Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
here are nonetheless...
experiences have bee...
In the first champio...
puter to transfer th...
fest games to play o...
watch wwe eliminatio...
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
Najciekawsze tematy
here are nonethel... [0]
experiences have ... [0]
In the first cham... [0]
puter to transfer... [0]
fest games to pla... [0]
Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujWysokiej jakości oscylator do cyfrowej fonii

Wysokiej jakości oscylator do cyfrowej fonii


Występowanie jittera (zakłóceń fazowych) jest poważnym problemem w połączeniach dwu lub więcej urządzeń audio. Jest spowodowany niestarannie zaprojektowanymi oscylatorami w sprzęcie nagrywającym gdy działa w trybie podporządkowanym (slave), to jest gdy odtwarza zegar systemowy sprzętu źródłowego za pośrednictwem pętli fazowej (PLL).

Oscylator stabilny może być wykorzystany do zastąpienia kiepskich oscylatorów albo jako wysokiej klasy oscylator nadrzędny (master). W prototypie nie wykryto przesunięcia częstotliwości we wszystkich warunkach pracy.

W porównaniu ze zwykłymi konstrukcjami, omawiany oscylator wykazuje następujące zalety:
  • Kwarc pracuje w trybie szeregowym zamiast, jak zazwyczaj, w równoległym, ponieważ rezystancja kwarcu na częstotliwości rezonansowej jest minimalna, natomiast rezystancje zewnętrzne nie wpływają znacząco na dobroć Q.
  • Stabilność jest polepszona wskutek zastosowania dodatkowego obwodu LC (L1-C1-C3), dostrojonego do częstotliwości podstawowej.
  • Kwarc jest zbocznikowany indukcyjnością w celu kompensacji jego pasożytniczej pojemności równoległej. Indukcyjność ta zwiera również zakłócenia niskich częstotliwości. Wartość indukcyjności jest krytyczna, ale może być określona empirycznie.
  • W trybie podporządkowanym oscylator jest odstrajany waraktorem D1, który jest częścią zewnętrznej pętli fazowej. Przy zastosowanym waraktorze, którego pojemność zmienia się od 4..50pF, przy przyłożeniu napięć 1..25V, częstotliwość może być przesunięta o około +/-150ppm. Ponieważ nawet małe zakłócenia sygnału powodują całkiem duże zmiany pojemności, pojemność powinna być utrzymywana jak najbliżej pożądanej, poprzez wybór waraktora różnicowego albo poprzez włączenie szeregowo z nim mniejszego kondensatora. Gdy oscylator jest wykorzystywany jako "master", gdzie najlżejszy jitter jest zauważalny, waraktor jest zastępowany stałym kondensatorem. Urządzenie, z którym jest stosowany, musi być przystosowane do pracy "genlock", czyli musi mieć oddzielne wejście zegara.
Na schemacie oscylatora można zauważyć kilka dodatkowych zabiegów. Wiele uwagi poświęcono odsprzeżeniu linii zasilania. Ponadto, układy oscylatora i bufora mają oddzielne linie zasilające, zapewniające wolny od zakłóceń przebieg oscylacji. Zegar jest buforowany przez trzy stopnie IC1. Pierwszy stopień, IC1a, jest włączony jako wzmacniacz o małym wzmocnieniu. Zbyt duże wzmocnienie mogłoby powodować sprzęganie zwrotne harmonicznych do oscylatora. Sygnał zegara jest dostępny na wyjściu poprzez R15. Dioda D2 z rezystorem R11 zapewniają, że wyjście ostatniego bufora jest w stanie wysokim, gdy oscylator jest wyłączony. Takie połączenie umożliwia dołączenie poprzez bramkę AND lub NAND kilku oscylatorów, dostarczających różnych częstotliwości, do jednej linii zegara. Odpowiedni oscylator jest aktywowany poprzez przyłożenie do niego napięcia 6,5V.

Elementy R7, R8 i C9 należą do obwodu pętli fazowej, co określa ich wartości. Tranzystory do montażu powierzchniowego (SMD) T1 l T2 mogą być zastąpione standardowymi tranzystorami typu BF494.

Zależność pomiędzy częstotliwością próbkowania fsa, częstotliwością kwarcu fc i C2 w pF, jest następująca:
Fsa fc C2
32 12,288 47
38 14,592 27
44,1 16,9344 15
48 18,432 10

Jeśli oscylator nie działa wskutek niewłaściwej wartości Indukcyjnoścl L1, pojemność równoległa może być dobrana poprzez zmianę wartości C3. Może być również konieczna zmiana wartości C2.

Trymerem C7 uzyskuje się napięcie Uvar przy pracy pętli fazowej. Kondensator Cx rozszerzał w dół nominalny zakres częstotliwości oscylacji. Kompletny oscylator najlepiej umieścić w małej obudowie z białej (cynowanej) blachy.
schemat ideowy schemat ideowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services