Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
thing about beauty r...
major of the marking
ukewarm olive oil. I...
t Irregularities
r, chances are you&#...
Either way, there
Najciekawsze tematy
been an identity ... [0]
s confidence that... [0]
ness on June 19th... [0]
well to treatment in [0]
thing about beaut... [0]
Aktualnie online
Gości online: 7

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujTworzenie płytek drukowanych metodą termotransferu

Tworzenie płytek drukowanych metodą termotransferu


Wszyscy młodzi (wiedzą raczej niż wiekiem) elektronicy dochodzą w pewnym momencie do faktu, że bez płytki drukowanej żyć się nie da. Często płytkę można kupić, często da się zrobić wszystko na uniwersalnej, lecz jednak każdy się zastanawia, jak dokonać własnoręcznego aktu stworzenia.

Dużo jest metod produkcji płytek, lecz większość jest horrendalnie droga, jeżeli chodzi o inwestycje w sprzęt. Jako że potrzeba jest matką wynalazków, metoda tania i dająca bardzo dobre rezultaty została szybko opracowana. Jest to, jak wszyscy się już pewnie domyślają, metoda termotransferu z użyciem papieru kredowego. Polega ona na przeniesieniu tonera, czyli "farby" z drukarki laserowej, na płytkę, a następnie wytrawieniu laminatu miedzianego nie pokrytego tonerem.

Do tej metody należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy:
 • laminat, jednostronny. Ciężko używać dwustronnego, ponieważ są problemy z dopasowaniem do siebie otworów po obu stronach płytki;
 • chlorek żelaza, lub inna substancja trawiąca. Do nabycia w każdym sklepie elektronicznym, cena 4-6 zł. To wystarcza na zrobienie kilku większych lub kilkunastu małych płytek;
 • papier kredowy. Jak ktoś nie wie, to taki gładki, śliski i błyszczący papier. Koszt od 40 gr. do 2 zł za kartkę. Należy kupować jak najbardziej śliski i gładki, a także w miarę cienki;
 • rozpuszczalnik nitro, dostępny w każdym sklepie z farbami. Kosztuje parę złotych za litr. Jeżeli jest taka możliwość, proponuję zakup mniejszej butelki, ok. 250 ml, ponieważ zużywa się go bardzo niewiele, a duża butelka jest niewygodna;
 • żelazko, które chyba wszyscy w domu posiadają;
 • denaturat. Również nie trzeba za dużo;
 • kalafonia;
 • wiertła zależnie od potrzeb 0,7 - 1,2 mm.
Dodatkowo, zależnie od sposobu wykonania, można się zaopatrzyć w dodatki:
 • papier ścierny 1000 - 1500. Do polerowania laminatu, 1 arkusz;
 • filc do polerowania metalu. Do celów jak wyżej;
 • szmatki, waciki albo coś podobnego;
 • proszek do prania, płyn Ludwik, ew. inny środek odtłuszczający;
 • lakier do paznokci;
 • szczypce, pęsetka, albo coś podobnego.
Mając wszystkie podstawowe elementy, możemy zabrać się do pracy.

 1. Czynności wstępne
  Przed rozpoczęciem właściwego tworzenia płytki, należy wykonać kilka czynności wstępnych. Pierwszą jest rozpuszczenie wytrawiacza, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Drugą jest rozpuszczenie w niewielkiej (ok. 50 ml) ilości denaturatu sproszkowanej kalafonii w stosunku mniej więcej 5 do 1. Roztwór ten będzie nam służył do pomalowania gotowej płytki w celu zabezpieczenia przed utlenianiem, oraz ułatwi lutowanie. Kalafonię najłatwiej sproszkować wiercąc szerokim śrubokrętem lub innym podobnym narzędziem. Jeżeli wyłupały nam się większe grudy, rozbijamy je, bo prędko się nie rozpuszczą. Aby przyśpieszyć proces, wstawiamy buteleczkę z denaturatem do gorącej wody. UWAŻAMY NA ŁATWOPALNE OPARY!!!. Przygotować należy też żelazko, i kawałek równej powierzchni, na której będziemy "przygrzewać". Uwaga na temperaturę!

 2. Projekt płytki
  Zaczynamy od tego, co ma się znaleźć na płytce, czyli od projektu ścieżek. Wykonujemy go w dowolnym programie, w dowolny sposób, jak się żywnie podoba. Jedynym zastrzeżeniem jest warunek, aby otrzymać go jako obrazek. Większość programów do projektowania obwodów ma możliwość eksportu do bitmapy. Następnym krokiem jest zamiana obrazka na czarno-biały, tak, aby ścieżki były czarne, a przerwy pomiędzy nimi białe. Można to zrobić nawet w Paincie.

  Rzecz bardzo ważna, o której często się zapomina: obrazek MUSI być widziany od strony elementów! Inaczej, ma być widziany tak, jakbyśmy patrzyli pod światło na płytkę od strony rezystorów itd. Ujrzymy wtedy prześwitujące z drugiej strony ścieżki. Dokładnie to ma być na rysunku.

 3. Drukowanie
  Gdy mamy już gotowy projekt, należy go wydrukować na drukarce laserowej, używając papieru kredowego. Ważne jest zachowanie wielkości obrazka, szczególnie przy użyciu układów scalonych. Nie będą nam po prostu nóżki pasować do otworów. Na wydruku nie może być również żadnych przerw, plamek itp. Musimy dokładnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Jeżeli tak jest, to super, jeżeli nie, robimy poprawki i drukujemy jeszcze raz.

  Nie wszyscy mają dostęp do drukarki laserowej, lecz ten problem można w prosty sposób ominąć. Drukujemy wszystko na zwykłym papierze na drukarce atramentowej, i idziemy do najbliższego ksero. Prosimy o kopię na naszym papierze kredowym, najlepiej z poprawionymi parametrami. Sprawdzamy jakość, i albo idziemy do innego ksero, albo szczęśliwi do domu. Na koniec docinamy rysunek do odpowiednich wymiarów.

  Pamiętać też należy o tym, żeby nie dotykać, ani w żaden inny sposób nie brudzić naszego wydruku. Jeżeli się toner zatłuści, nie będzie chciał dobrze przyczepić się do płytki. Dlatego też lepszy jest jak najgładszy papier - toner nie wchodzi w jego rowki, i więcej może przejść na płytkę.

 4. Przygotowanie płytki
  Mając "matrycę", możemy zająć się przygotowaniem płytki. Zaczynamy od docięcia płytki, najlepiej do wymiarów papieru, co ułatwi nam dopasowanie. Najlepsza jest piłka do metalu. Piłujemy w miarę ostrożnie, żeby nie poodrywać laminatu, po czym szlifujemy brzegi, aby pozbyć się zadziorów. Następnie dokonujemy oczyszczenia miedzi z wszelkich brudów, oraz z warstewki metalu utlenionego. Robimy to za pomocą papieru ściernego, filcu do polerowania, szmatki i pasty polerskiej, lub czegokolwiek innego. Ważne są dwie rzeczy: laminat nie może mieć głębokich rys, i musi zacząć lśnić jasną, żywą barwą. Jasność oznacza, że pozbyliśmy się warstwy tlenku miedzi. Laminat nie powinien też być całkowicie gładki. Bardzo drobniutkie rysy pomagają trzymać się tonerowi.

  Następne kroki wymagają nieco szybkości, aby nie dopuścić do ponownego utlenienia miedzi. Nie chodzi o bieganie, raczej o brak przerw w pracy i trochę energii.

 5. Mycie i odtłuszczanie
  Kolejną czynnością jest umycie i odtłuszczenie płytki. Można to zrobić jakimkolwiek środkiem do naczyń, czy do prania. Ja preferuję zwykły proszek do prania - zlewamy powierzchnię płytki, sypiemy proszek, szorujemy chwilę i spłukujemy. Powtarzamy kilka razy, aż płytka będzie czysta. Wycieramy do sucha szmatką.

 6. Prasowanie
  Umytą i odtłuszczoną płytkę układamy miedzią do góry, kładziemy naszą matrycę z papieru drukiem na dół. Na to kładziemy kartkę cienkiego papieru. Pogorszy nam to przewodność cieplną, ale nie pobrudzimy żelazka. Przykładamy ustawione na maksimum żelazko, i mocno dociskamy. Czekamy, zależnie od temperatury żelazka, około 2-3 minuty. Sprawdzamy, czy rysunek się nie przesunął. W tym momencie toner się rozpuścił i nasza matryca, przyklejona do laminatu, już się więcej nie przesunie. Możemy wtedy ostrożnie przemieszczać żelazko, aby dobrze dogrzać wszystkie miejsca płytki. To bardzo ważny proces, ponieważ toner nie dogrzany odklei się. Po około 5-6 minutach cały proces powinien być zakończony. Jeżeli robimy płytki bardzo precyzyjne, należy uważać z czasem grzania i temperaturą. Papier może się pod wpływem temperatury zniekształcić, a toner rozlać zbyt szeroko.

 7. Zdejmowanie papieru
  Zdejmujemy żelazko, usuwamy górną kartkę, i sprawdzamy, co się dzieje. Jeżeli matryca leży na swoim miejscu, i widać, że jest dobrze przyklejona, możemy wrzucić płytkę w pojemnik z ciepłą wodą. Papier po pewnym czasie namoknie, zacznie prześwitywać, i pojawią się charakterystyczne bąble. Wtedy co jakiś czas sprawdzamy, pocierając palcem powierzchnię, czy już się łuszczy. Jeżeli tak, to pod strumieniem wody ścieramy cały papier. Jeżeli proces przetapiania tonera przeprowadzony został właściwie, nie musimy tego robić zbyt ostrożnie, nadruk już nie powinien odpaść.

 8. Poprawki
  Po odejściu całego papieru, sprawdzamy, czy wszystko się zgadza. Jeżeli czegoś brakuje, toner gdzieś odpadł, to zmywamy go rozpuszczalnikiem za pomocą szmatki czy wacika, i wracamy do punktu o czyszczeniu i odtłuszczaniu płytki. Tym razem musimy dłużej grzać żelazkiem, albo zdobyć jakieś o wyższej temperaturze. W przypadku małych braków w ścieżkach, możemy pomóc sobie lakierem do paznokci, dorabiając brakujące miejsca. Jest to jednak metoda niechlujna, i nie dająca gwarancji.

 9. Wytrawianie
  Jeżeli natomiast wszystko jest w porządku, wrzucamy nasze arcydzieło do kąpieli w wytrawiaczu. Aby proces odbywał się szybciej, dobrze jest podgrzać płyn, wstawiając go wcześniej do gorącej wody. Dobrze jest też od czasu do czasu potrząsnąć pojemnikiem, albo poruszać płytkę za pomocą pęsetki. Staramy się, aby płytka stała w pionie, lub leżała laminatem do dołu, gdyż związek powstały w wyniku wytrawiania miedzi opadnie wtedy na dół, nie przykrywając powierzchni.

  Obserwując proces, czekamy, aż w miejscach gdzie nie ma tonera usunięta zostanie cała miedź. Najlepiej dla pewności odczekać chwilę dłużej. Nie za długo jednak, bo pojawić się mogą podtrawienia z boku ścieżek.

 10. Usuwanie tonera
  Gdy już wszystko jest gotowe, wyjmujemy płytkę szczypcami i płuczemy pod bieżącą wodą. Za pomocą wacika lub szmatki nasączonych rozpuszczalnikiem zmywamy toner. Ponownie myjemy płytkę i wycieramy do sucha.

 11. Wiercenie
  Kolejną czynnością, która nas czeka, jest wiercenie dziur. Niewiele osób posiada zapewne malutką, specjalistyczną wiertarkę. Można poradzić sobie jednak zwykłą, dużą. Problemem jest umocowanie wiertła, gdyż większość końcówek jest zbyt duża. Można jednak wiertełko owinąć folią aluminiową, aby uzyskać żądaną grubość. Są też przejściówki, ale mam kiepskie doświadczenia z nimi. Ciężko je wypośrodkować i wiertło ma "bicie".

  Dziury wiercimy delikatnie, aby nie zadrzeć miedzi, najlepiej na miękkim drewnie. Przydaje się małe imadełko, albo przynajmniej dodatkowa para rąk.

 12. Malowanie płytki
  Ostatnią czynnością, niekonieczną, ale bardzo przydatną, jest malowanie kalafonią. Warstwa kalafonii zabezpiecza miedź przed korozją, ale także wspaniale ułatwia lutowanie, oraz cynowanie ścieżek. Wystarczy małym pędzelkiem równo pokryć powierzchnię i poczekać aż wyschnie. Tą samą czynność możemy uskutecznić raz jeszcze po wlutowaniu elementów. Usuniemy nadmiar kalafonii z lutowania i zabezpieczymy luty. Uwaga na opary denaturatu!
I w tym momencie doszliśmy do końca tworzenia płytki. Powodzenia!
Autor artykułu: ZenObi


Komentarze
#1 | guliwer124 dnia 09.10.2005 14:47:28
Podobnie robiłem ale na foli do drukarek laserowychOczko
#2 | Remix dnia 07.05.2006 20:43:00
to jest super jestem naprawde zadowolony lecz czasami nie wiadomo o co chodzi

#3 | Remix dnia 09.05.2006 21:15:43
przydaly by sie zdjecia
#4 | zlosnik dnia 16.05.2006 17:40:24
ten sposób jest chyba najlepszy jaki znam lecz proponuje zamienić pkty 11 z 12. Jeżeli najpierw wywiercisz dziurki a potem pomalujesz dziurki mogą sie pozatykac i troszke uprzykszyć zabawe. Usmiech pozatym wszystko ładnie opisane gratuluje
#5 | marol_pm dnia 12.02.2007 00:35:30
Doladnie zlosnik ma racje, ja najpierw maluje, moze nie kalafonia w plynie, ale jeszcze innym srodkiem z kalafonia, skladu niestety nie znam, ale bardzo szybko schnie!!! a pozniej otwory Oczko Ze zdjeciami bylo by spoko, dla osob ktore wogole takiego czegos nie widzially:D
Ale maks sie nalezy, swietna robota !!!
#6 | jan dnia 01.04.2007 00:01:42
pomysł z taką metodą wytrawiania płytek ,jest godny polecenia wszystkim grzebaczom w radio i audio elektronice,bo przyspiesza proces przygotowania gotowej płyty a efekt jest zaskakująco dobry .Tak trzymać!!
#7 | marmat00 dnia 22.06.2009 12:44:31
robiłem to z 10 razy i za karzdym razem coś nie wychodzi albo wogóle nie odbije się albo słabo
#8 | matys28 dnia 25.09.2009 11:57:50
Ta metoda jest godna uwagiUsmiech
#9 | Jef dnia 29.01.2011 20:54:49
Ja robie tą metoda od dłurzszego czasu i jest rewelacja tylko że mocuje zelazko podstawą do góry kłade nato żelazko papier jako izolacja na ten papier płytke miedzią do góry i na płytke wydruk z tonerem żelazko na drugi zakres dwie szmatki jedną przytrzymuje papier napłytce adrugą pocieram płytke około dwuch minut
#10 | jkelley3 dnia 05.12.2018 02:41:47
[url=https://www.red-bottomshoesforwomen.us.com/]Red Bottom Shoes[/url]
[url=https://www.timberlands-outlets.us.com/]Timberland Outlet[/url]
[url=https://www.longchampoutlet-onlines.us.com/]Longchamp Outlet[/url]
[url=https://www.skechersgowalkshoes.us/]Skechers Shoes[/url]
[url=https://www.nikestores.us.org/]Nike Clearance Store[/url]
[url=https://www.christianlouboutins-outlet.us.com/]Christian Louboutin Outlet[/url]
[url=https://www.lebronjamesshoessale.us.com/]Lebron Shoes[/url]
[url=https://www.nikes-sneakers.us.com/]Nike Sneakers[/url]
[url=https://www.asics-runningsshoes.us.com/]Asics Running Shoes[/url]
[url=https://www.fjallravens.us/]Fjallraven[/url]
[url=https://www.hermesshandbags.us.com/]Hermes Handbags[/url]
[url=https://www.yeezyboosts-350.us.com/]Yeezys Boost 350 V2[/url]
[url=https://www.pandorabracelets-clearance.us.com/]Pandora Bracelets[/url]
[url=https://www.pandoraoutlet-online.us.com/]Pandora Charms Outlet[/url]
[url=https://www.christianslouboutin.us.com/]Christian Louboutin Shoes Outlet[/url]
[url=https://www.nikeoutletstore-onlineshopping.us.com/]Nike Outlet[/url]
[url=https://www.filashoessale.us/]Fila Shoes For Women[/url]
[url=https://www.pandora-braceletcharms.us.com/]Pandora Bracelet[/url]
[url=https://www.adidassneakers.us.com/]Adidas Sneakers For Women[/url]
[url=https://www.fjallravenkankenbackpack.us/]Fjallraven Kanken[/url]
[url=https://www.pandora-charmssaleclearance.us.com/]Pandora Charms[/url]
[url=https://www.pumas-shoes.us.com/]Puma Shoes[/url]
[url=https://www.adidas-shoesoutlet.us.com/]Adidas Shoes Outlet[/url]
[url=https://www.pandoranecklaces.us/]Pandora Necklace[/url]
[url=https://www.filasneakers.us/]Fila Sneakers[/url]
[url=https://www.nike-airmax95.us/]Nike Air Max 95 Essential[/url]
[url=https://www.lebron16shoes.us/]Lebron 16 Shoes[/url]
[url=https://www.pandorajewellerys.us.com/]Pandora Jewellery[/url]
[url=https://www.asicsshoesoutlet.us.com/]Asics[/url]
[url=https://www.christian-louboutin-shoes.us.org/]Louboutin shoes[/url]
[url=https://www.hermesbelts-outlet.us.com/]Hermes Belt[/url]
[url=https://www.asics-sneakers.us/]Asics Shoes[/url]
[url=https://www.adidas-yeezysshoes.us.com/]Adidas Yeezys[/url]
[url=https://www.timberlands-shoes.us/]Timberland Boots[/url]
[url=https://www.valentinoshoessale.us.com/]Valentino Shoes[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us/]New Nike Shoes[/url]
[url=https://www.nmds-adidas.us.com/]Adidas NMD[/url]
[url=https://www.pandora-rings.us.org/]Pandora Rings[/url]
[url=https://www.timberlands-shoes.us.com/]Timberland Shoes[/url]
[url=https://www.yeezysboosts.us.com/]Yeezy Boost[/url]
[url=https://www.adidassuperstarsshoes.us.com/]Adidas Superstar[/url]
[url=https://www.nike-airmax98.us/]Air Max 98[/url]
[url=https://www.adidas-original.us/]Adidas Originals[/url]
[url=https://www.yeezy500.us.org/]Yeezy 500[/url]
[url=https://www.timberlandworkboots.us.com/]Timberland Pro Work Boots[/url]
[url=https://www.goyard-handbags.us.org/]Goyard Bags[/url]
[url=https://www.shoesyeezy.us.com/]Yeezy 700[/url]
[url=https://www.nikeair-max270.us.com/]Nike Air Max 270 Flyknit[/url]
[url=https://www.ferragamo-shoes.us.org/]Ferragamo Shoes[/url]
[url=https://www.christianlouboutins.us.org/]Christian Louboutin Shoes Outlet[/url]
[url=https://www.airmax270s.us.com/]Air Max 270[/url]
[url=https://www.fitflop-saleclearances.us.com/]Fitflop[/url]
[url=https://www.nikesclearance.us/]Nike Clearance Store[/url]
[url=https://www.asics-gelnimbus.us/]Asics Gel Nimbus 18[/url]
[url=https://www.pandora-jewelrystore.us.com/]Pandora Jewelry Official Site[/url]
[url=https://www.christian-louboutins-shoes.us.com/]Christian Louboutin Shoes[/url]
[url=https://www.kevin-durantsshoes.us.com/]Kevin Durant Shoes[/url]
[url=https://www.nikeair-max270.us/]Nike Air Max 270 Men[/url]
[url=https://www.airmax-98.us.com/]Air Max 98[/url]
[url=https://www.nikecortezs.us/]Nike Cortez[/url]
[url=https://www.adidasstores.us.com/]Adidas Store[/url]
[url=https://www.outletmonclers.us.com/]Moncler Outlet[/url]
[url=https://www.yeezysneakers.us.com/]Yeezy[/url]
[url=https://www.nikeshoesonlines.us.com/]Nike Shoes[/url]
[url=https://www.pandora-earrings.us/]Pandora Earrings[/url]
[url=https://www.nmdr1adidas.us.com/]NMD R1[/url]
[url=https://www.adidas-superstars.us/]Adidas Superstar[/url]
[url=https://www.adidas-nmds.us.org/]Adidas NMD[/url]
[url=https://www.fjallravenbackpack.us/]Fjallraven Kanken[/url]
[url=https://www.airjordan-retro11.us.com/]Jordan Retro 11[/url]
[url=https://www.adidasyeezys-shoes.us.com/]Yeezy[/url]
[url=https://www.timberland-outletstore.us.com/]Timberland Outlet Store[/url]
[url=https://www.pandoracharmssales.us.com/]Pandora Charms[/url]
[url=https://www.nikecortez.us.org/]Nike Cortez[/url]
[url=https://www.balenciagasneakerss.us.com/]Balenciaga Sneakers[/url]
[url=https://www.shoes-valentino.us.com/]Valentino[/url]
[url=https://www.kd11shoes.us.com/]KD 11[/url]
[url=https://www.nike-outletstores.us.com/]Nike Outlet[/url]
[url=https://www.pandorajewelry-officialsites.us.com/]Pandora Jewelry[/url]
[url=https://www.boots-timberlands.us.com/]Black Timberland[/url]
[url=https://www.valentinos.us.org/]Valentino Shoes Outlet[/url]
[url=https://www.bottegasveneta.us.com/]Bottega Veneta Outlet[/url]
[url=https://www.louboutinshoess.us/]Christian Louboutin Shoes[/url]
[url=https://www.asics-gelkayano.us/]Asics Gel Kayano[/url]
[url=https://www.yeezyshoess.us.com/]Yeezy Shoes[/url]
[url=https://www.nmds-adidas.us.org/]Adidas NMD[/url]
[url=https://www.yeezy500boost.us.com/]Adidas Yeezy 500[/url]
[url=https://www.balenciagasneakerssale.us.com/]Balenciaga Sneakers[/url]
[url=https://www.puma-outletstore.us.com/]Puma Outlet[/url]
[url=https://www.airmaxs-270.us.com/]Nike 270 Air Max[/url]
[url=https://www.shoes-yeezy.us.com/]Cheap Yeezy[/url]
[url=https://www.pandorajewelry-site.us.com/]Pandora Jewelry Official Site[/url]
[url=https://www.christian-louboutinoutletsale.us.com/]Christian Louboutin Shoes[/url]
[url=https://www.ferragamobelts.us.com/]Ferragamo[/url]
[url=https://www.ferragamosshoes.us.com/]Ferragamo Outlet[/url]
[url=https://www.airmaxs97.us.com/]Nike Air Max 97 Ultra[/url]
[url=https://www.goyard-bags.us.org/]Goyard Bags[/url]
[url=https://www.air-max95.us.com/]Nike Air Max 95[/url]
[url=https://www.asicsshoes.us.org/]Asics Shoes[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us/]Nike Running Shoes For Men[/url]
[url=https://www.vansshoes-outlets.us.com/]Vans Shoes[/url]
[url=https://www.yeezys-adidas.us.com/]Adidas Yeezy[/url]
[url=https://www.filadisruptor2.us/]Fila Disruptor[/url]
[url=https://www.pandorabracelets-charms.us.com/]Pandora Bracelet Charms[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.us/]Pandora Jewelry[/url]
[url=https://www.asicsoutletonline.us.com/]Asics Shoes[/url]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 92% [12 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
ŒŚrednie ŒŚrednie 8% [1 głos]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services