Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
thing about beauty r...
major of the marking
ukewarm olive oil. I...
t Irregularities
r, chances are you&#...
Either way, there
Najciekawsze tematy
been an identity ... [0]
s confidence that... [0]
ness on June 19th... [0]
well to treatment in [0]
thing about beaut... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujRęczny nadajnik kodu DTMF

Ręczny nadajnik kodu DTMF


Jaki jest sens budowania takiego układu, jeżeli praktycznie każdy obecnie produkowany aparat telefoniczny ma możliwość emitowania tonów DTMF, nawet jeżeli współpracuje z archaiczną centralą telefoniczną przystosowaną jedynie do wybierania impulsowego? Powody są trzy.

Po pierwsze, w użyciu jest jeszcze wiele sprawnych aparatów telefonicznych pracujących jedynie w systemie wybierania impulsowego.

Ponieważ każda centrala telefoniczna może, niezależnie od wybierania tonowego, akceptować także wybieranie impulsowe, nie ma jeszcze sensu wymieniać tych aparatów na nowe.

Po drugie, aparaty telefoniczne są wyposażone z reguły w klawiaturę 12-przyciskową, która umożliwia wyemitowanie maksymalnie 12 kodów DTMF, a których jak wiadomo jest 15.

Po trzecie, nadajnik kodu DTMF można wykorzystać do sterowania urządzeń zupełnie innych niż te podłączone do linii telefonicznych.

Proponowany układ, zbudowany z wykorzystaniem zaledwie czterech układów scalonych i garstki elementów dyskretnych, jest prosty w wykonaniu. Zastosowanie nowoczesnego, scalonego kodera kodu DTMF pozwoliło na uniknięcie konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności uruchomieniowych.

Jak widać, już na pierwszy rzut oka, "sercem" układu jest scalony koder DTMF typu UM91531. Należy wspomnieć, ze UM91531 jest uniwersalnym koderem przeznaczonym do wybierania numerów telefonów, mogącym pracować zarówno w trybie impulsowym jak i tonowym, dostosowując rodzaj pracy do standardów obowiązujących w różnych krajach. W zasadzie przeznaczony jest do współpracy z systemami mikroprocesorowymi i komputerowymi, ale jak się za chwilę okaże, może również doskonale pracować w układach "klasycznej" cyfrówki.

Załóżmy, że nasz układ został już dołączony do źródła napięcia zasilania i generator zbudowany na bramce IC4A rozpoczął pracę. Rozpoczyna się skanowanie 15-przyciskowej klawiatury zbudowanej z przycisków S1..S15. Każdy impuls przychodzący na wejście licznika binarnego IC3B zmienia jego stan o 1 i tym samym sprawdzany jest stan kolejnego wejścia układu IC2. Do momentu, kiedy żaden z klawiszy nie został naciśnięty nie dzieje się nic szczególnego. "Obudzony" po włączeniu zasilania, krótkim impulsem dodatnim na wejściu !CE, układ IC1 oczekuje na polecenie wysłania kody DTMF na wyjście TONE.

Załóżmy, ze naciśnięty został jeden z klawiszy, np. S4, zwierając wejście Y1 multipleksera 16-kanałowego (IC2) do masy zasilania. W momencie, kiedy na wejściach adresowych multipleksera pojawi się stan logiczny 0001 (BIN), stan niski z wejścia Y1 zostanie przekazany na wyjście Z. Konsekwencje tego zdarzenia będą następujące:
  • Generator zegarowy z bramką IC4A zostanie natychmiast zatrzymany stanem niskim na wejściu 2 tej bramki.
  • Na wyjściach licznika IC3B utrzymuje się stan taki, jaki istniał w momencie naciśnięcia przycisku.
  • Na wyjściu bramki IC4B pojawia się krótki impuls dodatni, doprowadzony do wejścia LATCH kodera DTMF.
  • Narastające zbocze impulsu doprowadzonego do wejścia sterującego IC1 powoduje przepisanie danych z wejść D0..D3 tego układu do rejestru wewnętrznego i "zatrzaśnięcie" ich. Opadające zbocze impulsu na wejściu LATCH spowoduje rozpoczęcie generowania przez IC1 tonu odpowiadającego naciśniętemu klawiszowi. Po zakończeniu generacji i po opóźnieniu odpowiadającemu czasowi trwania minimalnej przerwy pomiędzy kolejnymi tonami DTMF, układ UM91531 powraca do stanu oczekiwania na kolejne naciśnięcie klawisza.
  • Na wyjście TONE IC1 są wyprowadzane przebiegi quasi-sinusoidalne o częstotliwości odpowiadającej danemu tonowi DTMF. Z tego wyjścia jest wysterowywany, za pośrednictwem rezystora R3, tranzystor wykonawczy T1 zasilający głośnik SPI.
  • Rezystor R4 ogranicza prąd płynący przez głośnik SPI.
W przypadku wykorzystywania układu do nadawania sygnałów do linii telefonicznej za pośrednictwem mikrofonu aparatu telefonicznego, uzyskiwane natężenie dźwięku okazało się całkowicie wystarczające. W innych zastosowaniach, wymagających zwiększenia siły głosu (np. przy zdalnym sterowaniu drogą "powietrzną") rezystor ten można zastąpić zworą lub nawet pomyśleć o dobudowaniu do układu dodatkowego wzmacniacza mocy.

Płytki, z których jedna służy do zmontowania klawiatury, a druga reszty układu, mają identyczne wymiary i identycznie umieszczone otwory mocujące. Pozwoli to na zmontowanie płytek bezpośrednio jedna nad drugą, co zapewni małe wymiary i zwartość konstrukcji.

Stosowanie podstawek pod układy scalone nie jest tym razem konieczne. Jeżeli zechcemy (a jest to metoda najprostsza) zmontować obie płytki w formie "kanapki", to będzie nam zależeć na minimalnej grubości pakietu. W takim przypadku możemy zrezygnować z podstawek i układy scalone wlutować bezpośrednio w płytkę.

Płytki łączymy ze sobą za pomocą jednorzędowej listwy goldpinów i złącza szufladowego, a następnie skręcamy śrubkami z tulejkami dystansowymi.

Nadajnik zmontowany ze sprawdzonych elementów nie wymaga jakiegokolwiek uruchamiania ani regulacji i działa poprawnie. Każde naciśnięcie któregokolwiek z przycisków klawiatury powinno powodować wygenerowanie przez układ odpowiadającego wybranemu przyciskowi tonu DTMF. Dla mnie, człowieka obdarzonego "cyfrowym" słuchem muzycznym (rozróżniam dwa stany muzyczne: "grają" i "nie grają") wszystkie te tony brzmiały identycznie. Musiałem więc upewnić się czy rzeczywiście zbudowany przeze mnie układ nadaje coś sensownego. Po podniesieniu słuchawki telefonu zbliżyłem głośnik do mikrofonu i wybrałem numer telefonu mojego kolegi. Miła pogawędka, która nastąpiła w chwilę po tym, upewniła mnie o prawidłowym działaniu zbudowanego urządzenia. Wy także możecie w identyczny sposób przetestować wykonany układ.

Układ powinien być zasilany napięciem stałym o wartości 3,5..5,5VDC. Ze względu na przenośny charakter urządzenia polecałbym zastosować zasilanie bateryjne lub akumulatorowe. Stosując połączone szeregowo cztery akumulatorki Ni-Cd uzyskamy napięcie 4,8V odpowiednie do zasilania naszego urządzenia. Cztery baterie alkaliczne dadzą nam napięcie 6V, które musimy obniżyć, np. za pomocą szeregowo włączonej w obwód zasilania diody. Można też pomyśleć o zastosowaniu bateii 9V i dobudowaniu do układu stabilizatora napięcia 7805 lub 78L05.
schemat ideowy schemat ideowy
płytki (powiększone) i schemat montażowy płytki (powiększone) i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services