Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Roshe Run Dam | Ni
her world top-ranked...
rmful cholesterol le...
ideal solution for e...
s, so naturally one ...
ion turkey vultures ...
incident is "a close...
ck.
t any longer, but yo...
when getting ca
Najciekawsze tematy
Roshe Run Dam | Ni [0]
her world top-ran... [0]
rmful cholesterol... [0]
ideal solution fo... [0]
s, so naturally o... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,844
Najnowszy użytkownik: panxing18
drukuj komentujGeneratory - cz.2.

Generatory - generatory LC


W drugiej części artykułu o generatorach zajmiemy się generatorami LC. Generatory sinusoidalne LC są zbudowane ze wzmacniacza odwracającego fazę objętego pętlą sprzężenia zwrotnego zawierającego obwód rezonansowy LC, którego zadaniem jest przesunięcie fazy o dalsze 180° (czyli w sumie o 360°, a więc sprzężenie jest dodatnie) tylko dla wybranej częstotliwości, określonej parametrami tego obwodu. Spełnienie warunku fazy i amplitudy można osiągnąć przez odpowiedni podział reaktancji obwodu LC lub za pomocą sprzężenia transformatorowego. Ze względu na rozwiązanie umożliwiające spełnienie warunku fazy i amplitudy rozróżnia się następujące podstawowe układy generatorów LC:
Schematy blokowe podstawowych układów generatorów LC
Na rysunku powyżej przedstawione są schematy blokowe podstawowych układów generatorów LC. Na rysunku a jest schemat generatora z dzieloną indukcyjnością - układ Hartleya. Na rysunku b jest schemat generatora z dzieloną pojemnością - układ Colpittsa. Na rysunku c jest schemat generatora ze sprzężeniem transformatorowym - układ Meissnera - strojony w obwodzie wyjściowym, a na rysunku d - strojony w obwodzie wejściowym.

Generatory LC są stosowane do generowania przebiegów o częstości większej od kilkudziesięciu kiloherców. Przy mniejszych częstotliwości wymagana bowiem zbyt duża wartość indukcyjności L obwodu rezonansowego. Trudno wówczas uzyskać dużą dobroć obwodu, a wymiary cewek są zbyt duże.

Na poniższym rysunku jest pokazany generator Hartleya w konfiguracji WE.
Podstawowy układ generatora Hartleya z zasilaniem równoległym (konfiguracja WE)
Generator ten jest zbudowany z jednostopniowego wzmacniacza pracującego w konfiguracji WE z pętlą sprzężenia zwrotnego zawierającą obwód rezonansowy L, C1, w którym indukcyjność L jest podzielona na dwie części L1 i L2 (stąd jego nazwa - generator z dzieloną indukcyjnością), ze środkowym odczepem (wspólnym dla L1 i L2) dołączonym do masy. Obwód taki przy częstotliwości rezonansowej:
częstotliwość rezonansowa
przesuwa w węźle A fazę napięcia wyjściowego wzmacniacza o 180°, zapewniając tym samym spełnienie warunku fazy, gdyż przesunięcie fazy w samym wzmacniaczu wynosi również 180°. Wartość sygnału sprzężenia zwrotnego pobieranego z indukcyjności L1 zależy od współczynnika podziału indukcyjności L (stosunku L1/L2) i musi być dobrana tak, aby przy danym wzmocnieniu wzmacniacza był spełniony warunek amplitudy. Kondensator C2 o dużej pojemności blokuje przepływ składowej stałej prądu kolektora przez obwód rezonansowy (stąd określenie układ z zasilaniem równoległym), natomiast sygnał sprzężenia zwrotnego do bazy tranzystora jest dostarczany przez C3. Rezystory R1, R2 i RE stanowią obwód polaryzacji ustalający punkt pracy tranzystora, przy czym kondensator CE zwiera rezystor RE dla przebiegów zmiennych. Dławik w.cz. przepuszcza składową stałą prądu, lecz blokuje przedostawanie się sygnału zmiennego z wyjścia generatora do obwodu zasilania (zwieranie sygnału przez obwód zasilania).

Na rysunku poniżej jest przedstawiony przykład innego generatora, w którym obwód rezonansowy LC1 jest włączony bezpośrednio w obwód kolektora tranzystora T1 pracującego w konfiguracji WB.
Podstawowy układ generatora Hartleya zasilaniem szeregowym - konfiguracja WB
Układ taki jest nazywany układem z zasilaniem szeregowym, gdyż przez obwód rezonansowy przepływa również składowa stała prądu kolektora. W tym układzie sygnał sprzężenia zwrotnego, pobierany z części L1 indukcyjności L i podawany przez kondensator C2 na emiter tranzystora, nie jest przesunięty w fazie względem napięcia wyjściowego. Ponieważ wzmacniacz w konfiguracji WB również nie przesuwa fazy sprzężenie zwrotne jest dodatnie. Jeżeli jest spełniony równocześnie warunek amplitudy (odpowiedni podział indukcyjności L), to układ generuje na wyjściu sygnał sinusoidalny o częstotliwości równej częstotliwości rezonansowej obwodu LC1. Kondensator CB zwiera do masy bazę tranzystora T1 dla sygnałów zmiennych. Pozostałe elementy układu pełnią identyczne funkcje jak w generatorze Hartleya w konfiguracji WE.

Przestrajanie generatorów Hartleya, czyli zmiana częstotliwości generowanego sygnału, może być realizowana przez zmianę indukcyjności L lub pojemności C1 (ten sposób jest zwykle stosowany). Dla zapewnienia dużej stałości częstotliwości generowanego sygnału niezależnej od zmiany temperatury, napięcia zasilającego itp., należy stosować obwód rezonansowy o dużej dobroci Q.

Na poniższym schemacie* przedstawiono popularną konfigurację generatora Hartleya, wykonaną z użyciem bipolarnego tranzystora n-p-n.
Podstawowy układ generatora Hartleya zasilaniem szeregowym - konfiguracja WB
Obwód rezonansowy tego generatora jest przestrajany za pomocą kondensatora zmiennego. Sygnał wyjściowy otrzymywany jest w wyniku magnetycznego sprzężenia kilku zwojów drutu z cewką obwodu rezonansowego. Jest to pewien rodzaj transformatora obniżającego napięcie.

Na rysunku poniżej przedstawione są generatory Colpittsa. Na rysunku a jest przedstawiony generator Colpittsa z zasilaniem równoległym (konfiguracja WE), a na rysunku b - z zasilaniem szeregowym (konfiguracja WB).
Podstawowe układy generatora Colpittsa
Generatory te są bardzo podobne do układów generatorów Hartleya. Różnią się zastosowaniem dzielonej na dwie części pojemności (C1, C2) obwodu rezonansowego, zamiast dzielonej indukcyjności. Dlatego generatory w układzie Colpittsa są nazywane również generatorami z dzieloną pojemnością.

W układzie z rysunku a sygnał sprzężenia zwrotnego z kondensatora C1 (węzeł A), przesunięty w fazie o 180° względem sygnału wyjściowego, jest przez kondensator C4 podawany zwrotnie na bazę tranzystora pracującego w układzie wzmacniacza o konfiguracji WE. Natomiast w układzie z rysunku b sygnał sprzężenia zwrotnego (węzeł B), zgodny w fazie z sygnałem wyjściowym, jest podawany na emiter tranzystora pracującego w konfiguracji WB (kondensator CB zwiera bazę do masy dla sygnałów zmiennych). W obydwu układach warunek fazy jest spełniony dla częstotliwości rezonansowej obwodu LC:
częstotliwość rezonansowa
gdzie:
natomiast warunek amplitudy zależy od stosunku pojemności obwodu rezonansowego C1/C2. Rezystory R1, R2 i RE są elementami obwodu polaryzacji stałoprądowej tranzystora, ustalającymi jego spoczynkowy punkt pracy. Częstotliwość generowanego przebiegu sinusoidalnego może być zmieniana przez zmianę wartości indukcyjności L lub jednoczesną zmianę pojemności C1 i C2, przy zachowaniu ich stałego stosunku.

Na poniższym schemacie** przedstawiono popularną konfigurację generatora Colpittsa, z równoległym obwodem rezonansowym na wejściu wzmacniacza i z sygnałem dodatniego sprzężenia zwrotnego pobieranym z jego wyjścia.
Podstawowy układ generatora Hartleya zasilaniem szeregowym - konfiguracja WB
Poziom zniekształceń generatora, według danych źródłowych, jest mniejszy niż - 60dB. Sygnał wyjściowy otrzymywany jest w wyniku magnetycznego sprzężenia kilku zwojów drutu z cewką obwodu rezonansowego. Jest to pewien rodzaj transformatora obniżającego napięcie.

Na poniższym rysunku przedstawione są generatory Meissnera strojone w kolektorze. Na rysunku a mamy generator z zasilaniem szeregowym, a na rysunku b - z zasilaniem równoległym.
Generatory Meissnera strojone w kolektorze
W generatorze Meissnera dodatnie sprzężenia zwrotne, konieczne dla podtrzymania procesu generacji, uzyskuje się przez sprzężenie transformatorowe obwodu kolektora i bazy tranzystora pracującego w układzie selektywnego wzmacniacza rezonansowego LC. Kondensator C o zmiennej pojemności, umożliwiający przestrajanie obwodu rezonansowego ustalającego częstotliwość drgań, może być włączony w obwodzie kolektora (generator strojony na wyjściu). Aby był spełniony warunek fazy w przypadku tranzystora pracującego w konfiguracji WE, przesunięcie fazowe sygnału w pętli sprzężenia zwrotnego musi wynosić 180°. Takie przesunięcie uzyskuje się przez nawinięcie uzwojeń transformatora w przeciwnych kierunkach lub przez odwrócenie końcówek uzwojenia, np. pierwotnego względem wtórnego. Istnieje wiele wariantów układowych generatora Meissnera różniących się umieszczeniem i sposobem zasilania (szeregowe, równoległe) obwodu rezonansowego oraz konfiguracją pracy elementu czynnego. W obydwu układach przedstawionych powyżej tranzystor pracuje w konfiguracji WE. Rezystory R1, R2 i RE ustalają jego spoczynkowy punkt pracy. Spełnienie warunku amplitudy zależy od stosunku indukcyjności L2/L1 transformatora sprzęgającego. Częstotliwość generowanego przebiegu jest bliska częstotliwości rezonansowej obwodu LC i może być zmieniana przez zmianę pojemności C.

* ** - Oba schematy pochodzą z książki: P.Horowitz, W.Hill Sztuka elektroniki. cz.1 WKŁ, Warszawa 1996
Komentarze
#1 | Woodlenks788 dnia 15.02.2019 20:52:31
[url=https://www.offwhiteshoess.us/nmd-r1-talc-off-white_16336.html]NMD r1 talc Off White[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/asics-gel-quantum-men_14986.html]Asics gel quantum men[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-rose_541.html]Pandora rose[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-casual-shoes-for-women_8421.html]Nike casual shoes for women[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-air-2019-grey_5534.html]Nike air 2019 grey[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/blue-roshes_8113.html]Blue roshes[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/converse-x-off-white_20545.html]Converse x Off White[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/white-ultra-boost-womens_23132.html]White Ultra Boost womens[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-air-max-97-mens_1035.html]Nike Air Max 97 mens[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-boost-350-black-and-white_12898.html]Yeezy Boost 350 black and white[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-shox-women_2294.html]Nike shox women[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/yeezy-shoes-release-date-2019_25846.html]Yeezy shoes release date 2019[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-codes-2019_12984.html]Pandora codes 2019[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/gore-tex-nmd_12093.html]Gore tex NMD[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/sf-air-force-1-mid_12510.html]Sf Air Force 1 mid[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/virgil-off-white-nike_13600.html]Virgil Off White Nike[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-munchen-oktoberfest_17430.html]Adidas munchen oktoberfest[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/navy-off-white_21078.html]Navy Off White[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/yeezy-cream_13193.html]Yeezy cream[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/nike-lunarglide_2539.html]Nike lunarglide[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/air-force-ones-womens_994.html]Air Force ones womens[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/comfortable-nike-shoes-for-women_6945.html]Comfortable Nike shoes for women[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/nike-delta-force-high_5221.html]Nike delta force high[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/where-can-i-buy-pandora-charms_1904.html]Where can i buy Pandora charms[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/green-air-max-plus_14165.html]Green Air Max plus[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/air-max-97-size-4_7271.html]Air Max 97 size 4[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-charms-for-valentine's-day-2019_26104.html]Pandora Charms for valentine's day 2019[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-superstar-boost_4772.html]Adidas Superstar Boost[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/adidas-ultra-boost-pink_21534.html]Adidas Ultra Boost pink[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/pink-louboutin-heels_3094.html]Pink Louboutin heels[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/tan-asics_2348.html]Tan Asics[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/nike-air-max-2013-red_11320.html]Nike Air Max 2013 red[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/air-max-2019-black-blue_7173.html]Air Max 2019 black blue[/url]
[url=https://www.sneakersuk.org.uk/adidas-nmd-2019_10938.html]Adidas NMD 2019[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/cheap-adidas-high-tops_11407.html]Cheap Adidas high tops[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/pandora-official-site_1299.html]Pandora official site[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/nike-x-off-white-presto_6627.html]Nike x Off White presto[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/adidas-free-shipping_16868.html]Adidas free shipping[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/nmd-black-and-white_18861.html]NMD black and white[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/lebron-14-low-white_7420.html]Lebron 14 low white[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-friend-charm-uk_22957.html]Pandora friend charm UK[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/air-max-1-safari_18280.html]Air Max 1 safari[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/burgundy-high-top-air-force-ones_10136.html]Burgundy high top Air Force ones[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-boots-for-women_1214.html]Nike boots for women[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/cheap-nikes_1754.html]Cheap Nikes[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-pantheos-trainers_9093.html]Nike pantheos trainers[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/nike-lebron-15-mens_6996.html]Nike Lebron 15 mens[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-samoa-uk_24397.html]Adidas samoa UK[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-ring-size-chart_15529.html]Pandora ring size chart[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-flyknit-gray_10203.html]Nike flyknit gray[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/red-sneakers-womens-nike_14701.html]Red sneakers womens Nike[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/white-air-max-thea-womens_3341.html]White Air Max thea womens[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/womens-adidas-nmd-primeknit_11470.html]Womens Adidas NMD primeknit[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/ultra-boost-solar-red_21565.html]Ultra Boost solar red[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-react-hyperdunk-2019-red_4447.html]Nike react hyperdunk 2019 red[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/girls-adidas-superstar-sneakers_17523.html]Girls Adidas Superstar sneakers[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-navy_25047.html]Adidas Superstar navy[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-superstar-black-leather_18026.html]Adidas Superstar black leather[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/supreme-huaraches_3640.html]Supreme Huaraches[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-react-hyperdunk-2019-mid_2126.html]Nike react hyperdunk 2019 mid[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-kayano-womens_15334.html]Asics kayano womens[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/nike-outlet-tejon_11684.html]Nike outlet tejon[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-charms-sale_90.html]Pandora charms sale[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/olive-huaraches_9963.html]Olive Huaraches[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-brasil_26089.html]Pandora brasil[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-bear_1406.html]Nike bear[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/jordan-xxxii-low_26483.html]Jordan xxxii low[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/mens-nike-97-trainers_13204.html]Mens Nike 97 trainers[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/nike-air-force-1-low-men's-black_4936.html]Nike Air Force 1 low men's black[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-coupons_119.html]Pandora coupons[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/red-bottom-sneakers-with-spikes_5419.html]Red Bottom sneakers with spikes[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-august-2019_10932.html]Yeezy august 2019[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-air-jordan-1_803.html]Nike Air Jordan 1[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/nike-metcon-3_1218.html]Nike metcon 3[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/all-white-adidas_2471.html]All white Adidas[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/palace-adidas-drop_17835.html]Palace Adidas drop[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/superstar-2019_2293.html]Superstar 2019[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/adidas-originals-velvet_11151.html]Adidas Originals velvet[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-shamrock-charm_454.html]Pandora shamrock charm[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/jd-yeezy-raffle_11703.html]Jd Yeezy raffle[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/aux-3-ban-adidas_16531.html]Aux 3 ban Adidas[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/adidas-yeezy-next-release-2019_14719.html]Adidas Yeezy next release 2019[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/nmd-og_14401.html]NMD og[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/nike-air-max-7c_8625.html]Nike Air Max 7c[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/nike-presto-all-black_1075.html]Nike presto all black[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/adidas-ultra-boost-maroon_10506.html]Adidas Ultra Boost maroon[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/womens-asics-size-10_19923.html]Womens Asics size 10[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/lebron-15's_5678.html]Lebron 15's[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-jordan_1014.html]Nike Jordan[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/yeezy-boost-350-release-2019_25845.html]Yeezy Boost 350 release 2019[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-sizing_12868.html]Yeezy sizing[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-270_1248.html]Nike 270[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-11-cool-grey_20680.html]Jordan 11 cool grey[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/og-nmd_19221.html]Og NMD[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-pandora_97.html]Pandora Pandora[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/nike-air-jordan-vii_7699.html]Nike Air Jordan vii[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/nike-air-plus_9687.html]Nike air plus[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-student-discount_11499.html]Adidas student discount[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/adidas-superstar-blue-stripes_2349.html]Adidas Superstar blue stripes[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-mom-charm_373.html]Pandora mom charm[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/louboutin-sizing_4772.html]Louboutin sizing[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/air-max-98-men_15580.html]Air Max 98 men[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-bra_16269.html]Adidas bra[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/vapormax-sandals_21772.html]Vapormax sandals[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike-free-flyknit-40-womens_3131.html]Nike free flyknit 4.0 womens[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/black-750_19800.html]Black 750[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/air-max-270-men_4976.html]Air Max 270 men[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/gray-nikes_6074.html]Gray Nikes[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-platform_24999.html]Adidas Superstar platform[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/baby-pandora-bracelet-uk_12347.html]Baby Pandora bracelet UK[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/pink-and-white-adidas_12175.html]Pink and white Adidas[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/air-jordan-first-class_26974.html]Air Jordan first class[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/nike-lebron-15-women_9638.html]Nike Lebron 15 women[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/pandora-valentine's-collection-2019_1094.html]Pandora valentine's collection 2019[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-olympic-shoes_9572.html]Adidas olympic shoes[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/pharrell-nmd-human-race-2019_19169.html]Pharrell NMD human race 2019[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/amazon-pandora-bracelet_16789.html]Amazon Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/black-and-white-nike-shoes_3817.html]Black and white Nike shoes[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-nursing-shoes_2892.html]Nike nursing shoes[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-valentines-day-2019_799.html]Pandora valentines day 2019[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-dice-charm_16967.html]Pandora dice charm[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/air-max-1-air-max-day-2019_10026.html]Air Max 1 Air Max day 2019[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/nike-air-max-90-green_4088.html]Nike Air Max 90 green[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/air-max-270-mens-black_5043.html]Air Max 270 mens black[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/nike-tanjun-sandals-black_7904.html]Nike tanjun sandals black[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/adidas-ultra-boost-mens_23053.html]Adidas Ultra Boost mens[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-commuter-2019_6218.html]Nike commuter 2019[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/neiman-marcus-christian-louboutin-sale_3347.html]Neiman marcus Christian Louboutin sale[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/mens-black-nike-shox_10706.html]Mens black Nike shox[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-originals-shoes_11714.html]Adidas originals shoes[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/nmd-white-mountaineering_14108.html]NMD white mountaineering[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/air-max-1-pink_12740.html]Air Max 1 pink[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/gray-nike-presto_4938.html]Gray Nike presto[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-alphabounce-beyond_17344.html]Adidas alphabounce beyond[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/wedding-louboutins_4387.html]Wedding Louboutins[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-air-max-2019-black-and-red_4230.html]Nike Air Max 2019 black and red[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-flip-flop-charm_819.html]Pandora flip flop charm[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-air-max-tavas_11072.html]Nike Air Max tavas[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/boys-adidas-sneakers_4913.html]Boys Adidas sneakers[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/the-ten-air-max-97_8542.html]The ten Air Max 97[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-shoes-women-pink_9241.html]Adidas shoes women pink[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-samba-rose_11642.html]Adidas samba rose[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/mens-nike-air-max-2019-grey-white_5097.html]Mens Nike Air Max 2019 grey white[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-passport-charm_1700.html]Pandora passport charm[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/air-max-2019-cheap_18113.html]Air Max 2019 cheap[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-preview-2019_741.html]Pandora preview 2019[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-air-running-shoes_2128.html]Nike air running shoes[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/louboutin-store_5869.html]Louboutin store[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-uk_645.html]Pandora uk[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-bags-barneys_6140.html]Goyard bags barneys[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-free-rn-2019-sizing_3406.html]Nike free rn 2019 sizing[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-disney-charms-uk_3552.html]Pandora disney charms uk[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-gel-nimbus-womens_15762.html]Asics gel nimbus womens[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/asics-wide-mens-running-shoes_15016.html]Asics wide mens running shoes[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/nike-air-max-thea-beige_6732.html]Nike Air Max thea beige[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-charm_194.html]Pandora charm[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/yeezy-350-sizing_14394.html]Yeezy 350 sizing[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-originals-gazelle-men_2842.html]Adidas Originals gazelle men[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-pochette_6254.html]Goyard pochette[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/air-force-one-shoes_2411.html]Air Force one shoes[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-aquamarine-ring_445.html]Pandora aquamarine ring[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-nmd-xr1-womens_13570.html]Adidas NMD xr1 womens[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/air-max-pro_11077.html]Air Max pro[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-mundial-turf_12638.html]Adidas mundial turf[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/air-max-97-womens_1269.html]Air Max 97 womens[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/asics-gel-flux-2_2075.html]Asics gel flux 2[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-cruise-ship-charm_12208.html]Pandora cruise ship charm[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/womens-nike-in-season-tr_4813.html]Womens Nike in season tr[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-shadow_13185.html]Adidas shadow[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-las-vegas_506.html]Pandora las vegas[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-taylor_20663.html]Jordan taylor[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-princess-ring-rose-gold_13068.html]Pandora princess Ring rose gold[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-mickey_23013.html]Pandora mickey[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-adizero-boston-6_16061.html]Adidas adizero boston 6[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/nike-tr8-women's_12891.html]Nike tr8 women's[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/nike-rn-motion-flyknit-2019_6827.html]Nike rn motion flyknit 2019[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/nike-hyperdunk-2019-flyknit-kids_9197.html]Nike hyperdunk 2019 flyknit kids[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/superstar-usa_163.html]Superstar usa[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/adidas-originals-nmd-xr1-black_11866.html]Adidas originals NMD xr1 black[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/easy-adidas-shoes_12487.html]Easy Adidas shoes[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-walking-boots_24465.html]Adidas walking boots[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/vapormax-flyknit_22624.html]Vapormax flyknit[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/air-max-91_1523.html]Air Max 91[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-air-force-lv8_4875.html]Nike Air Force lv8[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-outlet-uk_15649.html]Pandora outlet UK[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-flex-womens-trainers_7052.html]Nike flex womens trainers[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/air-max-1-suede_12480.html]Air Max 1 suede[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-sb-shoes_3444.html]Nike sb shoes[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-military-discount_20021.html]Asics military discount[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-donation-request_599.html]Pandora donation request[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/asics-collaborations_2770.html]Asics collaborations[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/nike-off-white-sizing_16066.html]Nike Off White sizing[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/womens-roshe-2_10881.html]Womens roshe 2[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-jordan-horizon_7476.html]Nike Jordan horizon[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/nike-air-max-ladies_9581.html]Nike Air Max ladies[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/cheap-nike-air-presto_5097.html]Cheap Nike air presto[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/white-adidas-slides-womens_15853.html]White Adidas slides womens[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/kanye-west-2006_19607.html]Kanye West 2006[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-duckboot_983.html]Nike duckboot[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/nike-clutch_9959.html]Nike clutch[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/blue-asics_1444.html]Blue Asics[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-clover-charm_3032.html]Pandora clover charm[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/nike-air-max-2018_3944.html]Nike Air Max 2018[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/nike-air-max-90-flyknit_11836.html]Nike Air Max 90 flyknit[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/south-beach-huarache_4231.html]South beach Huarache[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/adidas-superstar-shoes-holographic_290.html]Adidas Superstar shoes holographic[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-nmd-junior_12724.html]Adidas NMD junior[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/nike-pg-2_4964.html]Nike pg 2[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/vapormax-off-white-raffle_12326.html]Vapormax Off White raffle[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-downshifter-8_2407.html]Nike downshifter 8[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/red-white-blue-air-force-ones-2019_11959.html]Red white blue Air Force ones 2019[/url]
[url=https://www.sneakersuk.org.uk/pharrell-nmd-2019_11283.html]Pharrell NMD 2019[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-yeezy-350_13940.html]Adidas Yeezy 350[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/nike-foamposite-boots_2751.html]Nike foamposite boots[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/adidas-nmd-boys_19231.html]Adidas NMD boys[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/adidas-id-shoes_10509.html]Adidas id shoes[/url]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services