Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
thing about beauty r...
major of the marking
ukewarm olive oil. I...
t Irregularities
r, chances are you&#...
Either way, there
Najciekawsze tematy
been an identity ... [0]
s confidence that... [0]
ness on June 19th... [0]
well to treatment in [0]
thing about beaut... [0]
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujModulacja częstotliwości cz.3

Modulacja częstotliwości cz.3 - Demodulacja


Demodulacja sygnału zmodulowanego częstotliwościowe
Demodulację przeprowadza się na ogół w dwóch etapach. Pierwszą czynnością jest takie ukształtowanie przebiegu zmodulowanego, aby jego amplituda była proporcjonalna do częstotliwości, czyli zamiana przebiegu zmodulowanego częstotliwościowe na przebieg o modulowanej amplitudzie. Następnie dokonuje się demodulacji otrzymanego przebiegu w demodulatorze amplitudowym. Podstawowym układem demodulatora jest dyskryminator, w którym uzyskuje się przebieg wyjściowy o częstotliwości przebiegu wejściowego, lecz o amplitudzie proporcjonalnej do częstotliwości.

Schemat blokowy demodulatora częstotliwościowego

Funkcję najprostszego dyskryminatora może pełnić np. wzmacniacz selektywny LC o częstotliwości rezonansowej f0 dobranej tak, aby częstotliwość przebiegu nośnego fN wypadała na zboczu charakterystyki amplitudowej wzmacniacza.

Wykorzystanie do dyskryminacji częstotliwości zbocza charakterystyki amplitudowej wzmacniacza selektywnego

Przy zmianie częstotliwości sygnału wejściowego o dewiację deltaf wokół częstotliwości fN, na wyjściu wzmacniacza otrzymuje się przebieg o zmodulowanej amplitudzie zależnej od deltaf. Przykład ten dobrze wyjaśnia zasadę działania dyskryminatora, lecz ze względu na duże zniekształcenie sygnału modulującego (użytecznego) układ taki nie jest stosowany w praktyce.

Demodulator różnicowy
Demodulatorem stosowanym w odbiornikach FM jest układ z dyskryminatorem fazy przedstawiony na schemacie.

Demodulator różnicowy z dyskryminatorem fazy

Jego zasada działania polega na wytworzeniu dwóch napięć wzajemnie przesuniętych w fazie o wartość kąta zależną od częstotliwości sygnału wejściowego. Przebieg zmodulowany jest podawany na wejście selektywnego wzmacniacza-ogranicznika (tranzystor T1), którego zadaniem jest zapewnienie stałej amplitudy tego przebiegu. Wzajemnie sprzężone indukcyjnie obwody rezonansowe L1C1 i L2C2, dostrojone do częstotliwości przebiegu nośnego fN (np. w przypadku odbiornika FM jest to częstotliwość pośrednia równa 10,7 MHz), stanowią właściwy układ dyskryminatora fazy. Wskutek dodatkowego sprzężenia pojemnościowego (kondensator C3 stanowiący zwarcie dla sygnału o częstotliwości fN) napięcie pierwotne u1 i wtórne u2 jest sumowane dokładnie w środku cewki L2. Przy częstotliwości fN, napięcia u1 i u2 są przesunięte w fazie o kąt 90°, napięcia zaś na anodach diod D1 i D2 (węzły X i Y) są równe co do wartości bezwzględnej, lecz przesunięte w fazie o 180°. Ponieważ diody D1 i D2 przewodzą wówczas na przemian ten sam prąd, to jednakowe spadki napięć na rezystorach R2 i R3 są przeciwnie skierowane i napięcie wyjściowe jest równe zeru. W tym układzie detekcja sygnału modulującego jest możliwa wskutek dodatkowych przesunięć fazowych między napięciami u1 i u2 występującymi w takt zmian częstotliwości przebiegu zmodulowanego. Jeżeli częstotliwość tego przebiegu rośnie powyżej fN, to reaktancja obwodu rezonansowego L2C2 przyjmuje charakter indukcyjny i przesunięcie fazowe napięcia u2 względem u1 zwiększa się (przekracza 90°). Wówczas napięcie na anodzie diody D1 (węzeł X) rośnie, a na D2 (węzeł Y) maleje w tym samym stopniu. Dioda D1 bardziej przewodzi (obwód prądu zamyka się przez dławik w.cz.) i spadek napięcia na rezystorze R2 zwiększa się, podczas gdy na R3 maleje. Na wyjściu układu otrzymuje się więc wolnozmienne napięcie dodatnie. Gdy częstotliwość przebiegu zmodulowanego maleje poniżej fN, proces ten zachodzi odwrotnie. Reaktancja obwodu rezonansowego L2C2 ma charakter pojemnościowy, a więc przesunięcie fazowe między napięciem u2 a u1, maleje (poniżej 90°). Wówczas zmniejsza się także spadek napięcia na anodzie diody D1 a zwiększa na D2. Teraz bardziej przewodzi dioda D2 i wskutek tego rośnie spadek napięcia na rezystorze R3, maleje zaś na R2. Na wyjściu otrzymuje się więc wolnozmienne napięcie ujemne. Wartość chwilowa napięcia wyjściowego jest więc proporcjonalna do częstotliwości sygnału wejściowego. Taką charakterystykę amplitudową demodulatora przedstawiono na wykresie.

Zależność napięcia wyjściowego demodulatora od częstotliwości wejściowego sygnału zmodulowanego (na wykresach wskazowych pokazano przesunięcia fazowe między sygnałami u1 a u2, dla f<fN, f=fN i f>fN)


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services