Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
onthly salary in the...
le household houses ...
em for fun and many ...
These will aim to of...
With so many diet pl...
" by Chrispinus Oma...
nt times, China has ...
d reviews on the web.
e making home afford...
At least 2 died, 8 i...
Najciekawsze tematy
onthly salary in ... [0]
le household hous... [0]
em for fun and ma... [0]
These will aim to... [0]
With so many diet... [0]
Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,844
Najnowszy użytkownik: panxing18
drukuj komentujKondensatory cz.1.

KONDENSATORY


Kondensatory są to elementy elektryczne, których podstawowym parametrem użytkowym jest pojemność C wyrażana w faradach [F]. Symbol kondensatora jest prezentacją podstawowej budowy tych elementów:

Symbol

Kondensator stanowi układ co najmniej dwóch elektrod wykonanych z materiału przewodzącego odizolowanych od siebie dielektrykiem. Kondensator służy do gromadzenia ładunku elektrycznego. Obecnie produkowane kondensatory można podzielić na trzy grupy:
 • kondensatory elektrolityczne,
 • kondensatory ceramiczne,
 • kondensatory z tworzyw sztucznych (foliowe).

Kondensatory elektrolityczne.

 • Budowa
Kondensatory elektrolityczne aluminiowe mają elektrody wykonane ze zwiniętych taśm aluminiowych. Właściwie to tylko anoda jest wykonana z aluminiowej taśmy. Druga taśma jest tylko doprowadzeniem do właściwej elektrody jaką jest elektrolit. Elektrolitem tym jest nasączony papier, który poza funkcją przechowywania elektrolitu również rozdziela warstwy taśmy aluminiowej. Anoda jest pokryta warstwą tlenku glinu o grubości mniejszej od 1um. Właśnie ten tlenek jest dielektrykiem w kondensatorach elektrolitycznych. Warstwa tlenku powstaje w procesie elektrochemicznym, polegającym na podłączeniu do kondensatora w trakcie produkcji źródła napięcia stałego. Ponieważ w elektrolicie przepływ prądu polega na przemieszczaniu jonów, a jony ujemne zawierają tlen, więc w tym procesie zwanym formatowaniem, na powierzchni anody wytwarza się warstwa tlenku glinu. Powstająca stopniowo warstwa izolującego tlenku coraz bardziej zmniejsza wartość płynącego prądu, a po pewnym czasie prąd stabilizuje się na nieznacznej wartości i proces tworzenia tlenku ustaje. Grubość tak powstałej warstwy tlenku zależy od przyłożonego napięcia (napięcie formowania). Właśnie przez ten proces typowe kondensatory elektrolityczne muszą być polaryzowane napięciem stałym. Kondensatory elektrolityczne z ciekłym elektrolitem składowane przez dłuższy czas bez napięcia mają znaczny prąd upływu. który po niedługim czasie pozostawania pod napięciem zmniejsza się do pomijalnej wartości. Dzieje się tak dlatego, że podczas składowania cieniutka warstwa tlenku ulega drobnym uszkodzeniom, które po podaniu napięcia są samoczynnie reperowane przez jony ujemne dążące do anody. Dlatego w układach, gdzie wymagana jest niezawodność i pewność działania, kondensatory elektrolityczne muszą pozostawać stale pod napięciem.

Kondensatory elektrolityczne tantalowe mają anodę ze spiekanego proszku tantalowego, która ma strukturę porowatą, podobną do gąbki. Dzięki takiej strukturze uzyskuje się dużą powierzchnię w małej objętości. Metodami elektrochemicznymi wytwarza się na powierzchni izolacyjną warstewkę pięciotlenku tantalu, która ma bardzo dobre właściwości dielektryczne. Porowatą anodę wypełnia się elektrolitem - w popularnych "perełkach" (kondensator suchy) jest to dwutlenek manganu. Mniej popularne są kondensatory z elektrolitem żelowym (ciekłym), o znacznie lepszych parametrach. Pięciotlenek tantalu jest bardzo odporny na uszkodzenia, dlatego upływność kondensatorów tantalowych jest mniejsza niż aluminiowych, a prądy upływu praktycznie nie zmieniają się nawet po kilkuletnim okresie składowania bez napięcia. Najczęściej stosowane są kondensatory tantalowe typów: 196D (zwane popularnie łezkami - od ich kształtu) i 164D (cylindryczna obudowa z cylindrycznymi wyprowadzeniami).
 • Typowe wartości pojemności produkowanych kondensatorów
Kondensatory elektrolityczne aluminiowe - od 100nF do 1F
Kondensatory tantalowe - od 100nF do 1mF
 • Zastosowanie
Kondensatory elektrolityczne stosowane są w obwodach zasilania jako kondensatory filtrujące i gromadzące energię. Stosowane są też jako kondensatory sprzęgające i blokujące w urządzeniach m.cz., pracujących z częstotliwościami do mniej więcej 100kHz.


Kondensatory ceramiczne.

Kondensatory ceramiczne dzielą się na trzy rodzaje.

Typ 1
Ten typ kondensatorów ceramicznych produkowany jest z użyciem dielektryka o przenikalności względnej w granicach 10...600. Kondensatory te charakteryzują się małymi stratami i są produkowane ze ściśle określonym współczynnikiem temperaturowym w zakresie -1500...+150ppm/K. Umożliwia to łatwą kompensację temperaturową obwodów rezonansowych. Typ 1 kondensatorów ceramicznych to najlepsze z popularnych kondensatorów, ale produkowane są tylko w niewielkim zakresie pojemności.

Typ 2 (ferroelektryczne)
Kondensatory ferroelektryczne mają znaczną pojemność przy niewielkich rozmiarach. Niestety okupione jest to pogorszeniem parametrów kondensatora. Duża zależność pojemności od częstotliwości powoduje że kondensatory te nie nadają się do precyzyjnych obwodów rezonansowych. Doskonale sprawdzają się w obwodach odsprzęgania zasilania, sprzęgania poszczególnych stopni itp. Dodatkowo zachęcająca jest ich niska cena.

Typ 3 (półprzewodnikowe)
Kondensatory ceramiczna tzw. półprzewodnikowe są właściwościami podobne do ferroelektrycznych, tyle że mają jeszcze mniejsze gabaryty. Zmniejszenie gabarytów uzyskana dzięki specjalnej budowie opartej na porowatym spieku, podobnym do tego w kondensatorach elektrolitycznych tantalowych.
 • Oznaczenia kodowe
Pojemność znamionowa
Przykładowy kod Pojemność
p15
p332
1p5
3p32
15p
33p2
150p
332p
1n5
3n32
15n
33n2
150n
332n
0,15 pF
0,332 pF
1,5 pF
3,32 pF
15 pF
33,2 pF
150 pF
332 pF
1,5 nF
3,32 nF
15 nF
33,2 nF
150 nF
332 nF


Tolerancja pojemności
Kod Tolerancja [%]
E
L
P
W
B
C
D
F
G
H
J
K
M
N
Q
T
S
Z
0,005
0,01
0,02
0,05
0,1
0,25
0,5
1
2
2,5
5
10
20
30
-10...+30
-10...+50
-20...+50
-20...+80


Napięcie znamionowe
Kod Napięcie [V]
m
l
a
b
c
d
e
f
h
i
brak
25
40 (50)
63
100
160
250
400
630
1000
1600
500
 • Typowe wartości pojemności produkowanych kondensatorów
Kondensatory ceramiczne typ 1 - od 0,1pF do 10nF
Kondensatory ceramiczne typ 2 - od 100pF do 1uF
Kondensatory ceramiczne typ 3 - od 100pF do 10uF
 • Zastosowanie
Kondensatory ceramiczne stosuje się powszechnie w obwodach wielkiej częstotliwości, zarówno jako elementy obwodów rezonansowych, jak i do sprzęgania, blokowania oraz filtrowania.


Kondensatory z tworzyw sztucznych (foliowe).

 • Budowa
Klasyczne kondensatory foliowe to dwie wstęgi folii aluminiowej przedzielone dielektrykiem - folią z tworzywa sztucznego. Większość spotykanych na rynku kondensatorów foliowych ma jednak inną budowę - są to tak zwane kondensatory metalizowane. Okładziny stanowi cieniutka warstwa metalu (aluminium) naniesiona próżniowo na jedną lub obie strony folii z tworzywa. Kondensatory metalizowane można łatwo odróżnić, ponieważ mają w oznaczeniu literkę M - np. krajowe MKSE, KMP, KFMP, MKSP, czy zagraniczne MKT, MKP, MKC. Jako dielektryk stosuje się folię wykonaną z różnych materiałów i od tego materiału zależą właściwości produkowanych kondensatorów.

Polistyrenowe (styrofleksowe)
Kondensatory polistyrenowe w kraju mają oznaczenie KSF, w Europie - KS. Są one najbardziej stabilne spośród popularnych kondensatorów foliowych. Pojemność styrofleksów praktycznie nie zależy od częstotliwości, co wśród kondensatorów foliowych jest wyjątkiem. Pojemność niewiele zmienia się z czasem. Kondensatory te mają niewielki ujemny współczynnik temperaturowy około -130ppm/K i niewielką zależność od wilgotności otaczającego powietrza. Straty dielektryczne są małe. W związku z dobrymi parametrami, tylko te kondensatory są wykonywane z wąską tolerancją, nawet 0,5%. Ujemny współczynnik temperaturowy kondensatorów kompensuje zmiany temperaturowe ferrytowych cewek, więc stosuje się je np. w telekomunikacyjnych filtrach LC.

Poliestrowe
Kondensatory poliestrowe - krajowe oznaczenie MKSE, europejskie - MKT, stosowane są powszechnie w sprzecie elektronicznym w zakresie małych i średnich częstotliwości. Pojemność kondensatorów poliestrowych zależy od częstotliwości i temperatury.

Poliwęglanowe
Kondensatory poliwęglanowe oznaczane (Europa) MKC mają pięciokrotnie mniejszą niż w przypadku MKT zależność pojemności od częstotliwości oraz mała zależność pojemności od temperatury (1% w zakresie -20...70'C).

Polipropylenowe
Kondensatory polipropylenowe; krajowe oznaczenia KMP, KFMP, europejskie MKP. Przeznaczone są głównie do pracy w obwodach impulsowych, gdzie występują napięcia i prądy o znacznej stromości. Takie właśnie kondensatory stosuje się w obwodach odchylania odbiorników telewizyjnych i sieciowych zasilaczach impulsowych.
 • Typowe wartości pojemności produkowanych kondensatorów
Kondensatory styrofleksowe - od 10pF do 100nF
Kondensatory poliestrowe - od 100pF do 100uF
Kondensatory polipropylenowe - od 1nF do 10uF
 • Zastosowanie
Kondensatory foliowe znajdują zastosowanie przy średnich częstotliwościach (1Hz-10MHz). Stosowane są też powszechnie w obwodach RC generatorów i filtrów. Niektóre typy kondensatorów foliowych przeznaczone są do pracy w obwodach impulsowych.
Komentarze
#1 | Woodlenks788 dnia 15.02.2019 15:34:14
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-x-palace-shoes_16170.html]Adidas x palace shoes[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezys-dropping-in-2019_12330.html]Yeezys dropping in 2019[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/lebron-zoom-1_6634.html]Lebron zoom 1[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/nmd-tokyo-black_14573.html]NMD tokyo black[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/off-white-yeezy_20813.html]Off White Yeezy[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/solebox-off-white-presto_16073.html]Solebox Off White Presto[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/air-max-2019-black-white_6539.html]Air Max 2019 black white[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-dog-charm_232.html]Pandora dog charm[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/nike-air-max-womens-pink_9657.html]Nike Air Max womens pink[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/huaraches-womens_3255.html]Huaraches womens[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/lebron-christmas_1347.html]Lebron christmas[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/air-jordan-xxxii_27318.html]Air Jordan xxxii[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/nike-friends-and-family_10185.html]Nike friends and family[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-black-friday_13094.html]Adidas black friday[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/nike-cushion-slides_7207.html]Nike cushion slides[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-yellow_25052.html]Adidas Superstar yellow[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-christmas-charms_1808.html]Pandora christmas charms[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/women's-gel-cumulus-18_15170.html]Women's gel cumulus 18[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/adidas-2019-nmd_19389.html]Adidas 2019 NMD[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/pink-air-force-ones_6488.html]Pink Air Force ones[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-rings-for-women_327.html]Pandora rings for women[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-free-40-flyknit-mens_3396.html]Nike free 4.0 Flyknit mens[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-usa_6367.html]Goyard usa[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-promo-code-uk_11498.html]Adidas promo code UK[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-jewelry-online_79.html]Pandora jewelry online[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-flyknit-womens_1617.html]Nike flyknit womens[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/infant-prestos_9396.html]Infant prestos[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/tigger-pandora-charm_636.html]Tigger Pandora charm[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-samba-2019_13893.html]Adidas samba 2019[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/purple-and-green-nikes_12973.html]Purple and green Nikes[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/new-black-yeezys_25735.html]New black Yeezys[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/lebron-mens-basketball-shoes_2060.html]Lebron mens basketball shoes[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/light-pink-adidas-shoes_2736.html]Light pink Adidas shoes[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-jewelry-near-me_683.html]Pandora jewelry near me[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-city-loop_3877.html]Nike city loop[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/adidas-yeezy-price_14750.html]Adidas Yeezy price[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/nike-floral-sneakers_12153.html]Nike floral sneakers[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-stability-running-shoes-womens_15320.html]Asics stability running shoes womens[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/nike-promo-code-may-2019_6706.html]Nike promo code may 2019[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-blazer-womens_1833.html]Nike Blazer womens[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/kids-adidas-originals-superstar_17846.html]Kids Adidas Originals Superstar[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/kith-ultra-boost_21372.html]Kith Ultra Boost[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/air-max-270-womens-black_10226.html]Air Max 270 womens black[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/air-max-shoes-online-store_3751.html]Air Max shoes online store[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/red-adidas-high-tops_10793.html]Red Adidas high tops[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/air-max-zero_3118.html]Air Max zero[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/nike-air-force-1-high-wb_4499.html]Nike Air Force 1 high wb[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-gel-noosa-tri-11-mens_19998.html]Asics gel noosa tri 11 mens[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/nike-zoom-fly-sp-review_14783.html]Nike zoom fly sp review[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/nike-air-max-goadome-black_14972.html]Nike Air Max goadome black[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-sale_1911.html]Nike sale[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-zx-750-mens_11336.html]Adidas zx 750 mens[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-gazelle-womens-black_13014.html]Adidas gazelle womens black[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/pandora-love-knot-ring_1219.html]Pandora love knot ring[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/ultra-boost-parley-uncaged_21201.html]Ultra Boost parley uncaged[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-750-black_11149.html]Yeezy 750 black[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/adidas-nmd-r1-olive_10581.html]Adidas NMD r1 olive[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-clearance_426.html]Pandora clearance[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/women's-gel-kayano_1954.html]Women's gel kayano[/url]
[url=https://www.sneakersuk.org.uk/adidas-gazelle-toddler_11129.html]Adidas gazelle toddler[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-bracelet-argos_22093.html]Pandora bracelet argos[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/yeezy-grey-orange_17545.html]Yeezy grey orange[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/factory-nike-air-max-2019_22299.html]Factory Nike Air Max 2019[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/adidas-yeezy-all-white_14646.html]Adidas Yeezy all white[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-essence-charms_12466.html]Pandora essence charms[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-advent-calendar_17132.html]Pandora advent calendar[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/stan-smith-kids_13124.html]Stan Smith kids[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/black-air-max-90-junior_17853.html]Black Air Max 90 junior[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/air-max-plus-red-and-black_10539.html]Air Max plus red and black[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/nike-off-white-trainers_15828.html]Nike Off White trainers[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/cheap-kids-jordans_27381.html]Cheap kids Jordans[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/nike-lebron_1558.html]Nike Lebron[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-palace_15736.html]Adidas palace[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-towson_546.html]Pandora towson[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/adidas-nmd-r1-junior_11799.html]Adidas NMD r1 junior[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-friendship-rings_147.html]Pandora friendship rings[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/lebron-james-shoes-2015_6951.html]Lebron James shoes 2015[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/nmd-limited-edition_24020.html]NMD limited edition[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/cloudfoam-adidas-slides_16348.html]Cloudfoam Adidas slides[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-engagement-rings_15562.html]Pandora engagement rings[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/diamond-turf-lebron_5670.html]Diamond turf Lebron[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-max-2019_4403.html]Nike max 2019[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/tacos-adidas_17599.html]Tacos Adidas[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/adidas-originals-nmd-r1_12070.html]Adidas originals NMD r1[/url]
[url=https://www.sneakersuk.org.uk/chinese-new-year-ultra-boost-2019_11455.html]Chinese new year Ultra Boost 2019[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/yeezy-slides_25255.html]Yeezy slides[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-summer-2019_13376.html]Pandora summer 2019[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/olive-adidas-shoes_16866.html]Olive Adidas shoes[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/all-red-red-bottoms_5687.html]All red Red Bottoms[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-clearance-store_983.html]Nike clearance store[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/green-97-air-max_9616.html]Green 97 Air Max[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-stan-smith-mesh_9657.html]Adidas Stan Smith mesh[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/vapormax-20195_11941.html]Vapormax 2019.5[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/navy-blue-nike-slides_12719.html]Navy blue Nike slides[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/kyrie-4-nike-id_8816.html]Kyrie 4 Nike id[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/kyrie-irving-3s_12452.html]Kyrie Irving 3s[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/adidas-purecontrol-ultra-boost_23155.html]Adidas purecontrol Ultra Boost[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-xr1_9850.html]Adidas xr1[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-valentines-2019_219.html]Pandora valentines 2019[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/adidas-originals-nmd-xr1-women's_18912.html]Adidas Originals NMD xr1 women's[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/red-nike-max_14264.html]Red Nike max[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/air-max-95-release-dates_1747.html]Air Max 95 release dates[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-tanjun-boys_3967.html]Nike tanjun boys[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/adidas-originals-superstar-women_201.html]Adidas Originals Superstar women[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-free-rn-2019-kids_1821.html]Nike free rn 2019 kids[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-tech-mens_1551.html]Nike tech mens[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/ernest-jones-pandora_22437.html]Ernest jones Pandora[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/kohls-nike-mens_5651.html]Kohls Nike mens[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike-off-white-presto_3072.html]Nike Off White presto[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/pandora-birthstone-charms_1226.html]Pandora birthstone charms[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-original-shoes_5666.html]Nike original shoes[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-kids_1982.html]Pandora kids[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-birthstone-rings_672.html]Pandora birthstone rings[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/nike-lebron-12-low_4476.html]Nike Lebron 12 low[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/off-white-maroon-jordan-6_20775.html]Off White maroon Jordan 6[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/adidas-superstar-pro-model_2372.html]Adidas Superstar pro model[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/nike-huarache-size-15_6614.html]Nike Huarache size 15[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/best-nike-shoes-2019_5705.html]Best Nike shoes 2019[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/adidas-nmd-r1-womens-green_13996.html]Adidas NMD r1 womens green[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/christian-louboutin-boston_4823.html]Christian Louboutin boston[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-store-locator_26139.html]Pandora store locator[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-love-heart-ring_403.html]Pandora love heart ring[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/next-yeezy-release-2019_11519.html]Next Yeezy release 2019[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-photo-charm_15576.html]Pandora photo charm[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-outlet_1359.html]Nike outlet[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-trail-running-shoes-womens_10397.html]Nike trail running shoes womens[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-academy_20004.html]Asics academy[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/baby-girl-nike-shoes-size-3_10082.html]Baby girl Nike shoes size 3[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/nike-presto-grey_9788.html]Nike presto grey[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/nike-2019-tennis-shoes_11426.html]Nike 2019 tennis shoes[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/adidas-gazelle_11216.html]Adidas gazelle[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/asics-clearance_2241.html]Asics clearance[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/nike-aid_7108.html]Nike aid[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/christian-louboutin-mens-sneakers-black_3420.html]Christian Louboutin mens sneakers black[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/gel-cumulus-19_2131.html]Gel cumulus 19[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-originals-nmd-r1-women's_5064.html]Adidas Originals NMD r1 women's[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-tra-boost_13109.html]Adidas tra Boost[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/christian-louboutin-3-inch-heels_5760.html]Christian Louboutin 3 inch heels[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/nike-air-2019-kids_7083.html]Nike air 2019 kids[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/nike-max-95_8760.html]Nike max 95[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-6-black-infrared_20628.html]Jordan 6 black infrared[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/air-max-95-sale_8726.html]Air Max 95 sale[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/air-max-1-snow-beach_9047.html]Air Max 1 snow beach[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/air-max-1-aqua_17486.html]Air Max 1 aqua[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-air-max-off-white_7757.html]Nike Air Max off white[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/air-force-2_3679.html]Air Force 2[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-boost-350-black-and-red_12113.html]Yeezy Boost 350 black and red[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/white-superstars_2375.html]White Superstars[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/air-max-vapormax-plus_10235.html]Air Max Vapormax plus[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/air-max-vapor-plus_12355.html]Air Max vapor plus[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/red-adidas-toddler-shoes_14049.html]Red Adidas toddler shoes[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/christian-louboutin-kitten-heels_4232.html]Christian Louboutin kitten heels[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-rn-2019-women's_3882.html]Nike rn 2019 women's[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/green-nike-trainers_7535.html]Green Nike trainers[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/nike-free-rn-flyknit-2019_4330.html]Nike free rn flyknit 2019[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/2018-nike-vapormax_6917.html]2018 Nike Vapormax[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/nike-spiridon-black_11243.html]Nike spiridon black[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/nike-hypershift-basketball-shoes_4424.html]Nike hypershift basketball shoes[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-flex-run-2019-women's_5854.html]Nike flex run 2019 women's[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/nike-off-white-jordan_21234.html]Nike off white Jordan[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/adidas-nmd-gray_12367.html]Adidas NMD gray[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/colorful-nike-shoes_4205.html]Colorful Nike shoes[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-ultra-boost-sizing_11270.html]Adidas Ultra Boost sizing[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/adidas-pure-boost-2017_11055.html]Adidas Pure Boost 2017[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-ultra-boost-triple-black_11993.html]Adidas Ultra Boost triple black[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-air-max-day_1243.html]Nike Air Max day[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/when-is-air-max-day-2019_13443.html]When is Air Max day 2019[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-america-charm_16832.html]Pandora america charm[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/adidas-nmd-original_19343.html]Adidas NMD original[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/nike-rn-2019-men_7947.html]Nike rn 2019 men[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/yeezy-moonrock_19797.html]Yeezy moonrock[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/lebron-15-size-7_10350.html]Lebron 15 size 7[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/adidas-ultra-boost-st-review-2019_22877.html]Adidas Ultra Boost st review 2019[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/women's-adidas-superstar-casual-shoes_97.html]Women's Adidas Superstar casual shoes[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/nike-af1-black_11194.html]Nike af1 black[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-alphabounce_23725.html]Adidas alphabounce[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-air-max-2019-deflated_3260.html]Nike Air Max 2019 deflated[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/air-max_1069.html]Air Max[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-air-max-90-womens_1527.html]Nike Air Max 90 womens[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/mens-vapormax-plus_8910.html]Mens Vapormax plus[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-wedge-sneakers_1443.html]Nike wedge sneakers[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/yeezy-350-v2-zebra_19947.html]Yeezy 350 v2 zebra[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-hope-charm_3388.html]Pandora hope charm[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/270-air-max-kids_7073.html]270 Air Max kids[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/nmd-r1-white_18718.html]NMD r1 white[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/2019-nike-roshe_8397.html]2019 Nike roshe[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/new-pandora-rings_3158.html]New Pandora rings[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-disney-charms-2019_25904.html]Pandora disney Charms 2019[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-shin-guards_2473.html]Adidas shin guards[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/toddler-nike-sneakers_5793.html]Toddler Nike sneakers[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-store-coupons_283.html]Pandora store coupons[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-indoor-super_17682.html]Adidas indoor super[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/nike-jordan-men_2776.html]Nike Jordan men[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-originals-superstar-black_25134.html]Adidas Originals Superstar black[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/black-adidas-shoes-for-girls_4895.html]Black Adidas shoes for girls[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-piglet_12035.html]Pandora piglet[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-couple-bracelet_1629.html]Pandora couple bracelet[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/get-pandora_1767.html]Get Pandora[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-jewelry-charms_497.html]Pandora jewelry charms[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-disney-world-2019_110.html]Pandora disney world 2019[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/asics-nimbus-mens_15496.html]Asics nimbus mens[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-camouflage-shoes_15816.html]Adidas camouflage shoes[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/adidas-london_12470.html]Adidas london[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/white-nursing-shoes-nike_4631.html]White nursing shoes Nike[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/tenis-nike-2017_12242.html]Tenis Nike 2017[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/toddler-red-bottoms_4036.html]Toddler Red Bottoms[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-dog-charm_13233.html]Pandora dog Charm[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-shoes-air-max_1694.html]Nike shoes Air Max[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/adidas-runner_17127.html]Adidas runner[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/christian-louboutin-sale_4163.html]Christian Louboutin sale[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/nike-97-black-womens_12163.html]Nike 97 black womens[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/all-black-asics-gel_2617.html]All black Asics gel[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-pm-vs-gm_6246.html]Goyard pm vs gm[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/christian-louboutin-sandals_3600.html]Christian Louboutin sandals[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-gel-lyte-iii-grey_15442.html]Asics gel lyte iii grey[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-95-womens-black_21953.html]Nike Air Max 95 womens black[/url]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 0% [Brak oceny]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [2 głosy]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
ŒŚrednie ŒŚrednie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services