Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
thing about beauty r...
major of the marking
ukewarm olive oil. I...
t Irregularities
r, chances are you&#...
Either way, there
Najciekawsze tematy
been an identity ... [0]
s confidence that... [0]
ness on June 19th... [0]
well to treatment in [0]
thing about beaut... [0]
Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujPotencjometr elektroniczny

Potencjometr elektroniczny


Sterowany cyfrowo układ scalony Xicor E2POT stanowi ergonomiczną i trwałą alternatywę potencjometrów mechanicznych. Układy z serii X9CNME mają 7-bitowy licznik z odwracalnym kierunkiem zliczania i dekoderem załączającym jeden ze 100 przełączników analogowych.

Wyjścia przełączników analogowych pełnią funkcję suwaka potencjometru, natomiast wejścia są połączone z dzielnikiem napięcia złożonym z 99 jednakowych rezystorów. Stan licznika może być zapisany w nieulotnej pamięci EEPROM, by mógł posłużyć jako wartość początkowa przy kolejnym włączeniu.

Układy serii X9CMM są przeznaczone do pracy przy napięciu zasilania 5V. Napięcie na dzielniku rezystywnym nie może przekraczać 10V (tylko 4V w przypadku X9102). Rezystancja włączonego przełącznika analogowego wynosi około 40om, tak że prąd suwaka jest ograniczony do 1mA.

Układy scalone E2OT mają trzy wejścia sterowania cyfrowego. Poziom na U/D określa czy tylne zbocze na wejściu zegarowym INC\ zmniejsza czy zwiększa zawartość licznika. Zliczanie jest możliwe tylko wtedy, gdy poziom napięcia na wejściu wyboru układu CS\ jest niski. Przednie zbocze na CS\ powoduje, że stan licznika jest zapisywany, jeśli poziom napięcia INC\ jest wysoki. Gdy poziom CS\ jest wysoki, układ znajduje się w stanie oczekiwania.

Schemat elektryczny przedstawia kompletny potencjometr cyfrowy w oparciu o układ typu X9CMME. Jest on wyposażony w dwa wyłączniki sterujące S1 i S2 oraz wskaźnik optyczny i ma możliwość zmiany częstotliwości generatora zegarowego.

Gdy wyłączniki S1 i S2 są otwarte, rezystory R8 i R9 utrzymują na wejściach bramki NAND IC2d, jak również na wejściu U/D IC1 poziom napięcia wysoki. Poziom niski na wyjściu IC2d blokuje generator zegarowy IC2a. W stanie spoczynkowym kondensator C1 określający częstotliwość generatora jest rozładowywany.

Gdy jeden z wyłączników zostanie zwarty (S1 pewnie, S2 delikatnie), wyjście EC2d zmieni stan tak, że generator zegarowy i IC1 (poprzez IC2b) zostaną uaktywnione. Wtedy kondensator C1 jest ładowany poprzez R1 i R2 dopóki poziom wejściowy IC2a nie zmieni się na niski. Wówczas wyjście bramki połączone z wejściem zegarowym IC1 zmieni stan (z niskiego na wysoki). Gdy to nastąpi, kondensator C1 będzie rozładowywany poprzez R1 i D1 aż zostanie osiągnięty górny poziom przełączania IC2a. Następnie bramka ponownie zmieni stan i cały cykl opisany powyżej powtórzy się.

Sygnał zegara powoduje migotanie diody przez D3. Gdy poziom wyjścia IC2c jest wysoki, bramka ta przewodzi część prądu ładującego C1, co powoduje, że częstotliwość zegara na INC\ jest względnie mała.

Jednocześnie z wyzwoleniem generatora zaczyna się stopniowe ładowanie C6 (poprzez R6 i R7), aż IC2c zmieni stan (z wysokiego na niski). Teraz układ IC2c ma swój udział w prądzie ładującym C1, przy czym częstotliwość zegara rośnie: w prototypie częstotliwość w ciągu czterech sekund wzrosła z 1,3Hz do 3,1Hz.

Gdy przyciski wyłączników zostaną zwolnione, generator zegarowy się zatrzyma. Jednocześnie C6 rozładowuje się gwałtownie poprzez R6 i D2, tak że gdy przyciski zostaną zwarte ponownie, częstotliwość znowu będzie mała.

Opóźnienie wyłączania, wynikające z wartości elementów R4, C2 umożliwia wewnętrznym układom logicznym zapisanie bieżącego stanu licznika. Układ pobiera prąd o wartości 0,3..1,0mA.
schemat ideowy schemat ideowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
#1 | swistaczek dnia 27.11.2005 20:40:41
jestem ciekawy czy trzeba ten scalak aż tak rozbudowywać czy nie można go podłaczyć bezpośrednio pod wyjścia cyfrowe??
jestem pewiem że tak i mam zamiar się o tym sam przekonać.
Fajny pomysł ż tym potencjometrem elektronicznym żeby przedstawicn jak to działa.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services