Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
. Keep an eye out
The amplifier can be...
ple go through the d...
k done by them, so t...
apartmen
is one in which youa...
On your big d
ese, bear in mind of...
hat they are spe
low as compared to t...
Najciekawsze tematy
line Storage [1]
. Keep an eye out [0]
The amplifier can... [0]
ple go through th... [0]
k done by them, s... [0]
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,836
Najnowszy użytkownik: zhangsan520
drukuj komentujGeneratory - cz.3.

Generatory - generatory kwarcowe


Trzecią część artykułu o generatorach poświęcimy na krótkie omówienie generatorów kwarcowych. Generator kwarcowy jest to generator, w którym do określenia i stabilizacji częstotliwości generowanego sygnału zastosowano rezonator kwarcowy. Może on być włączony w układzie jako równoległy lub szeregowy obwód rezonansowy. Częstotliwość rezonansu równoległego wynosi:
Częstotliwość rezonansu równoległego
gdzie L i C to indukcyjność i pojemność obwodu zastępczego rezonatora, a CO jest pojemnością obudowy.

Dla CO >> C (w celu spełnienia tego warunku można dołączyć dużą pojemność równolegle do rezonatora) częstotliwość rezonansu równoległego staje się liczbowo bliska częstotliwości rezonansu szeregowego:
Częstotliwość rezonansu szeregowego
W układach generatorów rezonator kwarcowy może być włączony w pętlę sprzężenia zwrotnego wzmacniacza. W przedziale częstotliwości między rezonansem szeregowym a równoległym reaktancja rezonatora ma charakter indukcyjny, a więc może on być zastosowany jako element indukcyjny w typowym układzie generatora Colpittsa. Dzięki dużej dobroci rezonatora, a więc bardzo stromej jego charakterystyce fazowej wokół częstotliwości rezonansu równoległego uzyskuje się dużą stabilność częstotliwości generowanego przebiegu.

Generator kwarcowy (nazywany generatorem Pierce'a), którego układ elektryczny jest bardzo podobny do układu generatora Colpittsa, przedstawiono na poniższym rysunku.
Generator kwarcowy w układzie Pierce-a
Generator wytwarza przebieg sinusoidalny o częstotliwości rezonansu równoległego. Dzielnik pojemnościowy C1, C2 jest dobrany tak, aby jego pojemność zastępcza była równa żądanej pojemności dołączanej równolegle do rezonatora (zależy od niej częstotliwość rezonansu równoległego), natomiast stosunek C1/C2 określający wartość współczynnika sprzężenia zwrotnego, zapewniał spełnienie warunku amplitudy.

Rezonator kwarcowy może być również stosowany w układach generatorów jako układ rezonansowy szeregowy. Ponieważ wówczas nie odwraca fazy, więc musi być włączony w obwód sprzężenia zwrotnego wzmacniacza nieodwracającego.
Generator kwarcowy z rezonantorem pracującym w rezonansie szeregowym
W układzie tym warunek fazy jest spełniony dla częstotliwości rezonansu szeregowego, natomiast warunek amplitudy jest spełniony, gdy rezystancje R1, R2 i R3 są dobrane zgodnie z zależnością: R2/R1 = R/R3, gdzie R jest szeregową rezystancją strat rezonatora.

Rezonator kwarcowy może być również zastosowany w układzie generatorów LC jako dodatkowy element stabilizujący częstotliwość generowanego przebiegu, określoną parametrami obwodu LC. Wówczas rezonator kwarcowy pracujący w rezonansie szeregowym jest włączony w obwód sprzężenia zwrotnego typowego generatora LC, zapewniając dodatnie sprzężenie zwrotne (spełnienie warunku fazy) tylko dla częstotliwości rezonansu szeregowego. Główny obwód rezonansowy LC (o mniejszej dobroci) musi być jednak dostrojony do częstotliwości rezonansu szeregowego kwarcu lub jej harmonicznych. Umożliwia to generowanie stabilnych częstotliwościowe sygnałów, o częstotliwościach większych od podstawowej częstotliwości rezonansowej zastosowanego rezonatora. Wspólną cechą generatorów kwarcowych jest duża stałość częstotliwości generowanego przebiegu (rzędu 10-6) i jej względnie mała wrażliwość na zmiany temperatury.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services