Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Jon Gray ‘s ri...
Whether you’ve...
Tucker Barnhart has ...
The Philadelphia Phi...
TORONTO (AP) —...
men have the f
me a big sensitive "...
Elektronika Radi
same time! T
astrology and Wester...
Najciekawsze tematy
Jon Gray ‘s... [0]
Whether you&#8217... [0]
Tucker Barnhart h... [0]
The Philadelphia ... [0]
TORONTO (AP) &#82... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,853
Najnowszy użytkownik: tudaika0020
drukuj komentujTworzenie płytek drukowanych metodą termotransferu

Tworzenie płytek drukowanych metodą termotransferu


Wszyscy młodzi (wiedzą raczej niż wiekiem) elektronicy dochodzą w pewnym momencie do faktu, że bez płytki drukowanej żyć się nie da. Często płytkę można kupić, często da się zrobić wszystko na uniwersalnej, lecz jednak każdy się zastanawia, jak dokonać własnoręcznego aktu stworzenia.

Dużo jest metod produkcji płytek, lecz większość jest horrendalnie droga, jeżeli chodzi o inwestycje w sprzęt. Jako że potrzeba jest matką wynalazków, metoda tania i dająca bardzo dobre rezultaty została szybko opracowana. Jest to, jak wszyscy się już pewnie domyślają, metoda termotransferu z użyciem papieru kredowego. Polega ona na przeniesieniu tonera, czyli "farby" z drukarki laserowej, na płytkę, a następnie wytrawieniu laminatu miedzianego nie pokrytego tonerem.

Do tej metody należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy:
 • laminat, jednostronny. Ciężko używać dwustronnego, ponieważ są problemy z dopasowaniem do siebie otworów po obu stronach płytki;
 • chlorek żelaza, lub inna substancja trawiąca. Do nabycia w każdym sklepie elektronicznym, cena 4-6 zł. To wystarcza na zrobienie kilku większych lub kilkunastu małych płytek;
 • papier kredowy. Jak ktoś nie wie, to taki gładki, śliski i błyszczący papier. Koszt od 40 gr. do 2 zł za kartkę. Należy kupować jak najbardziej śliski i gładki, a także w miarę cienki;
 • rozpuszczalnik nitro, dostępny w każdym sklepie z farbami. Kosztuje parę złotych za litr. Jeżeli jest taka możliwość, proponuję zakup mniejszej butelki, ok. 250 ml, ponieważ zużywa się go bardzo niewiele, a duża butelka jest niewygodna;
 • żelazko, które chyba wszyscy w domu posiadają;
 • denaturat. Również nie trzeba za dużo;
 • kalafonia;
 • wiertła zależnie od potrzeb 0,7 - 1,2 mm.
Dodatkowo, zależnie od sposobu wykonania, można się zaopatrzyć w dodatki:
 • papier ścierny 1000 - 1500. Do polerowania laminatu, 1 arkusz;
 • filc do polerowania metalu. Do celów jak wyżej;
 • szmatki, waciki albo coś podobnego;
 • proszek do prania, płyn Ludwik, ew. inny środek odtłuszczający;
 • lakier do paznokci;
 • szczypce, pęsetka, albo coś podobnego.
Mając wszystkie podstawowe elementy, możemy zabrać się do pracy.

 1. Czynności wstępne
  Przed rozpoczęciem właściwego tworzenia płytki, należy wykonać kilka czynności wstępnych. Pierwszą jest rozpuszczenie wytrawiacza, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Drugą jest rozpuszczenie w niewielkiej (ok. 50 ml) ilości denaturatu sproszkowanej kalafonii w stosunku mniej więcej 5 do 1. Roztwór ten będzie nam służył do pomalowania gotowej płytki w celu zabezpieczenia przed utlenianiem, oraz ułatwi lutowanie. Kalafonię najłatwiej sproszkować wiercąc szerokim śrubokrętem lub innym podobnym narzędziem. Jeżeli wyłupały nam się większe grudy, rozbijamy je, bo prędko się nie rozpuszczą. Aby przyśpieszyć proces, wstawiamy buteleczkę z denaturatem do gorącej wody. UWAŻAMY NA ŁATWOPALNE OPARY!!!. Przygotować należy też żelazko, i kawałek równej powierzchni, na której będziemy "przygrzewać". Uwaga na temperaturę!

 2. Projekt płytki
  Zaczynamy od tego, co ma się znaleźć na płytce, czyli od projektu ścieżek. Wykonujemy go w dowolnym programie, w dowolny sposób, jak się żywnie podoba. Jedynym zastrzeżeniem jest warunek, aby otrzymać go jako obrazek. Większość programów do projektowania obwodów ma możliwość eksportu do bitmapy. Następnym krokiem jest zamiana obrazka na czarno-biały, tak, aby ścieżki były czarne, a przerwy pomiędzy nimi białe. Można to zrobić nawet w Paincie.

  Rzecz bardzo ważna, o której często się zapomina: obrazek MUSI być widziany od strony elementów! Inaczej, ma być widziany tak, jakbyśmy patrzyli pod światło na płytkę od strony rezystorów itd. Ujrzymy wtedy prześwitujące z drugiej strony ścieżki. Dokładnie to ma być na rysunku.

 3. Drukowanie
  Gdy mamy już gotowy projekt, należy go wydrukować na drukarce laserowej, używając papieru kredowego. Ważne jest zachowanie wielkości obrazka, szczególnie przy użyciu układów scalonych. Nie będą nam po prostu nóżki pasować do otworów. Na wydruku nie może być również żadnych przerw, plamek itp. Musimy dokładnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Jeżeli tak jest, to super, jeżeli nie, robimy poprawki i drukujemy jeszcze raz.

  Nie wszyscy mają dostęp do drukarki laserowej, lecz ten problem można w prosty sposób ominąć. Drukujemy wszystko na zwykłym papierze na drukarce atramentowej, i idziemy do najbliższego ksero. Prosimy o kopię na naszym papierze kredowym, najlepiej z poprawionymi parametrami. Sprawdzamy jakość, i albo idziemy do innego ksero, albo szczęśliwi do domu. Na koniec docinamy rysunek do odpowiednich wymiarów.

  Pamiętać też należy o tym, żeby nie dotykać, ani w żaden inny sposób nie brudzić naszego wydruku. Jeżeli się toner zatłuści, nie będzie chciał dobrze przyczepić się do płytki. Dlatego też lepszy jest jak najgładszy papier - toner nie wchodzi w jego rowki, i więcej może przejść na płytkę.

 4. Przygotowanie płytki
  Mając "matrycę", możemy zająć się przygotowaniem płytki. Zaczynamy od docięcia płytki, najlepiej do wymiarów papieru, co ułatwi nam dopasowanie. Najlepsza jest piłka do metalu. Piłujemy w miarę ostrożnie, żeby nie poodrywać laminatu, po czym szlifujemy brzegi, aby pozbyć się zadziorów. Następnie dokonujemy oczyszczenia miedzi z wszelkich brudów, oraz z warstewki metalu utlenionego. Robimy to za pomocą papieru ściernego, filcu do polerowania, szmatki i pasty polerskiej, lub czegokolwiek innego. Ważne są dwie rzeczy: laminat nie może mieć głębokich rys, i musi zacząć lśnić jasną, żywą barwą. Jasność oznacza, że pozbyliśmy się warstwy tlenku miedzi. Laminat nie powinien też być całkowicie gładki. Bardzo drobniutkie rysy pomagają trzymać się tonerowi.

  Następne kroki wymagają nieco szybkości, aby nie dopuścić do ponownego utlenienia miedzi. Nie chodzi o bieganie, raczej o brak przerw w pracy i trochę energii.

 5. Mycie i odtłuszczanie
  Kolejną czynnością jest umycie i odtłuszczenie płytki. Można to zrobić jakimkolwiek środkiem do naczyń, czy do prania. Ja preferuję zwykły proszek do prania - zlewamy powierzchnię płytki, sypiemy proszek, szorujemy chwilę i spłukujemy. Powtarzamy kilka razy, aż płytka będzie czysta. Wycieramy do sucha szmatką.

 6. Prasowanie
  Umytą i odtłuszczoną płytkę układamy miedzią do góry, kładziemy naszą matrycę z papieru drukiem na dół. Na to kładziemy kartkę cienkiego papieru. Pogorszy nam to przewodność cieplną, ale nie pobrudzimy żelazka. Przykładamy ustawione na maksimum żelazko, i mocno dociskamy. Czekamy, zależnie od temperatury żelazka, około 2-3 minuty. Sprawdzamy, czy rysunek się nie przesunął. W tym momencie toner się rozpuścił i nasza matryca, przyklejona do laminatu, już się więcej nie przesunie. Możemy wtedy ostrożnie przemieszczać żelazko, aby dobrze dogrzać wszystkie miejsca płytki. To bardzo ważny proces, ponieważ toner nie dogrzany odklei się. Po około 5-6 minutach cały proces powinien być zakończony. Jeżeli robimy płytki bardzo precyzyjne, należy uważać z czasem grzania i temperaturą. Papier może się pod wpływem temperatury zniekształcić, a toner rozlać zbyt szeroko.

 7. Zdejmowanie papieru
  Zdejmujemy żelazko, usuwamy górną kartkę, i sprawdzamy, co się dzieje. Jeżeli matryca leży na swoim miejscu, i widać, że jest dobrze przyklejona, możemy wrzucić płytkę w pojemnik z ciepłą wodą. Papier po pewnym czasie namoknie, zacznie prześwitywać, i pojawią się charakterystyczne bąble. Wtedy co jakiś czas sprawdzamy, pocierając palcem powierzchnię, czy już się łuszczy. Jeżeli tak, to pod strumieniem wody ścieramy cały papier. Jeżeli proces przetapiania tonera przeprowadzony został właściwie, nie musimy tego robić zbyt ostrożnie, nadruk już nie powinien odpaść.

 8. Poprawki
  Po odejściu całego papieru, sprawdzamy, czy wszystko się zgadza. Jeżeli czegoś brakuje, toner gdzieś odpadł, to zmywamy go rozpuszczalnikiem za pomocą szmatki czy wacika, i wracamy do punktu o czyszczeniu i odtłuszczaniu płytki. Tym razem musimy dłużej grzać żelazkiem, albo zdobyć jakieś o wyższej temperaturze. W przypadku małych braków w ścieżkach, możemy pomóc sobie lakierem do paznokci, dorabiając brakujące miejsca. Jest to jednak metoda niechlujna, i nie dająca gwarancji.

 9. Wytrawianie
  Jeżeli natomiast wszystko jest w porządku, wrzucamy nasze arcydzieło do kąpieli w wytrawiaczu. Aby proces odbywał się szybciej, dobrze jest podgrzać płyn, wstawiając go wcześniej do gorącej wody. Dobrze jest też od czasu do czasu potrząsnąć pojemnikiem, albo poruszać płytkę za pomocą pęsetki. Staramy się, aby płytka stała w pionie, lub leżała laminatem do dołu, gdyż związek powstały w wyniku wytrawiania miedzi opadnie wtedy na dół, nie przykrywając powierzchni.

  Obserwując proces, czekamy, aż w miejscach gdzie nie ma tonera usunięta zostanie cała miedź. Najlepiej dla pewności odczekać chwilę dłużej. Nie za długo jednak, bo pojawić się mogą podtrawienia z boku ścieżek.

 10. Usuwanie tonera
  Gdy już wszystko jest gotowe, wyjmujemy płytkę szczypcami i płuczemy pod bieżącą wodą. Za pomocą wacika lub szmatki nasączonych rozpuszczalnikiem zmywamy toner. Ponownie myjemy płytkę i wycieramy do sucha.

 11. Wiercenie
  Kolejną czynnością, która nas czeka, jest wiercenie dziur. Niewiele osób posiada zapewne malutką, specjalistyczną wiertarkę. Można poradzić sobie jednak zwykłą, dużą. Problemem jest umocowanie wiertła, gdyż większość końcówek jest zbyt duża. Można jednak wiertełko owinąć folią aluminiową, aby uzyskać żądaną grubość. Są też przejściówki, ale mam kiepskie doświadczenia z nimi. Ciężko je wypośrodkować i wiertło ma "bicie".

  Dziury wiercimy delikatnie, aby nie zadrzeć miedzi, najlepiej na miękkim drewnie. Przydaje się małe imadełko, albo przynajmniej dodatkowa para rąk.

 12. Malowanie płytki
  Ostatnią czynnością, niekonieczną, ale bardzo przydatną, jest malowanie kalafonią. Warstwa kalafonii zabezpiecza miedź przed korozją, ale także wspaniale ułatwia lutowanie, oraz cynowanie ścieżek. Wystarczy małym pędzelkiem równo pokryć powierzchnię i poczekać aż wyschnie. Tą samą czynność możemy uskutecznić raz jeszcze po wlutowaniu elementów. Usuniemy nadmiar kalafonii z lutowania i zabezpieczymy luty. Uwaga na opary denaturatu!
I w tym momencie doszliśmy do końca tworzenia płytki. Powodzenia!
Autor artykułu: ZenObi


Komentarze
#11 | Woodlenks788 dnia 14.03.2019 03:20:41
[url=https://www.shoesclearancesale.org/white-adidas_12905.html]White Adidas[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/lebron-new-shoes_3728.html]Lebron new shoes[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-outlet_9170.html]Nike outlet[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/nike-shoes-for-kids-girls_8981.html]Nike shoes for kids girls[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/nike-air-max-plus_13587.html]Nike Air Max plus[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/nmd-xr1-triple-black_18691.html]NMD xr1 triple black[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-air-max-90-mens_2620.html]Nike Air Max 90 mens[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-trainers_11565.html]Yeezy trainers[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/white-adidas-trainers_11555.html]White Adidas trainers[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/af1-foamposite_13136.html]Af1 foamposite[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-downshifter-7_1534.html]Nike downshifter 7[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-angel-charm_16822.html]Pandora angel charm[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/nike-air-force-1-mid-07_13314.html]Nike Air Force 1 mid 07[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-mens-sale_13855.html]Adidas mens sale[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/air-force-1-low_1196.html]Air Force 1 low[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/pandora-coupon-code_1288.html]Pandora coupon code[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-slippers_13162.html]Adidas slippers[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-flex-2019_3482.html]Nike flex 2019[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/off-white-sneakers-mens_20952.html]Off White sneakers mens[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/nike-benassi-slides-duo_3805.html]Nike benassi slides duo[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/stan-smith_16080.html]Stan Smith[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/maroon-adidas-shoes_17080.html]Maroon Adidas shoes[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-air-max-sale-outlet_5440.html]Nike Air Max sale outlet[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/air-vapormax-plus-womens_1080.html]Air Vapormax plus womens[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/nike-air-presto-off-white_20499.html]Nike Air Presto Off White[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/lebron-14-low_7245.html]Lebron 14 low[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-ultra-97_8744.html]Nike ultra 97[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/adidas-adipure_16514.html]Adidas adipure[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/asics-2000_15468.html]Asics 2000[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-valentines-collection-2019_13101.html]Pandora valentines collection 2019[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-air-max-95_7164.html]Nike Air Max 95[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-pandora_239.html]Pandora Pandora[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-pearl-ring_21726.html]Pandora pearl ring[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-air-vapormax-plus_1962.html]Nike Air Vapormax plus[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-yeezy-boost-350_16453.html]Adidas Yeezy Boost 350[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/nike-roshe-two-men_4254.html]Nike roshe two men[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-sb-shoes_2098.html]Nike sb shoes[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-superstar-womens_24923.html]Adidas Superstar womens[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/yeezy-700_19042.html]Yeezy 700[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-zx-750_9546.html]Adidas zx 750[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-baby-charms_25914.html]Pandora baby Charms[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-womens_22433.html]Nike Air Max womens[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/air-max_12296.html]Air Max[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/asics-gel-quantum-360-mens_15341.html]Asics gel quantum 360 mens[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-lunarepic_2216.html]Nike lunarepic[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/cheap-nikes-online_5127.html]Cheap Nikes online[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/louboutin-bags_3058.html]Louboutin bags[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-charms-sale_891.html]Pandora charms sale[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/nike-men's-free-rn-2019-running-shoes_6420.html]Nike men's free rn 2019 running shoes[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-shoes_15290.html]Asics shoes[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/nike-air-vapormax_18845.html]Nike Air Vapormax[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/adidas-barricade-boost-2019_10907.html]Adidas barricade Boost 2019[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/nmd-addidas_18989.html]NMD addidas[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/asics-gel-kayano-mens_2726.html]Asics gel kayano mens[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/pink-nikes_3550.html]Pink Nikes[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/black-and-white-nikes_3318.html]Black and white Nikes[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/asics-gel-cumulus-18_1807.html]Asics gel cumulus 18[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/nike-air-95_18750.html]Nike Air 95[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-cortez-black_2735.html]Nike cortez black[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/yeezy-zebra_13311.html]Yeezy zebra[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/womens-nike-flex-2017-rn_6638.html]Womens Nike flex 2017 rn[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-bangle_12475.html]Pandora bangle[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-running_5191.html]Nike running[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/nike-crossfit-shoes-womens_9659.html]Nike crossfit shoes womens[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-vapormax_6254.html]Nike Vapormax[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/adidas-superstar-black_95.html]Adidas Superstar black[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/off-white-presto-raffle_16433.html]Off White Presto raffle[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-charm_13020.html]Pandora Charm[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/air-force-blue_3236.html]Air Force blue[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-stan-smith_12857.html]Adidas Stan Smith[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-originals-by-alexander-wang_11540.html]Adidas Originals by Alexander Wang[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/lebron-xi_1463.html]Lebron xi[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/boys-adidas-slides_11823.html]Boys Adidas slides[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/white-nike-slides-mens_4538.html]White Nike slides mens[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/air-max-1_1534.html]Air Max 1[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-air-vapormax-junior_7633.html]Nike air Vapormax junior[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/red-bottoms-sneakers_4751.html]Red Bottoms sneakers[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-hyperadapt_3798.html]Nike hyperadapt[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-chain_22652.html]Pandora chain[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-outlet-store_23542.html]Adidas outlet store[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/nike-air-command-force_6362.html]Nike air command force[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/nmd-2019_14509.html]NMD 2019[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/adidas-shoes-superstar-2019_2359.html]Adidas shoes Superstar 2019[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/nike-jordan-boys_8170.html]Nike Jordan boys[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-birthstone-charms_12452.html]Pandora birthstone charms[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-1_20496.html]Jordan 1[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/air-max-2013_2991.html]Air Max 2013[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/vapormax_2537.html]Vapormax[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/adidas-ultra-boost-st_23140.html]Adidas Ultra Boost st[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/upcoming-yeezys_14945.html]Upcoming Yeezys[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/nike-air-max-ltd-3_1201.html]Nike Air Max ltd 3[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-ankle-bracelet_706.html]Pandora ankle bracelet[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/nike-manoa_9415.html]Nike manoa[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/converse-x-off-white_20545.html]Converse x Off White[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-2019-model_25066.html]Adidas Superstar 2019 model[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-flower-ring_258.html]Pandora flower ring[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-mom-charm_447.html]Pandora mom charm[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-sfb_1057.html]Nike sfb[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/baby-nike-trainers_8834.html]Baby Nike trainers[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-canada_1672.html]Pandora canada[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-free-rn-flyknit_5412.html]Nike free rn Flyknit[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike_2987.html]Nike[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-5_21380.html]Jordan 5[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/nmd-racer-2019_11885.html]NMD racer 2019[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/off-white-x-nike-air-force-1_15826.html]Off White x Nike Air Force 1[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/adidas-nmd_19392.html]Adidas NMD[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/nike-racing-flats_9434.html]Nike racing flats[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-bracelet-sale_242.html]Pandora bracelet sale[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/adidas-nmd-r2_19304.html]Adidas NMD r2[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-barneys_6269.html]Goyard barneys[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-retro-11_21277.html]Jordan retro 11[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-walking-shoes-mens_2720.html]Adidas walking shoes mens[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/nike-steel-toe-boots_4612.html]Nike steel toe boots[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/custom-pandora-charms_509.html]Custom Pandora charms[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/off-white-vapormax-2019_22319.html]Off White Vapormax 2019[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/vapormax-womens_3134.html]Vapormax womens[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/human-race-nmd-2019_19440.html]Human race NMD 2019[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-stud-earrings_548.html]Pandora stud earrings[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-air-270_3294.html]Nike air 270[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/the-new-lebrons_2250.html]The new Lebrons[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/air-max-97-wotherspoon_10393.html]Air Max 97 wotherspoon[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-disney_26079.html]Pandora disney[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/levi-jordans_26699.html]Levi Jordans[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-outlet_15599.html]Pandora outlet[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/nike-metcon-flyknit_13121.html]Nike metcon flyknit[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-breast-cancer-charm_299.html]Pandora breast cancer charm[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/christian-louboutin-handbags_5961.html]Christian Louboutin handbags[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-lunarlon_1549.html]Nike lunarlon[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-air-force-men_2568.html]Nike Air Force men[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-pharrell-human-race_4675.html]Adidas pharrell human race[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/air-max-97s_2895.html]Air Max 97s[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/space-jam_27200.html]Space jam[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-marathon-tr_3039.html]Adidas marathon tr[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/yeezy_16184.html]Yeezy[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-eqt-adv_12970.html]Adidas EQT adv[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-gel-lyte_15670.html]Asics gel lyte[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/air-max-2019_3568.html]Air Max 2019[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-air-max-2018-release-date_1469.html]Nike Air Max 2018 release date[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/nike-team-hustle-d8_5398.html]Nike team hustle d8[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/asics-fuzex_1490.html]Asics fuzex[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/disney-pandora-charms-2019_498.html]Disney Pandora charms 2019[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/nike-flex-experience-rn-5_1085.html]Nike flex experience rn 5[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/mens-black-nike-shoes_805.html]Mens black Nike shoes[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/ultra-boost-cream_21260.html]Ultra Boost cream[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-disney-2019_3435.html]Pandora disney 2019[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/black-and-white-high-top-adidas_10439.html]Black and white high top Adidas[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-duramo-slide_12785.html]Adidas duramo slide[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-jewelry-store-near-me_244.html]Pandora jewelry store near me[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/nmd-r1-womens_12101.html]NMD r1 womens[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/nike-air-force-low_14436.html]Nike Air Force low[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-summer-2019_3192.html]Pandora summer 2019[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/off-white-ultra-boost_15984.html]Off White Ultra Boost[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/adidas-originals-gazelle-men_10246.html]Adidas Originals gazelle men[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/nmd-shoes_14407.html]NMD shoes[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/nike-vapormax-plus_18778.html]Nike Vapormax plus[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-500_11751.html]Yeezy 500[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-air-max-97-boys_10122.html]Nike Air Max 97 boys[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/adidas-nmd-r2_11996.html]Adidas NMD r2[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/jared-pandora_1138.html]Jared Pandora[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/new-nike-shoes_3146.html]New Nike shoes[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/adidas-yeezy-boost-2019_12058.html]Adidas Yeezy Boost 2019[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-adizero-2019_2832.html]Adidas adizero 2019[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/air-max-90-mens_3775.html]Air Max 90 mens[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-pendants_1721.html]Pandora pendants[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-rings_11940.html]Pandora rings[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-sale_2421.html]Adidas sale[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-v2_12262.html]Yeezy v2[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/chinese-new-year-nmd-2019_19314.html]Chinese new year NMD 2019[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/gray-yeezys_25420.html]Gray Yeezys[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/nike-zoom_8092.html]Nike zoom[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-stacking-rings_16994.html]Pandora stacking rings[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/white-air-force-1-high_3021.html]White Air Force 1 high[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/new-yeezys-2019_11439.html]New Yeezys 2019[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-terrex_11732.html]Adidas terrex[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/nike-air-max-270-black_13228.html]Nike Air Max 270 black[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-classic_22117.html]Nike Air Max classic[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-rings-canada_12980.html]Pandora Rings Canada[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-charms-sale_26015.html]Pandora Charms sale[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-jordan_3426.html]Nike Jordan[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-charms-spring-2019_25875.html]Pandora Charms spring 2019[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-vintage_5982.html]Nike vintage[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-running-shoes-for-men_4558.html]Nike running shoes for men[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/nike-limited-edition_4438.html]Nike limited edition[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/nike-air-max-ultra-97_6612.html]Nike Air Max ultra 97[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-disney-world_506.html]Pandora disney world[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-low-top-shoes_1568.html]Nike low top shoes[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/air-force_7827.html]Air Force[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike-air-force-mid_2915.html]Nike Air Force mid[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/nike-air-max-tn_13455.html]Nike Air Max tn[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-air-versatile_1598.html]Nike air versatile[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/maroon-air-force-1_9377.html]Maroon Air Force 1[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/yeezy-light-up-shoes_25762.html]Yeezy light up shoes[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/christian-louboutin-sneakers-women_3173.html]Christian Louboutin sneakers women[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-air-huarache-ultra_5541.html]Nike Air Huarache ultra[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/yellow-prestos_11658.html]Yellow prestos[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-plus-size_16105.html]Adidas plus size[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-air-max-97_4232.html]Nike Air Max 97[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/womens-air-max_1578.html]Womens Air Max[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/womens-nike-free-rn-flyknit-2017_1985.html]Womens Nike free rn flyknit 2017[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-97_1646.html]Nike 97[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-promotions-2019-canada_3334.html]Pandora promotions 2019 canada[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-air-max-97-og_1942.html]Nike Air Max 97 og[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/vapormax-plus_11999.html]Vapormax plus[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-disney-charms_22898.html]Pandora disney charms[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/vapormax-plus-grey_853.html]Vapormax plus grey[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/nike-air-max-1_13200.html]Nike Air Max 1[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-presto-mens_1534.html]Nike presto mens[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-air-max-2013_1055.html]Nike Air Max 2013[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-deals_10280.html]Nike deals[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/air-max-270_4039.html]Air Max 270[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/air-force-1-mid_10284.html]Air Force 1 mid[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/nike-flex-2019-rn-mens_4190.html]Nike flex 2019 rn mens[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/nike-zoom-clear-out_10299.html]Nike zoom clear out[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-adios_24382.html]Adidas adios[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/adidas-cosmic-2_17595.html]Adidas cosmic 2[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/off-white-shoes-womens_16255.html]Off White shoes womens[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-flip-flops_15957.html]Adidas flip flops[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-id_4660.html]Nike id[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/new-vapormax_2268.html]New Vapormax[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/y3-trainers_11565.html]Y3 trainers[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/ultra-boost_23043.html]Ultra Boost[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-chinese-new-year_4813.html]Adidas chinese new year[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-rings-sale_16755.html]Pandora rings sale[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/calabasas-yeezy_11315.html]Calabasas Yeezy[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-air-zoom-structure-21_5245.html]Nike air zoom structure 21[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-nmd-boys_9441.html]Adidas NMD boys[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/270-air-max_3867.html]270 Air Max[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/vapormax-sandals_10480.html]Vapormax sandals[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/christian-louboutin-high-heels_4254.html]Christian Louboutin high heels[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/adidas-outlet-store-near-me_10978.html]Adidas outlet store near me[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-air-vapormax-flyknit-2_2213.html]Nike Air Vapormax flyknit 2[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/adidas-boost-2019_20206.html]Adidas Boost 2019[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/nmd_11810.html]NMD[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-boost-350_12662.html]Yeezy Boost 350[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-daisy-ring_15685.html]Pandora daisy ring[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/adidas-originals-superstar-girls_2284.html]Adidas Originals Superstar girls[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-shoes_18478.html]Adidas shoes[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/vapormax-mens_7485.html]Vapormax mens[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/air-max-95-all-black_9301.html]Air Max 95 all black[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/off-white-shoes-nike_10627.html]Off White shoes Nike[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/adidas-superstar-high-top_94.html]Adidas Superstar high top[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/nike-blazer_10860.html]Nike Blazer[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/air-270-nike_11018.html]Air 270 Nike[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-metrolyte_20265.html]Asics metrolyte[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/blue-nike-shoes_9043.html]Blue Nike shoes[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-sandals_11495.html]Adidas sandals[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/red-bottoms-for-cheap_5563.html]Red Bottoms for cheap[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-air-max_3539.html]Nike Air Max[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/cheap-womens-nike-shoes_7635.html]Cheap womens Nike shoes[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/air-jordan-1_27334.html]Air Jordan 1[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-falcon_24015.html]Adidas falcon[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-com_4038.html]Nike com[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-rings_16793.html]Pandora rings[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-consortium_4566.html]Adidas consortium[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-backpack_6348.html]Goyard backpack[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/air-max-97-off-white_4720.html]Air Max 97 off white[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/nike-running-shoes-for-men_1044.html]Nike running shoes for men[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/air-max-97_8245.html]Air Max 97[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/air-max_1675.html]Air Max[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/yeezy-womens_20002.html]Yeezy womens[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-air-max-plus_1187.html]Nike Air Max plus[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-rings_15648.html]Pandora rings[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/air-vapormax-plus-womens_12685.html]Air Vapormax plus womens[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-react_5784.html]Nike react[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-black-friday_17699.html]Adidas black friday[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-triple-white_12714.html]Yeezy triple white[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-graduation-charm_907.html]Pandora graduation charm[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-retro-5_21299.html]Jordan retro 5[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/yeezy-2019-release_14803.html]Yeezy 2019 release[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-disney_12482.html]Pandora disney[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/womens-white-ultra-boost_21120.html]Womens white Ultra Boost[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/white-adidas-tennis-shoes_4956.html]White Adidas tennis shoes[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-zx_14225.html]Adidas zx[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-tubular-womens_15739.html]Adidas tubular womens[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/off-white-uk_20833.html]Off White uk[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/air-max-parra_15721.html]Air Max parra[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/nike_6570.html]Nike[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-tubular-mens_17606.html]Adidas tubular mens[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/nike-air-vapormax-flyknit_12871.html]Nike Air Vapormax flyknit[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-zebra_12409.html]Yeezy zebra[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/adidas-trail-running-shoes_17396.html]Adidas trail running shoes[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-release-2019_25075.html]Adidas Superstar release 2019[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-kayano_19989.html]Asics kayano[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-bangle_58.html]Pandora bangle[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-bracelet_15618.html]Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/mens-pandora-bracelet_13375.html]Mens Pandora Bracelet[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-rings-2019_3313.html]Pandora rings 2019[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-ultra_21748.html]Nike Air Max ultra[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-offers-2019_815.html]Pandora offers 2019[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/jd-vapormax_18797.html]Jd Vapormax[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/gel-nimbus-20_2287.html]Gel nimbus 20[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/yellow-nike-shoes-womens_9838.html]Yellow Nike shoes womens[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/lebron-16-release_1900.html]Lebron 16 release[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/start-pandora_785.html]Start Pandora[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/nike-roshe-one_2913.html]Nike roshe one[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/toddler-nike-sneakers_6424.html]Toddler Nike sneakers[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/af1_950.html]Af1[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/vapormax-womens_12206.html]Vapormax womens[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-nmd-xr1_11517.html]Adidas NMD xr1[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/retro_27413.html]Retro[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/nike-air-max-270-flyknit_13083.html]Nike Air Max 270 flyknit[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-charms-sale_22384.html]Pandora charms sale[/url]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 92% [12 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
ŒŚrednie ŒŚrednie 8% [1 głos]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19 May : 20:38
[url=http://www.ch
ampionhoodie.co.uk
/]Champion Hoodie[/url] [url=http://www.ba
lenciagashoes.ca/]
Balenciaga Canada[/url] [url=http://www.bi
rkenstockcanadasan
dals.ca/]Birkensto
ck
[

19 May : 08:54
[url=http://www.ba
lenciaga-sneakers.
us.org/]Balenciaga
Bags
[/url] [url=http://www.of
fwhites.us/]Off White[/url] [url=http://www.co
nverse-uk.co.uk/]C
onverse All Star
[/url] [url=

18 May : 14:12
[url=http://www.fe
rragamocanada.ca/]
Ferragamo Belt[/url] [url=http://www.co
ach-bags.us/]Coach
Wallet
[/url] [url=http://www.ai
rmax2019.us/]Nike Air Max 90[/url] [url=http://www.

17 May : 16:04
[url=http://www.ye
ezy-supply.us/]Yee
zy
[/url] [url=http://www.ka
ren-millen.co.uk/]
Karen Millen UK[/url] [url=http://www.of
f-white.us.org/]Of
f White Clothing
[/url] [url=http://ww

17 May : 10:44
[url=http://www.va
nsoldskool.org.uk/
]Vans[/url] [url=http://www.ye
ezy-boost.co.uk/]A
didas Yeezy
[/url] [url=http://www.co
achbags.us/]Coach Outlet[/url] [url=http://www.ka
ren-mil

15 May : 19:18
[url=http://www.pa
ndora.in.net/]Pand
ora Jewelry Official Site
[/url] [url=http://www.pa
ndorajewelrystore.
us/]Pandora Bracelet[/url] [url=http://www.bu
rberrybagsuk.co.uk
/]Burberry

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services