Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
www.bravesfanproshop...
Jayne Kamin-Oncea/Ge...
Bryce Harper remaine...
One more minor trade...
Taylor ClarkeINF Kev...
The relievers-as-sta...
The relievers-as-sta...
Scioscia emphasized ...
bunch of players wit...
Nova knows his way a...
Najciekawsze tematy
www.bravesfanpros... [0]
Jayne Kamin-Oncea... [0]
Bryce Harper rema... [0]
One more minor tr... [0]
Taylor ClarkeINF ... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,857
Najnowszy użytkownik: Mindev
drukuj komentujRegulator obrotów wentylatorów w komputerze PC

Regulator obrotów wentylatorów w komputerze PC


Czy jesteśmy z tego zadowoleni czy nie, komputery klasy PC stały się nieodzownym wyposażeniem naszych mieszkań i zmuszeni jesteśmy nauczyć się jakoś z nimi żyć. Z widokiem niezbyt estetycznej skrzyni na naszym biurku zdążyliśmy się już jakoś oswoić, udało nam się także upchnąć gdzieś ogromne pudło monitora. I już mogłoby się wydawać, że przyzwyczailiśmy się do nowego lokatora w naszym domu, gdyby nie wydawane przez niego nieprzyjemne odgłosy.

Żyjemy obecnie w bardzo dla nas nieprzyjaznym środowisku, narażeni ustawicznie na stresy i działania czynników szkodliwych dla naszej psychiki. Z pewnością jednym z najbardziej groźnych jest wszechogarniający nas hałas. Wszyscy wiemy o szkodliwości odgłosów wydawanych przez silniki nisko przelatujących samolotów, wiemy także jakie skutki dla naszego zdrowia może mieć długotrwałe słuchanie muzyki w dyskotekach. Być może jednak nie każdy zdaje sobie sprawę ze szkodliwości dźwięków, których pozornie nawet nie słyszymy, ale które wywierają destrukcyjny wpływ na naszą psychikę. Każdy z nas, mieszczuchów jest narażony na ustawiczne słuchanie szumu generowanego przez wielkie miasta, który - szczególnie nieprzyjemny podczas dnia - słabnie, ale nie zanika całkowicie nawet w nocy. Przyzwyczailiśmy się już do tego odgłosu, pozornie go nie słyszymy, ale wystarczy tylko wyjechać z miasta na wieś, aby stwierdzić, co oznacza "dzwoniąca w uszach cisza".

W naszym najbliższym otoczeniu także znajdują się dokuczliwe, choć pozornie niezauważalne źródła szumu. Szum taki jest wytwarzany przez pracujące lodówki, wentylatory, klimatyzatory i temu podobny sprzęt.

Każdy stacjonarny komputer PC posiada w swoim wnętrzu co najmniej kilka "generatorów dźwięku", o różnej "mocy". Z istnieniem niektórych z nich musimy się pogodzić, inne postaramy się maksymalnie wyciszyć.

Pracujące CD-ROM-y, stacje dysków elastycznych i twardych są źródłami hałasu, których w żaden sposób nie będziemy mogli wyeliminować. Jedynym sposobem ograniczenia szumów generowanych przez dyski twarde jest włączenie systemów "oszczędzania energii" zawartych w systemie WINDOWS i automatyczne wyłączanie dysków w momentach, kiedy dostęp do nich nie jest nam potrzebny. Metoda ta może nas jednak doprowadzić do stresu większego od powodowanego szumem dysków. Konieczność oczekiwania na "rozkręcenie się" dysku przed każdą operacją zapisu lub odczytu danych doprowadza do furii nawet największych flegmatyków i raczej nie doradzam nikomu stosowania tej metody ograniczania szumu.

Najsilniejszym źródłem hałasu wytwarzanego przez PC są wentylatory chłodzące system przed przegrzaniem. Takich wentylatorów mamy w każdym PC-cie co najmniej dwa: jeden przeznaczony jest do chłodzenia zasilacza systemu, a drugi zapewnia właściwe warunki pracy procesorowi. W bardziej rozbudowanych systemach stosowany jest jeszcze trzeci wentylator, chłodzący cały system i zamocowany najczęściej w pobliżu przedniej ściany obudowy. Wszystkie te wentylatory bywają różnej, najczęściej marnej jakości i po pewnym okresie eksploatacji stają się źródłem wprawdzie niezbyt silnego, ale za to bardzo dokuczliwego hałasu.

Co jednak możemy uczynić, aby wyeliminować lub chociażby ograniczyć to nieprzyjemne zjawisko? Bez szkody dla sprawnego działania komputera nie możemy wyłączyć chłodzenia, szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze i przy znacznie rozbudowanej konfiguracji sprzętu. No tak, wyłączyć nie możemy, ale można spróbować zmniejszyć jego intensywność! Możemy spróbować wykorzystać fakt, że moc systemu chłodzenia PC została obliczona z uwzględnieniem najbardziej krytycznych sytuacji: pełnego obciążenia systemu w niekorzystnych warunkach klimatycznych. Na przykład, moc silniczka wentylatora chłodzącego zasilacz została dobrana tak, aby zapewnił on właściwe warunki pracy zasilacza obciążonego pełną mocą (najczęściej 200W) i umieszczonego w komputerze znajdującym się w nie klimatyzowanym pomieszczeniu w centrum Singapuru.

Tymczasem zasilacze naszych domowych "blaszaków" rzadko kiedy wykorzystują wszystkie swoje możliwości, ponieważ nawet bardzo dobrze skonfigurowany system komputerowy nie pobiera więcej niż 80..100W.

Wyglądając przez okno z łatwością możemy stwierdzić, ze nie znajdujemy się jeszcze w tropikalnej strefie klimatycznej i upały właściwe tym regionom raczej nam nie grożą. Poczyniłem więc stosowne próby wykorzystując do nich komputer o przeciętnej konfiguracji (PENTIUM 166, 64MRAM, 2xHDD 2,2GB, CDROM24x, karta dźwiękowa i inne typowe elementy systemu). Okazało się, że przy odłączonym wentylatorze temperatura radiatora zasilacza nie wzrosła ponad 90'C, co pozwala sądzić, ze żaden z elementów zasilacza nie został jeszcze narażony na przegrzanie.

Tak więc ograniczenie mocy wentylatorów nie powinno w normalnych warunkach spowodować żadnego zagrożenia dla działania systemu komputerowego.

Nie wymyśliłem tutaj niczego nowego: płyty główne do komputerów PC, umożliwiające monitorowanie temperatury newralgicznych punktów systemu i jej regulację są już produkowane. Są to jednak podzespoły dość kosztowne, a proponowany układ przeznaczony jest z zasady dla posiadaczy starszych, ale jeszcze całkowicie sprawnych komputerów i płyt głównych.

Proponowany układ został zbudowany z wykorzystaniem wyłącznie tanich i powszechnie dostępnych elementów. Jego wykonanie nie przysporzy kłopotu nawet zupełnie niedoświadczonemu elektronikowi. Jedynie montaż wykonanego urządzenia wewnątrz komputera wymagać będzie dużej uwagi i pewnego doświadczenia.

Układ został zaprojektowany do niezależnego sterowania wentylatorów zasilacza i procesora i zapewnienia takiej prędkości obrotowej ich wirników, aby temperatura chłodzonych elementów półprzewodnikowych nigdy nie wzrosła ponad dopuszczalną wartość. Tak więc, urządzenie pracuje w istocie jako stabilizator temperatury, co dodatkowo zapewnia szczególnie "komfortowe" warunki pracy dla procesora i półprzewodników wchodzących w skład zasilacza.

Ponieważ, jak łatwo zauważyć, nasz układ składa się z dwóch identycznych bloków funkcjonalnych, omówimy działanie tylko jednego z nich. Jego sercem jest wzmacniacz operacyjny IC1A typu LM358. Niewiele jest tu zresztą do omawiania: wzmacniacz operacyjny pracuje w całkowicie typowej dla siebie konfiguracji, wzmacniając napięcie pobierane z wyjścia czujnika temperatury IC2 do poziomu ustalanego za pomocą szeregowo połączonych rezystancji R4 i PR1 W układzie zastosowałem bardzo komfortowe dla konstruktora, chociaż może niezbyt ekonomiczne rozwiązanie: jako czujniki temperatury pracują tu rewelacyjne przetworniki temperatura - napięcie typu LM35. Sądzę jednak, ze wygoda i łatwość regulacji układu z nawiązką zrekompensują nieco większy koszt jego budowy.

Do wyjścia wzmacniacza operacyjnego jest dołączony tranzystor wykonawczy T1 w konfiguracji wspólnego kolektora (wtórnik), na którego emiterze występuje napięcie równe napięciu na wyjściu wzmacniacza operacyjnego, pomniejszonemu o napięcie odkładające się na złączu emiter - baza tego tranzystora. Wynika z tego, że wentylator zasilany z emitera T1 nigdy nie otrzyma pełnego napięcia 12V, ale jedynie ok. 11,3V.

Omówienia wymaga jeszcze rola jaką pełni kondensator C1 dołączony do wyjścia czujnika temperatury. Po włączeniu zasilania komputera wszystkie jego elementy mają jeszcze temperaturę równą temperaturze otoczenia i napięcie na wyjściu wzmacniacza operacyjnego IC1 będzie wynosiło ok. 6V. Wartość ta jest zupełnie wystarczająca do pracy wentylatora na wolnych obrotach, ale mogłaby okazać się zbyt mała do jego uruchomienia. Dlatego też, bezpośrednio po włączeniu zasilania na wejściu 3 wzmacniacza wymuszane jest chwilowo napięcie prawie równe napięciu zasilania. "Oszukuje" to układ termostatu, który "uznaje", ze temperatura monitorowanego obiektu jest bardzo wysoka i zasila przez pewien czas wentylator pełnym napięciem, umożliwiając jego pewny rozruch.

O montażu układu nie da się powiedzieć niczego szczególnego ponieważ wykonujemy go w typowy sposób, rozpoczynając od wlutowania zwory oznaczonej grubą kreską na stronie opisowej płytki i rezystorów. Musimy natomiast powiedzieć parę słów o regulacji układu i sposobie zamocowania go w komputerze. Regulacja wykonanego układu jest bardzo prosta i sprowadza się do umieszczenia czujnika temperatury w miejscu o temperaturze ok. 60°C. Można w tym celu zamocować go prowizorycznie do kawałka blachy i całość podgrzać do właściwej temperatury lub umieścić czujnik w gorącej wodzie, koniecznie destylowanej, nie przewodzącej prądu. Następnie pokręcając potencjometrem montażowym PR1 ustawiamy na wyjściu wzmacniacza operacyjnego maksymalne napięcie (pełne włączenie wentylatora). Pozostaje nam jeszcze skontrolowanie napięcia występującego na tym wyjściu w temperaturze pokojowej, które powinno wynosić ok. 6V.

W identyczny sposób regulujemy drugą część układu i przystępujemy do zamontowania go w komputerze. Z pewnością bez najmniejszych problemów znajdziemy w jego wnętrzu miejsce na umieszczenie malutkiej płytki, którą zamocujemy za pomocą wkrętów M3 do któregoś z fragmentów obudowy.

Jeżeli jednak zamocowanie płytki będzie wymagać wywiercenia w obudowie otworów, to czynność tę musimy wykonać z największą uwagą, tak aby nawet najmniejszy opiłek metalu nie dostał się na powierzchnię płyty głównej czy tez kart rozszerzeniowych systemu.

Zasilacz komputera musimy wyjąć z obudowy i otworzyć jego pokrywę. Następnie mocujemy jeden z czujników temperatury do znajdującego się w zasilaczu radiatora, najlepiej przyklejając go za pomocą Poxipolu lub kleju silikonowego. Przewody zasilające wentylator odłączamy od płytki zasilacza i po przewleczeniu przez gumową przelotkę w obudowie dołączamy do złącza CON1 lub CON2. Po wykonaniu tych czynności zamykamy obudowę zasilacza i umieszczamy go ponownie we wnętrzu komputera.

Zamocowanie drugiego czujnika temperatury do radiatora procesora będzie czynnością dziecinnie prostą. Czujnik wklejamy pomiędzy zebra radiatora, a przewody prowadzące do wentylatora dołączamy do złącza COM1 lub CON2. Podobnie jak w przypadku montażu przewodów zasilających wentylator zasilacza musimy zwrócić baczną uwagę na polaryzację napięcia. Na stronie opisowej płytki naszego układu została ona odpowiednio oznaczona symbolami "+" i "-", natomiast przewód doprowadzający napięcie dodatnie do wentylatora zawsze jest oznaczony kolorem czerwonym.

Kolejną czynnością, którą musimy wykonać z wielką uwagą, jest dołączenie zasilania do naszego układu. Wykorzystamy do tego jeden wolny obecnie wtyk doprowadzający uprzednio zasilanie do wentylatora.

Wtyk usuwamy, a jego przewody doprowadzamy do złącza CON3 na płytce naszego regulatora. Czerwony przewód musi zostać dołączony do zacisku oznaczonego "+" na płytce.

Ostatnią, niesłychanie ważną czynnością będzie kilkukrotne sprawdzenie poprawności montażu przewodów wewnątrz komputera. Spowodowanie zwarcia w instalacji teoretycznie powinno skończyć się jedynie przepaleniem bezpiecznika. Teoretycznie, ponieważ praktyka wykazuje, że najczęściej powoduje ono uszkodzenie zasilacza i konieczność jego wymiany na nowy.

Po włączeniu zasilania komputera prawie natychmiast odczujemy skutki dokonanej przeróbki. Prawie natychmiast, ponieważ w pierwszej chwili wentylatory zaczną pracować z maksymalną prędkością, po chwili zmniejszą obroty, które następnie ustabilizują się na średnim poziomie.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
#1 | lukasz_misiek dnia 25.02.2006 20:38:54
Układ całkiem fajny, złożyłem, działa :D. Niestety na schemacie jest błąd!! Szok w układach IC2 i IC3 pomylone są połączenia pinów 1 i 3...nelzy je zamienić.
#2 | jkelley3 dnia 01.12.2018 12:51:54
[url=https://www.pandoracharmssales.us.com/]Pandora Charms[/url]
[url=https://www.airmax270s.us.com/]Air Max 270 Dusty Cactus[/url]
[url=https://www.nikes-sneakers.us.com/]Nike Sneakers[/url]
[url=https://www.pandora-rings.us.org/]Pandora Ring[/url]
[url=https://www.pumas-shoes.us.com/]Puma Store[/url]
[url=https://www.yeezyboosts-350.us.com/]Yeezy Boost 350[/url]
[url=https://www.goyard-handbags.us.org/]Goyard Handbags[/url]
[url=https://www.pandorabracelets-charms.us.com/]Pandora Charm Bracelet[/url]
[url=https://www.nmds-adidas.us.com/]NMD Adidas[/url]
[url=https://www.adidasstores.us.com/]Adidas Outlet[/url]
[url=https://www.timberlands-shoes.us.com/]Timberland Store[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us/]Womens Nike Shoes[/url]
[url=https://www.nike-airmax95.us/]Nike Air Max 95[/url]
[url=https://www.fjallravens.us/]Fjallraven Kanken Backpack[/url]
[url=https://www.timberlands-outlets.us.com/]Timberland Outlet[/url]
[url=https://www.adidas-yeezysshoes.us.com/]Adidas Yeezy[/url]
[url=https://www.adidas-nmds.us.org/]Adidas NMD[/url]
[url=https://www.nikeair-max270.us.com/]Nike Air Max 270 Flyknit[/url]
[url=https://www.skechersgowalkshoes.us/]Skechers Go Walk[/url]
[url=https://www.nike-airmax98.us/]Nike Air Max 98 Gundam[/url]
[url=https://www.asics-gelkayano.us/]Asics Gel Kayano 25[/url]
[url=https://www.kd11shoes.us.com/]KD 11 shoes[/url]
[url=https://www.longchampoutlet-onlines.us.com/]Longchamp Outlet[/url]
[url=https://www.adidas-superstars.us/]Adidas Superstar[/url]
[url=https://www.adidassuperstarsshoes.us.com/]Adidas Superstar[/url]
[url=https://www.airmaxs97.us.com/]Nike Air Max 97 Ultra[/url]
[url=https://www.nmdr1adidas.us.com/]Adidas NMD R1[/url]
[url=https://www.ferragamosshoes.us.com/]Ferragamo[/url]
[url=https://www.christianlouboutins.us.org/]Christian Louboutin[/url]
[url=https://www.goyard-bags.us.org/]Goyard Bags[/url]
[url=https://www.pandora-charmssaleclearance.us.com/]Pandora Charms[/url]
[url=https://www.hermesbelts-outlet.us.com/]Hermes Belt Women[/url]
[url=https://www.christianlouboutins-outlet.us.com/]Louboutin Shoes[/url]
[url=https://www.boots-timberlands.us.com/]Timberland Shoes[/url]
[url=https://www.fjallravenkankenbackpack.us/]Fjallraven Kanken Backpack[/url]
[url=https://www.nmds-adidas.us.org/]Adidas NMD[/url]
[url=https://www.pandora-earrings.us/]Pandora Earrings[/url]
[url=https://www.red-bottomshoesforwomen.us.com/]Red Bottom Shoes For Women[/url]
[url=https://www.asicsoutletonline.us.com/]Asics Outlet Online[/url]
[url=https://www.louboutinshoess.us/]Louboutin[/url]
[url=https://www.balenciagasneakerssale.us.com/]Balenciaga[/url]
[url=https://www.airmaxs-270.us.com/]Nike Air Max 270[/url]
[url=https://www.yeezy500.us.org/]Yeezy 500 Utility Black[/url]
[url=https://www.ferragamobelts.us.com/]Ferragamo[/url]
[url=https://www.pandora-jewelrystore.us.com/]Pandora Jewelry Official Site[/url]
[url=https://www.balenciagasneakerss.us.com/]Balenciaga[/url]
[url=https://www.nikesclearance.us/]Nike Clearance Outlet[/url]
[url=https://www.christianslouboutin.us.com/]Christian Louboutin Shoes[/url]
[url=https://www.nikeoutletstore-onlineshopping.us.com/]Nike Outlet[/url]
[url=https://www.pandorabracelets-clearance.us.com/]Pandora Bracelets[/url]
[url=https://www.yeezys-adidas.us.com/]Adidas Yeezy[/url]
[url=https://www.lebronjamesshoessale.us.com/]Lebron James Shoes[/url]
[url=https://www.asics-runningsshoes.us.com/]Asics Sneakers[/url]
[url=https://www.yeezyshoess.us.com/]Yeezy[/url]
[url=https://www.asicsshoes.us.org/]Asics Shoes[/url]
[url=https://www.adidasyeezys-shoes.us.com/]Yeezys[/url]
[url=https://www.puma-outletstore.us.com/]Puma Outlet[/url]
[url=https://www.yeezy500boost.us.com/]Yeezy 500[/url]
[url=https://www.filashoessale.us/]Fila Shoes For Men[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us/]Nike Running Shoes For Men[/url]
[url=https://www.vansshoes-outlets.us.com/]Vans[/url]
[url=https://www.adidassneakers.us.com/]Adidas Sneakers[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.us/]Pandora Jewelry Official Site[/url]
[url=https://www.fjallravenbackpack.us/]Fjallraven Backpack[/url]
[url=https://www.nikecortezs.us/]Nike Cortez Men[/url]
[url=https://www.lebron16shoes.us/]Lebron 16[/url]
[url=https://www.pandorajewelry-site.us.com/]Pandora Jewelry[/url]
[url=https://www.asics-sneakers.us/]Asics Shoes[/url]
[url=https://www.filadisruptor2.us/]Fila Disruptor[/url]
[url=https://www.fitflop-saleclearances.us.com/]Fitflops Sale Clearance[/url]
[url=https://www.air-max95.us.com/]Nike Air Max 95[/url]
[url=https://www.outletmonclers.us.com/]Moncler Outlet[/url]
[url=https://www.airjordan-retro11.us.com/]Air Jordan 11[/url]
[url=https://www.pandoraoutlet-online.us.com/]Pandora Outlet[/url]
[url=https://www.kevin-durantsshoes.us.com/]KD Shoes[/url]
[url=https://www.bottegasveneta.us.com/]Bottega Veneta Handbags[/url]
[url=https://www.valentinos.us.org/]Valentino Shoes[/url]
[url=https://www.nike-outletstores.us.com/]Nike Outlet[/url]
[url=https://www.pandorajewelry-officialsites.us.com/]Pandora Jewelry Official Site[/url]
[url=https://www.shoes-yeezy.us.com/]Yeezy Shoes[/url]
[url=https://www.christian-louboutin-shoes.us.org/]Christian Louboutin shoes[/url]
[url=https://www.yeezysboosts.us.com/]Yeezy Boost[/url]
[url=https://www.nikestores.us.org/]Nike Outlet Store Online[/url]
[url=https://www.pandorajewellerys.us.com/]Pandora Jewellery[/url]
[url=https://www.nikeshoesonlines.us.com/]Nike Shoes For Men[/url]
[url=https://www.adidas-shoesoutlet.us.com/]Adidas Shoes[/url]
[url=https://www.asics-gelnimbus.us/]Asics Gel Nimbus[/url]
[url=https://www.timberland-outletstore.us.com/]Timberland Outlet[/url]
[url=https://www.timberlands-shoes.us/]Timberland Boots[/url]
[url=https://www.airmax-98.us.com/]Air Max 98[/url]
[url=https://www.pandoranecklaces.us/]Pandora Necklace Women[/url]
[url=https://www.christian-louboutins-shoes.us.com/]Christian Louboutin Shoes[/url]
[url=https://www.pandora-braceletcharms.us.com/]Pandora Bracelet Charms[/url]
[url=https://www.nikeair-max270.us/]Nike Air Max 270 Men[/url]
[url=https://www.shoesyeezy.us.com/]Yeezy[/url]
[url=https://www.yeezysneakers.us.com/]Yeezy Sneakers[/url]
[url=https://www.filasneakers.us/]Fila Sneakers[/url]
[url=https://www.hermesshandbags.us.com/]Hermes Birkin[/url]
[url=https://www.valentinoshoessale.us.com/]Valentino Shoes[/url]
[url=https://www.christian-louboutinoutletsale.us.com/]Louboutin Outlet[/url]
[url=https://www.asicsshoesoutlet.us.com/]Asics Shoes[/url]
[url=https://www.timberlandworkboots.us.com/]Timberland Work Boots[/url]
[url=https://www.ferragamo-shoes.us.org/]Ferragamo Shoes[/url]
[url=https://www.adidas-original.us/]Adidas Originals[/url]
[url=https://www.shoes-valentino.us.com/]Red Valentino[/url]
[url=https://www.nikecortez.us.org/]Nike Cortez[/url]
#3 | Woodlenks788 dnia 26.03.2019 11:19:42
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/grey-vapormax_11556.html]Grey Vapormax[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/womens-nike-flex-2019-rn_7691.html]Womens Nike flex 2019 rn[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/nike-air-max-thea-womens_7983.html]Nike Air Max thea womens[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-charm-bracelet_16955.html]Pandora charm bracelet[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/boys-nike-shoes_1389.html]Boys Nike shoes[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-store-near-me_4801.html]Adidas store near me[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/nike-vaporfly-4_4239.html]Nike vaporfly 4[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/air-force-1-low_1298.html]Air Force 1 low[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/adidas-nmd-pharrell_17797.html]Adidas NMD pharrell[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/louboutin-shoes-sale_4023.html]Louboutin shoes sale[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/all-black-adidas_14186.html]All black Adidas[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-pandora_239.html]Pandora Pandora[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/christian-louboutin-com_5330.html]Christian Louboutin com[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-air_2811.html]Nike air[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-sale_1250.html]Nike sale[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/adidas-galaxy-trail_11434.html]Adidas galaxy trail[/url]
[url=https://www.charmspandora.us.org/pandora-elephant-charm_169.html]Pandora elephant charm[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike-air-vapormax-plus_3478.html]Nike Air Vapormax plus[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/yeezy-boost_11711.html]Yeezy Boost[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-silver-charms_760.html]Pandora silver charms[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-nimbus-20_20023.html]Asics nimbus 20[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-boost-350_2626.html]Adidas Boost 350[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/disney-pandora-bracelet_522.html]Disney Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/micheal-jordan_26632.html]Micheal Jordan[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-gt-2000-mens_15403.html]Asics gt 2000 mens[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-calabasas-black_12479.html]Yeezy calabasas black[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-hearts_12993.html]Pandora hearts[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/air-max-97-kids_13253.html]Air Max 97 kids[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/adidas-nmd-r2_14508.html]Adidas NMD r2[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/nmd_19258.html]NMD[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-yeezy-boost-350_12902.html]Adidas Yeezy Boost 350[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/yeezy-v2_18358.html]Yeezy v2[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-vapor-max_10853.html]Nike vapor max[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/air-max-90-off-white_16307.html]Air Max 90 Off White[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-500_12237.html]Yeezy 500[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/purple-nike-air-max-2019_14815.html]Purple Nike Air Max 2019[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-gazelle_16191.html]Adidas gazelle[/url]
[url=https://www.adidasshoescheap.us.org/adidas-yeezy-next-release-2019_14035.html]Adidas Yeezy next release 2019[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-bracelets_3336.html]Pandora bracelets[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-sale_13194.html]Adidas sale[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/adidas-academy_11489.html]Adidas academy[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-zoom-pegasus-turbo_1078.html]Nike zoom pegasus turbo[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/nike-shox-mens-clearance_12309.html]Nike shox mens clearance[/url]
[url=https://www.adidasstoreonline.us.com/maroon-adidas_11582.html]Maroon Adidas[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/jordan-shoes_27310.html]Jordan shoes[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/nike-hyperdunk-flyknit-2019_8750.html]Nike hyperdunk flyknit 2019[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/lebron-women's-shoes_11875.html]Lebron women's shoes[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-running_2205.html]Nike running[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-slides-men_1147.html]Nike slides men[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.com/royal-air-force_12217.html]Royal Air Force[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-continental-80_17568.html]Adidas continental 80[/url]
[url=https://www.factorystoreonline.org/nike-clearance-sale_6770.html]Nike clearance sale[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/kids-adidas-originals-superstar_2193.html]Kids Adidas Originals Superstar[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/air-max-98_7701.html]Air Max 98[/url]
[url=https://www.bestbasketballshoes.org/pink-nike-shoes_12706.html]Pink Nike shoes[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-charms-sale-clearance_557.html]Pandora charms sale clearance[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-canada_13103.html]Pandora Canada[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/new-pandora-bracelet_17141.html]New Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/pandora-2019_990.html]Pandora 2019[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/adidas-yeezy-boost-350-v2_11690.html]Adidas Yeezy Boost 350 v2[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-essence-spring-2019_26258.html]Pandora essence spring 2019[/url]
[url=https://www.pandorasjewelryoutlet.us.com/pandora-ankle-bracelet_644.html]Pandora ankle bracelet[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/nike-release-dates-2019_2927.html]Nike release dates 2019[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/off-white-blazer_20678.html]Off White Blazer[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/womens-purple-nike-shoes_6106.html]Womens purple Nike shoes[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/vapormax_2755.html]Vapormax[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-near-me_26069.html]Pandora near me[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-air-max-2017_4551.html]Nike Air Max 2017[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-shoes-for-men_2979.html]Nike shoes for men[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/las-vegas-pandora-charm_157.html]Las vegas Pandora charm[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-air-force-1-brown_1568.html]Nike Air Force 1 brown[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/air-max-270_6302.html]Air Max 270[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/sply-350_12181.html]Sply 350[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-nmd-r2-women's_4730.html]Adidas NMD r2 women's[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-near-me_12373.html]Pandora near me[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/mens-nike-air-trainers_3566.html]Mens Nike air trainers[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-97-grey_22871.html]Nike Air Max 97 grey[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/new-air-max-2019_1272.html]New Air Max 2019[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/nike-flex-2019-women's_11050.html]Nike flex 2019 women's[/url]
[url=https://www.adidass.us.com/red-adidas-slides_11082.html]Red Adidas slides[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-air-vapormax-plus_3258.html]Nike air Vapormax plus[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/pharrell-williams-adidas-nmd-2019_11956.html]Pharrell williams Adidas NMD 2019[/url]
[url=https://www.sneakerswebsite.us/air-force-1-colors_15329.html]Air Force 1 colors[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/adidas-ultra-boost-10_16509.html]Adidas Ultra Boost 1.0[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-ultra-boost-release-date-2019_2675.html]Adidas Ultra Boost release date 2019[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-birthstone-charms_21889.html]Pandora birthstone charms[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/yeezy-drop-2019_12956.html]Yeezy drop 2019[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/air-force-1-low_2170.html]Air Force 1 low[/url]
[url=https://www.pandoraoutletscharms.us.com/pandora-jewelry-near-me_891.html]Pandora jewelry near me[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/jordan-shoes-for-women_26446.html]Jordan shoes for women[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/air-force-270_883.html]Air Force 270[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/nike-air-max-white-womens_18873.html]Nike Air Max white womens[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/black-air-force-1_2795.html]Black Air Force 1[/url]
[url=https://www.jordan11s.org.uk/jordan-retro-11_27344.html]Jordan retro 11[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/all-black-nike-shoes-womens_10737.html]All black Nike shoes womens[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-pantheos_4470.html]Nike pantheos[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-yeezy-men_13112.html]Adidas Yeezy men[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-yeezy-700_12740.html]Adidas Yeezy 700[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-10_20629.html]Jordan 10[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-free-rn-flyknit-2019_3375.html]Nike free rn flyknit 2019[/url]
[url=https://www.yeezy-trainers.org.uk/yeezy-shoes_12386.html]Yeezy shoes[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/nike-air-max-97-womens-red_13087.html]Nike Air Max 97 womens red[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-air-max-90_1938.html]Nike Air Max 90[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/adidas-ultra-boost-white_23060.html]Adidas Ultra Boost white[/url]
[url=https://www.shoesasics.us.com/asics-gel-contend_20144.html]Asics gel contend[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/nmd-summer-2019_19216.html]NMD summer 2019[/url]
[url=https://www.new-nikeshoes.us.com/nike-2018-shoes_11405.html]Nike 2018 shoes[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-team-hustle_3224.html]Nike team hustle[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/nike-sb-dunk-low_1602.html]Nike sb dunk low[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-climalite_11621.html]Adidas climalite[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-shoes_1757.html]Nike shoes[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-boots-2019_11779.html]Adidas boots 2019[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/burgundy-adidas-trainers_17006.html]Burgundy Adidas trainers[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-superstar_9419.html]Adidas Superstar[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/playstation-air-force-1_3912.html]Playstation Air Force 1[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/nike-720_17630.html]Nike 720[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-astro-turf_16166.html]Adidas astro turf[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/adidas-2019-kits_10597.html]Adidas 2019 kits[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-rings-sale_15653.html]Pandora rings sale[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-belt_6338.html]Goyard belt[/url]
[url=https://www.nmdxr1.us.com/adidas-nmd-pharrell_14241.html]Adidas NMD pharrell[/url]
[url=https://www.pandora-store.us.com/pandora-essence-charms_3210.html]Pandora essence charms[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/nike-sb_2916.html]Nike sb[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/air-max-95_12990.html]Air Max 95[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/camo-air-force-1_7095.html]Camo Air Force 1[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/nike-acg-boots-mens_4229.html]Nike acg boots mens[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/jordan-1-off-white_16112.html]Jordan 1 Off White[/url]
[url=https://www.ultraboost.org.uk/ultra-boost-triple-black_22886.html]Ultra Boost triple black[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/air-max-95-womens_12236.html]Air Max 95 womens[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/nike-zoom-running-shoes_2958.html]Nike zoom running shoes[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/nike-flip-flops-women_2728.html]Nike flip flops women[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-stan-smith_18447.html]Adidas Stan Smith[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/air-max-98_12954.html]Air Max 98[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/air-max-97-camo_13097.html]Air Max 97 camo[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-charms_22987.html]Pandora charms[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-disney-world-2019_1817.html]Pandora disney world 2019[/url]
[url=https://www.newadidasshoes.us.com/adidas-harden-1_16600.html]Adidas harden 1[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/vapormax-plus_11999.html]Vapormax plus[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-free-rn-flyknit-2019_4768.html]Nike free rn flyknit 2019[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-air-max-270-black_6053.html]Nike Air Max 270 black[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/air-max-running-shoes-2019_3088.html]Air Max running shoes 2019[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/cream-yeezys_14407.html]Cream Yeezys[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/air-max-97-white_9766.html]Air Max 97 white[/url]
[url=https://www.trainerssale.org.uk/adidas-yung-1-white_18257.html]Adidas yung 1 white[/url]
[url=https://www.nikestorefactory.us.com/nike-air-max-uptempo_10424.html]Nike Air Max uptempo[/url]
[url=https://www.nike-outletstoreonlineshopping.us.com/back-to-the-future-nike-shoes_7362.html]Back to the future Nike shoes[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-air-max-95-se_5269.html]Nike Air Max 95 se[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-2019_25012.html]Adidas Superstar 2019[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/air-max-270_2212.html]Air Max 270[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-yeezy_2760.html]Adidas Yeezy[/url]
[url=https://www.adidassuperstars.us.org/adidas-superstar-toddler_2358.html]Adidas Superstar toddler[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/lebron-james-tennis-shoes_1512.html]Lebron James tennis shoes[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/lebron-14_835.html]Lebron 14[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/nike-vapormax-plus-black_17653.html]Nike Vapormax plus black[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-supernova-2019_4701.html]Adidas supernova 2019[/url]
[url=https://www.max97.org.uk/air-max-720-black_12770.html]Air Max 720 black[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/steelers-nike-shoes_1372.html]Steelers Nike shoes[/url]
[url=https://www.pandorasrings.us.com/pandora-bracelets-and-charms_1676.html]Pandora bracelets and charms[/url]
[url=https://www.clearanceoutlet-uk.co.uk/nike-vapormax-flyknit_6642.html]Nike Vapormax Flyknit[/url]
[url=https://www.sneakersstore.us/adidas-human-race-for-sale_17248.html]Adidas human race for sale[/url]
[url=https://www.adidasoutletshoes.us.org/adidas-supreme_10642.html]Adidas supreme[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/red-and-black-huaraches_10316.html]Red and black Huaraches[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/so-kate-louboutin_3085.html]So kate Louboutin[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-free-rn-flyknit-2019-men's_1911.html]Nike free rn flyknit 2019 men's[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/asics-gel_15106.html]Asics gel[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/lebron-15-grey_7941.html]Lebron 15 grey[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-heart-ring_315.html]Pandora heart ring[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/nike-hyperdunk-2019-low-review_4156.html]Nike hyperdunk 2019 low review[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/air-max-98s_22618.html]Air Max 98s[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/start-pandora_316.html]Start Pandora[/url]
[url=https://www.asics-running-shoes.us.com/asics-gel-cumulus-19_15293.html]Asics gel cumulus 19[/url]
[url=https://www.redbottomshoes-forwomen.us/louboutin-shoes-price_4178.html]Louboutin shoes price[/url]
[url=https://www.trainersoutletuk.co.uk/adidas-yeezy_17314.html]Adidas Yeezy[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-flex-2019-rn-mens_9720.html]Nike flex 2019 rn mens[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/custom-air-max_10399.html]Custom Air Max[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/pink-and-white-adidas_12175.html]Pink and white Adidas[/url]
[url=https://www.redbottomslouboutinshoes.us/black-heels-with-red-soles_5120.html]Black heels with Red Soles[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/nike-water-shoes_9364.html]Nike water shoes[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/black-adidas-high-tops_16311.html]Black Adidas high tops[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/jordan-air-force-1_8828.html]Jordan Air Force 1[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/ultra-boost-2019_21424.html]Ultra Boost 2019[/url]
[url=https://www.pandora-officialsite.us.com/pandora-near-me_390.html]Pandora near me[/url]
[url=https://www.outletonlinestore.org.uk/nike-juvenate_3587.html]Nike juvenate[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/air-max_21901.html]Air Max[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-kd_1667.html]Nike kd[/url]
[url=https://www.outletstoreonlineshopping.us/nike-presto-olive-green_11357.html]Nike presto olive green[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/womens-black-nike-running-shoes_4306.html]Womens black Nike running shoes[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-earrings_26273.html]Pandora Earrings[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-boost-350-v2_11012.html]Yeezy Boost 350 v2[/url]
[url=https://www.nikebasketball-shoes.us.com/nike-prestos_4145.html]Nike prestos[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/vapormax-plus-womens_3981.html]Vapormax plus womens[/url]
[url=https://www.christianlouboutinshoessaleoutlet.us/christian-louboutin-pigalle_3536.html]Christian Louboutin pigalle[/url]
[url=https://www.nike-stores.us.org/nike-vapormax-womens_1526.html]Nike Vapormax womens[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/yeezys-for-kids-size-6_20143.html]Yeezys for kids size 6[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonline-shopping.us.com/black-nikes-womens_2889.html]Black Nikes womens[/url]
[url=https://www.nikeshoesclearance.us.com/nike-lunarglide_9613.html]Nike lunarglide[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/cheap-womens-nike-shoes_1371.html]Cheap womens Nike shoes[/url]
[url=https://www.adidasshoessale.us.com/adidas-superstar-shoes-womens_3048.html]Adidas Superstar shoes womens[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/lebron-witness-3_6002.html]Lebron witness 3[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/nmd-new-release-2019_11943.html]NMD new release 2019[/url]
[url=https://www.newtrainersuk.co.uk/air-max-97-kids_2554.html]Air Max 97 kids[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/off-white-website_16149.html]Off White website[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/nike-x-off-white_20648.html]Nike x Off White[/url]
[url=https://www.max97.co.uk/nike-air-max-90-grey_12364.html]Nike Air Max 90 grey[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-air-plus_1232.html]Nike air plus[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/air-force-1_8283.html]Air Force 1[/url]
[url=https://www.nike-clearance.us.com/nike-benassi-slides-duo_1355.html]Nike benassi slides duo[/url]
[url=https://www.pandorajewelryblackfriday.us.com/pandora-spring-2019_88.html]Pandora spring 2019[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/nmd_11810.html]NMD[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-charms-sale_22384.html]Pandora charms sale[/url]
[url=https://www.asicss.us.org/v-gel_15051.html]V gel[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/2019-human-race-nmd_19259.html]2019 human race NMD[/url]
[url=https://www.newnikeshoes.us.org/huaraches-mens_3259.html]Huaraches mens[/url]
[url=https://www.charmsbracelet.co.uk/pandora-girlfriend-charm_22147.html]Pandora girlfriend charm[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/asics-running_1534.html]Asics running[/url]
[url=https://www.ultra-boostadidas.us.com/maroon-ultra-boost_21452.html]Maroon Ultra Boost[/url]
[url=https://www.adidasyeezysneakers.us.com/adidas-yeezy-boost-350_14878.html]Adidas Yeezy Boost 350[/url]
[url=https://www.menwomenshoes.us/nike-sb-black_7711.html]Nike sb black[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-discount-code_8101.html]Nike discount code[/url]
[url=https://www.yeezyshoesadidas.us.com/yeezy-boost-2019-release_19827.html]Yeezy Boost 2019 release[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/adidas-yeezy-release-dates-2019_25199.html]Adidas Yeezy release dates 2019[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/why-is-off-white-so-expensive_20525.html]Why is Off White so expensive[/url]
[url=https://www.nikeshoesoutletstore.us.com/nike-air-max-2018-mens_14052.html]Nike Air Max 2018 mens[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/adidas-originals-superstar-women_201.html]Adidas Originals Superstar women[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/air-jordan_20911.html]Air Jordan[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-alphabounce-beyond_13007.html]Adidas alphabounce beyond[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-air-max-men_9711.html]Nike Air Max men[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-outlet-uk_23344.html]Adidas outlet UK[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-undefeated_4415.html]Nike undefeated[/url]
[url=https://www.nikefactory-outlet.us.org/nike-free-rn-motion-flyknit-2019_4782.html]Nike free rn motion flyknit 2019[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/all-red-nike-shoes_5393.html]All red Nike shoes[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-terrex_24171.html]Adidas terrex[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-free-run-2019_5188.html]Nike Free Run 2019[/url]
[url=https://www.runningshoesformenwomen.us/nike-swoosh_10424.html]Nike swoosh[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-tn-ultra_4924.html]Nike tn ultra[/url]
[url=https://www.adidassuperstar-shoes.us.com/superstar_197.html]Superstar[/url]
[url=https://www.adidas-sneakers.us.org/adidas-discount-code_12215.html]Adidas discount code[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-promo-code_17212.html]Pandora promo code[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreonlines.us.com/nike-tanjun-girls_5652.html]Nike tanjun girls[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/nike-air-max-97_4232.html]Nike Air Max 97[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/asics-womens-walking-shoes_2827.html]Asics womens walking shoes[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-bangle_15631.html]Pandora bangle[/url]
[url=https://www.nikesneakersonline.us.com/nike-shoes-for-women-on-sale_1637.html]Nike shoes for women on sale[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-lunarglide-9_978.html]Nike lunarglide 9[/url]
[url=https://www.cheapshoesoutletonlines.com/red-black-and-white-nikes_5301.html]Red black and white Nikes[/url]
[url=https://www.shoesoutletuk.org.uk/air-max-95-og_4726.html]Air Max 95 og[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/nmd-r1-pink_19126.html]NMD r1 pink[/url]
[url=https://www.shoesclearancesale.org/adidas-yeezy-2019_12574.html]Adidas Yeezy 2019[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-bracelet_12350.html]Pandora bracelet[/url]
[url=https://www.nikefactorystoreonline.us.com/air-max-vapormax_4382.html]Air Max Vapormax[/url]
[url=https://www.jewelrycharmsbracelet.org.uk/pandora-birthstone-rings_17095.html]Pandora birthstone rings[/url]
[url=https://www.goyardshop.us.com/goyard-purse_6163.html]Goyard purse[/url]
[url=https://www.newshoes2019.us/nike-air-max-boots_9734.html]Nike Air Max boots[/url]
[url=https://www.uknewmall.co.uk/adidas-eqt_13165.html]Adidas EQT[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora-uk-stores_12033.html]Pandora UK stores[/url]
[url=https://www.yeezy-boost350v2.us.org/yeezy-boost-2019_25523.html]Yeezy Boost 2019[/url]
[url=https://www.nikeoutletsstore.us.com/nike-jordan_3330.html]Nike Jordan[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/off-white-air-force-1_1959.html]Off White Air Force 1[/url]
[url=https://www.pandora-charmsoutlet.us.com/pandora-bangle_853.html]Pandora bangle[/url]
[url=https://www.maxtrainers.org.uk/nike-air-max-womens_22433.html]Nike Air Max womens[/url]
[url=https://www.adidasoutletonlinestore.us.com/adidas-skate-shoes_4974.html]Adidas skate shoes[/url]
[url=https://www.asics-running.us.com/kohls-asics_1966.html]Kohls Asics[/url]
[url=https://www.nmd-shoes.us/nmd-pk_19225.html]NMD pk[/url]
[url=https://www.airmaxshoes2019.us/kohls-nike-shoes-womens_1891.html]Kohls Nike shoes womens[/url]
[url=https://www.nikeshoess.us.org/obj-air-force-1_8484.html]Obj Air Force 1[/url]
[url=https://www.nikesneakerssale.us.com/nike-95_9274.html]Nike 95[/url]
[url=https://www.offwhitenike.us.com/off-white-orange_20663.html]Off White orange[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/nike-presto's_7280.html]Nike presto's[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-discount_15673.html]Pandora discount[/url]
[url=https://www.newjewelry.org.uk/pandora_12114.html]Pandora[/url]
[url=https://www.shoesstore.org.uk/nike-air-max-270_4478.html]Nike Air Max 270[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-nizza-black_24599.html]Adidas nizza black[/url]
[url=https://www.pandoracanadajewelrycharms.ca/pandora-promotions-2017_26243.html]Pandora promotions 2017[/url]
[url=https://www.newshoes2019.com/nike-shoes-2019_10617.html]Nike shoes 2019[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-high-top-sneakers_1681.html]Nike high top sneakers[/url]
[url=https://www.trainersoutlet.org.uk/adidas-falcon_12021.html]Adidas falcon[/url]
[url=https://www.adidasoutletfactory.com.co/adidas-cloudfoam-shoes_9460.html]Adidas cloudfoam shoes[/url]
[url=https://www.nmdshoes.org.uk/adidas-nmd-r1_19374.html]Adidas NMD r1[/url]
[url=https://www.adidasoriginalsshoes.us.com/adidas-tubular-red_15790.html]Adidas tubular red[/url]
[url=https://www.nikeshoes2019.us.com/nike-lab_2197.html]Nike lab[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-timeless-elegance-ring_13226.html]Pandora timeless elegance Ring[/url]
[url=https://www.newtrainers.org.uk/adidas-eqt_24741.html]Adidas EQT[/url]
[url=https://www.newtrainerssale.org.uk/nike-air-force-1-camo_3013.html]Nike Air Force 1 camo[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/all-white-yeezys_11006.html]All white Yeezys[/url]
[url=https://www.nikeoutletstoreclearance.us.com/nike-air-jordan-retro_960.html]Nike Air Jordan retro[/url]
[url=https://www.superstarstrainers.org.uk/adidas-superstar-womens-2019_25123.html]Adidas Superstar womens 2019[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-fry_20707.html]Jordan fry[/url]
[url=https://www.pandorashop.ca/pandora-bangle_13213.html]Pandora bangle[/url]
[url=https://www.nmds.org.uk/adidas-nmd_12005.html]Adidas NMD[/url]
[url=https://www.pandoracharmscz.us.com/pandora-jewelry-online_840.html]Pandora jewelry online[/url]
[url=https://www.uktrainers.org.uk/nike-air-max-sale-mens_8267.html]Nike Air Max sale mens[/url]
[url=https://www.nikeoutletstores.us.org/air-max-270-red_7712.html]Air Max 270 red[/url]
[url=https://www.nikeoutletonline-store.us.com/air-max-97-premium_1045.html]Air Max 97 premium[/url]
[url=https://www.jordansshoes.org.uk/jordan-shoes_21243.html]Jordan shoes[/url]
[url=https://www.yeezyboosts.org.uk/yeezy-500_11751.html]Yeezy 500[/url]
[url=https://www.shoesformenwomen.co.uk/nike-react_5784.html]Nike react[/url]
[url=https://www.offwhiteshoess.us/nike-presto-off-white_16408.html]Nike Presto Off White[/url]
[url=https://www.maxshoes.org.uk/air-max-1_17522.html]Air Max 1[/url]
[url=https://www.pandorabracelet-charms.us.com/pandora-nurse-charm_369.html]Pandora nurse charm[/url]
[url=https://www.asicsrunning-shoes.us.org/asics-gel-venture-6_2665.html]Asics gel venture 6[/url]
[url=https://www.nike-runningshoes.us.com/nike-vortex_6342.html]Nike vortex[/url]
[url=https://www.jewelrycharms.org.uk/pandora-jewelry_15567.html]Pandora jewelry[/url]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24 Jun : 01:51
[url=http://www.co
achbags.us/]Coach[
/url] [url=http://www.mi
zunoshoes.org/]Miz
uno Wave Rider
[/url] [url=http://www.ad
idas-trainersuk.or
g.uk/]Adidas Trainers[/url] [url=http://w

19 May : 20:38
[url=http://www.ch
ampionhoodie.co.uk
/]Champion Hoodie[/url] [url=http://www.ba
lenciagashoes.ca/]
Balenciaga Canada[/url] [url=http://www.bi
rkenstockcanadasan
dals.ca/]Birkensto
ck
[

19 May : 08:54
[url=http://www.ba
lenciaga-sneakers.
us.org/]Balenciaga
Bags
[/url] [url=http://www.of
fwhites.us/]Off White[/url] [url=http://www.co
nverse-uk.co.uk/]C
onverse All Star
[/url] [url=

18 May : 14:12
[url=http://www.fe
rragamocanada.ca/]
Ferragamo Belt[/url] [url=http://www.co
ach-bags.us/]Coach
Wallet
[/url] [url=http://www.ai
rmax2019.us/]Nike Air Max 90[/url] [url=http://www.

17 May : 16:04
[url=http://www.ye
ezy-supply.us/]Yee
zy
[/url] [url=http://www.ka
ren-millen.co.uk/]
Karen Millen UK[/url] [url=http://www.of
f-white.us.org/]Of
f White Clothing
[/url] [url=http://ww

17 May : 10:44
[url=http://www.va
nsoldskool.org.uk/
]Vans[/url] [url=http://www.ye
ezy-boost.co.uk/]A
didas Yeezy
[/url] [url=http://www.co
achbags.us/]Coach Outlet[/url] [url=http://www.ka
ren-mil

15 May : 19:18
[url=http://www.pa
ndora.in.net/]Pand
ora Jewelry Official Site
[/url] [url=http://www.pa
ndorajewelrystore.
us/]Pandora Bracelet[/url] [url=http://www.bu
rberrybagsuk.co.uk
/]Burberry

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services