Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
MILWAUKEE (AP) &#821...
www.giantsfanproshop...
e, Jetcrete and so f...
ss is people’s...
ember to seven count...
ptimisation consulting
other women could be...
TORONTO, June 22 (Xi...
sually a good choice...
ocess of any teet
Najciekawsze tematy
MILWAUKEE (AP) &#... [0]
www.giantsfanpros... [0]
e, Jetcrete and s... [0]
ss is people&#821... [0]
ember to seven co... [0]
Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,848
Najnowszy użytkownik: liny195
drukuj komentujAktywny korektor basów

Aktywny korektor basów


Dobre odtwarzanie niskich tonów za pomocą tanich i małych kolumn umożliwiają tylko systemy aktywne. W opisywanym układzie uzyskuje się dobre wyniki dzięki zastosowaniu akustycznego sprzężenia zwrotnego, a nie dzięki dużym i ciężkim kolumnom.

Mikrofon umieszczony w pobliżu głośnika niskotonowego niezawodnie rejestruje każdy ruch jego membrany. Należy oczywiście bacznie zwracać uwagę na jej maksymalne wychylenia. Mikrofon jest włączony w pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego wzmacniacza mocy. W ten sposób sygnał wejściowy wzmacniacza jest porównywany z sygnałem akustycznym wytwarzanym przez głośnik. System ten działa dobrze tylko w zakresie niskich częstotliwości. Doświadczenia wykazały, że jeśli mikrofon jest umieszczony w odległości 10mm od stożka membrany, to wiernie odbierane są częstotliwości do 500Hz. Dla zyskania absolutnej pewności poprawnego działania, w omawianym układzie za górną częstotliwość przyjęto 300Hz, powyżej której działanie korekcyjne stopniowo zanika. Jednakże działanie głośnika jest korygowane również i dla sygnałów powyżej 300Hz.

Jeżeli częstotliwość graniczna toru niskich częstotliwości wynosi także 300Hz, to lepiej obniżyć częstotliwość graniczną, ustaloną przez R6-C8. Wzmocnienie IC2a w paśmie działania wynosi 20dB i zaczyna spadać do 0dB, poczynając od częstotliwości wyższych od 300Hz. IC2b służy jako bufor dla sygnału mikrofonowego, którego poziom dobiera się potencjometrem P1, w zależności od sygnału wzmacniacza mocy i sprawności mikrofonu. Jeżeli poziom ten zostanie ustalony za wysoko, korygowane będą także częstotliwości wyższe od granicznej; jeżeli za nisko, korekcja będzie niewielka i przenoszenie sygnałów o częstotliwości pomiędzy 20Hz a 300Hz będzie rosło zgodnie ze standardową charakterystyką pierwszego rzędu. Wyboru mikrofonu trzeba dokonywać drogą eksperymentów, zwłaszcza w przypadkach wzmacniaczy większej mocy. Mikrofon zastosowany w tym prototypie dobrze działa w systemach małej mocy i stosunkowo niskiej sprawności. Stosując inny typ trzeba się upewnić, czy na mikrofonie jest napięcie równe w przybliżeniu połowie napięcia zasilającego. Zależy ono od R8 i R9. Trzeba się również upewnić, czy dolna częstotliwość graniczna, ustalona przez C9-P1, pozostaje sporo poniżej 20Hz (zmniejszenie sygnału na P1 powoduje wzrost całkowitego wzmocnienia).

Częstotliwość, do której sygnał mikrofonu jest kompensowany, jest określona przez R8-C10-P1. Ta stała czasu musi być równa R6-C8. Przedstawiany układ ma wzmocnienie ok. 20dB dla częstotliwości wyższych od 20Hz. Większość głośników nie działa przy tak niskiej częstotliwości, do układu włączono więc filtr Butterwortha trzeciego rzędu, o częstotliwości granicznej 37kHz. Częstotliwość ta może być zmieniana przez zmianę pojemności C1, C2 i C3. Filtr ten zapobiega wzbudzaniu głośnika częstotliwościami, których nie może on odtwarzać. Korektor jest szczególnie użyteczny w aktywnych kolumnach głośnikowych. Należy upewnić się, czy faza głośnika jest odwrócona, aby uniknąć dodatniego sprzężenia zwrotnego. Można to zrobić dodając przed K2 bufor odwracający.

Układ pobiera około 6mA, z czego tylko 0,25mA przypada na mikrofon.
schemat ideowy schemat ideowy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services