Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
here are nonetheless...
experiences have bee...
In the first champio...
puter to transfer th...
fest games to play o...
watch wwe eliminatio...
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
Najciekawsze tematy
here are nonethel... [0]
experiences have ... [0]
In the first cham... [0]
puter to transfer... [0]
fest games to pla... [0]
Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujBariera IRED na NE555

Bariera IRED na NE555


Projekt bariery jest kolejnym z wielu projektów wykorzystujących w swej konstrukcji znany czytelnikom timer NE555. Układ NE555 jest produkowany od ponad dwudziestu lat i nadal jest chętnie wykorzystywany przez początkujących elektroników jak i profesjonalistów. Jest to widoczne w wielu projektach publikowanych na łamach magazynów elektronicznych. Projekt bariery powstał z zamiarem wykorzystania układu jako sygnalizatora wejścia do pomieszczenia. Prostota urządzenia sprawia, że układ bariery może być z powodzeniem wykonany przez niedoświadczonych elektroników amatorów.

Budowa układu
Schemat ideowy układu został przedstawiony na rysunku. Generalnie całość urządzenia możemy podzielić na dwie części:
  • nadawcza,
  • odbiorcza.
Blok nadawczy jest nadajnikiem podczerwieni wykonanym na oddzielnej płytce drukowanej zasilanej z baterii 9V lub zasilacza wtyczkowego. W skład części nadawczej wchodzą:
  • generator przebiegu prostokątnego, wykonany przy użyciu timera NE555 pracującego jako multiwibrator astabilny. Wyjście timera steruje pracą tranzystora mocy T1 emitera podczerwieni. Generator generuje przebieg o częstotliwości zależnej od pojemności C1 i rezystancji R4, R5 oraz ustawienia potencjometru POT1,
  • emiter podczerwieni złożony z diody nadawczej sterowanej tranzystorem mocy,
  • źródło zasilania.
Blok odbiorczy integruje na jednostronnej płytce drukowanej następujące elementy składowe:
  • diody odbiorcze podczerwieni D1, D2 ze wzmacniaczem,
  • generator monostabilny wykonany z pierwszej połówki timera NE556 którego wyjście dołączone jest do wejścia RESET generatora astabilnego,
  • generator astabilny wykonany został z drugiej połówki timera NE556, pracuje on jako generator akustyczny,
  • źródło zasilania.
Działanie układu
Po włączeniu zasilania nadajnika generator astabilny US1 NE555 rozpoczyna generować na wyjściu ciąg impulsów o częstotliwości około 400Hz które kluczują tranzystorem T1 BD135. Tranzystor włącza i wyłącza zasilanie diody nadawczej podczerwieni włączonej w obwód kolektora wraz z rezystorem ograniczającym prąd R1 150om/1W.

Zmienne natężenie promieniowania podczerwonego oświetla dwie równolegle połączone diody odbiorcze D1, D2 które polaryzują bazę tranzystora T1 typu BC547. Równoległe połączenie diod odbiorczych ma na celu zwiększenie kąta odbioru promieniowania podczerwonego z nadajnika oraz zwiększenie czułości odbiornika. Gdy diody odbiorcze są oświetlone na wyjściu odbiornika pojawia się napięcie, stan wysoki, który jest podany na wejście TRIGGER U1A pin6. Wyzwolenie generatora monostabilnego rozpoczyna się w momencie wymuszenia na wejściu wyzwalającym napięcia niższego od 1/3 napięcia zasilania. Nastąpi to po przerwaniu bariery. Do tego momentu wyjście układu znajdowało się w stanie niskim i wewnętrzny tranzystor rozładowujący zwierał kondensator C5 do masy układu. Podanie niskiego stanu na wejście wyzwalające TRIGGER powoduje natychmiastowe włączenie wewnętrznego przerzutnika i powstanie na wyjściu układu stanu wysokiego. Kondensator C5 przestaje być zwierany do masy przez wewnętrzny tranzystor rozładowujący i rozpoczyna się proces jego ładowania. Czas jego ładowania określa pojemność C5 i rezystancja R9. Minimalne przekroczenie poziomu 2/3 U zasilania powoduje ustawiane na wyjściu stanu niskiego a tranzystor rozładowujący zostaje włączony. Układ pozostaje w stanie oczekiwania na kolejny impuls wyzwalający.

Wysoki stan na wyjściu generatora monostabilnego powoduje odblokowanie generatora astabilnego i rozpoczęcie pracy. W tym trybie pracy wejście THRESHOLD połączone jest wejściem TRIGGER i przez kondensator C7 zwarte do masy. Po włączeniu zasilania kondensator C7 jest rozładowany w związku z tym utrzymuje się na nim napięcie niższe od 1/3U zasilania. Spowoduje to natychmiastowe włączenie wewnętrznego przerzutnika i ustawienie wysokiego stanu na wyjściu. Kondensator C7 ładuje się poprzez rezystory R11 i R12, po osiągnięciu napięcia równego 2/3 U zasilania przerzutnik zostaje wyłączony. Na jego wyjściu zostaje ustawiony stan niski i kondensator zaczyna się rozładowywać poprzez rezystor R11. Po pewnym czasie określonym przez pojemność kondensatora C7 i rezystancję rezystora R11 napięcie na kondensatorze spada do 1/3U zasilania. W tym momencie wewnętrzny przerzutnik zostaje ponownie włączony i cały cykl rozpoczyna się od początku.

To rozwiązanie generuje ciąg impulsów prostokątnych aż do chwili zablokowania stanem niskim na wejściu RESET lub do wyłączenia zasilania układu. Wyjście z generatora astabilnego dołączone jest do głośnika 8om/0,5W.

Podsumowując, działanie prezentowanego układu polega na generowaniu krótkiego przenikliwego dźwięku w chwili przecięcia bariery IRED.

Montaż i uruchomienie
Tak jak już wspomniałem urządzenie zostało wykonane na dwóch płytkach drukowanych których mozaikę przedstawiono na rysunku. Jak widać nie jest to skomplikowany wzór więc nie powinno być kłopotów z wykonaniem płytek. Nie będę tu opisywał całego procesu wykonania płytki, gdyż już wiele na ten temat napisano i każdy znajdzie dla siebie odpowiednią metodę. Po wykonaniu płytki należy dokładnie sprawdzić połączenia na płytce drukowanej, następnie możemy przystąpić do wlutowywania poszczególnych elementów układu. Zacznijmy więc od wlutowania wszystkich zworek, następnie możemy wlutować podstawkę pod układ scalony, rezystory, kondensatory i na samym końcu półprzewodniki. Po zmontowaniu układu i sprawdzeniu poprawności montażu możemy przystąpić do uruchomienia bariery. Prawidłowo zmontowany nadajnik i odbiornik podczerwieni zaczynają pracować od razu bez żadnej regulacji. Część nadawcza od odbiorczej może być oddalona na odległość do 80 cm (szerokość drzwi) i na takiej powinna być uruchamiana. Część odbiorcza montowana powinna być w ten sposób aby diody odbiorcze nie były oświetlone bezpośrednio z innych źródeł światła i ciepła niż diody nadawcze.

W celu zwiększenia zasięgu lub zapewnienia większej niezawodności działania układu można zwiększyć ilość diod nadawczych podczerwieni łącząc je w szeregowo. Należy przy tym odpowiednio podnieść napięcie zasilania nadajnika (max 15V). Część nadawczą najlepiej zasilać z zasilacza wtyczkowego +9V 300mA. Zasilanie części odbiorczej ze względu na niski pobór prądu może się odbywać z baterii lub akumulatora 9V. Zmontowane i uruchomione części układu najlepiej umieścić w obudowach plastykowych z uchwytami do montażu. W części odbiorczej można osłonić diody odbiorcze filtrem pochodzącym ze starego pilota telewizyjnego pozwoli to na ograniczenie zakłóceń.

Tak jak widać wykonanie i uruchomienie bariery nie jest trudne i przy odrobinie cierpliwości nie powinno stwarzać żadnych problemów.

Wykaz elementów
Nadajnik:
R1: 150om/1W
R2: 330om
R3, R4: 15kom
POT1: 10kom
C1:220nF
C2: 100nF
C3: 100uF
US1: NE555
T1: BD135
D1: IRED nadawcza

Odbiornik:
R1, R2: 1kom
R3: 2,2kom
R4: 3,3kom
R5: 4,7kom
R6: 1kom
R7: 15kom
R8: 300kom
R9: 100kom
R10: 3,9kom
R11, R12: 15kom
C1, C2, C3: 220nF
C4, C6: 100nF
C5: 1uF
C7: 47nF
C8: 10uF
T1, T2: BC547
T3: BC556
D1, D2: IRED odbiorcze
U1: NE556
Gł1: 8om/0,5W

schemat ideowy schemat ideowy
schemat montażowy schemat montażowy
Autor: Krzysztof Górski
ELEKTRONIK HOBBYSTA ne555
Komentarze
#1 | sobik dnia 16.01.2008 21:04:16
mam pytanie odnośnie tego układu ???? czy zamiast głośnika można wrzycić niewielki przekaźnik sterujący np. zapaleniem sie lampki w osobnym pomieszczeniu??? proszę o pomoc w rozwiąznaiu tego problremu
#2 | MTHpirotechMTC dnia 06.06.2013 15:41:58
wyjscie ukladu pin 9 musisz podlaczyc do tranzystora w konfiguracji wtórnika emiterowego . do sterowania przekaznikiem lub jakims innym tego typu elementem czy zarówka to powinna wystarczyc . W zupelnosci wystarczy tranzystor BD139 .
Schemat [url]http://www.opcode.eu.org/more_advanced/electronics/uklady_tranzystorowe/wtornik.png[/url]
#3 | matrix0606 dnia 10.10.2015 10:39:17
Jakiego sygnału można się spodziewać z wyjścia T3 czyli na wejściu TRIG (oin nr6) ? Czy są tam "czyste" stany H/L w zależności od tego czy diody są oświetlone czy nie ?
Oczywiście nie będzie to poziom TTL z racji dużo wyższego napięcia zasilania. Chodzi mi tylko o to czy większość układów logicznych rodziny CMOS rozpozna to jako stan H lub L ?

Czy 1W dla R1 jest wymogiem ? Aż tyle ciepła się na nim wydziela ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services