Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
"Even at the age of ...
At the meeting with ...
Your registry scanne...
You’ll also ne...
distinction i
Posted by BojanM in ...
most effective solut...
your time beau
Cheongsam show held ...
st writings is still b
Najciekawsze tematy
line Storage [1]
"Even at the age ... [0]
At the meeting wi... [0]
Your registry sca... [0]
You’ll also... [0]
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 1
john9

Łącznie użytkowników: 12,836
Najnowszy użytkownik: zhangsan520
drukuj komentujWskaźnik mocy wyjściowej mono max.100 W

Wskaźnik mocy wyjściowej mono max.100 W


Przedstawiany układ może współpracować ze wzmacniaczem akustycznym o mocy wyjściowej dochodzącej do 100 W. Wskaźnikiem optycznym wartości chwilowej mocy wyjściowej jest zespół dziesięciu diod świecących. Poszczególnym diodom, tworzącym skalę, przyporządkowano moce chwilowe o wartościach 0,1,0,2,0,5,1,2,5,10,20,50 i 100 W.

Układ składa się z następujących bloków:
  • prostownika wartości szczytowej - wzmacniacz operacyjny U1A, diody D1-D3, kondensatory C1-C2 i rezystory R1-R5
  • wzmacniacza sygnału wyprostowanego - wzmacniacz operacyjny U1 B i rezystory R6-R8 (U1 E, U2E i U3E oznaczają obwody zasilania zespołów wzmacniaczy operacyjnych)
  • zespołu komparatorów napięciowych - wzmacniacze operacyjne U1C-D, U2A-D i U3A-D oraz rezystory R9-R38 i diody świecące D4-D13
  • stabilizatora napięcia - układ scalony U4 i kondensator C3.
Pierwszy blok układu składa się z dzielnika wejściowego (R1 i R2) oraz odwracającego precyzyjnego prostownika jednopołówkowego (pozostałe elementy bloku), o sygnale wyjściowym zależnym od dodatnich połówek sygnału wejściowego. Wzmocnienie napięciowe prostownika jest zależne od elementów R4, R3 i R2 i wynosi ok. -1 dla sygnałów wejściowych dodatnich oraz 0 dla sygnałów ujemnych. Do wejścia mogą być doprowadzane sygnały o wartościach nawet przekraczających napięcie zasilania układu scalonego U1, dioda D2 jest skutecznym zabezpieczeniem. Wypadkowe wzmocnienie bloku jest iloczynem tłumienia dzielnika i wzmocnienia prostownika.

Drugi stopień jest klasycznym wzmacniaczem napięciowym nieodwracającym, jego wzmocnienie napięciowe może być regulowane w zakresie od 1,5 (suwak potencjometru R8 w położeniu górnym) do 3,7 (suwak w położeniu dolnym).

Zespół komparatorów jest utworzony z dziesięciu wzmacniaczy operacyjnych znajdujących się wewnątrz układów scalonych U1, U2 i U3. Wejścia odwracające tych wzmacniaczy (-) są połączone razem, a do wejść wzmacniacza nieodwracających (+) są dołączone dzielniki napięciowe złożone z rezystorów R9-R38. Każdy dzielnik składa się z trzech rezystorów, jednego dołączonego między wejściem i masą (We-0 V) oraz zespołu szeregowo połączonych dwóch rezystorów włączonego między wejściem i źródłem zasilania 18 V (We-18 V). Wartości napięć progowych utworzonych przez te dzielniki tworzą szereg odpowiadający wymienionym uprzednio wartościom mocy wyjściowej. Wartości napięć wyjściowych wzmacniacza przy różnych wartościach mocy wyjściowej, przy obciążeniach 4 i 8 om, zestawiono w tablicy. Układ może pracować również przy innych wartościach rezystancji obciążenia wzmacniacza, należy tylko skorygować wtedy wartość rezystancji R1 wzorując się na wartościach podanych w tablicy. Ważnym czynnikiem jest dopuszczalna obciążalność i rezystancja R1 i R2. Rezystancje powinny być możliwie najmniejsze, by nie miały wpływu na wzmocnienie pierwszego bloku, ale również powinny być możliwie duże, by nie powodowały strat mocy użytecznej. Przyjęte wartości (R2 = 100 om i R1 - zależna od rezystancji obciążenia wzmacniacza) są wartościami kompromisowymi, dopuszczalna obciążalność nie musi przekraczać 1 W. Do wyjść wzmacniaczy operacyjnych pracujących jako komparatory są dołączone diody świecące tworzące linijkę, której długość świadczy o wartości mocy wyjściowej wzmacniacza. Wzmacniacze operacyjne wchodzące w skład układów scalonych są wyposażone w ograniczniki prądu wyjściowego, na poziomie ok. 10 mA, a zatem nie ma potrzeby stosowania szeregowych rezystorów, wymaganych zwykle przy zasilaniu diod świecących ze źródła napięciowego. Świecenie kolejnych diod sygnalizuje przekroczenie przez moc wyjściową wartości 0,1, 0.2, 0,5. 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 W.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) płytka (powiększona)
schemat montażowy schemat montażowy
Komentarze
#1 | Ruddy13 dnia 28.12.2010 16:35:24
Witam!

O jaką "tablicę" chodzi autorowi opisu projektu....!?

N.p. pisze on coś takiego:
"Wartości napięć wyjściowych wzmacniacza przy różnych wartościach mocy wyjściowej, przy obciążeniach 4 i 8 om, zestawiono w tablicy"

A ja żadnej "tablicy" nie widzę....Jest tylko pcb, schemat i schemat montażowy. A taka tablica by się przydała..

Może mnie ktoś oświecićOczko ?

Pozdrawiam!

Ps.: dzięki dla autora tego fajnego projektu za jego upublicznienie!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services