Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
"Even at the age of ...
At the meeting with ...
Your registry scanne...
You’ll also ne...
distinction i
Posted by BojanM in ...
most effective solut...
your time beau
Cheongsam show held ...
st writings is still b
Najciekawsze tematy
line Storage [1]
"Even at the age ... [0]
At the meeting wi... [0]
Your registry sca... [0]
You’ll also... [0]
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,836
Najnowszy użytkownik: zhangsan520
drukuj komentujWskaźnik do (prawie) wszystkiego

Wskaźnik do (prawie) wszystkiego


Mam do zaproponowania coś z grupy projektów ultraprostych, a przy tym funkcjonalnych: uniwersalny kieszonkowy wskaźnik "wszystkiego", zbudowany na dwóch bramkach NAND typu 40011 i kilku elementach dyskretnych.

Czy coś tak prostego może być do czegoś użyteczne? Proszę, oto odpowiedź: proponowany układ ma szereg bardzo użytecznych funkcji.
Umożliwia więc:
  1. Wykrywanie ciągłości obwodu elektrycznego, testowanie żarówek, bezpieczników, ścieżek obwodów drukowanych itp.
  2. Wykrywanie obecności lub braku napięcia stałego z zakresu 3..60VDC. Układu można także używać jako prymitywnego wskaźnika poziomów logicznych oraz jako uniwersalnego wskaźnika stosowanego przy naprawach instalacji samochodowych.
  3. Wykrywanie przewodu "fazowego" w domowej instalacji energetycznej.
Wielką zaletą układu jest to, że nie musimy do badanych obwodów dołączać jakichkolwiek przewodów pomiarowych. Na przykład podczas sprawdzania stanu bezpiecznika topikowego wystarczy wziąć go do ręki i dotknąć jego końcówki. Rolę przewodu zamykającego obwód pomiarowy spełniają nasze ręce.

Wskaźniki wykrywające "gorący" przewód w instalacji 230VAC są od dawna znane i powszechnie stosowane. Mają one jednak dwie wady: światło emitowane przez stosowane w nich neonówki jest bardzo słabe i przy silnym oświetleniu zewnętrznym prawie niewidoczne. Ponadto, podczas pomiaru przez ciało człowieka płynie prąd, bardzo mały i nieszkodliwy dla zdrowych ludzi. Nie sądzę jednak, aby używanie takich wskaźników było wskazane np. dla osób z wszczepionymi rozrusznikami serca.

W przypadku stosowania naszego wskaźnika do badania obwodów sieci energetycznej prze ciało człowieka nie płynie żaden prąd i jego stosowanie jest absolutnie bezpieczne dla wszystkich.

Koszt wykonania układu, na którego budowę będziemy musieli poświęcić tylko kilka minut, jest pomijalnie mały, a wykonać go może każdy, nawet ten, dla kogo będzie on pierwszym samodzielnie zbudowanym układem elektronicznym.

Opis działania układu
Schemat proponowanego układu próbnika nie wymaga chyba szerszego komentarza. Wejście bramki IC1A jest na stałe zwarte do masy zasilania, ale poprzez rezystor o dużej wartości 10Mom. Doprowadzenie do sondy (oznaczonej na schemacie strzałką) napięcia wyższego niż ok. 1,8V będzie odebrane na wejściu IC1A jako stan wysoki, spowoduje powstanie także stanu wysokiego na wyjściu IC1B i w konsekwencji zasilenie diody LED D3. Ponieważ rezystancja ciała człowieka jest znacznie mniejsza niż 1Mom, podczas pomiarów możemy ją pominąć i traktować nasze ręce jako element zamkniętego obwodu elektrycznego. Diody D1 i D2 zabezpieczają wejścia bramki IC1A przed przedostaniem się na nie napięcia większego lub mniejszego o 0,6V od napięcia zasilania.

Montaż i uruchomienie
Na rysunku pokazano rozmieszczenie elementów na płytce obwodu drukowanego. Montaż wskaźnika nie wymaga jakiegokolwiek komentarza i jeżeli wszystkie elementy będziemy mieli pod ręką, tonie zajmie on więcej niż kilka minut. Tym razem raczej nie powinniśmy stosować podstawki pod układ scalonym a rezystor R1 należy przylutować od strony ścieżek.

Alternatywą dla montażu układu na płytce może być wykonanie go w formie "pająka" (bez płytki). Zawsze uważałem taki sposób wykonywania układów elektronicznych ze zwykłe niechlujstwo, ale montaż układu bez płytki drukowanej jest bardzo prosty, pozwoli na znaczną oszczędność miejsca i umieszczenie układu wewnątrz niewielkiej obudowy, np. w oprawce wypisanego flamastra lub strzykawce lekarskiej (uwaga: nie używanej!).

Można także zastosować inne obudowy, ale w każdym przypadku na zewnątrz powinny zostać umieszczone dwie elektrody, oznaczone "CONT" i "VOLTAGE".

Uwaga: na skraju płytki obwodu drukowanego umieszczone zostały dwa duże pola lutownicze nie stosowane w układzie prototypowym. Mogą one, w pewnych sytuacjach, ułatwić zamocowanie bateryjek, ale jeżeli nie będą używane, to płytkę należy przeciąć wzdłuż zaznaczonej linii. Układ powinien być zasilany z dwóch bateryjek "zegarkowych", np. LR44.

Wykaz elementów
Rezystory
R1: 10 Mom
R2, R3: 1Mom
Kondensatory
C1: 100nF
Półprzewodniki
IC1: 4011
D1, D2: 1N4148
D3: LED

Sposób użytkowania wykonanego wskaźnika:
  1. Badanie ciągłości obwodu. Trzymając czujnik w ręce dotykamy jednocześnie palcem do elektrody oznaczonej jako "CONT".
  2. Badanie obecności napięcia stałego. Trzymajć czujnik w ręce dotykamy jednocześnie palcem do elektrody oznaczonej "VOLTAGE".
  3. Badanie obecności "fazy" na przewodzie sieci energetycznej. Nie dotykamy do żadnej z elektrod.

schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Oznaczenie: AVT-1244
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services