Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdego


     
Strona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Fluke 561 infrared a...
nike footwear on-line
nike free of charge ...
he THOMAS SABO Snake...
adidas sale shoes wo...
adidas nmd on the we...
shoe sneakers low cost
Adidas's popular Str...
Wood plastic floor h...
Children's room design
Najciekawsze tematy
Fluke 561 infrare... [0]
nike footwear on-... [0]
nike free of char... [0]
he THOMAS SABO Sn... [0]
adidas sale shoes... [0]
Aktualnie online
Gości online: 6

Użytkowników online: 1
rdunne14

Łącznie użytkowników: 12,811
Najnowszy użytkownik: adamZet
drukuj komentujInterfejs wejściowy do portu Centronics

Interfejs wejściowy do portu Centronics


To proste urządzenie pozwala kontrolować przy pomocy dowolnego komputera wyposażonego w interfejs równoległy Centronics, stany zewnętrznych czujników dwustanowych. Dzięki zastosowaniu optoizolatorów nie występuje niebezpieczeństwo uszkodzenia obwodów wejściowych komputera, co nabrało obecnie dużego znaczenia, ponieważ porty I/O w komputerach PC są zintegrowane z płytą główną.

Komputery klasy IBM PC zdominowały świat i na dobre zagościły w naszych domach. Udostępnienie tych maszyn praktycznie każdemu człowiekowi i związany z tym dostęp do Internetu jest z pewnością jednym z największych przełomów w historii ludzkości. Bariera cenowa, będąca w naszym kraju istotną przeszkodą w popularyzacji komputerów osobistych, powoli zanika. Bez przesady można powiedzieć, że już w najbliższej przyszłości każdy, kto zajmuje się czymś więcej niż prostą pracą fizyczną będzie musiał korzystać z komputera i najczęściej takowy posiadać w domu.

Komputery klasy PC są najczęściej wykorzystywane do dwóch celów: do pracy i nauki oraz do zabawy. Tę ostatnią możliwość wykorzystania największego z wynalazków XX wieku najbardziej doceniają nasze dzieci. Istnieje jednak jeszcze jedna, mniej znana sfera zastosowań komputera: używanie go jako najwyższej klasy sterownika systemów peryferyjnych oraz jako potężnego narzędzia pomiarowego w laboratoriach.

Przeszkodą w stosowaniu komputera jako inteligentnego sterownika lub "mózgu" systemu pomiarowego jest bardzo często obawa właściciela przed uszkodzeniem cennego sprzętu. Obawa jak najbardziej uzasadniona w przypadku korzystania z własnoręcznie wykonanych urządzeń peryferyjnych. Można nawet powiedzieć, że obawy przed uszkodzeniem PC przez dołączenie wadliwie pracującego układu do któregoś z jego portów są coraz bardziej uzasadnione. W zamierzchłych czasach AT czy 386, efektem podłączenia do np. portu Centronics napięcia niezbyt "lubianego" przez ten interfejs było uszkodzenie względnie taniej karty multi I/O lub kontrolera dysku twardego. Obecnie porty służące komunikacji maszyny z otoczeniem wbudowane są z zasady w płytę główną i ich uszkodzenie związane jest z koniecznością wymiany całej płyty, kosztującej niejednokrotnie kilkaset złotych.

Warto więc pomyśleć o skonstruowaniu jakiejś "bariery nie do przebicia" dla ładunków elektrostatycznych i napięć przekraczających wytrzymałość portów PC. Proponowany układ jest bardzo użytecznym drobiazgiem, który może uratować przed zniszczeniem płytę główną komputera.
Zastosowanie tego urządzenia ma także znaczenie psychologiczne: nawet mając dobrze skonstruowany układ przeznaczony do współpracy z PC, świadomie lub podświadomie obawiamy się uszkodzenia cennego komputera, co zniechęca nas do dokonywania eksperymentów.

Proponowany układ jest banalnie prosty w zrozumieniu zasady działania i w wykonaniu. Do jego budowy nie będą potrzebne żadne trudno dostępne czy bardzo kosztowne elementy. Zresztą, inwestowanie w środki ostrożności zawsze się opłaca. Przypomnijmy sobie tylko, ile kosztuje płyta główna.

Opis układu

Rzeczywiście, nie ma tu żadnego układu zasilania, brak nawet kondensatorów blokujących, które nie miałyby co blokować. Barierę nie do przebicia dla szkodliwych dla komputera napięć stanowi osiem transoptorów IC1..IC8.

Transoptor jest niezwykle użytecznym elementem, którego zasada działania jest bardzo prosta: w strukturze układu scalonego są umieszczone naprzeciwko siebie nadawcza dioda LED i fototranzystor odbierający jej światło. Dioda zapala się i fototranzystor zaczyna przewodzić zasilając dołączone do niego obciążenie. Dla nas jednak najistotniejsze jest coś innego: pomiędzy fototranzystorem i diodą umieszczona jest warstwa przezroczystego tworzywa sztucznego o odporności na przebicie wielu kilowoltów. Zapewnia to całkowite bezpieczeństwo portowi wejściowemu komputera.

Katody wszystkich diod LED zawartych w strukturach transoptorów zostały dołączone do masy wejściowej, oznaczonej na schemacie COMMON. Natomiast ich anody dołączone są za pośrednictwem rezystorów ograniczających płynący przez nie prąd do zacisków wejściowych oznaczonych analogicznie do szyny danych interfejsu CENTRONICS jako D0..D7. Podanie na którekolwiek z tych wejść wysokiego stanu logicznego, lub po prostu napięcia stałego z przedziału 5..15VDC spowoduje zapalenie się odpowiedniej diody, a w konsekwencji przewodzenie połączonego z nią optycznie fototranzystora.

Zobaczmy teraz, jak nasz układ wygląda "od strony komputera". Emitery wszystkich fototranzystorów zostały dołączone do masy interfejsu, natomiast kolektory do wejść szyny danych D0..D7. Nie zaistniała konieczność stosowania rezystorów "podciągających" napięcie wejściowe do plusa zasilania, ponieważ rezystory takie wbudowane są już w port wejściowy interfejsu. To właśnie pozwoliło na niestosowanie jakiekolwiek zasilania naszego układu.

Jeżeli żadna z diod LED nie została włączona, to na wejściu szyny danych panuje stan logiczny 11111111(BIN). Warunkiem takiego stanu rzeczy jest jednak wystanie do interfejsu odpowiedniego polecenia programowego, o czym powiemy za chwilę. Jeżeli teraz zostanie włączona którakolwiek z diod LED, to połączony z nią optycznie fototranzystor zacznie przewodzić i na odpowiednim wejściu szyny danych powstanie niski stan logiczny. Stan wszystkich bitów szyny danych może być w każdej chwili odczytany programowo i użyty do dalszego przetwarzania. To chyba wszystko, co można napisać o zasadzie działania tak prostego układu.

Montaż i uruchomienie

Montaż układu jest jak najbardziej typowy, a jedyną trudność może Wam sprawić włożenie złącza CON1 w odpowiadające mu punkty lutownicze. Czynność tę należy wykonać z dużą ostrożnością, aby nie skrzywić delikatnych wyprowadzeń tego elementu.

Połączenie naszego układu z komputerem PC lub innym wyposażonym w złącze standardu CENTRONICS zostało zrealizowane w chyba najwygodniejszy dla użytkownika sposób: za pomocą typowego kabla od drukarki.

Powiedzmy teraz sobie parę słów na temat posługiwania się wykonanym układem. Może on być użyty do najrozmaitszych celów, np. do zbierania informacji z układu lub układów peryferyjnych, którymi mogą być równie dobrze systemy alarmowe, jak i urządzenie przemysłowe. Można go także wykorzystać do budowy prostych przyrządów laboratoryjnych, np. analizatora stanów logicznych. W każdym jednak przypadku konieczne będzie odczytywanie informacji z szyny danych interfejsu CENTRONICS.

Interfejsów takich, oznaczanych w systemie operacyjnym jako porty LPTx, możemy mieć w komputerze od jednego do czterech. Tak więc może być konieczne ustalenie adresu wykorzystywanego portu, czego możemy dokonać za pomocą dowolnego programu informującego o zasobach systemu. Także popularny Norton Commander posiada opcję "System information" umożliwiającą ustalenie adresów portów drukarkowych. Najczęściej są to następujące adresy bazowe:
LPT1: 378H
LPT2: 278H
LPT3: 3BCH

Procedura odczytywania danych z szyny danych interfejsu CENTRONICS wygląda następująco (na przykładzie interpretera języka BASIC):
  1. Jako pierwsze należy wydać polecenie "czyszczące" szynę danych. Przy założeniu, że żadna z diod w naszym układzie nie jest włączona, ustawić na liniach danych same "jedynki". Polecenie programowe powinno mieć postać:
    QUT&H[adres wykorzystywanego portu],255
  2. Następnie możemy już odczytać dane doprowadzone do interfejsu. Odpowiednie polecenie ma postać:
    INP(&H[adres wykorzystywanego portu])
UWAGA: Układ może znaleźć zastosowanie tylko w komputerach wyposażonych w dwukierunkowy interfejs Centronics. Starsze karty typu Multi I/O nie posiadają takiej możliwości, toteż układ nie będzie działał prawidłowo. Przed instalowaniem interfejsu należy upewnić się co do rodzaju posiadanego złącza Centronics przeglądając dokumentację płyty głównej lub program "Setup" komputera.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
#21 | scott154 dnia 13.08.2017 12:44:06
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
#22 | scott154 dnia 25.08.2017 20:12:52
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
Regardless of Huarache vintage sort of Nike Air Huarache og individual you happen Nike Air Huarache light to be, the Nike Air Huarache Run chaussures kind of boot you might have upon Nike Huarache ultramarine make chaussure Nike Air Huarache a difference to Huarache bleu a person's game. No matter if huarrache blanche you actually perform for nouvelle Nike Huarache amusement or boutique Nike Huarache participate, in Huarache Nike chaussures the event your legs are chaussure Air Huarache usually not inside the finest Huarache pas cher boot, Nike Huarache noir et rose you may come upon Nike Air Huarache rouge issues with the swing. In Nike Air Huarache 1991 case you could Huarache Nike noir imagine that one could Nike Air flight Huarache og compensate for this Air Huarache Run specific golf handicap basket Huarache by wearing additional stockings Nike Huarache Run pas cher or just overlooked Nike Air Huarache bleu the actual soreness, you achat Nike Huarache have to keep Air Huarache noir in mind tennis is Huarache light og actually a Huarache noir et rose online game you Nike Huarache leopard will want to utilise Huarache Nike blanche all of your Nike Air Huarache noir respective emotional abilities to focus Huarache Nike pas cher on. For anyone Nike Air Huarache original who is preoccupied perhaps Nike Air Huarache safari the least tad through anything Nike id Huarache since trivial as Nike Huarache premium your shoes, you Nike Huarache light og will want to start Nike Air Huarache out Nike Air flight Huarache wearing another thing. Choosing a Nike Huarache gris lot better Huarache chaussures away wearing boot free Huarache golf shoes or boots. Air Huarache solde It no matter how long you Air Huarache light might have owned and Nike Huarache toute noir operated the shoes, acheter Huarache whether or not this Nike Air Huarache chaussures is some time Nike Huarache free light now Nike Huarache femmes as you have obtained everything NikeAir Huarache fresh, it's the time Nike Huarache Run that you can Nike Air Huarache blanc update. Currently employed Nike Air force 1 Huarache hard so that chaussure Huarache Nike you can use on the Nike Huarache jd course and also you Air Huarache noire are Nike Huarache homme looking for strategies may basket Nike Huarache minimize a number of the Huarache bordeaux physical weight your Nike Air zoom Huarache entire body has Nike Air Huarache beige got to tackle. The Huarache 5 feet do their Nike Huarache violet best every day. They will chaussures Huarache Nike assist every last single Nike Huarache 1991 lb . Huarache light of this bodyweight Nike Air Huarache taille and still have to manage Huarache 2017 any specific mobility you Nike Huarache taille may carry Air Huarache Nike out. The sport of golf Air Huarache paris is often a Air flight Huarache video game where participant Nike Air Huarache turquoise has got chaussures Air Huarache to endure and also go Air Huarache grise for days on Nike Huarache solde end durations. You Nike Air Huarache Run should be capable of absolutely Nike Air Huarache 90 support the Nike Air Huarache light pas cher strength connected with her or Nike Air Huarache og retro his golf swing Air Huarache femme and adhere to turns Nike Huarache free Run pas cher , transforms Nike Huarache usa , as well as flexes. You Nike Huarache id simply can't go Nike Air Huarache international of their wonderfully should Air Nike Huarache you have Nike Air Huarache blanche about footwear that Nike Huarache pour femme is definitely really rigid, inflexible and Huarache enfant also totally Nike Air Huarache mid not comfortable. By taking Huarache og a few minutes being Nike Air Huarache 2 frugal concerning Huarache instagram your shoe, you may make Nike Huarache safari your far Huarache chaussure better person. It is possible Air Huarache og to boost your own Huarache noir power and Nike Air Huarache light ultramarine og also staying power. You'll be able Nike Huarache noir et bleu to raise Nike Air Huarache pas chere your comfort level when Nike Huarache beige you're for Nike Huarache 2 the course. running shoe tennis boots Nike Huarache agassi Nike Air force Huarache and shoes make it possible for Nike Air Huarache homme you to Nike Huarache magenta appear and feel very good Huarache leopard when you Nike Huarache free Run 2012 engage in. Go online along Nike Air Huarache retro with Huarache og 2017 check out some of Nike Air Huarache Run pas cher your neighborhood playing golf outlets Huarache acheter along with sports sellers. Nike Huarache pas cher Take a look at Nike Huarache 2013 their stock associated Nike Huarache with playing golf Huarache Run clothes and shoes. Nike Huarache marron You won't need to sense Nike Huarache blanc that you Nike Huarache haven't any style Nike Huarache femme pas cher possibilities because you're Nike Huarache rouge trying to find shoe that may chaussures Huarache be only at Nike Huarache paris the game. There Huarache Air max are many different kinds Huarache beige , hues, and Huarache usa fashions that you Huarache noir et blanc pick from in addition Huarache free Run to boost your Huarache noir femme look. The attractive Nike Air Huarache prix element is as well so that you Nike Air Huarache light ultramarine can Huarache montante looking good; your toes are Nike Huarache light ultramarine going to be cozy Nike Huarache chaussures plus content also. Gone Air max Huarache is the Nike Air max Huarache hybrid time that provided to relax Air Huarache homme and play the Huarache femmes action and find Nike Huarache prix on your Air Huarache blanc own can not deal with Nike Huarache 3 a side effects of Nike Air Huarache solde which seriously Nike Huarache boutique affected your toes. You don't Huarache 4 have Nike Huarache fille to end up getting exhausted and potent legs. You'll be able to give attention to your current recreation plus truly get pleasure from your efforts about the program without having disruptions from a foot. footwear golf footwear is something that each gamer really should enhance their particular closet.
#23 | scott154 dnia 12.09.2017 15:47:25
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
Dingo shoe are nouvelle Nike Huarache Nike Huarache marron for sale for both ladies and Nike Air force 1 Huarache men are Nike Huarache usa available Air Huarache light in many of Nike Huarache free Run pas cher colours, models. Somewhat specifics of Nike Air Huarache noir the Nike Air Huarache safari corporation: Dingo: Creative, oral, lively and Nike Air Huarache Run chaussures exciting Air Huarache grise if this sounds you Nike Huarache rouge actually, Nike Huarache Run after that boy do Air Huarache solde we have the shoe Nike Air Huarache rouge for you! Created Nike Huarache 3 as a Nike Air Huarache Run pas cher result of 1970s for Nike Air Huarache Run a social- along Nike Huarache premium with fashion-conscious Nike Huarache prix technology, Dingo is constantly on Nike Air Huarache turquoise the Air Huarache femme present high quality Nike Air Huarache 90 shoe along with shoes Huarache 4 via biker/harness variations Nike Huarache femme pas cher in order to developed Nike Air Huarache pas chere trend. free Huarache Dingo is probably the Huarache noir et blanc some companies associated Nike Huarache with Bob Submit Huarache Air max shoe! For Air Huarache noir guys they have Nike Huarache beige a great choice for Nike Huarache leopard a number Nike Air flight Huarache og of things to Nike Air Huarache solde do or perhaps to Nike Huarache Run pas cher make use of Air Huarache noire close to to do Nike Huarache solde everyday chores Nike Huarache 1991 along with Huarache noir et rose everyday activity. Huarache Nike pas cher For ladies, they have Nike Huarache magenta many move Huarache acheter trendy and also nice Nike Huarache homme models that Nike Huarache ultramarine girls really like - most of these Nike Huarache 2 Nike Air flight Huarache shoe in comparison to the Nike Huarache guys shoe, are also Huarache beige extremely girly and Nike Huarache pas cher positively have basket Nike Huarache a diverse search compared Nike Huarache taille to males Nike Air Huarache blanche Dingo shoe. I Huarache instagram first recognized Huarache enfant that as i Huarache chaussure had been online looking Nike Huarache fille for a acheter Huarache females couple Huarache free Run and in addition they most Nike Huarache 2013 was mushed collectively Air Huarache homme * however, you may Nike Air Huarache mid plainly say to Nike Huarache chaussures the particular Nike Air Huarache international guys through the females, Nike Air Huarache 2 that we personally similar Nike Huarache blanc Huarache vintage to since i assume individuals Nike Air Huarache blanc have Huarache noir femme very different tastes and. I would Huarache bordeaux rather possess a Huarache pas cher shoe Nike Air Huarache light pas cher generated for chaussure Air Huarache everyone! Not a Nike Air Huarache light ultramarine og gentleman in your mind! Nike Air Huarache taille The particular mens Huarache Nike noir are definitely more basket Huarache robust and tough looking. While chaussures Huarache Nike your girls Nike Air Huarache light have variations which Nike Huarache id might be symbolic of Air Huarache Nike women's manner such Huarache light as wide Nike Air Huarache lace top upwards Huarache og along with aspect Huarache Nike blanche freezer alternatives Nike Huarache noir et bleu in addition to slump huarrache blanche over and better high NikeAir Huarache heel sandals in Nike Huarache jd contrast to the Huarache bleu chaussure Nike Air Huarache boys choices. Most of Huarache 5 these Dingo shoe, whether Nike Air Huarache homme you pick the Nike Huarache light og gents or women's types Nike Huarache paris present you Huarache femmes with a wonderful Air Huarache blanc feeling of vogue Nike Huarache pour femme , yea. But, they Huarache leopard are also Nike Air zoom Huarache made out of top quality Nike Huarache toute noir components Nike Air Huarache beige driving them to Nike Air Huarache og retro many of Air Nike Huarache the most difficult Nike Huarache femmes and many resilient shoe Nike Huarache violet within this business. if Nike Air Huarache light ultramarine you'd like to Nike Huarache agassi purchase unique Huarache montante pair of Nike Air Huarache prix Dingo shoe consumers Huarache Nike chaussures I recommend searching is right Nike Air Huarache 1991 online. You can compare Huarache chaussures charges Nike Huarache light ultramarine , uncover every one of the Huarache light og shoe that Air flight Huarache will Huarache 2017 Dingo shoe presents, achat Nike Huarache and you could furthermore find Nike Huarache boutique some definitely Nike id Huarache outstanding price ranges boutique Nike Huarache ( space ) that is Nike Air Huarache original one of the greatest chaussure Huarache Nike causes chaussures Air Huarache Exercise use the internet as much Nike Air Huarache og as I'm Air Huarache paris able to! One Air Huarache og of my Huarache usa favorite internet websites Air max Huarache is CowboyshoeUSA mainly because they Nike Huarache gris ever have chaussures Huarache a selection of Nike Air Huarache chaussures Dingo shoe Huarache Run like no other -- Nike Huarache free light and also the rates are Nike Huarache safari amazing. Nike Air Huarache bleu It is simple to Huarache og 2017 have a Nike Air force Huarache grab on this site Air Huarache Run and also Huarache noir have some special transport Nike Air Huarache retro selections as well so Nike Huarache noir et rose make sure Nike Air max Huarache hybrid you look it over Nike Huarache free Run 2012 !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

25 May : 04:28

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Viêp3;t Bis chuyên cung câl9;p cal9;c samn phâmm mal9;y văn phol8;ng như mal9;y in canon, may in hp,

28 Apr : 22:57

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
.

11 Apr : 17:46

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
these forums are just amazing when ever i need custom dissertation writers support i always found it here with great writeups in the most professinal man

08 Apr : 12:45

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
trung tâm điện lạnh bách khoa 247 sửa chữa , bảo dưỡng , lắp đặt , nạp gas điều hòa t&

07 Mar : 07:43

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
nike shoes fitflop shoes [url=http://www.pa
ndorajewelryscharm
s.us.com/][b]pando
ra jewel

07 Mar : 05:57

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

07 Mar : 04:30

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
nike air vapormax flyknit kate spade handbags [url=http://www.ai
rmax90shoes.us.com
/][

05 Mar : 09:07

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Well, it’s a nice one, I have been looking for. Thanks for sharing such informative stuff. Thesis writing service

10 Feb : 19:15

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
dawno mnie tu nie było Co to za syf?

27 Nov : 04:45

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Copyright: Shinya Murata, Lightbox Moonshine Project Corporation. downloadfreefilesf
romhere.gdn
Rotate the iPad to Portrait orientation to see the finge

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2013 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services