Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
These students make ...
Within “Save T...
People watch lion da...
ile the world looks for
Devin Booker scored ...
ng issues of land an...
To Kill a Mocking
e, becoming the firs...
]Nike Air Max 93 UK[/ur
How to reduce stress...
Najciekawsze tematy
line Storage [1]
These students ma... [0]
Within “Sav... [0]
People watch lion... [0]
ile the world loo... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujCzuwak samochodowy

Czuwak samochodowy


Wszystkie podręczniki techniki prowadzenia samochodu głoszą, że nie wolno będąc zmęczonym czy nie wyspanym, siadać za kierownicę. Praktyka jest niestety inna. Tempo życia zmusza nas nieraz do jazdy w złej kondycji psychicznej lub fizycznej. Statystyki dowodzą, ze zaśnięcie za kierownicą jest przyczyną dużej ilości groźnych w skutkach wypadków drogowych, głównie na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wypadki te są szczególnie groźne w skutkach ponieważ najczęściej do kolizji dochodzi przy dużej prędkości jazdy samochodu. Autostrad wprawdzie w Polsce me posiadamy ale i u nas sporadycznie zdarzają się odcinki szos pozbawione większych wybojów, dziur w jezdni i innych "speed braker'ów". Tak wiec może dojść do sytuacji, kiedy to wracając z weekendu zaśniemy prowadząc samochód, a z drzemki tej obudzi nas miłe dla ucha pobrzękiwanie kluczy Świętego Piotra.

Jednostajna jazda ze stałą prędkością sprzyja ewentualnemu zaśnięciu za kierownicą. Jeżeli uważnie przyjrzymy się zachowaniu kierowcy prowadzącego samochód zaobserwujemy, ze nawet na idealnie prostej drodze wykonuje on ustawiczne ruchy kierownicą, korygując w ten sposób kierunek jazdy. Żaden pojazd nie posiada idealnie wyregulowanego zawieszenia i jeżeli podczas jazdy puścimy na chwilę kierownicę, zauważymy, że nasz samochód nieuchronnie zacznie zbaczać z drogi. Moim zdaniem, pierwszym objawem, że kierowca nie w pełni kontroluje swój pojazd jest zaprzestanie korygowania kierunku jazdy. To właśnie zjawisko wykorzystano w opisywanym urządzeniu.

Urządzenie składa się z trzech podstawowych bloków: połączonych kaskadowo liczników binarnych z 4520 realizujących opóźnienie zadziałania alarmu, przerzutnika J-K z 4027 spełniającego funkcję pamięci alarmu i generatora impulsów zegarowych z 4011.

Urządzenie zasilane jest z instalacji pokładowej samochodu poprzez stabilizator napięcia 7812. Bezpośrednio po włączeniu zasilania przerzutnik U3B i liczniki U2A, U1B zostaną wyzerowane (C5, R4 i D5), generator z U1D, U1C rozpoczyna pracę a liczniki zliczają wytwarzane przez niego impulsy.

Kontaktron KT został zamocowany w nieruchomym miejscu obok osi kierownicy, a magnesy zostały przyklejone do jej kolumny. W normalnej sytuacji, kiedy kierownica ustawicznie się porusza, magnesy przesuwają się w pobliżu kontaktronu zwierając jego styki. Każde takie zwarcie zeruje dodatnim impulsem szereg liczników. Układ z kondensatorem C4, R4 nie służy tu bynajmniej likwidowaniu skutków "odbić" styków. Zabezpiecza on nas przed sytuacją kiedy to kierownica zatrzymała by się w punkcie, w którym styki kontaktronu zostały by trwale podtrzymane przez magnes i zawartość liczników byłaby stale kasowana.

Jeżeli ruchy kierownicy ustaną to liczniki przestaną być zerowane. Generator z U1D i U1C wytwarza impulsy o częstotliwości ok. 4kHz, dzielone następnie przez licznik U2A i kierowane na wejście licznika U2B. Stan licznika U2B jest dekodowany za pomocą czterech diod separujących i czterech jumperów. Za ich pomocą możemy zaprogramować czas w przedziale od 0001(BIN) - 4 do 1111(BIN) - ok. 60(DEC) sekund. W takim właśnie zakresie możemy regulować czas oczekiwania układu na ponowne poruszenie kierownicą. Kiedy na wszystkich wyjściach układu U2B połączonych jumperami z wejściem J przerzutnika JK U3B pojawi się stan "1" to przy nadejściu najbliższego impulsu zegarowego przerzutnik ten włączy się. Stan "1" z jego wyjścia Q uruchomi za pośrednictwem bramki U1B i tranzystora T1 generator częstotliwości akustycznej, którego przenikliwy sygnał powinien szybko doprowadzić do przytomności kierowcę. Wyłączenie sygnału nastąpi po naciśnięciu przycisku RESET, kiedy to układ powróci do stanu czuwania.

Ani montaż, ani uruchamianie tak prostego układu nie powinny nam przysporzyć żadnych trudności.

Należy jednak pamiętać ze nasze urządzenie będzie pracować w trudnych warunkach i montaż wykonać wyjątkowo starannie. Po sprawdzeniu działania urządzenia płytkę należy koniecznie zabezpieczyć odpowiednim lakierem izolacyjnym.

Jako magnesy można wykorzystać kawałki listwy z gumy magnetycznej stosowanej do zamykania drzwi lodówek. Kontaktron najlepiej umieścić na pasku laminatu z wyskrobaną przerwą pomiędzy dwoma ścieżkami. Samo urządzenie najlepiej zamocować przy pomocy "rzepu" na słupku drzwiowym, jak najbliżej ucha kierowcy.

Autor z całym naciskiem podkreśla, że opisane urządzenie jedynie zmniejsza ryzyko zaśnięcia za kierownicą i nic me usprawiedliwia prowadzenia samochodu w stanie ograniczonej sprawności psychicznej!
schemat ideowy schemat ideowy
płytka i schemat montażowy płytka i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services