Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
MILWAUKEE (AP) &#821...
www.giantsfanproshop...
e, Jetcrete and so f...
ss is people’s...
ember to seven count...
ptimisation consulting
other women could be...
TORONTO, June 22 (Xi...
sually a good choice...
ocess of any teet
Najciekawsze tematy
MILWAUKEE (AP) &#... [0]
www.giantsfanpros... [0]
e, Jetcrete and s... [0]
ss is people&#821... [0]
ember to seven co... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,848
Najnowszy użytkownik: liny195
FAQ: Dla początkujących
FAQ (Najcz궜ciej zadawane pytania) >Dla początkujących
Dlaczego moc głośników nie jest dobrym wskaźnikiem ich głośności ? Jak dobrać wzmacniacz do mocy głośników ?Jak czytać schematy elektroniczne ? Co oznaczają symbole graficzne na schematach ?Jak zmierzyć moc transformatora? Jak określić jakiej mocy jest transformator?Jaki rezystor dobrać do pracy diody LED?
W jakiej kolejności należy montować części elektroniczne na PCB ?
Dlaczego moc głośników nie jest dobrym wskaźnikiem ich głośności ? Jak dobrać wzmacniacz do mocy głośników ?
Moc kolumny (jednostka: wat [W]) jest bardzo często przecenianym parametrem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że moc kolumny jest parametrem elektrycznym i zależy ona prawie wyłącznie od tego ile ciepła są w stanie rozproszyć głośniki nie ulegając przy tym uszkodzeniu. Moc nominalna nie daje pojęcia o tym jak głośno mogą zagrać dane kolumny. Możliwe jest więc, że kolumny o mocy 50W będą w stanie wytworzyć większy poziom dźwięku niż kolumny 100W. Maksymalna głośność dźwięku jest bowiem zależna od sprawności z jaką przetwarzana jest energia elektryczna w energię akustyczną, a także od konstrukcji mechanicznej kolumny, od powierzchni głośników, zakresu wychyleń membran, przekrojów tuneli bass reflexu czy też wielkości membrany biernej. Na podstawie standardowych parametrów trudno będzie więc ocenić jak głośno zagrają kolumny. Aby to rzeczywiście sprawdzić najlepiej jest wykonać osobny pomiar akustyczny, no ale wyniki takich pomiarów spotyka się rzadko. Najmniej doświadczeni nabywcy mogą się ograniczyć do sprawdzenia podawanego przez niektórych producentów kolumn zalecenia minimalnej i maksymalnej mocy wzmacniacza. Przy czym nie należy się specjalnie martwić jeśli z kolumnami będzie pracować wzmacniacz o mocy większej niż moc podana jako górna granica. Dolny limit należy przestrzegać ściśle i nie kupować wzmacniacza o mocy mniejszej niż to zaleca producent kolumn. Odstępstwa od tej reguły są możliwe, lepiej jednak by takie decyzje podejmowali bardziej doświadczeni użytkownicy.
Do góry
Jak czytać schematy elektroniczne ? Co oznaczają symbole graficzne na schematach ?
Poprawne czytanie i interpretowanie schematów elektronicznych wymaga poza pewną dawką wyobraźni znajomości symboli stosowanych do przedstawienia elementów elektronicznych. Oto: Spis symboli elementów elektronicznych, z którym obowiązkowo trzeba się zapoznać. Nie trzeba od razu uczyć się tego spisu na pamięć - wystarczy wiedzieć gdzie go znaleźć, lub go wydrukować i mieć pod ręką. Z czasem wszystkie symbole staną się Wam dobrze znane i nie będziecie potrzebować tej ściągawki.
Do góry
Jak zmierzyć moc transformatora? Jak określić jakiej mocy jest transformator?
Moc transformatora jedno-fazowego w przybliżeniu można określić na podstawie pola przekroju jego rdzenia.
transformator dwukolumnowy
Jeżeli jest to transformator z rdzeniem dwu-kolumnowym wystarczy zmierzyć wymiary (a i b) przekroju poprzecznego tego rdzenia (S=a*b).
transformator trójkolumnowy
W przypadku rdzenia trój-kolumnowego należy zmierzyć pole przekroju (środkowej) najgrubszej kolumny, która zazwyczaj jest dwukrotnie grubsza od zewnętrznych (S=a*b).

Mając pole poprzeczne rdzenia S w cm2 (centymetrach kwadratowych) i podnosząc tą wartość do kwadratu otrzymujemy przybliżoną wartość mocy w VA (w przypadku obciążenia rezystancyjnego można przyjąć że VAw6;W)[VA-woltoamper - jednostka mocy pozornej, W-wat - jednostka mocy czynnej - czyli rezystancyjnej)
Do góry
Jaki rezystor dobrać do pracy diody LED?
Standardowy prąd diody to 20mA (ale 1mA zazwyczaj również wystarczy do uzyskania widocznego światła), aby przez diodę nie popłynął zbyt duży prąd, obliczamy odpowiedni rezystor wg. wzoru:

R=U/I

Gdzie:
*R - rezystancja szukanego rezystora
*I - prąd, najczęściej od 1mA do 20mA
*U - spadek napięcia jaki powinien pojawić się na naszym rezystorze. Obliczamy go odejmując spadek napięcia na diodzie (najczęściej 1,5V do 3V, zależnie od koloru) od napięcia zasilającego.
Do góry
W jakiej kolejności należy montować części elektroniczne na PCB ?
Montaż należy rozplanować tak aby wlutowanie jednych elementów nie powodowało utrudnionego montażu innych elementów. W przypadku jednostronnych płytek z elementami przewlekanymi TH (elementy posiadają nóżki w postaci drucików, które należy przewlec przez dziurki punktów lutowniczych płytki pcb) typowy montaż wykonujemy rozpoczynając od wlutowania najniższych elementów a kończąc na najwyższych, umieszczonych z brzegu płytki i okablowaniu. Jako pierwsze montujemy zworki; potem rezystory, diody półprzewodnikowe i dławiki; następnie małe kondensatorki ceramiczne; kolejne elementy do montażu to: goldpiny, podstawki pod układy scalone i układy scalone (jeśli nie stosujemy podstawek); na koniec pozostają elementy większych gabarytów takie jak: tranzystory, rezonatory kwarcowe, kondensatory elektrolityczne, tranzystory mocy, stabilizatory scalone, złącza i potencjometry. W niektórych konstrukcjach należy zamontować jakiś element pod innym i tu czasem wyżej wymienną kolejność trzeba zmienić tak, aby zamontować najpierw ten element, który ma być pod spodem.
Do góry
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services