Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
thing about beauty r...
major of the marking
ukewarm olive oil. I...
t Irregularities
r, chances are you&#...
Either way, there
Najciekawsze tematy
been an identity ... [0]
s confidence that... [0]
ness on June 19th... [0]
well to treatment in [0]
thing about beaut... [0]
Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujMiniaturowe nadajniczki FM

Miniaturowe nadajniczki FM


Czy można zbudować nadajnik radiowy pracujący w paśmie UKF wykorzystując wyłącznie układy scalone z rodziny TTL, nie wykonując przy tym ani jednej cewki, ani dławika? Postanowiłem sprawdzić doświadczalnie, czy jest to możliwe. Rezultaty eksperymentów okazały się bardzo zachęcające.

Nie zbudowałem oczywiście nadajników FM z prawdziwego zdarzenia, ale raczej proste zabawki umożliwiające przesłanie sygnału akustycznego na niewielką odległość. Niemniej, zabawki te mogą mieć bardzo praktyczne zastosowanie i mogą być użyte w prostych układach sygnalizacyjnych czy alarmowych. Moc nadajniczków jest bardzo mała i ich stosowanie z całą pewnością nie narusza obowiązujących w Polsce przepisów regulujących korzystanie z radiowych urządzeń nadawczych. Pomimo to, nasze nadajniczjki przy nieprawidłowym zestrojeniu mogą skutecznie zakłócić odbiór stacji radiowych i telewizyjnych w promieniu kilku - kilkunastu metrów.
Do budowy nadajników wykorzystałem wyłącznie układy TTL serii Standard. Był to kolejny eksperyment mający wykazać, że układy te mogą jeszcze znaleźć zastosowanie w konstrukcjach typowo amatorskich i nie wszystkie z nich należy już wyrzucać na śmietnik.

Opis działania układu
Na rysunku pokazano schematy trzech nadajników różniących się od siebie stopniem złożoności i pełnionymi funkcjami. Omawianie schematów rozpoczniemy od najprostszego nadajnika, oznaczonego na rysunku literą "A".
Jest to chyba najprostszy z możliwych układów nadajników FM: zbudowany jest na dwóch bramkach (prawdę mówiąc, wystarczyłaby nawet jedna) czterowejściowych bramkach NAND typu 7413, których zwarte wyjścia (dla zwiększenia prądu) są połączone z wejściami. Takie połączenie wraz z kondensatorem C3 spowoduje powstanie oscylacji w układzie z bramkami 7413 (generator relaksacyjny), ale przecież właśnie o to nam chodziło! Tak włączona bramka w układem Schmitta zaczyna generować drgania o częstotliwości zbliżonej do maksymalnej częstotliwości pracy danego układu. Stosując kondensator włączony pomiędzy połączone ze sobą wejścia i wyjście bramki a masę, możemy tę częstotliwość w pewnym zakresie regulować.
Stosując kondensator strojeniowy o pojemności 5..30 pF udało mi się uzyskać zakres przestrajania nadajnika obejmujący prawie cały wykorzystywany w naszym kraju zakres UKF (z modulacją FM).
Nadajnik przedstawiony na rysunku A może być kluczowany za pomocą przebiegu prostokątnego doprowadzonego poprzez złącze CON1 do dwóch "wiszących w powietrzu" wejść bramek IC1A i IC1B.
Na rysunku B znajduje się nieco bardziej rozbudowany układ nadajnika, który emituje falę nośną modulowaną sygnałem o częstotliwości akustycznej wytwarzanym przez prosty generator zbudowany na bramach IC1A i IC1B. Pozostałe bramki zawarte w strukturze układu 7400 wykorzystane zostały do budowy generatora w.cz. działającego na identycznej zasadzie co generator rysunku A. Przy odbieraniu sygnału pochodzącego z tego nadajnika, w odbiorniku słyszymy ciągły sygnał akustyczny o częstotliwości określonej pojemnością C2 i rezystancją R2. Z wartościami elementów takimi jak na schemacie, częstotliwość tego tonu wynosi ok. 600Hz.
Trzeci, najbardziej rozbudowany nadajniki został pokazany na rysunku C. Do jego budowy wykorzystałem dwa układy scalone TTL - 7400 i 7413. Na dwuwejściowych bramkach NAND zawartych w IC2 zbudowane zostały dwa generatory m.cz.: wytwarzający sygnał o częstotliwości ok. 1 Hz (bramki D i C) oraz kluczowany przez niego generator częstotliwości akustycznej (bramki A i B). Generator w.cz., zbudowany identycznie jak dwa poprzednie, wytwarza falę nośną modulowaną krótkimi tonami o częstotliwości ok. 600 Hz.
Na zakończenie tego opisu warto sprostować pewną nieścisłość. Przez cały czas mówiliśmy o budowie nadajników FM, co niezupełnie jest zgodne z prawdą. Mamy tu do czynienia ze szczególnym rodzajem modulacji (kluczowaniem fali nośnej), który równie dobrze moglibyśmy nazwać modulacją amplitudy od 0 do 100%. Nie zmienia to faktu, że nadawane sygnały są poprawnie odbierane przez odbiorniki FM pracujące w zakresie fal ultrakrótkich.

Montaż i uruchomienie
Opisane układy, a w szczególności pierwszy z nich, można by było wykonać jako "pająka", bez stosowania obwodu drukowanego. Uważam jednak, że do każdego układu elektronicznego, nawet gdy by zbudowany był z jednego tranzystora, należy zaprojektować płytkę obwodu drukowanego, wyposażoną w potrzebne złącza i punkty lutownicze. Na rysunku pokazano rozmieszczenie elementów na trzech małych płytkach.
Montaż układów nie wymaga jakichkolwiek komentarzy, a zmontowane nadajniki wymagają jedynie dostrojenia częstotliwości generowanej fali nośnej. Regulacji dokonujemy za pomocą kondensatorów - trymerów, starając się dostroić nadajnik do "wolnego miejsca" pomiędzy komercyjnymi stacjami nadającymi na zakresie UKF.
schemat ideowy schemat ideowy
schemat montażowy schemat montażowy
Oznaczenie: AVT-1233
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
#1 | Kwarc dnia 24.09.2007 14:36:48
jaki zasięg? :|
Jak 100 m to super.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services