Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
both idle.The game w...
great site with some...
Acute Sinusitis Chro...
ssist to lead the Pi...
mulethi, pipal, saf
ciato il programma C...
ential 27-page repor...
ve never played it b
Such condition a lis...
GCC Countries Turkey...
Najciekawsze tematy
both idle.The gam... [0]
great site with s... [0]
Acute Sinusitis C... [0]
ssist to lead the... [0]
mulethi, pipal, saf [0]
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,851
Najnowszy użytkownik: yaya2017
drukuj komentujPrzedłużacz zdalnego sterowania

Przedłużacz zdalnego sterowania


Przyrząd ten pozwala na sterowanie magnetowidu i innych urządzeń z jakiegokolwiek pokoju. Jest to nic innego jak przekaźnik każdego sygnału podczerwonego. Może on być używany z odległości 6-9 metrów zależnie od warunków zewnętrznego oświetlenia.

Sygnał zdalnego sterowania może być wysłany zwykłym kablem koncentrycznym lub przy pomocy przewody dwużyłowego. Jeżeli jednak stosujemy przewód dwużyłowy, gdzie nie znajduje się inny sygnał to nie musimy montować dwóch filtrów.

Sygnał zdalnego sterowania IR dociera do fototranzystora Q1, gdzie z sygnału podczerwonego jest przekształcany na impulsy o określonej częstotliwości, a następnie przechodzi do odsprzęgającego kondensatora C1. Rezystor R1 powstrzymuje Q1 od zbyt szybkiego nasycenia światła widzialnego. Ponieważ sygnał IR ze zdalnego sterowania nie jest tak silny, Q1 jest utrzymywany stale w stanie przewodzenia poprzez podczerwoną diodę LED2, która została dodana w celu poszerzenia zakresu eksperymentalnie słabych warunkach świetlnych. Dioda LED2 jest umieszczona bezpośrednio za Q1 i skierowana do bazy, gdzie emituje niewielką ilość promieniowania zapewniającą fototranzystorowi Q1 możliwość przewodzenia bez podczerwieni lub światła widzialnego. Sygnał z kondensatora C1 jest wzmacniany 1000-krotnie przez wzmacniacz operacyjny IC1. Następnie przechodzi do D1 5V1, która jest wykorzystywana jako przesuwnik napięciowy. Anoda jest w stanie niskim tak długo, aż napięcie wejściowe na nóżce 2 układu IC1 wzrośnie powyżej napięcia odniesienia na nóżce 3, ustawionego przez R4. Kiedy to się zdarzy wyjście układu IC1 uzyska stan wysoki, zlawinuje D1, wytwarzając wzrost napięcia na anodzie podczas sygnału. Następnie sygnał przechodzi do IC2, gdzie jest wzmacniany 10-krotnie. Nóżka 3 tego układu ma potencjał masy. Pozwala to na wzmocnienie każdego sygnału większego od masy i podanie go na nogę 5 układu IC3 poprzez rezystor podciągający R8. IC3 jest komparatorem, w którym stan na wyjściu rośnie, kiedy sygnał ten przewyższy o niewielką wartość napięcie odniesienia. na nóżce 4. IC1 i IC2 to niezależne wzmacniacze operacyjne 741.

Wyjście IC3 (2) jest podciągnięte przez rezystor R10 i podane poprzez R11 na Q2, gdzie następnie przechodzi do diody podczerwonej LED1 przy magnetowidzie jednym z dwóch sposobów. Pierwszy sposób przesyła prosto z kierunku LED1 poprzez dopasowanej długości przewód dwużyłowy. Drugi sposób polega na przesłaniu sygnału poprzez filtr górnoprzepustowy i kabel koncentryczny. R12 zapewnia maksymalny prąd w diodzie LED1, która przesyła podczerwień do odbiornika podczerwieni w urządzeniu odbiorczym. Elementy wydzielone linią przerywaną są elementami dodatkowymi, które nie wpływają na pracę urządzenia. Obwód ten powoduje gwałtowne rozbłyski LED, kiedy obwód przedłużacza IR jest zaktywowany przez sygnały wysyłane ze zdalnego sterowania IR. Układ ten pracuje następującą: kiedy sygnał z wyjścia 6 układu IC2 przewyższa napięcie odniesienia ustawione R9, wyjście IC3 spowoduje, że Q3 przewodzi i świeci LED 3. Jest to zwykła dioda świecąca. Rezystor R15 reguluje prąd czyli poziom jasności.

Podczerwony LED 2 jest umieszczony za Q1. Jeżeli używa się kabla koncentrycznego do przesyłania sygnału, konieczne są dwa filtry do odsprzęgania napięcia stałego i stłumienia transmitowanego sygnału. Jedyną wadą to, że w czasie nadawania sygnału przez układ w zwykłym odbiorze mogą pojawić się na chwilę zakłócenia. Pierwszy filtr umieszczony jest przy magnetowidzie. Cewką powietrzną należy nawinąć drutem miedzianym w emalii do indukcyjności 100-200nH. W kombinacji z kondensatorem układ tworzy filtr obcinający 35-50MHz. Drugi filtr umieszczony bezpośrednio w urządzeniu może być pominięty, jeżeli telewizor zawiera na wejściu antenowym transformator dopasowujący 75-300ohm.

Podłączyć woltomierz do diody IR-LED1. Nastawić R9 tak, aby napięcie na niej spadło do wartości około 0,004V. Następnie przyłączyć woltomierz do 3 nóżki IC1. Ustawić R4 ba 4,55V. Usunąć przewód probierczy i podłączyć go ponownie do IR-LED1. Znowu ustawić R9 tak, aż na wyjściu będzie stan wysoki i powoli obniżać do 0,004V. Przy wykorzystaniu układ z diodą świecącą nie ma potrzeby podłączać woltomierza do IR-LED1, ponieważ LED 3 świeci gdy wyjście IR-LED1 ma stan wysoki i nie świeci, gdy stan jest niski.
schemat ideowy schemat ideowy
spsób wykonania filtru umieszczonego przy magnetowidzie spsób wykonania filtru umieszczonego przy magnetowidzie
płytka (powiększona) płytka (powiększona)
zastosowanie układu zastosowanie układu
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services