Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdegoStrona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
been an identity of ...
s confidence that Rea
ness on June 19th, 2017
well to treatment in
thing about beauty r...
major of the marking
ukewarm olive oil. I...
t Irregularities
r, chances are you&#...
Either way, there
Najciekawsze tematy
been an identity ... [0]
s confidence that... [0]
ness on June 19th... [0]
well to treatment in [0]
thing about beaut... [0]
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,837
Najnowszy użytkownik: Hilton William
drukuj komentujDodatkowy układ przywoławczy do telefonu

Dodatkowy układ przywoławczy do telefonu


Najczęściej posiadamy w domu tylko jeden aparat telefoniczny, którego sygnał przywołania może być słabo słyszalny podczas przebywania w odległym pomieszczeniu. Nasz układ możemy dołączyć do linii telefonicznej w dowolnym miejscu, niekoniecznie w pobliżu aparatu telefonicznego, co pozwoli na objęcie całego mieszkania lub domu zasięgiem sygnału przywołania telefonu.

Proponowany układ odznacza się wielką prostotą i może być wykonany nawet przez zupełnie początkujących elektroników. Zaprojektowany został z wykorzystaniem typowych, łatwo dostępnych i tanich elementów.

Opis działania Układu

Dla wygody możemy podzielić schemat elektryczny na dwa bloki funkcjonalne: układu detekcji sygnału przywołania, występującego w linii telefonicznej, i układu wykonawczego, generującego dźwięk o dużym natężeniu i odpowiednim czasie trwania. Zacznijmy od omówienia działania układu detekcji.

Linia telefoniczna dołączona jest do złącza CON1. W stanie oczekiwania na przewodach telefonicznych występuje napięcie ok. 50VDC, natomiast sygnał "dzwonienia" jest po prostu ciągiem impulsów o amplitudzie 60V. Wydawałoby się więc, że wystarczy zbudować prosty układ wykrywający fakt wystąpienia w linii telefonicznej takich impulsów, który następnie uruchamiałby nadajnik radiowy.

Niestety, nie jest to takie proste i w praktyce będziemy musieli zastosować nieco bardziej złożone rozwiązanie. Prosty detektor występowania impulsów prostokątnych w linii telefonicznej byłby wystarczający tylko w przypadku, kiedy bylibyśmy jedynymi użytkownikami telefonu w naszym domu. Tak jednak najczęściej nie jest i zastosowanie takiego detektora prowadziłoby do sytuacji, w których bylibyśmy wzywani do telefonu także w momencie wybierania numeru przez innego jego użytkownika. Wybieranie numeru telefonu w systemie impulsowym powoduje bowiem także wytwarzanie w linii telefonicznej impulsów o częstotliwości ok. l0Hz. Na szczęście ich częstotliwość oraz czas trwania jest znacznie mniejszy i fakt ten możemy wykorzystać do budowy detektora rozróżniającego czy ktoś próbuje się do nas dodzwonić, czy też ktoś z domowników pragnie skorzystać z aparatu telefonicznego.

Impulsy powstające w linii telefonicznej poddawane są detekcji w układzie z prostownikiem pełnookresowym BR1 i kondensatorem C2. Wartości C2 i R2+PR1 zostały dobrane takr że podczas wybierania numeru telefonu C2 nie zdąży naładować się do napięcia powodującego przewodzenie diody LED zawartej w strukturze transoptora IC1.

Włączenie diody LED transoptora powoduje przewodzenie tranzystora zawartego w tym układzie i w konsekwencji pojawienie się opadającego zbocza na wejściu wyzwalającym multiwibratora monostabilnego IC2A. Wygenerowany zostaje impuls o czasie trwania określonym pojemnością C3 i rezystancją R3. Z wartościami elementów takimi jak na schemacie, czas trwania tego impulsu wynosi ok. 3s.

Wysoki poziom logiczny z wyjścia Q uniwibratora jest podawany na wejście 1 bramki IC3A, powodując rozpoczęcie pracy przez zbudowany na tej bramce generator. Częstotliwość pracy tego generatora określona jest pojemnością C4 oraz rezystancją R5 i z wartościami elementów takimi jak na schemacie wynosi ok. 1Hz. Impulsy prostokątne generowane przez IC3A powodują cykliczne włączanie drugiego generatora, zbudowanego z wykorzystaniem bramki IC3B, który wytwarza sygnał o częstotliwości akustycznej, dopasowanej za pomocą potencjometru montażowego PR1 do częstotliwość rezonansowej przetwornika piezoelektrycznego (ok. 3,5kHz).

Z inwerterów IC4A..IC4D zbudowane zostało "coś w rodzaju" wzmacniacza BTL, sterowanego sygnałem z wyjścia bramki IC3B i odwróconym w fazie sygnałem z wyjścia mwertera IC4E. Do wyjścia tego wzmacniacza został dołączony przetwornik piezoceramiczny o wyjątkowo dużej sprawności.

Układ może być zasilany napięciem stałym z zakresu odpowiedniego dla układów CMOS4000 Ponieważ w stanie spoczynku układ praktycznie nie pobiera prądu, sugerowałbym zastosowani zasilania bateryjnego 9V.

Z pozoru płytka została zaprojektowana w sposób wyjątkowo nonszalancki, z pozostawieniem duzych obszarów wolnego miejsca. Taka rozrzutność została jednak spowodowana chęcią dopasowani wymiarów płytki do rozstawu kołków mocujących w obudowie typu KM33, wprost idealnie nadające się do "zapakowania" w nią naszego układu.

Montaż układu wykonujemy według ogólnie znanych zasad, rozpoczynając od elementów o najmniejszych gabarytach, a kończąc na wlutowaniu kondensatorów elektrolitycznych. Pod układy scalone warto zastosować podstawki. Zmontowany ze sprawdzonych elementów układ nie wymaga uruchamiania, ale jedynie regulacji czułości detektora sygnału przywołania i dopasowani częstotliwości pracy generatora akustycznego do częstotliwości rezonansowej przetwornika piezo.

Zmontowany nadajnik dołączamy do zasilania i do linii telefonicznej. Aby wykonać regulację, najprościej będzie poprosić kogoś ze znajomych o wykręcenie naszego numeru telefonu, uprzedzając że nie będziemy podnosić słuchawki. Wyjmujemy z podstawki transoptor IC1 i do punktów lutowniczych odpowiadających wyprowadzeniom 1 i 2 przylutowujemy czerwoną diodę świecącą LED. Ustawiamy PR1 na minimum czułości i kiedy odezwie się sygnał przywołania obserwujemy diodę. Najprawdopodobniej dioda nie zapali się, a my pokręcając potencjometrem montażowym PR1 musimy postarać się "złapać" moment, w którym układ zacznie reagować błyskaniem diody LED na kolejne sygnały przywołania. Po zabezpieczeniu PR1 przed przypadkowym przesunięciem możemy przejść do regulacji częstotliwości pracy generatora akustycznego, której dokonamy za pomocą potencjometru montażowego PR2 "na słuch", starając się uzyskać maksymalne (lub pożądane) natężenie dźwięku generowanego sygnału.
schemat ideowy schemat ideowy
płytka (powiększona) i schemat montażowy płytka (powiększona) i schemat montażowy
Schemat opublikowany za zgodą wydawnictwa AVT
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

15 Jan : 08:38
Smutny ... Wzajemnie, i również Życzę powodzenia w tym roku w życiu prywatnym/zawodowy
m, dużo Zdrowia!

15 Jan : 08:38
Witam tych, którzy jeszcze tutaj pozostali, choć od pewnego czasu obserwuję to aż mnie zabolało, że forum się tak osunęło. Szok Bardzo szkoda mi go, co za id*oci się rejestrują że to zniszczone niemal

02 Jan : 20:04
I tym optymistycznym akcentem, życzę udanych projektów i najlepszego w Nowym Roku. Oczko

01 Jan : 20:45
Oczywośie nie żywie do Ciebie pretensji a wręcz podziwiam że sam zostałeś tak długo. pozdrawiam.

01 Jan : 20:44
romek_xx wiem obserwuję regularnie forum i widziałem twoje walki i że ostałeś się chyba sam wśród moderacji, po prostu przykro mi iż forum z którym wkraczałem w świat elektroniki zaginie ;( Oczywiśc

26 Dec : 21:45
R3miX: cd:...Poszukaj jak nie wiesz gdzie i nie masz jak ich znaleźć. Ja jak mam za frajer szukać? wolę głupoli na YT oglądać. Czasem bywało że usunąłem SB a jutro było to samo. Bez sensu walka

26 Dec : 21:44
R3miX: Chcesz poświęcić 2-4 godz. dziennie za free na czyszczenie spamu? Ja nie mam żadnej pomocy, taki liyijing46 ma 159, jkelley3 -95, scott154 -157. I wielu innych czasem ponad 1000 postów na forum

17 Dec : 22:03
straszne na polskim forum żeby przeczytać trzeba używać translatora i te tematy ?

12 Dec : 21:26
Nikt ostatnio nie moderuje i bałagan się robi ;(

12 Dec : 19:06
co się dzieje z eresem ?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2018 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services