Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
here are nonetheless...
experiences have bee...
In the first champio...
puter to transfer th...
fest games to play o...
watch wwe eliminatio...
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
Najciekawsze tematy
here are nonethel... [0]
experiences have ... [0]
In the first cham... [0]
puter to transfer... [0]
fest games to pla... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujTV dręczyciel

TV dręczyciel


Podobno psychika każdego człowieka zawiera w sobie dwa pierwiastki: dobra i zła, na co dzień znoszące się nawzajem, co czyni nasze charaktery możliwymi do zaakceptowania przez otoczenia. Jednak w szczególnych przypadkach to równowaga może zostać drastycznie zakłócona i miły, spokojny człowiek może ukazać się nam jako Mr. Hyde, znany z powieści Stevensona.

Podobnie stało się z autorem tego projektu. Na co dzień spokojny człowiek, którego nikt nie mógłby posądzić o złośliwość czy też sadystyczne instynkty, przemienił się pewnej pełnej grozy nocy, rozświetlanej blaskiem księżyca w pełni, w dziką bestię. Zawarłszy uprzednio pakt z diabłem, pochwycił myszkę w owłosioną, uzbrojoną w straszliwe pazury łapę i na ekranie monitora swojego komputera zaczął kreślić plany narzędzia tortur. Pracy tej towarzyszyło ponure wycie upiorów i radosny chichot szatana, a z czeluści piekieł przyglądał się jej z życzliwym uśmiechem patron wszystkich sadystów, okrutnik doskonały: Caius Iulius Caesar Caligua. I oto co powstało.

Ogólnie mówiąc, proponowany układ służy uniemożliwieniu działania jakichkolwiek odbiorników modulowanej podczerwieni w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Odbiera on wiązkę podczerwieni wyemitowaną przez pilota i natychmiast nadaje swoją własną, kompletnie :ogłupiając" odbiornik umieszczony np. w telewizorze lub magnetowidzie. Może więc służyć nie tylko jako narzędzie szatańsko złośliwych dowcipów, ale także jako blokada dostępu do sprzętu RTV (np. w celu zabezpieczenia go przed dziećmi). Omówmy jednak podstawowe zastosowanie naszego dręczyciela.

Najpierw musimy wybrać spośród swoich znajomych ofiarę: osobę o naprawdę niezwykłym poczuciu humoru, potrafiącą śmiać się nie tylko z dowcipów zrobionych komuś, ale także z siebie samego. Następnie składamy skazanemu wizytę i korzystając z chwili jego nieuwagi dyskretnie umieszczamy nasz układ w starannie wybranym miejscu. Musi to być miejsce, z którego układ "widzi" sygnały nadawane przez piloty używane w pomieszczeniu (również odbite od ścian), a także które pozwala na dotarcie sygnałów nadawanych przez nasz układ do odbiorników. Przewidziałem dwa możliwe scenariusze dalszego biegu wydarzeń: scenariusz SOFT i scenariusz HARD.

Scenariusz SOFT
Nasza ofiara po krótszej lub dłuższej chwili spostrzega nieprawidłowość, a właściwie brak działania pilota od telewizora. Dobrze jeżeli jest to osoba znająca się na elektronice. Niech się trochę pomęczy, otworzy obudowę pilota, a może nawet przyniesie jakieś przyrządy pomiarowe. W momencie, kiedy uznamy, że nieszczęśnik został już wystarczająco udręczony, wkraczamy my, wybawiciele. Odprawiamy nad pilotem stosowne czary, a następnie dyskretnie wyłączamy nasze urządzenie. Wszystko wraca do normy, a my odtąd cieszymy się "mołojecką sławą" słusznie należącą się geniuszowi serwisu sprzętu RTV.

Scenariusz HARD
Naszą haniebną działalność rozpoczynamy tak, jak w scenariuszu SOFT. Różnica polega jednak na tym, że po podrzuceniu koledze "upominku" oddalamy się z miejsca zbrodni i pozwalamy wypadkom toczyć się własną drogą. Co będzie się dalej działo, można obie jedynie wyobrazić. Najprawdopodobniej nasza ofiara po wyczerpaniu wszystkich możliwości samodzielnej naprawy sprzętu odda go do serwisu, skąd po jakimś czasie wróci "naprawiony". Jednak nasz układ wyposażony w baterie o dużej pojemności i pobierający w stanie spoczynku znikomo mały prąd, działa nadal! Po ustawieniu odebranego z naprawy sprzętu katowany nieszczęśnik stwierdzi więc, że nadal jest on niesprawny. Wypluje pewnie z siebie kilka słów nie nadających się do druku komentarza pod adresem nierzetelnych pracowników serwisu i ponownie zaniesie sprzęt do naprawy. Dalszego rozwoju wypadków nie ośmielam się nawet przewidywać ...

Opis działania
Schemat elektryczny narzędzia tortur pokazano na rysunku. Ponieważ nie sądzę, aby ktokolwiek obdarowany przez nas takim "miłym" prezentem zechciałby nam go później zwrócić, układ ma charakter wybitnie "jednorazowy" i został uproszczony do granic możliwości (ale bez przekraczania tych granic).
Zadaniem układu jest odebranie wiązki podczerwonej z dowolnego pilota służącego do obsługi sprzętu RTV i natychmiastowa reakcja polegająca na wysłaniu własnej wiązki podczerwonej nie niosącej żadnej informacji, ale za to skutecznie zakłócającej działanie wszystkich odbiorników modulowanej podczerwieni w pomieszczeniu. Rolę detektora modulowanej podczerwieni o częstotliwości zbliżonej do 36kHz pełni dobrze znany układ typu TFMS5360. Zawiera on w swojej strukturze czuły odbiornik podczerwieni, układ filtrów środkowo-przepustowych, wzmacniacz i demodulator. Na wyjściu układu otrzymujemy zdemodulowany, zanegowany przebieg o poziomie TTL.
Odebranie pierwszego impulsu powoduje powstanie stanu niskiego na wyjściu 3 IC3, który następnie zostanie przekazany za pośrednictwem kondensatora C4 na wejście wyzwalające (opadającym zboczem) układu IC2A. Układem tym jest dobrze znany scalony przerzutnik monoastabilny typu 4098, pracujący w konfiguracji jednorazowego wyzwalania (bez przedłużania impulsu wejściowego kolejnymi sygnałami na wejściu wyzwalania). Stan wysoki z wyjścia Q tego układu doprowadzony zostaje do wejścia zezwolenia trzeciego układu scalonego - IC1. Zadaniem tego układu jest wytworzenia sygnału zakłócającego o częstotliwości 36 kHz i wysterowanie tranzystora T1 zasilającego diody nadawcze IRED. Timer NE555 pracuje w typowym dla siebie układzie multiwibratora astabilnego, którego częstotliwość określona jest pojemnością C1 i rezystancjami R1, PR1 i R2. Częstotliwość ta może być dokładnie ustawiana za pomocą potencjometru montażowego PR1.
Układ powinien być zasilany napięciem stałym o wartości 5V, co sugeruje zastosowanie do 4 akumulatorków NiCd. Doświadczalnie stwierdzono, że IC3 pracuje poprawnie jeszcze przy napięciu 6V, przekraczającym nieco maksymalną wartość napięcia zasilania podaną przez producenta. Pozwala to na zasilenie układu z tańszych od akumulatorków baterii 1,5 V (R6). Dobrze by było zastosować układ NE555 w wersji CMOS. W takim przypadku prąd pobierany przez urządzenie będące w stanie spoczynku będzie znikomo mały, co pozwoli na nawet wielomiesięczną jego pracę!

Montaż i uruchomienie
Na rysunku pokazano schemat montażowy układu. Montaż wykonujemy w typowy sposób, rozpoczynając od wlutowania w płytkę rezystorów i kończąc na kondensatorach elektrolitycznych i układzie IC3. I tutaj ważna uwaga: układ IC3 i diody nadawcze zostały umieszczone na płytce w całkowicie dowolny sposób ponieważ nie mogłem przewidzieć, jaki będzie kształt pomieszczenia w którym urządzenie będzie pracowało i jakie będzie tam rozmieszczenie sprzętu RTV i mebli. Dlatego też przed użyciem zbudowanego układu dobrze byłoby dokonać wizji lokalnej miejsca przyszłej "zbrodni" i odpowiedni zamocować układ IC3oraz diody nadawcze tak, aby umożliwić im odbieranie i nadawanie sygnału pod odpowiednimi kątami.
Zmontowany układ nie wymaga jakiegokolwiek uruchamiania, ale jedynie prostej regulacji polegającej na ustawieniu częstotliwości pracy multiwibratora IC1. Częstotliwość ta powinna wynosić dokładnie 36 kHz.
Zmontowany i wyregulowany układ powinniśmy przed wykorzystaniem sprawdzić. Włączamy zasilanie i ustawiamy urządzenie w pokoju, w którym znajduje się sprzęt RTV. Jeżeli wszystko jest w porządku, to wszystkie piloty znajdujące się pomieszczeniu powinny zostać zablokowane.
Na zakończenie podaję wiadomość dla waszych potencjalnych ofiar: wyjechałem do Nowej Zelandii, mieszkam tam wśród Maorysów i nie posiadam żadnego adresu, e-maila ani nawet telefonu komórkowego!

Wykaz elementów
Rezystory
PR1: potencjometr montażowy miniaturowy 100 k om
R1: 10 k om
R2: 47 k om
R3, R7: 150 om
R4, 30 om
R5: 10 M om
R6: 100 k om
Kondensatory
C1: 560 pF
C2, C4, C6, C8: 100 nF
C3: 1 uF
C7, C5: 100 uF / 10 V
Półprzewodniki
D1, D2, D3: IRED
IC1: NE555
IC2: 4098
IC3: TFMS5360
T1: BUZ10

Art. 184, $ 1. Kto znęca się fizycznie lub moralnie nad członkiem swojej rodziny lub inną osobą .... podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
$ 2.(87) Jeżeli następstwem czynu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie albo sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Oznaczenie: AVT-1235
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
#1 | krajan dnia 19.01.2006 18:29:52
Schemat ideowy jest chyba od innego urządzenia Usmiech
#2 | Rocket dnia 25.01.2006 22:55:01
Wygląda na to, że tak... Na schemacie nie ma NE 555 ani 4098, a zamiast TFMS 5360 jest TFDS 3000.
#3 | eres dnia 28.01.2006 00:54:20
Dziękujemy Wam koledzy: Krajan i Traxmati za wykrycie tej pomyłki. Dzięki Waszej spostrzegawczości już poprawiliśmy błąd i schematy są w tej chwili poprawne. CoolCool
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 67% [4 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 17% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
ŒŚrednie ŒŚrednie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 17% [1 głos]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services