Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
thing about beauty r...
major of the marking
ukewarm olive oil. I...
t Irregularities
r, chances are you&#...
Either way, there
Najciekawsze tematy
been an identity ... [0]
s confidence that... [0]
ness on June 19th... [0]
well to treatment in [0]
thing about beaut... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujProjekt E - Wstęp

Projekt E


Zaczniemy od wyjaśnienia dlaczego nazwaliśmy ten artykuł "Projekt E", zamiast po prostu "Robot E". Postanowiliśmy, że w Projekcie E, zamiast prezentować tylko jeden robot, z określoną ilością funkcji, przedstawimy serię modułów funkcjonalnych, z których każdy z czytelników wybierze sobie te, które uzna za najlepsze do budowy swojego robota.

Wszystkie moduły zostaną zaprojektowane wg. pewnego standardu, dzięki czemu będą ze sobą współpracować w różnych konfiguracjach.

W chwili obecnej mamy zaplanowanych kilka podstawowych modułów. Pozostałe bloki będziemy projektować po zapoznaniu się z Waszymi pomysłami, propozycjami i uwagami na naszym forum w temacie poświęconym Robotyce.

Po omówieniu spraw organizacyjnych, możemy przedstawić teorię naszego projektu.

Do niedawna roboty były jedynie ciekawostką, można było je zobaczyć jedynie w telewizji lub kinie. Dzisiaj jesteśmy od nich praktycznie uzależnieni. Roboty wykonują szereg pożytecznych funkcji, których nie może lub nie chce wykonać człowiek: pracują w fabrykach, prowadzą pociągi, wchodzą do wulkanów, badają Marsa...

Roboty jakie znamy dzisiaj, zaczęły kształtować się ok. 50 lat temu. Ale idea mechanicznych postaci jest dużo starsza. Już w dziełach Homera napotykamy na opis pomocników Hefajstosa, greckiego boga kowali, zbudowanych ze stali i złota. W 1495 roku, Leonardo da Vinci narysował plany mechanicznego człowieka. W połowie XX wieku, rewolucja informatyczna i elektroniczna doprowadziła roboty do postaci w jakiej widujemy je dzisiaj.

Na pierwszego działającego robota ludzkość musiała poczekać do roku 1738. Był nim grający na flecie android którego konstruktorem był Jacques de Vaucanson. Zbudował on też mechaniczną kaczkę, potrafiącą jeść i wydalać.

Ogromna większość ludzi zainteresowała się robotami we wczesnych latach osiemdziesiątych, wraz z wejściem na ekrany filmów takich jak np. Gwiezdne Wojny. Wielu fascynowało się droidami C-3PO i R2-D2, które towarzyszyły głównym bohaterom w ich przygodach. Potem zainteresowanie osłabło gdyż ówczesne roboty były słabe technologicznie, miały problem np. z przejściem z jednego końca pomieszczenia do drugiego.

Dzisiejsza technika, pojawienie się szybszych i tańszych procesorów, zaowocowała doskonalszymi maszynami. Roboty są "inteligentniejsze", sprawniejsze logistycznie i tańsze. Naukowcy pracują nad udoskonaleniem sztucznej inteligencji. Mimo to, większość produkowanych dziś robotów jest wykorzystywana do zadań specjalnych. Celem robotyków jest stworzenie robota, który potrafiłby zrobić prawie wszystko to co człowiek.

Robotyka jest dziedziną nauki i techniki zajmującą się robotami, ich projektowaniem, sterowaniem, pomiarami zachowań, zastosowaniami i eksploatacją; rozwój robotyki jest ściśle związany z rozwojem elastycznych systemów produkcyjnych ze sterowaniem komputerowym (ang. Computer Integrated Manufacturing, CIM) oraz fabryk bezzałogowych.

Działania na rzecz nowych konstrukcji i zastosowań robotów prowadzi Międzynarodowa Federacja Robotyki (ang. International Federation of Robotics, IFR) - założona w 1986 roku; Polskę w IFR reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Pomiarów, Automatyki i Robotyki afiliowane przy FSN-T NOT.

Trzy Prawa Robotyki po raz pierwszy ukazały się w powieści "Pozytonowy Detektyw" Isaaca Asimova. Są one próbą (udaną) usystematyzowania zachowań i postępowań robotów, wprowadzenia pewnych reguł mających służyć zarówno robotom jak i ludziom. Prawa te ograniczały samego pisarza (musiał je brać pod uwagę konstruując fabułę), ale paradoksalnie uczyniły akcję znacznie ciekawszą.

Treść praw przedstawia się następująco:
  • Pierwsze Prawo Robotyki: Robot nie może zranić i skrzywdzić człowieka ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek poniósł szkodę.
  • Drugie Prawo Robotyki: Robot musi słuchać danego mu rozkazu, chyba że koliduje on z Pierwszym Prawem.
  • Trzecie Prawo Robotyki: Robot musi chronić sam siebie, dopóki nie koliduje to z Pierwszym lub Drugim Prawem.
Prawa te nie są doskonałe i same w sobie mogą powodować komplikacje. Może się zdarzyć, że robot otrzyma dwa niemal równoważne, a zarazem przeciwstawne rozkazy. Specjaliści określają to mianem równopotencjalnych sprzeczności na drugim poziomie. Robot nie może zdecydować się co ma robić i zapada w stan powszechnie zwany roboblokiem lub roblokiem, a formalnie zamrożeniem psychicznym. Sytuacja ta jest właściwa praktycznie tylko dla starszych modeli, nowsze potrafią stopniować rozkazy, "wyczuwając" subtelne różnice między ich wagą i teoretycznie stosować się do Trzech Praw tak, aby nigdy nie znaleźć się w sytuacji bez wyjścia (czyli sprzecznej z TPR).

Słowa robot używamy na określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być kontrolowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

Pojęcia robot używamy też do nazywania autonomicznie działających urządzeń odbierających informacje z otoczenia przy pomocy sensorów i wpływających na nie przy pomocy efektorów. Roboty takie budowane są przez badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją lub kognitywistyką w celu modelowania zdolności poznawczych, sposobu myślenia lub zachowania zwierząt bądź ludzi. Mimo ogromnego postępu w tych dziedzinach cel, którym jest stworzenie robota co najmniej dorównującego inteligencją człowiekowi, wciąż wydaje się bardzo odległy.

Mimo iż wciąż rzadko spotykane w domach, roboty stały się częścią naszego codziennego życia. Ich różnorodne kształty są przejawem wybitnej specjalizacji robotów. Ze względu na dziedzinę zastosowania możemy wyróżnić:
  • roboty przemysłowe: Najczęściej mają one postać mechanicznego ramienia o pewnej liczbie stopni swobody. Taki robot o wielkości człowieka jest w stanie manipulować z ogromną szybkością i precyzją przedmiotami o wadze do kilkudziesięciu kilogramów. Zwykle są one programowane do wykonywania wciąż tych samych, powtarzających się czynności, które mogą wykonywać bezbłędnie przez całą dobę. W fabrykach pracuje 90% produkowanych robotów, połowa z tego używana jest przy produkcji samochodów.
  • roboty w służbie prawa: Najczęstszym zastosowaniem w tej dziedzinie jest rozbrajanie bomb. Roboty produkowane do tego celu mają postać bardzo stabilnej ruchomej platformy, na której zamocowana jest kamera i silne źródło światła. Robot taki, kontrolowany zdalnie przez operatora, jest w stanie rozbroić bombę lub przy pomocy manipulatora przenieść ją w miejsce gdzie detonacja nie wyrządzi nikomu szkody. Jednym z takich robotów produkowanych seryjnie jest Mini-Andros.
  • roboty - zwiadowcy: Zastosowaniem robotów często jest eksploracja środowisk z jakichś powodów niedostępnych dla człowieka. Przykładem są roboty przeznaczone do pracy pod wodą - mające postać zdalnie sterowanych bądź w większym stopniu autonomicznych mini-łodzi podwodnych wyposażonych w kamery i manipulatory. Istnieją też roboty przeznaczone do operowania w środowiskach o bardzo silnej radiacji, takie jak zbudowany na wzór pająka Robug III. Wdzięcznym dla inteligentnych maszyn zadaniem jest też eksploracja kosmosu, w czym utwierdziły nas sukcesy takich konstrukcji jak Sojourner, Spirit oraz Opportunity przeznaczonych do eksploracji Marsa.
  • roboty w rozrywce: Mówiąc o rozrywce nie sposób nie wspomnieć o interaktywnym pluszowym Furbym oraz przypominającym szczeniaka, wyposażonym w zmysły wzroku, słuchu, dotyku i równowagi Aibo. Organizowane są liczne konkursy w których rywalizują ze sobą roboty, gdzie zadania wahają się od eksploracji labiryntu, przez walkę z innymi robotami (BattleBots), aż do gry w piłkę nożną (RoboCup). W Polsce organizowany jest konkurs robotów tańczących - RoboDance.
  • roboty w nauce: Grono naukowców skupia się na idei budowy robotów jak najbardziej zbliżonych do człowieka. Najbardziej wdzięczne przykłady to człekokształtny, posiadający 26 stopni swobody ASIMO, zbudowane w MIT Kismet i Cog oraz SONY QRIO. Niektórzy z badaczy porzucili ideę budowania coraz bardziej skomplikowanych robotów i zajmują się możliwościami jakie dają zastępy małych, nieskomplikowanych konstrukcji. Przedstawicielem tego trendu jest Rodney Brooks, słynący ze swoich owadopodobnych maszyn.
  • roboty w filmach: Ze względu na swój efektowny wygląd roboty często pojawiają się w filmach. Począwszy od klasycznego już Metropolis (1927), przez sympatyczną parę C-3PO i R2-D2 z Gwiezdnych Wojen (1977), aż do budzącego grozę Terminatora (1984). Nie brakuje ich też w świecie komiksu i animacji, szczególnie jeśli chodzi o japońską mangę i anime, gdzie istnieje nawet specjalny podgatunek wyróżniony ze względu na obecne w nim roboty.
Jak widzicie Roboty to bardzo wdzięczny i szeroki temat. Mamy nadzieję, że wraz z Waszą pomocą uda nam się w dziale Robotyki zgromadzić i zaprezentować jak największą ilość naszych i waszych konstrukcji.
Komentarze
#1 | Zborek dnia 30.10.2005 20:56:06
Może ma ktoś schemat serwokontrolera ??
Na allegro można taki znaleźć, ale jest troche drogi.Smutny
#2 | duzygrzes dnia 13.11.2005 16:43:02
sam sie interesuje Robotyk wiec jak bede mogl to udziele pomocy w artykulach... Usmiech
#3 | srubek dnia 27.01.2008 13:18:28
Na razie z tego projektu nic nie wynika. A jeśli tak to proszę o inf. na mail.[mail][/mail]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 33% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 22% [2 głosy]
Dobre Dobre 22% [2 głosy]
ŒŚrednie ŒŚrednie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 22% [2 głosy]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services