Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdego

Strona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Rozpoznanie diod
Migające serduszko -...
Praca dla Elektronika
Jcm 800
Subwoofer niby załąc...
Tak to robią fachowc...
VSX-818V pilot + ins...
Omomierz OM-4.
Zagadka, co to jest ...
Zasilacz ATX nie dzi...
Najciekawsze tematy
Migające serduszk... [10]
Jcm 800 [8]
Rozpoznanie diod [1]
Praca dla Elektro... [0]
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,463
Najnowszy użytkownik: raoden
Zobacz temat
 Drukuj temat
Telewizja DVB-T
baciu
Witajcie Usmiech

Inwokacja:
Fani telewizji naziemnej łączmy się :D

Wczoraj zdecydowałem się przetestować nadawanie DVB-T w Polsce. Mam telewizor z wbudowanym tunerem oraz MPEG-2 i 4, dokupiłem tylko antenę -Dipol ze wzmacniaczem 42dBi. Zasięg mam z Katowic, gdyż ze Skrzycznego zasłaniają mi góry (ehh..) ale i tak jest 100% Usmiech
I moje miłe zaskoczenie - kanały:
TVP1
TVP2
TVP INFO Katowice
TVP INFO Kraków
TVP Kultura
TVP Historia
Polsat
Polsat Sport News
TV Puls
TV Puls 2
TV4
TV6
TVN
TVN Siedem
Wszystko to bez opłat, gdyż kanały te mają status testowy.
Drugie miłe zaskoczenie-zasięg i siła sygnału. Chodziłem z anteną w ręku po pokoju(przed montażem na stałe na poddaszu), obraz ciągle czysty, nie ścinało nic. Dopiero jak się obróciło antenę w innym kierunku niż nadajnik-po prostu program znikł. Potem przywaliłem antenę na poddaszu, dosłownie przywaliłem, nie musiałem martwić się o ustawianie jak w przypadku analog. Obraz ciągle czysty, wszystko gra. Coś pięknego... Usmiech
Jakość - SD. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości będzie HD? Jednak moim zdaniem SD wystarcza. Jak to fajnie dziś określiłem:
"Widać nawet ile tapety prezenterka pogody nałożyła na twarz" :D I jest tak na prawdę. Usmiech

Nie spodziewałem się tych efektów. Myślałem że siła sygnału będzie niska, jak to w górach bywa.. Tak więc przygotowałem się na to i zrobiłem złączki na wypadek przepięcia na starą antenę analogową. Jak się pomyliłem.. Teraz słynna antena "siatkowa" pójdzie na wieczny spoczynek Usmiech
PS: Mój ojciec nie wierzył że będzie tyle kanałów. Powiedział, że jak będzie jeden więcej niż standard analogu, zwraca mi podwójnie koszt anteny. Jeśli będą te same - zwraca mi koszt za antenę. Jeśli nie zadziała-moja strata...
Takim oto sposobem mam +62zł do wartości portfela Usmiech

Drodzy koledzy, zegar tyka, czasu coraz mniej, a w 2013r. nastąpi wyłączenie nadajników analogowych. Warto się zastanowić nad "przesiadką" na DVB-T.
Pozdrawiam, baciu Usmiech
Edytowane przez baciu dnia 02-03-2012 00:09
W 1968 wystarczyło kilka Mhz żeby posłać rakietę na księżyc, teraz potrzeba pentium 4 3.0Ghz żeby odpalić Viste...

i41.tinypic.com/33o6umw.jpg

wiszu
Skoro jest, aż taka różnica to trzeba się przesiąść wcześniej niż będzie trzeba. Hmmm tylko wymienić tv czy kupić dekoder który będzie nie potrzebny po kolejnej zmianie tv Zly
www.eres.alpha.pl/userbar7.jpg

--- "Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba iść po schodach." --- Oesch Emil

baciu
U mnie poza nowym LCD są jeszcze dwa kineskopy, i oba na wyczerpaniu. Rodzice stwierdzili zatem że czas zbierać na nowy telewizor (ja idę na studia więc mój kineskop idzie precz). Lepiej już wymienić tv na "dzisiejszą generację" niż dokupować tuner za 100-200zł a potem kineskopy padną i wiadomo co dalej Oczko
W 1968 wystarczyło kilka Mhz żeby posłać rakietę na księżyc, teraz potrzeba pentium 4 3.0Ghz żeby odpalić Viste...

Mattias
Na siatkowej MUX2 też ładnie odbiera, a mieszkam 50km od Lublina. Najlepsze jest to, że w jednym TV jest dekoder MPEG2 i można samego audio posłuchać... Potwierdzam, że jakość jest zajedwabista. Teraz tylko czekać na dwa kolejne MUX'y.

Polsat
Polsat Sport News
TV Puls
TV Puls 2
TV4
TV6
TVN
TVN Siedem
Edytowane przez Mattias dnia 01-11-2011 20:27

bastek206p
Mi coś tu nie pasuje TVP nie nadaje w Katowicach.
Jeśli wiara czyni cuda to my wierzymy ,że się uda.

baciu
Dipol jest anteną kierunkową, a jest ustawiony na Katowice. Skoro inne programy działają na 100% z Katowic, to skąd by się wzięły TVP z tego samego kierunku?

romek_xx
@bastku TVP może nadaje w Katowicach, ale Mattias napisał o kanałach z MUX2. Państwowe stacje idą z innego multipleksa. Ja w ustawieniach swojego włączyłem wyszukiwanie wszystkich darmowych kanałów i to mi znalazło co poniżej napisałem. Jak włączyłem szukanie na Mux2 to też nie wszystko miałem, nie wiem jak szukał Mattias. Mi przy wyszukiwaniu wszystkich kanałów znalazło też PolsatHD, ale przy szukaniu darmowych już go nie ma.
Ja kupiłem do pracy (taka praca :D) tuner dvb-t na Wolumenie od "przyjaciół zza wschodniej granicy" po 5 dych tuner montowany do euroscart (dokładnie to wziąłem dwa, bo drugi dla mamy która nie ma kablówki i w Wołominie odbiera na zwykłej siatce). Ja kablówkę mam i mi w domu nie potrzebny. Wracając do tematu, w Warszawie więc odbieram TVP1, TVP2, TVPInfo W-wa, TVP Kultura, TVP Historia, Polsat, Polsat Sport News, TV Puls, TV Puls 2 (obraz kontrolny, planowana z tego co czytałem transmisja programu na przełomie 2011/2012), TV4, TV6, TVN, TVN Siedem i TVN+1 (powtórki z TVN).
PS: Aktualizacja, wczoraj sprawdzałem. Nie mam już TVN+1, jest TVN-HD zamiast niego i dodatkowo doszło mi TVP Info Łódź.

Aktualizacja. - 22.12.2011
Oto co mi dziś znalazło (oczywiście Warszawa, tu się nic nie zmieniło):

1- TVP1
2- TVP2
3- TVP Info W-wa
4- TVP Info Łódź
5- TVP Polonia
6- TVP Kultura
7- TVP Historia
8- Polsat HD - *(mi nie odbiera, tuner SD)
9- Polsat
10- Polsat Sport News
11- TVN
12- TVN HD - *(j.w.)
13- TVN Siedem
14- TV4
15- TV6
16- TV Puls
17- PULS 2 - **(obraz kontrolny)
18- ESKA TV
19- TTV
20- POLO TV
21- ATM Rozrywka TV - **

+ 16 stacji opisanych jako test telewizji mobilnej
Edytowane przez romek_xx dnia 01-03-2012 19:34

joon
To u mnie w Przemyślu 3 razy mniej kanałów jest :/
Ale mieszkam (tak naprawdę pod Przemyślem, na wiosce) w takim miejscu żę mam optyczny kontakt z nadajnikiem- w lini prostej poniżej 10km, jako antena robi 30cm dy 2,5mm Oczko siła sygnału 100% ;]
A teraz mamie robię "tuning" dekodera dvb- tak aby 2 pilotów nie musiała używać

klimatyzacja-przemysl.pl
baciu
Uwaga news dla mieszkańców Śląska Bielskiego:
Nadajniki naziemnej analogowej zostają wyłączone w marcu, czyli za niedługo. Spowodowane jest to tym że na górze Skrzyczne (Szczyrk, właśnie niedawno połamałbym nadgarstki na tym szczycie) działał pierwszy w Polsce nadajnik DVB-T. Tutaj było to wszystko testowane dużo wcześniej niż pojawiła się cyfrówka w innych regionach. Skoro ludzie "już dawno się mogli przystosować" to wyłączają nam już w marcu...
No to mój telewizor w pokoju padnie. Sharp kineskop 10cio letni, ale i tak już nie działa jak powinien.. a tunera nie będę kupował bo zostało mi kilka miesięcy do studiów w KrkUsmiech
Edytowane przez baciu dnia 02-03-2012 16:59

romek_xx
No nieuchronnie zbliżamy się to tej "wiekopomniej chwili która nadejszła" :D Może warto byłoby zrobić wątek o Waszych doświadczeniach z tunerami dvb-t? Nie wiem czy to się przyjmie, takich tematów w necie na kopki, ale kilka osób może pochwaliłoby się swoim tunerem, wadami i zaletami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi problemów w codziennej obsłudze.
Edek: Przyszykuję coś o swoim tunerze i wrzucę.

Aktualizacja 03.03.12
Dziś włączyłem tuner i widzę, że ATM Rozrywka zaczęła nadawać jakiś program. Nie jest skomplikowany, satyryczne kawałki z C+ lecą, ale w każdym bądź razie nie obraz kontrolny. :D
img823.imageshack.us/img823/3171/fzfh.jpgimg17.imageshack.us/img17/1755/y6wy.jpg

romek_xx
Właśnie przeczytałem: http://rtv.gadzet...rtu-kanalu, tylko nie wiadomo, śmiać się czy płakać... że przyszło nam mieszkać w takim kraju. Taka nostalgiczna refleksja po przeczytaniu artykułu mnie najszła.
img823.imageshack.us/img823/3171/fzfh.jpgimg17.imageshack.us/img17/1755/y6wy.jpg

baciu
Aaaa te "PULS-y" są tak śmieszne że szkoda na to patrzeć. TVN, TVN7, TV4, Polsat, i nawet Polsat Sport News. Na tym można coś znaleźć ciekawego, już na pewno ciekawszego niż filmy powtarzane po 100x w TVP... Oczko
PS: Jedno "ale" : na Polsacie trafi się czasami jakaś nowość.. ale za to więcej oglądniesz reklam niż filmu-ot co. Nie ma jak PL Oczko

wiszu
Jestem teraz na zakupie tunera, dokładnie to jutro jadę. Jaki Ty masz baciu?? Polecasz swój?? Potrzebuje na złącze scart tylko taki stacjonarny, a nie wpinany bezpośrednio.

baciu
Ja mam wewnętrzny - TV LG 42"
Natomiast znajomi mają te wpinane prosto w scart-a i jest spoko - wszystko ok, szybko działa, nic się nie psuje Oczko

wiszu
A próbowałeś złapać sygnał na zwykłej siatce czy od razu YAGI?? Ja mam ~10km do nadajnika więc spróbuje najpierw na siatce. Zawsze to 4 dychy do przodu.

romek_xx
Na te wpinane bezpośrednio uważaj, bo nie każdy (np. mój) nie ma możliwości obejrzenia filmu z USB. Osobiście, jeśli mogę się wtrącić, jak nie zależy Ci na bajerach typu wyświetlacz kanałów czy zegarek, to wydaje mi się, że najrozsądniej jest kupić Wiwa HD85. Mi akurat to pasowałoby, bo w pracy tuner odpinam i chowam, a nie ustawiałbym za każdym razem zegarka. Przymierzam się by taki model kupić, a ten który mi został oddam mamie. Wynalazki typu Cabletech, Manta, Mediatech i kilka mniej znanych mają kłopoty (albo w ogóle nie mają) aktualizacji softu. Teoretycznie możliwość jest, ale firma nie udostępnia. O Wiwa czytałem, że częściej się upgrade trafia.
Pytanie nie do mnie co prawda, ale ja jadę na siatce. Mamie instalowałem i w Wołominie odbiera sygnał z PKiN w Warszawie, a to jest w linii prostej jakieś 25-30 km.
Edek: Swojego tunera bym nie polecał. Chyba że nie chcesz oglądać filmów przez USB i nie zależy Ci na HD. Mój tuner ma tylko SD, jest podpinany pod euroscart. Kupiłem dwa na Wolumenie dawno temu po 5 dych/szt. Jeden już padł, problem opisywałem tutaj: http://www.eres.a...ad_id=5022
Nagrywanie na nim na USB działa, ale nagrywa w dziwnym formacie, nakombinowałem się, żeby to na komputerze obejrzeć. Musiałem do tego trial ściągnąć, żaden darmowy program z których próbowałem, a nawet Nero Vision, Ulead Video Studio, Pinnacle Studio, Format Factory... tego ruszyć nie chciał.
Edytowane przez romek_xx dnia 10-05-2012 23:03

solek1315
Witam
Ja ze swojej strony odradzę Manta DVBT02 a polecę FERGUSON ARIVA T65.

wiszu
Chociaż już wiem czego nie brać. Objadę kilka sklepów jutro i zobaczę co podają. Z tego co czytałem to siatka powinna działać tylko wyjąć wzmacniacz radzą. Jutro się okaże.

Jeszcze jedno. Antena musi "widzieć" nadajnik?? Teraz mam na strychu i ściąga sygnał przez dach.

romek_xx
Ja mam ze wzmacniaczem. W Warszawie w pracy odbieram na siatkowej tego typu, a w Wołominie mama ma mniej więcej taką.
W takim przypadku (antena na strychu) na pewno sygnał będzie ograniczony i tłumiony, bardziej w zimę, kiedy będzie śnieg na dachu. Widzieć nie musi, nie działa to na zasadzie radiolinii (miałem taki kłopot z odbiorem internetu bezprzewodowego jak mieszkałam w Wołominie. Mała brzoza i sygnał siadał pięknie), ale na pewno pomogłoby.

wiszu
Kupiłem dziś tuner Ferguson Ariva T50

Jutro montaż. Na razie próba na siatce i zobaczę efekt. A jak polaryzacja ma być? Antenę mam tą drugą większą.

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się