Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Roshe Run Dam | Ni
her world top-ranked...
rmful cholesterol le...
ideal solution for e...
s, so naturally one ...
ion turkey vultures ...
incident is "a close...
ck.
t any longer, but yo...
when getting ca
Najciekawsze tematy
Roshe Run Dam | Ni [0]
her world top-ran... [0]
rmful cholesterol... [0]
ideal solution fo... [0]
s, so naturally o... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,844
Najnowszy użytkownik: panxing18
drukuj komentujGeneratory - cz.1.

Generatory - Wstęp


Generatory są to układy elektroniczne wytwarzające sygnały elektryczne o wartości zmieniającej się w czasie. Generator przetwarza stałoprądową energię źródła zasilającego w energię zmiennego sygnału wyjściowego. Kształt sygnału wyjściowego generatora jest zależny od jego budowy. Może to być sygnał okresowy o przebiegu sinusoidalnym lub niesinusoidalnym: prostokątnym, trójkątnym lub liniowym - piłokształtnym.

W układach analogowych najszersze zastosowanie mają generatory przebiegów sinusoidalnych. Podstawowymi parametrami opisującymi właściwości tych generatorów są:
 • częstotliwość generowanego sygnału i jej stałość (stabilność częstotliwości);
 • amplituda generowanego sygnału i jej stałość (stabilność amplitudy);
 • zniekształcenia generowanego przebiegu harmonicznego (zawartość harmonicznych w generowanym sygnale).
Generatory przebiegów prostokątnych, nazywane multiwibratorami, są stosowane w układach przełączających (impulsowych) i cyfrowych. Istotnymi dla wielu zastosowań parametrami sygnału prostokątnego są:
 • częstotliwość powtarzania (lub okres) generowanych impulsów i jej stałość (dla sygnału okresowego);
 • wartość i stałość amplitudy generowanych impulsów;
 • nachylenie zboczy generowanych impulsów określone ich czasem narastania i opadania;
 • czas trwania impulsów.
Przebiegi trójkątne otrzymuje się na ogół przez odpowiednie kształtowanie (w układzie całkującym) przebiegów prostokątnych, przebiegi liniowe, piłokształtne są natomiast wytwarzane w układach o odpowiedniej konstrukcji, w której wykorzystuje się proces ładowania i rozładowania kondensatora. Generatory takie są nazywane generatorami relaksacyjnymi.

Określenie "generator" dotyczy więc dużej grupy układów różniących się budową, przeznaczeniem i parametrami generowanych sygnałów. Pod względem budowy i zasady działania rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje generatorów:
 • generatory, w których jest wykorzystywane zjawisko niestabilności wzmacniacza objętego pętlą dodatniego sprzężenia zwrotnego;
 • generatory z elementami aktywnymi charakteryzującymi się ujemną rezystancją dynamiczną;
 • generatory, w których jest wykorzystywane zjawisko cyklicznego ładowania i rozładowania kondensatora przez element kluczujący (np. tranzystor jednozłączowy), po osiągnięciu przez kondensator pewnych progowych wartości napięcia.
Schemat blokowy generatora sinusoidalnego z dodatnim sprzężeniem zwrotnym
Przedstawiony powyżej schemat jest ogólnym schematem blokowym generatora z pętlą dodatniego sprzężenia zwrotnego. Układ generatora zawiera wzmacniacz o wzmocnieniu AO, obwód ustalający częstotliwość drgań oraz pętlę sprzężenia zwrotnego, przez którą część sygnału wyjściowego wzmacniacza jest podawana zwrotnie na jego wejście tak, że przesunięcie fazowe między sygnałem wejściowym a wyjściowym wzmacniacza jest równe 0° (360°). W takim układzie sprzężenie zwrotne jest dodatnie i wzmocnienie wzmacniacza ze sprzężeniem zwrotnym, wynoszącym:
Wzmocnienie wzmacniacza ze sprzężeniem zwrotnym
dąży do nieskończoności, gdy betaAO => 1. Wzmacniacz staje się układem niestabilnym i generuje sygnał sinusoidalny o częstotliwości, dla której są spełnione jednocześnie dwa warunki, tzn.:
 • warunek fazy, czyli zgodności fazy sygnałów na wejściu i wyjściu wzmacniacza;
 • warunek amplitudy, czyli takiej wartości współczynnika beta,
  że betaUO = UO/AO (oznacza to, że wzmocnienie pętli sprzężenia zwrotnego betaAO = 1).
Warunek fazy może być spełniony dla określonej częstotliwości, jeżeli wzmacniacz przesuwa fazę o 0° (360°), a pętla sprzężenia zwrotnego nie wnosi dla tej częstotliwości przesunięcia fazowego lub wówczas, gdy wzmacniacz przesuwa fazę o 180° (np. jednostopniowy wzmacniacz w konfiguracji WE), a przesunięcie fazy o dalsze 180° następuje dla określonej częstotliwości w obwodzie sprzężenia zwrotnego. W celu zapewnienia przy określonej częstotliwości odpowiedniego przesunięcia fazowego (0° lub 180°), w pętli sprzężeń zwrotnego stosuje się obwody rezonansowe LC, przesuwniki fazy lub filtry RC oraz rezonatory kwarcowe.

W generatorach z ujemną rezystancją dynamiczną są wykorzystywane drgania własne obwodu rezonansowego LC, którego rezystancja strat (rezystancja szeregowa indukcyjności i rezystancja obciążenia) jest kompensowana rezystancją ujemną elementu aktywnego (np. diody tunelowej). Schemat zastępczy generatora z ujemną rezystancją przedstawiono na poniższym rysunku:

Schemat zastępczy generatora z ujemną rezystancją zastępczą
Gdy wartość rezystancji ujemnej Rn, spełnia warunek Rn = -L/(RC), wówczas w odtłumionym (bezstratnym) układzie rezonansowym powstają niegasnące drgania o pulsacji:

pulsacja drgań
Generatory takie są stosowane głównie w zakresie wielkich częstotliwości.

Na rysunku poniżej wyjaśniono działanie generatora, w którym do wytworzenia drgań jest wykorzystane zjawisko ładowania i rozładowania kondensatora.

Wytwarzanie drgań piłokształtnych
Gdy element kluczujący KL jest rozwarty (ma dużą rezystancję), wówczas kondensator C jest ładowany przez rezystor R prądem ze źródła zasilania UZZ. Napięcie na kondensatorze narasta wykładniczo ze stałą czasową RC, i gdy osiągnie wartość UC2 element kluczujący KL zwiera się (przyjmuje bardzo małą rezystancję). Następuje wówczas raptowne rozładowanie kondensatora przez element KL. Napięcie na kondensatorze maleje ze stałą czasową zależną od rezystancji klucza KL (dużo mniejszą od RC) do wartości UC1, przy której klucz KL rozwiera się. Następuje ponowne ładowanie kondensatora i proces ten powtarza się dopóty, dopóki jest włączone napięcie zasilające UZZ. Taka zasada generowania sygnału zmiennego jest wykorzystywana w generatorach przebiegów niesinusoidalnych, zwanych generatorami relaksacyjnymi. Jako elementy kluczujące są stosowane np. tranzystory jednozłączowe, diody tunelowe, tyrystory, a także tranzystory bipolarne w układach z dodatnim sprzężeniem zwrotnym.

Generatory relaksacyjne wytwarzają przebiegi niesinusoidalne, np. prostokątne, trójkątne, piłokształtne, a więc przebiegi okresowe o dużej zawartości harmonicznych częstotliwości podstawowej. Ich zasada działania jest oparta na zjawisku cyklicznego ładowania i rozładowania kondensatora, wspomaganym często silnym dodatnim sprzężeniem zwrotnym. Częstotliwość generowanych sygnałów jest określona stałymi czasowymi ładowania i rozładowania kondensatora.

Na rysunkach poniżej przedstawiono praktyczny układ generatora, w którym funkcję elementu kluczującego pełni tranzystor jednozłączowy.
Generator relaksacyjny z tranzystorem jednzłączowym: a) charakterystyka złącza E-B1 tranzystora jednozłączowego; b) układ generatora; c) przebiegi napięć na emiterze i bazach B1 i B2 tranzystora
Ładowany i rozładowywany jest kondensator CE. Po włączeniu zasilania kondensator jest ładowany przez rezystor RE. Napięcie na kondensatorze narasta wykładniczo ze stałą czasową RECE. Gdy napięcie na kondensatorze osiągnie wartość UC2 równą wartości napięcia przełączania tranzystora (Up), wówczas tranzystor wchodzi raptownie w stan przewodzenia i następuje szybkie rozładowanie kondensatora w obwodzie emiter-baza (E-B), przez małą rezystancję RB. Po rozładowaniu kondensatora do napięcia UC1, przy którym złącze E-B, uzyskuje polaryzację zaporową, tranzystor przechodzi w stan nieprzewodzenia i cykl ładowania powtarza się. Jeżeli REłRB, to czas ładowania kondensatora jest dużo większy od czasu jego rozładowania. Na emiterze tranzystora uzyskuje się więc piłokształtny przebieg napięcia o okresie T zależnym głównie od czasu ładowania kondensatora.
Okres drgań
Jeżeli przyjmiemy UC1 w przybliżeniu równe 0 i Up = 0,63 UBB, to częstotliwość f przebiegu jest w przybliżeniu określona wzorem:
Częstotliwość przebiegu
Ponieważ dla danego tranzystora jednozłączowego stosunek Up/UBB jest prawie stały (wynosi zwykle 0,5 do 0,7), zatem przez zmianę napięcia (UBB jest zmieniana głównie amplituda generowanego sygnału.
Komentarze
#1 | brylant491800 dnia 08.11.2006 11:13:32
oj przyda sie thx
#2 | ALEXY74 dnia 04.03.2008 00:28:44
Eres dobra robota az milo sie czyta.:D
#3 | Woodlenks788 dnia 13.02.2019 11:15:23
[url=https://www.asicss.us.org/asics-gel-lyte-2_15388.html]Asics gel lyte 2[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/mens-nike-basketball-shoes_4071.html]Mens Nike basketball shoes[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-padlock-bracelet_17213.html]Pandora padlock bracelet[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/adidas-adios-boost-2019_17729.html]Adidas adios Boost 2019[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-superstar-foundation-black_16643.html]Adidas Superstar foundation black[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/nike-air-force-1-low_789.html]Nike Air Force 1 low[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/nike-wholesale-distributors_13288.html]Nike wholesale distributors[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-eaton-centre_25995.html]Pandora eaton centre[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-jewelry-near-me_600.html]Pandora jewelry near me[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-air-max-2019-womens_1158.html]Nike Air Max 2019 womens[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-essence-bangle_12432.html]Pandora essence bangle[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/nike-aj_27420.html]Nike aj[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/pink-adidas-tee_10596.html]Pink Adidas tee[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-air-max-95-mens_945.html]Nike Air Max 95 mens[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/red-black-and-white-nikes_5301.html]Red black and white Nikes[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/presto-nike-off-white_9238.html]Presto Nike Off White[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-x-concepts_16280.html]Adidas x concepts[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/nike-roshe-one-print_11037.html]Nike roshe one print[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/asics-dynamic-duomax-review_2669.html]Asics dynamic duomax review[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/upcoming-ultra-boost_21453.html]Upcoming Ultra Boost[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/air-max-sean_5055.html]Air Max sean[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-bracelet-size-guide_800.html]Pandora bracelet size guide[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/nike-janoski-sale_6507.html]Nike janoski sale[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-hawaii-charm_656.html]Pandora hawaii charm[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-zx_14225.html]Adidas zx[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-sneakers-for-girls_4682.html]Adidas sneakers for girls[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/blue-white-red-air-forces_4435.html]Blue white red Air Forces[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/new-air-force-ones-2019_6180.html]New Air Force ones 2019[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-mask_12154.html]Yeezy mask[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/af1-low-red_10850.html]Af1 low red[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/adidas-shoes-for-me_17484.html]Adidas shoes for me[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/adidas-originals-ultra-boost_12227.html]Adidas Originals Ultra Boost[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/asics-bodega_1414.html]Asics bodega[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/kids-pink-nike_11226.html]Kids pink Nike[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/nike-2019-free-rn_13384.html]Nike 2019 free rn[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/white-high-top-air-force-ones_5595.html]White high top Air Force ones[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/cool-nike-sneakers-2019_6527.html]Cool Nike sneakers 2019[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/nike-sports-shoes_7776.html]Nike sports shoes[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-shoes-2019_3835.html]Nike shoes 2019[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-originals-superstar-girls_4814.html]Adidas Originals Superstar girls[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/red-and-white-air-max-95_9420.html]Red and white Air Max 95[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-kids-sneakers_15639.html]Asics kids sneakers[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/shoe-palace-adidas_9649.html]Shoe palace Adidas[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/adidas-terrex-fast-r-gtx_16735.html]Adidas terrex fast r gtx[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-casual-shoes-for-men_23477.html]Adidas casual shoes for men[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-2019-summer_11554.html]Yeezy 2019 summer[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/when-did-pandora-come-out_1179.html]When did Pandora come out[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/orange-nike-shoes-womens_844.html]Orange Nike shoes womens[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/dualtone-racer-nike_5673.html]Dualtone racer Nike[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-engagement-rings_13100.html]Pandora engagement Rings[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/air-max-97-tn_18905.html]Air Max 97 tn[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-air-zoom_1268.html]Nike air zoom[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/adidas-originals-stan-smith-off-white_20857.html]Adidas originals Stan Smith Off White[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-winter-boots-for-men_2299.html]Nike winter boots for men[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/nike-alvord_12123.html]Nike alvord[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/nike-shoes-2018-for-women_9818.html]Nike shoes 2018 for women[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-pegasus-89-green_1772.html]Nike pegasus 89 green[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/nike-flyknit-trainer-white-gum_7507.html]Nike flyknit trainer white gum[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/lebron-12-elite_4407.html]Lebron 12 elite[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/infant-pandora-bracelet_497.html]Infant Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-running_12804.html]Adidas running[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/nike-air-max-black-and-purple-2019_14838.html]Nike Air Max black and purple 2019[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-graduation-charm_15637.html]Pandora graduation charm[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-necklace-chain_13136.html]Pandora Necklace chain[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-nyc_6217.html]Goyard nyc[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/asics-gel-lyte-v-off-white_16212.html]Asics gel lyte v Off White[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-zoom-womens_4027.html]Nike zoom womens[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-bird-charm_3689.html]Pandora bird charm[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-react-hyperdunk-2019_1735.html]Nike react hyperdunk 2019[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/neighborhood-nmd_19387.html]Neighborhood NMD[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/air-force-1-high-top_890.html]Air Force 1 high top[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-high-tops_12874.html]Adidas high tops[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-new-collection-2019_216.html]Pandora new collection 2019[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/upcoming-nmd-releases_13980.html]Upcoming NMD releases[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/nike-air-max-jordan_4906.html]Nike Air Max jordan[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-tubular-maroon_16066.html]Adidas tubular maroon[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/adidas-yeezy-next-release-2019_19966.html]Adidas Yeezy next release 2019[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/red-human-race-nmd_18939.html]Red human race NMD[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike-discount-code_3376.html]Nike discount code[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/knock-off-louboutins_4729.html]Knock off Louboutins[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/off-white-x-nike-presto_20986.html]Off White x Nike Presto[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-serrano_20204.html]Asics serrano[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/nike-zoom-air-max-2019_9807.html]Nike zoom Air Max 2019[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/nike-x-supreme_5056.html]Nike x supreme[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/nike-air-versatile-nbk_4545.html]Nike air versatile nbk[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/yeezys-size-6_14492.html]Yeezys size 6[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/adidas-superstar-2019_169.html]Adidas Superstar 2019[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/nike-air-yeezy_12895.html]Nike air yeezy[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/all-red-uptempo_8221.html]All red uptempo[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-air-max-2019-boys_1006.html]Nike Air Max 2019 boys[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/black-adidas-toddler-shoes_11276.html]Black Adidas toddler shoes[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-grey-and-white_25033.html]Adidas Superstar grey and white[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/nike-free-rn-2019-flyknit-womens_9588.html]Nike free rn 2019 flyknit womens[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-trainer_12066.html]Adidas trainer[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-blue-tint-adidas_12290.html]Yeezy blue tint Adidas[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/white-girl-2016-cast_14668.html]White girl 2016 cast[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-one-mens_22045.html]Nike Air Max one mens[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-black-red_11030.html]Yeezy black red[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-running-shoes-for-men_1619.html]Nike running shoes for men[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/most-comfortable-nike-shoes_9982.html]Most comfortable Nike shoes[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-training-shoes_1077.html]Nike training shoes[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/superstar-fashion_2310.html]Superstar fashion[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/off-white-nike-presto_3042.html]Off white Nike presto[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-bracelet-sale_643.html]Pandora bracelet sale[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/nike-hyperdunk-2019-dicks_9986.html]Nike hyperdunk 2019 dicks[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/all-black-nike-shoes_1798.html]All black Nike shoes[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/asics-retro_15215.html]Asics retro[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-presto_24453.html]Adidas presto[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/lebron-christmas-shoes-2019_4292.html]Lebron christmas shoes 2019[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-charm-necklace_3553.html]Pandora charm necklace[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/nike-cortez-white_6343.html]Nike Cortez white[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/vapormax-all-black_11949.html]Vapormax all black[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/adidas-ultra-boost-2019-review_23217.html]Adidas Ultra Boost 2019 review[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-climacool-black_11858.html]Adidas climacool black[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-shine_26190.html]Pandora shine[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-commuter-shoes_9817.html]Nike commuter shoes[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-shoes-for-women-2019_2046.html]Nike shoes for women 2019[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/pink-adidas-logo_12494.html]Pink Adidas logo[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/nike-air-max-kids_12246.html]Nike Air Max kids[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/air-max-97-white_3075.html]Air Max 97 white[/url]
[url=https://www.sneakersuk.org.uk/adidas-camo_11046.html]Adidas camo[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-zx-750_2726.html]Adidas zx 750[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-gripmore-2_17093.html]Adidas gripmore 2[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/air-force-1-easter_9101.html]Air Force 1 easter[/url]
[url=https://www.sneakersuk.org.uk/adidas-originals-eqt-support-adv-green_10095.html]Adidas originals EQT support adv green[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/nike-air-vapormax-release-date_13545.html]Nike Air Vapormax release date[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-tanjun-sandals_3233.html]Nike tanjun sandals[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/louboutin-black-pumps_5112.html]Louboutin black pumps[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/nike-jordan-kids_26953.html]Nike Jordan kids[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-children_15586.html]Pandora children[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/red-black-and-white-nike-air-max_7700.html]Red black and white Nike Air Max[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/yeezy-sneakers_19615.html]Yeezy sneakers[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-cruise-2019_105.html]Pandora cruise 2019[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-slip-on-new-2019_25045.html]Adidas Superstar slip on new 2019[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-leather_491.html]Pandora leather[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/nmd-pharrell-2019_11840.html]NMD pharrell 2019[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-sale_2421.html]Adidas sale[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/nike-blazer-mid-mens_2439.html]Nike Blazer mid mens[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/snakeskin-christian-louboutins_3206.html]Snakeskin Christian Louboutins[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-two-heart-ring_22767.html]Pandora two heart ring[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-vapormax-flyknit-men_7159.html]Nike Vapormax Flyknit men[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/adidas-nmd-japan-black_11907.html]Adidas NMD japan black[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-shoes-sale_15624.html]Asics shoes sale[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-training-shoes-mens_20103.html]Asics training shoes mens[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/asics-gel-ds-racer_1436.html]Asics gel ds racer[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/all-white-nmd_14593.html]All white NMD[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-coupon-code_186.html]Pandora coupon code[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/kyrie-irving-2_10650.html]Kyrie Irving 2[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/white-nmds_19270.html]White NMDS[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/nike-air-max-wheat_4727.html]Nike Air Max wheat[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-1-shadow-2019_21067.html]Jordan 1 shadow 2019[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/real-pandora-bracelet_1807.html]Real Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/adidas-ultra-boost-grey-mens_21222.html]Adidas Ultra Boost grey mens[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/all-grey-vapormax_12462.html]All grey Vapormax[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/air-max-1-id_13322.html]Air Max 1 id[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/nike-black-friday-sale_8166.html]Nike black friday sale[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/nike-air-max-1-atmos-elephant_7458.html]Nike Air Max 1 atmos elephant[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike-air-vapormax-flyknit_3340.html]Nike Air Vapormax flyknit[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/adidas-nmd-white-and-blue_18733.html]Adidas NMD white and blue[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-italia_1611.html]Pandora italia[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-tassel-charm_17193.html]Pandora tassel charm[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-mickey-mouse_9405.html]Adidas mickey mouse[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-jewelry-rings_545.html]Pandora jewelry rings[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/nike-playstation-sneakers_7120.html]Nike playstation sneakers[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-uk_22355.html]Nike Air Max uk[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-september-birthstone-earrings_22946.html]Pandora september birthstone earrings[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/jared-pandora-bracelet_834.html]Jared Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/adidas-superstar-metal-toe_2393.html]Adidas Superstar metal toe[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/black-adidas-sneakers-womens_12954.html]Black Adidas sneakers womens[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-fs-lite-run-2-womens_1748.html]Nike fs lite run 2 womens[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-belvedere-price_6177.html]Goyard belvedere price[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-originals-nmd-r1-women's_12669.html]Adidas Originals NMD r1 women's[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/nike-shoes-105_15371.html]Nike shoes 10.5[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/louboutin-tote_5772.html]Louboutin tote[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-blue_12265.html]Pandora blue[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/tan-huaraches_1576.html]Tan Huaraches[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/nike-air-vapormax-2019-mens_6988.html]Nike Air Vapormax 2019 mens[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/adidas-superstar-mens-black-and-white_42.html]Adidas Superstar mens black and white[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-originals-tubular_18692.html]Adidas originals tubular[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/vapormax-colors_8899.html]Vapormax colors[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/navy-blue-christian-louboutin_4604.html]Navy blue Christian Louboutin[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/black-nike-shoes-for-kids_3960.html]Black Nike shoes for kids[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/nike-shox-gravity-men_7053.html]Nike shox gravity men[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/valentines-day-air-force-ones-2018_8983.html]Valentines day Air Force ones 2018[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/womens-purple-nike-running-shoes_12315.html]Womens purple Nike running shoes[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/yeezy-black-and-red_11821.html]Yeezy black and red[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-bracelet-charms-price_734.html]Pandora bracelet charms price[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/orange-off-white-converse_16201.html]Orange Off White Converse[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/adidas-ultra-boost-grey_23200.html]Adidas Ultra Boost grey[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/lebron-john-elliott_8973.html]Lebron john elliott[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/nike-flight-2019_10389.html]Nike flight 2019[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/black-adidas-shoes_17679.html]Black Adidas shoes[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-stackable-rings_502.html]Pandora stackable rings[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/where-can-i-buy-yeezys_25521.html]Where can i buy Yeezys[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-disney-spring-2019_247.html]Pandora disney spring 2019[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/vapormax-trainers_21513.html]Vapormax trainers[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-boost-tan_11822.html]Adidas Boost tan[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-cortez-ultra-moire_7542.html]Nike cortez ultra moire[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-cortez-sale_3680.html]Nike cortez sale[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/adidas-mania-2019_10661.html]Adidas mania 2019[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-hvc2-speed-shoe_13942.html]Adidas hvc2 speed shoe[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/where-to-buy-christian-louboutin-shoes_3245.html]Where to buy Christian Louboutin shoes[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/adidas-yeezy-boost-v2_25352.html]Adidas Yeezy Boost v2[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-passport-charm_84.html]Pandora passport charm[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/nike-air-max-98-se_17600.html]Nike Air Max 98 se[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/nike-velcro-shoes-mens_9425.html]Nike velcro shoes mens[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/lemon-yellow-air-max-plus_8375.html]Lemon yellow Air Max plus[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/olive-green-air-max-2019_8344.html]Olive green Air Max 2019[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/air-jordan-10-retro_21232.html]Air Jordan 10 retro[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/huaraches-new-release-2019_6769.html]Huaraches new release 2019[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/asics-tennis-shoes-mens_2266.html]Asics tennis shoes mens[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/adidas-shoes-for-kids-boys_11254.html]Adidas shoes for kids boys[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-vapormax-flyknit-triple-black_22342.html]Nike Air Vapormax flyknit triple black[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/white-nike-shoes_2032.html]White Nike shoes[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/adidas-sandals_16988.html]Adidas sandals[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/nike-free-rn-2019-running_9884.html]Nike free rn 2019 running[/url]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services