Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Reports And Markets ...
the wars at the end ...
s. our priority is t...
Become an affiliate ...
sential data in a ti...
on bulk items
, merchandise de
convertible vehicle ...
s out you
v
Najciekawsze tematy
Reports And Marke... [0]
the wars at the e... [0]
s. our priority i... [0]
Become an affilia... [0]
sential data in a... [0]
Aktualnie online
Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,842
Najnowszy użytkownik: DAYERLING
drukuj komentujCyfrowy licznik obrotów do samochodu

Cyfrowy licznik obrotów do samochodu


Układ jest licznikiem obrotów przewidzianym do zastosowania w samochodzie. Można go wykorzystać w samochodach z silnikami 4, 6 lub 8-cylmdrowymi.

W tradycyjnym sposobie cyfrowego zliczania obrotów silnika na podstawie impulsów generowanych przez układ zapłonowy samochodu, tworzy się w obwodzie całkującym składową stałą sygnału (napięcie). Poziom napięcia jest wprost proporcjonalny do liczby impulsów w jednostce czasu. Przetwornik analogowo-cyfrowy zamienia to napięcie stałe na sygnał BCD (binarny kodowany dziesiętnie), odczytywany za pośrednictwem dekodera i zestawu wyświetlaczy 7 segmentowych.

Niezbędne impulsy są pobierane bezpośrednio z przerywacza (GB) w komorze silnika i doprowadzone do K1. Niepożądane zakłócenia są usuwane przez filtr dolnoprzepustowy R3, C6, podczas gdy poziom jest utrzymywany w bezpiecznych granicach przez D1.

Sygnał jest dalej wzmacniany przez T1, a następnie doprowadzony do multiwibratora monostabilnego (MMV) IC1. Stopień ten zamienia sygnał na ciąg regularnych impulsów, całkowanych przez C1. Innymi słowy, potencjał na tym kondensatorze jest miarą liczby impulsów, czyli obrotów silnika. Napięcie to jest mierzone przez przetwornik ADC IC3. Układ ten ma cztery wyjścia BCD i trzy sterowniki cyfr. W połączeniu z IC2, dekoderem BCD kodu wyświetlacza 7 segmentowego, steruje wyświetlaczami LD1..LD3.

Liczba cylindrów silnika jest uwzględniona przez stopień podziału napięcia na C1 przez dzielnik rezystorowy R4, R9. Silniki czterocylindrowe wytwarzają cztery impulsy, silniki sześciocylindrowe sześć, a ośmiocylindrowe osiem impulsów na każde dwa obroty. W przypadku silnika czterocylindrowego należy zewrzeć JP2 i napięcie na C1 jest doprowadzone do IC3. Dla silników sześciocylmdrowych JP3 jest zwarte tak, ze napięcie na C1 jest podzielone w stosunku 4/6, a dla ośmiocylmdrowych zwarte są JP3 i JP4, co powoduje, ze potencjał na C1 jest podzielony przez dwa.

Dla skalibrowania układu należy usunąć wszystkie zwory i zewrzeć wejście 1C3 (R1) do masy. Wówczas należy skorygować niezrównowazenie potencjometrem P3, aż wyświetlacz wskaże "000".

Następnie do wejścia IC3 należy przyłożyć napięcie zmieniające się od 0V do 1V, zmierzyć w kilku punktach multimetrem cyfrowym i skorygować potencjometrem P1 aż wyświetlacz wskaże dokładnie to samo napięcie. Na koniec, należy użyć dobrej jakości licznika obrotów jako wzorca lub doprowadzić odpowiednie napięcie (z generatora funkcyjnego z cyfrowym wyświetlaczem) do IC1 i korygować potencjometrem P2 aż obydwa odczyty będą takie same.

W przypadku, gdy dla prędkości obrotowej np. 3400 jest pożądane wyświetlanie "3400" zamiast "340", należy dodać LD4. Jeśli użyje się tylko trzech wyświetlaczy, należy wstawić JP1, jak na schemacie. Spowoduje to świecenie kropki dziesiętnej LD1 wskazującej, ze odczyt należy pomnożyć przez 1000.
schemat ideowy schemat ideowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
#1 | eres dnia 03.07.2005 10:22:39
Przedstawiamy prostą modyfikację powyższego obrotomierza umożliwiającą zastosowanie go w pojazdach 1-, 2- i 3- cylindrowych.
Modyfikacja ta polega na zamianie rezystora R13 o rezystancji 8,2K na rezystor o rezystancji 22K. Ta prosta modyfikacja spowoduje mniej więcej trzykrotne wydłużenie czasu trwania impulsów multiwibratora monostabilnego na zbudowanego na układzie IC1 - 74HC221. Dzięki temu kondensator C1 będzie ładowany trzykrotnie dłużej, a co za tym idzie, po uśrednieniu przez ten obwód (układ całkujący na C1), napięcie na kondensatorze będzie trzykrotnie większe. Układ w tej konfiguracji posiada trzy tryby pracy:
- zwarta zwora JP2 - dla silników jednocylindrowych,
- zwarta zwora JP3 - dla silników dwucylindrowych,
- zwarta zwora JP4 - dla silników trzycylindrowych.

Dodatkowy komentarz, do tego układu dotyczy układu IC3. W przypadku problemów z dostaniem układu scalonego CA3162 można zastosować jego odpowiednik - C520D.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services