem z instalacją.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19 May : 20:38
[url=http://www.ch
ampionhoodie.co.uk
/]Champion Hoodie[/url] [url=http://www.ba
lenciagashoes.ca/]
Balenciaga Canada[/url] [url=http://www.bi
rkenstockcanadasan
dals.ca/]Birkensto
ck
[

19 May : 08:54
[url=http://www.ba
lenciaga-sneakers.
us.org/]Balenciaga
Bags
[/url] [url=http://www.of
fwhites.us/]Off White[/url] [url=http://www.co
nverse-uk.co.uk/]C
onverse All Star
[/url] [url=

18 May : 14:12
[url=http://www.fe
rragamocanada.ca/]
Ferragamo Belt[/url] [url=http://www.co
ach-bags.us/]Coach
Wallet
[/url] [url=http://www.ai
rmax2019.us/]Nike Air Max 90[/url] [url=http://www.

17 May : 16:04
[url=http://www.ye
ezy-supply.us/]Yee
zy
[/url] [url=http://www.ka
ren-millen.co.uk/]
Karen Millen UK[/url] [url=http://www.of
f-white.us.org/]Of
f White Clothing
[/url] [url=http://ww

17 May : 10:44
[url=http://www.va
nsoldskool.org.uk/
]Vans[/url] [url=http://www.ye
ezy-boost.co.uk/]A
didas Yeezy
[/url] [url=http://www.co
achbags.us/]Coach Outlet[/url] [url=http://www.ka
ren-mil

15 May : 19:18
[url=http://www.pa
ndora.in.net/]Pand
ora Jewelry Official Site
[/url] [url=http://www.pa
ndorajewelrystore.
us/]Pandora Bracelet[/url] [url=http://www.bu
rberrybagsuk.co.uk
/]Burberry

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services