Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
healthy and happy li...
This is the Hitler c...
to get started off 2...
Check out this page ...
Bass Fishing Tackle ...
How Many LED Downlig...
find out how the sch...
These students make ...
Within “Save T...
People watch lion da...
Najciekawsze tematy
healthy and happy... [0]
This is the Hitle... [0]
to get started of... [0]
Check out this pa... [0]
Bass Fishing Tack... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujGeneratory - cz.4.

Generatory - generatory sinusoidalne RC


W generatorach sinusoidalnych RC, pracujących w układzie wzmacniacza z dodatnim sprzężeniem zwrotnym, jako układy ustalające częstotliwość generowanego przebiegu, czyli zapewniające spełnienie warunku fazy tylko dla wybranej częstotliwości, są stosowane przesuwniki fazy lub filtry pasmowe RC.
Schemat blokowy generatora sinusoidalnego z obwodem RC odwracającym fazę
Generator o powyższym schemacie blokowym składa się ze wzmacniacza odwracającego fazę oraz przesuwnika fazowego RC, którego funkcję może pełnić drabinkowy filtr RC górno- lub dolnoprzepustowy, odwracający fazę o dalsze 180° lub filtr pasmowo-zaporowy typu "podwójne T".

W układzie z rysunku poniżej należy natomiast zastosować układ RC nie przesuwający fazy tylko dla jednej określonej częstotliwości.
Schemat blokowy generatora sinusoidalnego z obwodem RC nie odwracającym fazy
Właściwości takie ma np. filtr pasmowoprzepustowy (filtr Wiena), stanowiący dwie gałęzie rezystancyjno-pojemnościowe układ zwanego mostkiem Wiena. Generatory z obwodami RC są stosowane w zakresie częstotliwości od części herca do kilkuset kiloherców.

Generatory sinusoidalne RC z mostkiem Wiena

Gałęzie rezystancyjno-pojemnościowe (R1, C1 i R2, C2) - z poniższego schematu - stanowią układ filtru pasmowoprzepustowego, nazywanego filtrem Wiena
Mostek Wiena - filtr pasmowoprzepustowy
Jeżeli R1 = R2 = R oraz C1 = C2 = C, to przy częstotliwości f0 = 1/(2*pi*RC) nie występuje przesunięcie fazy miedzy sygnałem wyjściowym u2 a wejściowym u1. Dla tej częstotliwości (nazywanej guasi-rezonansową) tłumienie sygnału wejściowego przez układ filtru z rysunku b wynosi: U2/U1 = 1/3. Dzielnik rezystancyjny R3 i R4 mostka Wiena jest więc tak dobierany, aby przy częstotliwości f0 jego napięcie wyjściowe U2 było równe zeru, czyli R3 = 2R4. Układ mostka Wiena jest więc filtrem pasmowozaporowym.

Charakterystyki amplitudowa i fazowa układu z rysunku b (pokazane na poniższych wykresach) przypominają swoim kształtem odpowiednie charakterystyki szeregowego obwodu rezonansowego LC o bardzo małej dobroci Q.
Charakterystyki częstotliwościowe filtru i mostka Wiena
Dobroć równoważna Qr = f0 / dfR wynosi bowiem zaledwie 1/3. Jednak w układzie zmodyfikowanego mostka Wiena (gdy R3 = (2 + e) R4, przy np. e = 0,01) dobroć jest znacznie większa i nachylenie charakterystyki fazowej w pobliżu częstotliwości f0 jest bardzo duże (linia przerywana na powyższych charakterystykach). Układ filtru Wiena włączony w pętlę sprzężenia zwrotnego wzmacniacza nieodwracającego może więc pełnić funkcję obwodu ustalającego częstotliwość, przy której jest spełniony warunek fazy (dodatnie sprzężenie zwrotne). Wzmocnienie napięciowe wzmacniacza musi być dla tej częstotliwości większe od 3 V/V, aby było możliwe całkowite skompensowanie tłumienia pętli sprzężenia zwrotnego, a więc jednoczesne spełnienie warunku amplitudy. Stabilne wzmocnienie o takiej wartości można uzyskać włączając odpowiednio elementy R3 i R4 mostka Wiena w obwód ujemnego sprzężenia zwrotnego wzmacniacza. Przez dobór elementów mostka Wiena można uzyskać spełnienie warunków generacji.

Generatory z mostkiem Wiena charakteryzują się dobrą stabilnością częstotliwości i amplitudy oraz małymi zniekształceniami nieliniowymi generowanego sygnału sinusoidalnego. Mogą być stosowane w zakresie częstotliwości od pojedynczych herców do kilkuset kiloherców, zależnie od charakterystyki amplitudowej zastosowanego wzmacniacza. Przestrajanie generatora w szerokim zakresie częstotliwości może być realizowane płynnie za pomocą podwojonego kondensatora zmiennego (C1, C2) i skokowo przez dołączanie rezystorów (R1, R2) mostka.

Układ generatora z mostkiem Wiena przedstawiono na poniższym rysunku
Schemat ideowy generatora z mostkiem Wiena
Mostek Wiena jest włączony w obwód sprzężenia zwrotnego wzmacniacza dwustopniowego w konfiguracji WE, a więc przesuwającego fazę o 360°. Elementy R1, C1, R2 i C2 mostka zapewniają dodatnie sprzężenie zwrotne dla częstotliwości quasi-rezonansowej f0, natomiast elementy R3 i R4 mostka, dołączone do emitera tranzystora T1, stanowią obwód ujemnego sprzężenia zwrotnego ustalającego wzmocnienie wzmacniacza (Au = 1 + R3/R4) oraz stabilizującego częstotliwość i amplitudę generowanego przebiegu. Aby jednak generacja była możliwa, czyli możliwy był do spełnienia warunek amplitudy, sygnał dodatniego sprzężenia zwrotnego dla częstotliwości f0 musi być odpowiednio większy od sygnału sprzężenia ujemnego. Relacja ta jest spełniona, gdy mostek nie jest zrównoważony, a więc wartość rezystancji R3 jest nieco większa od podwójnej wartości rezystancji R4 (czyli R3 > 2R4).

Aby uzyskać lepszą stabilność temperaturową generatora, zazwyczaj zamiast rezystora R3 jest stosowany termistor. Przykład generatora z mostkiem Wiena włączonym w obwód sprzężenia zwrotnego wzmacniacza operacyjnego przedstawiono na rysunku poniżej.
Generator ze wzmacniaczem operacyjnym i mostkiem Wiena
Elementy R1, C1, R2 i C2 stanowią obwód sprzężenia zwrotnego ustalający warunek fazy dla częstotliwości f0. Warunek amplitudy jest natomiast dobierany stosunkiem rezystorów R3 i R4 włączonych w obwód ujemnego sprzężenia zwrotnego wzmacniacza i ustalających jego wzmocnienie.
Komentarze
#1 | noe1 dnia 14.03.2007 04:25:24
Brak schematu bodaj najprostszego do wykonania przez prawie laika, elektronicznego generatora jednotranzystorowego z trzema kondensatoramo i rezystorami w obwodzie sprzężenia zwrotnego kolektor- baza tranzystora.
Ogólnie dużo teorii w opisach, mało praktyki.
Pozdrawiam!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services