Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
These students make ...
Within “Save T...
People watch lion da...
ile the world looks for
Devin Booker scored ...
ng issues of land an...
To Kill a Mocking
e, becoming the firs...
]Nike Air Max 93 UK[/ur
How to reduce stress...
Najciekawsze tematy
line Storage [1]
These students ma... [0]
Within “Sav... [0]
People watch lion... [0]
ile the world loo... [0]
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujTrzykanałowa aparatura do zdalnego sterowania

Trzykanałowa aparatura do zdalnego sterowania


Aparatura jest przeznaczona do zdalnego przesyłania na częstotliwości 27 MHz trzech komend: "włącz-wyłącz". Umożliwia ona sterowanie modelem pojazdu lub włączanie i wyłączanie dowolnych urządzeń elektrycznych i może być użyta do sterowania modelu statku lub samochodu na odległość 200-300 m. Aparatura składa się z nadajnika oraz współpracującego z nim odbiornika.
Dane techniczne nadajnika:
częstotliwość pracy: 27,12 MHz
napięcie zasilania: 9 V
częstotliwość modulująca I kanału: 390 Hz
częstotliwość modulująca II kanału: 1100 Hz
głębokość modulacji: 50%
moc wyjściowa: 100 mW
długość anteny: 70 cm

W skład urządzenia wchodzą trzy wzmacniacze operacyjne ULY7741, dwa popularne tranzystory krzemowe oraz sześć diod. Funkcję generatora akustycznego o częstotliwości 390 Hz pełni układ scalony US1. Częstotliwość tę określa wartość pojemności kondensatorów C2, C3 i C4 oraz rezystorów R4 i R5.

Generatorem wytwarzającym sygnał o częstotliwości 1100 Hz jest układ scalony US2. Częstotliwość tego generatora ustalają wartości elementów C5, C6, C7 oraz R8 i R9. Sygnały obu generatorów są doprowadzane do wejścia 2 układu scalonego US3, który pracuje jako wzmacniacz-separator. W celu doprowadzenia sygnałów o odpowiednich amplitudach należy zamknąć wyłączniki przyciskowe P1, P2, P3. Przy naciśnięciu przycisku P2 sygnały akustyczne zostają doprowadzone z obu generatorów (tj. 390 i 1100 Hz o jednakowych aplitudach). Z wyjścia układu scalonego US3 sygnał modulujący jest doprowadzany przez dwójnik R16, C9 do bazy tranzystora przełączającego T1.

Generator w.cz. wykonano na tranzystorze T2; jest on synchronizowany rezonatorem kwarcowym 27,12 MHz decydującym o częstotliwości pracy urządzenia. Cewka L2 stanowi indukcyjność wydłużającą antenę.

W celu umożliwienia kontroli pracy nadajnika zastosowano pomiar wyjściowego sygnału w.cz. za pomocą sondy diodowej z mikroamperomierzem (wskaźnik wysterowania od magnetofonu MK-125).

Cały układ nadajnika, oprócz wyłączników przyciskowych, mikroamperomierza i baterii zasilającej 9 V, zestawiono na jednej płytce drukowanej. Dane techniczne cewek zestawiono w tablicy:

Oznaczenie Liczba zwojów Drut nawojowy Sposób nawinięcia
Nadajnik L1 10 DNE 0,8 Cewka powietrzna o średnicy 7 mm
Nadajnik L2 20 DNE 0,5 Na korpusie TV o średnicy 7 mm
Odbiornik L1 8 DNE 0,3 Na korpusie filtru F4
Odbiornik L2 3 DNE 0,3 Na L1
Odbiornik L3 8 DNE 0,3 Na korpusie filtru F4
Odbiornik L4 80 DNE 0,1 Na korpusie filtru 3-26A5
Odbiornik L5 10 DNE 0,2 Na L4
Odbiornik L6 80 DNE 0,1 Na korpusie filtru 3-26A5

Po zmontowaniu układu należy ustawić trymer C13 w obwodzie kolektora tranzystora T2 oraz rdzeń w cewce L2 na taką wartość, aby uzyskać maksymalne wychylenie wskazówki mikroamperomierza. Wskazane jest również skontrolowanie cyfrowym miernikiem częstotliwości pracy generatorów akustycznych na wyjściach układów scalonych US1 i US2.

Dane techniczne odbiornika:
częstotliwość pracy: 27,12 MHz
napięcie zasilania: 9 V
częstotliwość pracy I kanału: 380-400 Hz
częstotliwość pracy II kanału: 1000-1200 Hz
czułość wejścia: 3 uV
długość anteny: 30 - 40 cm

W skład urządzenia wchodzi układ przemiany częstotliwości z układem scalonym US1 - UL 1203 (A244D, TCA440), dwa amplifiltry ze wzmacniaczami operacyjnymi US2 i US3 (ULY7741) oraz trzy układy wykonawcze z tranzystorami T1 - T8. Sygnał z anteny przez kondensator C4 oraz obwód rezonansowy L1, C5 jest doprowadzany przez uzwojenie sprzęgające L2 do wzmacniacza w.cz. wchodzącego w skład układu scalonego US1. Sygnał wzmocniony o około 30 dB jest następnie mieszany z sygnałem generatora kwarcowego.

Do zewnętrznych elementów generatora należy rezonator kwarcowy o częstotliwości 27,585 MHz (26,655 MHz) decydujący o częstotliwości pracy oraz obwód rezonansowy L3, C2. W wyniku przemiany sygnał o pośredniej częstotliwości 465 kHz po przejściu przez filtr L4, C28 jest kierowany do wewnętrznego wzmacniacza p.cz., a następnie do drugiego filtru L6, C29 i układu detekcji z diodą D6. Po odfiltrowaniu sygnał m.cz. zostaje skierowany do układu ARW umieszczonego wewnątrz układu US1 oraz do wejścia amplifiltrów układów US2 i US3. W pętli sprzężenia zwrotnego amplifiltrów zastosowano filtry typu podwójne T. Układ scalony US2 przepuszcza sygnały o częstotliwości 390 Hz, a układ US3 o częstotliwości 1100 Hz. Częstotliwości środkowe amplifiltrów można korygować przez dobór elementów wchodzących w skład filtrów T, w najprostszy zaś sposób przez zmianę wartości rezystorów R16 i R2S.

Sygnał z wyjścia układu US2 o częstotliwości 390 Hz jest doprowadzany przez R17 i C24 do bazy tranzystora T3. Przesunięcie punktu pracy tego tranzystora spowoduje wejście tranzystorów T1 i T2 w stan przewodzenia, a w konsekwencji zadziałanie przekaźnika Pz1. W podobny sposób sygnał o częstotliwości 1100 Hz powoduje zadziałanie przekaźnika Pz2. W przypadku gdy pojawią się w odbiorniku obydwa sygnały, tj. 390 i 1100 Hz, nastąpi zablokowanie diod D2 i D3, a następnie przejście tranzystorów T7 i T8 w stan przewodzenia i zadziałanie przekaźnika Pz3. Styki przekaźników Pz1, Pz2, Pz3 (nie uwidocznione na schemacie) powodują przełączenie obwodów elektrycznych silników w modelu zapewniając np. jazdę do przodu, do tyłu, skręt w lewo lub prawo.

Wszystkie elementy odbiornika, oprócz baterii zasilającej oraz przekaźników wykonawczych, zmontowano na płytce drukowanejW odbiorniku można zastosować dowolne przekaźniki lub kontraktrony (np. MT-6 lub K9/2) zmontowane na oddzielnej płytce obok silników.

Po zmontowaniu układu należy zestroić obwody rezonansowe w.cz. oraz ustawić punkt pracy układu scalonego US1 za pomocą potencjometru R8 na maksymalną czułość układu. Napięcie mierzone woltomierzem w punkcie P względem masy powinno wynosić około 1,5 V. Obwód rezonansowy generatora można zestroić stosując sondę w.cz. Rdzeń cewki L3 należy ustawić w takim położeniu, przy którym na wyprowadzeniu 6 układu scalonego US1 będzie występowała maksymalna amplituda w.cz. Obwód rezonansowy L1, C5 należy dostroić do częstotliwości 27,12 MHz, obwód zaś L4, C28 oraz L6, C29 na 465 kHz. Czynność tę można wstępnie wykonać za pomocą GDO, a następnie podczas pracy nadajnika dostroić na maksimum sygnału m.cz. występującego na wyprowadzeniach 3 układów scalonych US2 i US3. Po naciśnięciu w nadajniku przycisku P1 powinien zadziałać w odbiorniku przekaźnik Pz1. Optymalne dostrojenie amplifiltru do częstotliwości I kanału nadajnika można przeprowadzić dobierając rezystor R16. Po naciśnięciu w nadajniku przycisku P3, w odbiorniku powinien zadziałać przekaźnik Pz2. Korekty zestrojenia na tym kanale można dokonać dobierając wartość R28. Po naciśnięciu przycisku P2 powinny zadziałać w odbiorniku wszystkie trzy przekaźniki. Zaleca się stosować w odbiorniku dwa źródła zasilania: jedno do zasilania odbiornika, a drugie, o większej pojemności, do zasilania silników lub innych układów wykonawczych.


nadajnik - schemat ideowy nadajnik - schemat ideowy
nadajnik - płytka drukowana (powiększona) nadajnik - płytka drukowana (powiększona)
nadajnik - rozmieszczenie elementów na płytce nadajnik - rozmieszczenie elementów na płytce
odbiornik - schemat ideowy odbiornik - schemat ideowy
odbiornik - płytka drukowana (powiększona) odbiornik - płytka drukowana (powiększona)
odbiornik - rozmieszczenie elementów na płytce odbiornik - rozmieszczenie elementów na płytce


Komentarze
#1 | Bobekrafal1991 dnia 26.01.2007 21:35:54
SLUCHAJCIE !!
o takim czyms marzylem od dawna !!
jestem zapalonym modelarzem i wlasnie o takim czyms marzylem ale powiem szczerze ze a elektronice sie kompletnie nie znam po tym co zobaczylem na tej stornie co mozna wykombinowac jezeli ktos by z checia wykonal cos takiego dla mnie to prosze o kontakt gg:9514803 i e-mail: bobekrafal1991@wp.pl
P.S oczywiscie odlpatnie prosze o szybki kontakt
#2 | jarek4700 dnia 14.02.2012 13:15:13
Jak dla mnie to trochę nie bardzo się nadaje do sterowania przód,tył,lewo,prawo. Z opisu wynika że przekaźniki mogą być w czterech różnych kombinacjach : wszystkie wyłączone, załączony tylko Pz1, tylko Pz2, wszystkie załączone.
Tymczasem model może się zachowywać na więcej sposobów, przykładowo: nic nie robi, jedzie prosto do przodu, jedzie do przodu i skręca w lewo, jedzie do przodu i skręca w prawo, jedzie do tyłu prosto. Już jest za mało kombinacji a nie wspomniałem jeszcze o możliwości jednoczesnego jechania do tyłu i skręcania. Niby da się przeżyć bez tego ale jak widać nawet bez tego nie da się zrobić.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 20% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Brak oceny]
Dobre Dobre 80% [4 głosy]
ŒŚrednie ŒŚrednie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services