Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdego


     
Strona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
chaussures new balan...
Toute los angeles co...
los angeles chaussur...
$200 trillion deal A...
Innover des bijoux a...
Some suggestions and...
Visit our website bh...
to select a plan tha...
by their doctor to t...
golf season is from ...
Najciekawsze tematy
chaussures new ba... [0]
Toute los angeles... [0]
los angeles chaus... [0]
$200 trillion dea... [0]
Innover des bijou... [0]
Aktualnie online
Gości online: 5

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,785
Najnowszy użytkownik: jeanettej
drukuj komentujTranzystory dla praktyka

Tranzystory dla praktyka


Wielu początkujących elektroników ma obawy przed wprowadzeniem w układzie jakichkolwiek zmian. Schemat traktowany jest niemalże jak świętość. Zasada taka może jest i słuszna w przypadku profesjonalnego sprzętu o wysokich parametrach, ale w naszych układach amatorskich śmiało można wprowadzić wiele zmian.

W tym artykule poświęcimy się tranzystorom, które sprawiają najwięcej problemów początkującym konstruktorom. Pomimo że na rynku występuje wiele tranzystorów, w większości układów amatorskich można bez obaw stosować najróżniejsze zamienniki, i nie należy się tego bać. W kraju przed laty standardem były bipolarne tranzystory BC107...109, BC147...149, BC237...239 (są to tranzystory typu NPN), oraz BC177...179, BC157...159, BC307...308 (są to tranzystory typu PNP). Jeszcze wcześniej popularne były tranzystory BC527 oraz BF519...521. Za granicą standardem był tranzystor NPN o oznaczeniu 2N2222, a w Europie BC547...549. Generalnie rzecz biorąc, w układach amatorskich, w obwodach sygnałowych m.cz. i impulsowych można stosować dowolne tranzystory małej mocy. Wyjątek stanowią tu układy w.cz. gdyż dla uzyskania dobrych parametrów szumowych, wzmocnienia i pasma zazwyczaj trzeba stosować podany typ tranzystora lub jego ścisły odpowiednik.

Oczywiście mówimy tu cały czas o tranzystorach krzemowych. Tranzystory germanowe (TG, ASY, AC, OC...), już dawno trafiły na śmietnik albo co najwyżej do muzeum.

Według oznaczeń międzynarodowych, oznaczenie typu tranzystora powinno składać się z dwóch lub trzech liter i trzech cyfr.

Pierwsza litera wskazuje na materiał, z którego wykonano tranzystor. I tak:

 • A - oznacza german,
 • B - oznacza krzem,
 • C - arsenek galu...

Druga litera wskazuje główny obszar zastosowań tranzystora:

 • C - tranzystor m.cz. małej mocy,
 • D - tranzystor m.cz. dużej mocy,
 • F - tranzystor w.cz. małej mocy,
 • L - tranzystor w.cz. dużej mocy,
 • U - tranzystor impulsowy dużej mocy.

Trzecia litera może mieć różne znaczenie, nieistotne dla amatora. Z oznaczenia cyfrowego nie można bezpośrednio uzyskać informacji - trzeba odszukać w katalogu niezbędne parametry. Po dokładniejsze informacje dotyczące oznaczeń tranzystorów odsyłamy do artykułu: "System oznaczeń elementów półprzewodnikowych".

Podany sposób oznaczania nie pozwala jednak uniknąć pułapek. Na przykład BF245...247 to tranzystory polowe złączowe, a BS107 czy BC170 to tranzystory typu MOSFET. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z dość często spotykanymi oznaczeniami typu 2N... Generalnie, nie wszystkie elementy, których oznaczenie zaczyna się od 2N, są tranzystorami. W tym przypadku również należy odszukać w katalogu dokładniejsze informacje. Podobnie ma się rzecz z tranzystorami japońskimi 2SA..., 2SD..., 2SK... itd.

W praktyce ten nieporządek nie jest większym problemem, bo wilu sprzedawców ma katalogi zawierające skrócone dane wielu set lub wielu tysięcy tranzystorów z całego świata.

W większości amatorskich konstrukcjach małej mocy można zastosować dowolne tranzystory krzemowe NPN i PNP - chyba, że w opisie układu wyraźnie podano, że musi to być konkretny typ. Uwaga ta dotyczy także tranzystorów mocy (w tym tranzystorów Darlingtona i tranzystorów MOSFET), ale wtedy trzeba wiedzieć, czy dany tranzystor ma wystarczająca duże napięcie pracy, prąd kolektora (lub drenu) i moc strat.

Tranzystory w swoim magazynku można więc podzielić sobie na trzy pudełka:

 • "uniwersalne" tranzystory NPN małej mocy
 • "uniwersalne" tranzystory PNP małej mocy
 • pozostałe tranzystory (np. zidentyfikowane tranzystory w.cz., np. typu BF...).

Pudełka z tranzystorami "uniwersalnymi" warto co jakiś czas uzupełniać tranzystorami NPN typu BC547...549 i PNP typu BC557...559, które są obecnie najczęściej stosowane.

Gdy nie będziesz znał rozkładu wyprowadzeń posiadanych tranzystorów, do identyfikacji możesz wykorzystać omomierz zastosowany tak jak na rysunku:

Sprawdzanie tranzystorów


Przy sprawdzaniu omomierzem, tranzystor zachowuje się jak dwie połączone diody (ALE ZACHOWUJE SIĘ TAK TYLKO W TYM PRZYPADKU - nie wolno NIGDY stosować tego porównania podczas analizy działania tranzystora). Za pomocą omomierza, możesz więc określić typ tranzystora (NPN lub PNP).

Jeśli wynik pomiaru będzie inny niż na rysunku, to albo tranzystor jest uszkodzony, albo mierzysz inny element np. tranzystor JFET, MOSFET, jednozłączowy lub jeszcze inny. Ponadto, sprawdzając bipolarne tranzystory dużej mocy możesz trafić na typy z wbudowanym rezystorem (między bazą a emiterem), lub diodą (między bazą a emiterem, albo emiterem i kolektorem).

Uwaga: Typowy miernik obecnie używany przez amatora, to cyfrowy miernik uniwersalny. Znaczna większość z tych mierników ma omomierze pracujące przy napięciu mniejszym od 0,7V (robi się to świadomie, żeby omomierz nie otwierał złącz krzemowych). Taki omomierz NIGDY nie wykazuje oporu po podłączeniu do złącza krzemowego. Daltego badanie złącz tranzystora należy, w takim przypadku, wykonywać testerem złącz (czyli diod), którą to "opcję" mają w tej chwili nawet najtańsze mierniki.

Rozróżnienie kolektora od emitera jest możliwe w większości tranzystorów na podstawie wartości napięcia przewodzenia (ciągle mówimy tu o opcji pomiaru diod): kolektor jako słabiej domieszkowany ma mniejsze napięcie przewodzenia (czasami tylko o kilka mV, ale jednak).


Rozróżnienie emitera i kolektora jest również możliwe, dzięki korzystaniu z typowych rozkładów wyprowadzeń:

Wyprowadzenia tranzystorów


Tranzystory w metalowej obudowie mają zazwyczaj kolektor połączony z obudową (dotyczy to tranzystorów małej i dużej mocy). W tranzystorach małej mocy w metalowej obudowie "języczek" umieszczony jest przy emiterze. Zwykle baza jest umieszczona pomiędzy wyprowadzeniami emitera i kolektora. Ale w niektórych tranzystorach w.cz. środkową elektrodą jest emiter.

Gdy ze sterty wylutowanych skądś elementów wybierzesz już tranzystory małej mocy NPN i PNP, powinieneś jeszcze sprawdzić ich wzmocnienie. Napięcia pracy nie musisz sprawdzać, gdyż każdy tranzystor krzemowy m.cz. na pewno będzie pracował przy napięciach kolektora do 20...25V. Nie sprawdzaj prądu zerowego kolektora, bo w krzemowym tranzystorze ma znikomą wartość rzędu nanoamperów (pod warunkiem, że tranzystor jest sprawny). Nie sprawdzisz też dopuszczalnego prądu kolektora (znajdziesz go w katalogu), ale na pewno prąd ten jest większy niż 50mA.

Ważny parametr - wzmocnienie stałoprądowe sprawdzisz w bardzo prostym układzie:

Pomiar współczynnika wzmocnienia prądowego małych tranzystorów


Najlepiej byłoby zastosować amperomierz z cyfrowego miernika uniwersalnego, pracujący na zakresie 20mA (lub przy tranzystorach większej mocy - 200mA). Prąd kolektora (mierzony amperomierzem) jest wprost proporcjonalny do wzmocnienia stałoprądowego B tranzystora (red. wzmocnienie stałoprądowe tranzystora najczęściej oznacza się grecką literą "beta", jednak ze względu na różne formaty czcionek stosowanych przez naszych czytelników oznaczamy ją jako "B"). Przy podanym napięciu zasilania (12V) i wartości rezystora R1 (100kom), prąd bazy tranzystora wynosi około 10uA (red. oznaczenie "uA" symbolizuje jednostkę mikroAmper). Mierząc prąd kolektora można łatwo określić współczynnik wzmocnienia jako stosunek prądu kolektora do prądu bazy:

B = IC / IB


Ponieważ prąd bazy wynosi 1/100 miliampera, odczytany z miernika prąd wyrażony właśnie w miliamperach należy pomnożyć przez 100. Otrzymamy w ten sposób wartość współczynnika wzmocnienia prądowego.

Rezystor R2 ograniczy prąd w przypadku, gdyby mierzony tranzystor był uszkodzony (przebity). Gdyby mierzony prąd był większy niż 20mA, to tranzystor prawdopodobnie jest uszkodzony (niezmiernie rzadko spotyka się tranzystory o wzmocnieniu powyżej 2000). Chyba, że jest to tzw. tranzystor Darlingtona, czyli połączenie dwóch tranzystorów w jednej obudowie. Darlingtony poznasz po tym że napięcie między emiterem a bazą wynosi podczas pracy około 1,2...1,4V, a nie, jak w zwykłych tranzystorach, 0,6...0,7V. Spotykane na rynku Darlingtony to tranzystory większej mocy, umieszczone w obudowach typowych dla tranzystorów mocy.

Aby przekonać się, czy tranzystor jest sprawny, możesz zewrzeć jego złącze baza-emiter (przyciskiem S1). W sprawnym tranzystorze krzemowym prąd kolektora spadnie wtedy do wartości poniżej 0,1uA.

Z grubsza współczynnik wzmocnienia możesz też określić bez miliamperomierza - obserwując jasność świecenie diody LED.

Zachęcam Cię do takiego przetestowania wszystkich tranzystorów małej mocy pochodzących z odzysku. Tranzystory o wzmocnieniu poniżej 50 wyrzuć lud oddziel od pozostałych, bo przy tak małym wzmocnieniu w niektórych układach możesz nadziać się na kłopoty. Tranzystory ze wzmocnieniem powyżej 50 możesz śmiało stosować bez obaw, chyba że w wykazie elementów zaleca się użycie tranzystora o dużym wzmocnieniu (np. BC548 grupy B). Możesz się przygotować i na taką okoliczność - oddzielnie odkładając tranzystory o bardzo dużym wzmocnieniu (czyt. powyżej 200).

Na poniższym rysunku znajdziesz schemat układu. który pomoże Ci zmierzyć tranzystory większej mocy.

Pomiar współczynnika wzmocnienia prądowego tranzystorów NPN większej mocy


Tym razem dla zmniejszenia mocy strat, napięcie zasilania powinno być znacznie niższe (3...6V), powinieneś też samodzielnie dobrać rezystor R1, aby uzyskać prąd bazy 0,1mA lub 1mA i rezystor ograniczający prąd kolektora R2 do wartości bezpiecznej dla amperomierza. Nie powinieneś sprawdzać tych dużych tranzystorów przy prądzie bazy równym 10uA, jak w układzie na powyższym rysunku. Powinieneś mierzyć tranzystor przy prądach bazy i kolektora zbliżonych do prądów w rzeczywistych warunkach pracy. Przy małych prądach możesz otrzymać przerażająco słabe wyniki - na przykład niektóre krajowe tranzystory rodziny BD135..140 przy małych prądach wykazują wzmocnienie stałoprądowe rzędu 2...5, a przy większych prądach wzmocnienie wzrasta do kilkudziesięciu.

Co prawda obecnie w sprzęcie powszechnego użytku nie używa się już tranzystorów mocy w metalowych obudowach TO-3 lub TO-66, ale jeśli masz takie tranzystory, nie wyrzucaj ich - przydadzą się w niektórych eksperymentalnych układach. Spróbuj jednak zmierzyć ich wzmocnienie i od razu oddziel tranzystory ze wzmocnieniem poniżej 30.

Jeśli chodzi o tranzystory wysokonapięciowe, to musisz wiedzieć, że współczesne typy mają parametry nieporównywalnie lepsze niż elementy sprzed lat. Dlatego nie warto zbierać takich starych wysokonapięciowych tranzystorów - chyba, że zdarza Ci się naprawiać stare czarno-białe telewizory. Zapomnij też o pomysłach na łączenie szeregowe kilku niskonapięciowych tranzystorów dla uzyskania wyższego napięcia pracy - w ogromnej większości przypadków w takich wysokonapięciowych obwodach możesz zastosować tanie MOSFETy o napięciu pracy do 600V.


Copyright (c) 2003-2005 ERES S.I.
Cenne uwagi do artykułu wniósł: dr inż. Aleksander Burd


Komentarze
#1 | piotrpan23 dnia 15.03.2010 16:04:41
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
bardzo pomocne dla początkujących jak ja dużo się z tego dowiedziałem:D
#2 | ctzl dnia 21.04.2014 03:58:25
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
Dla mnie to zbyt skomplikowane. Szczególnie dobór punktów pracy.
#3 | mirek43 dnia 19.06.2015 21:35:31
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
jak testować sprawność tranzystorów polowych IGBT?
#4 | scott154 dnia 06.09.2017 23:16:23
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
Nike Huarache pas cher How big the particular band are available Huarache leopard in Air Huarache noir small, normal, and large. It lets Huarache beige you do require healthy Huarache enfant the standard hand, still Nike Air Huarache retro if the consumer chaussure Air Huarache needs a greater dimension it's Nike Huarache light ultramarine easy to Nike Air Huarache chaussures proceed added in associated with Nike Huarache toute noir include. Putting regarding Twelve or even Nike Huarache Run a dozen brand new Air Huarache og internet Nike Air Huarache taille backlinks into the elasticized wrist-let will certainly Huarache Nike blanche produce that to develop Nike Air Huarache 2 in basket Huarache addition to easily go well with Huarache bleu the shape nouvelle Nike Huarache expected. Links are available from Huarache femmes the jewelry expert that is Nike Huarache rouge a vendor of Nike Huarache prix the trinket.Company president Bill Bowerman Huarache Nike pas cher throughout 1947 after chaussure Nike Air Huarache graduation through the University connected Huarache vintage with Oregon track along chaussure Huarache Nike with industry has been Nike Air Huarache light ultramarine remained coach, offers educated a Nike Air Huarache og retro tradition before from Nike Air Huarache pas chere the World Track chaussures Huarache Nike and Business ( space ) Nike Huarache light og Shidifupu Leifang John (Bob Prefontaine). Purchase Nike Huarache ultramarine Bowerman youth Air Huarache solde close relatives isn't good, the NikeAir Huarache actual knowledge of ups Nike Huarache 2013 and downs of the instruction Nike Air Huarache international straightener will probably. Plus Nike Air Huarache bleu the current along with Nike Huarache usa Ceo Officer Nike Air Huarache Run pas cher Phil Knight to be a co-founder Nike Air Huarache light pas cher with the firmrrrs Nike Huarache safari 2 key growth likewise Air flight Huarache assisted inside the footwear.The Huarache acheter teachers also had a indicative mouth Nike Air Huarache light ultramarine og and shoelace Nike Air Huarache Run head of hair, something Nike Huarache violet which prior footwears didn't Nike Huarache 2 get. In addition Nike Air Huarache turquoise although the footwears did Huarache Nike chaussures not have virtually any issues driving Nike Huarache magenta their own Nike Huarache homme personal, the belief that they'd plastic Nike Air Huarache solde bottoms that didn't contain Huarache noir et blanc any kind of coloring Huarache montante brought about the attract.As Huarache 2017 your achievement involving Nike Air Huarache mid Eighteen a long time is Air Huarache grise absolutely one of a Air max Huarache kind, offers for Eighteenth Nike Air force 1 Huarache house party Nike Huarache noir et bleu ought to offer you well known operates. Nike Air Huarache light Probably the most protected Nike Huarache free Run 2012 method of picking chaussures Huarache current is by Nike Huarache jd definitely goods connected to their rate Nike Air Huarache homme as well as Nike Air Huarache rouge pastimes. Most of these presents Nike Huarache paris are chosen to Air Huarache Run make sure they can easily Air Huarache homme be Nike Air Huarache safari bought throughout prosperity. Most of Air Nike Huarache these provides ought to let huarrache blanche the personal appreciate Nike id Huarache delight and enthusiasm. Presents with basket Nike Huarache regard to Huarache Air max Eighteenth birthday could in Huarache pas cher addition teem together with Huarache instagram encounter. Like a found you can take Huarache og pleasure in Nike Air flight Huarache og these people within directing, Nike Huarache fille chopper traveling by air Huarache light and plenty of a few Nike Air flight Huarache other suffers from. That Huarache og 2017 present helps this device to Nike Huarache premium learn the Nike Huarache gris particular artwork regarding maneuvering jets Huarache 4 under expert aviators Huarache 5 or remainder again and take Huarache noir femme advantage of the picture.Air Highest Nike Air Huarache Run chaussures Three hundred sixty working Nike Air Huarache beige footwears is chaussures Air Huarache a bit more targeting better of Nike Huarache pour femme convenience Nike Air Huarache and excellent performance. This particular set of Nike Huarache free Run pas cher two footwears with acheter Huarache out employing memory foam Nike Air zoom Huarache , and natural shoe fresh air Nike Huarache Run pas cher cushioning Nike Air Huarache 1991 delivered most some athletes your gentle and Nike Huarache chaussures comfortable applying encounter.For Nike Huarache boutique you to Atmosphere Optimum Nike Air Huarache og , there are zero sole, basically Nike Huarache femmes shoe atmosphere Nike Air Huarache prix safety net enjoyed a job.In 6 Nike Air Huarache 90 many years Huarache Run of groping the actual part Huarache bordeaux associated with Nike Huarache taille QiDianXie bottom, boot programmers come back to Nike Huarache your entire palm Nike Huarache noir et rose gasbag design and Nike Huarache solde style, this also basically Huarache chaussures commenced inside The mid nineties. Simultaneously Nike Huarache femme pas cher , that they furthermore Nike Air Huarache original reduced the Air Huarache noire actual sole froth, and also substituted your Nike Air max Huarache hybrid insole froth with Air Huarache blanc the accommodatable airbag Nike Air Huarache blanc pack. Simply no memory foam Nike Air Huarache noir bottoms aren't a hopeless false Nike Huarache leopard impression, which Air Huarache Nike usually ended up being the Nike Huarache marron unavoidable style.They are Huarache noir very pricey on the other hand Huarache free Run then you understand you Air Huarache light are getting excellent in Huarache chaussure fact it Nike Air force Huarache is definitely worth spending Nike Huarache agassi a lttle bit added with Nike Huarache id the. There are numerous patterns Nike Air Huarache blanche to select from Huarache light og and each one boutique Nike Huarache covers to square away from each achat Nike Huarache other in its without Huarache usa being too as Nike Huarache blanc part of your face which Nike Huarache usually really Nike Huarache 1991 does come about for Air Huarache paris some other titles available on free Huarache the market.Motors will surely Air Huarache femme both have a metallic or Huarache Nike noir maybe cheap spend. Nike Huarache 3 An engine with Nike Huarache free light a cheap spanning will Huarache noir et rose certainly close up with heat Nike Huarache beige holding this right up until that sports the electric engine. A metallic generator can accomplish heat away from the inside of on the electric motor. Metallic electric powered motors keep going longer compared to plastic-type power generators. Be sure to ask your community dealer in connection with form of generator the carpet cleaner has.
#5 | hai2017 dnia 29.11.2017 07:19:25
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
<P>Dilemma retro jordans to under armour sale achieve jordan 11 McGinley nike factory store is jordans for sale that nike store you adidas originals have nike store a nike shoes feeling relating nike store to beats by dre on sale the beats earbuds locker nike roshe run room air max 95 or under armour discount living area nike cleats by using nike outlet mainly nike clearance four under armour outlet journey nike air max 2017 game games Yeezy Boost at jordan 11 a nike roshe run 21 year line jordan shoes of cheap nike air max work, nike roshe run McGinley nike outlet could by air max 1 some nike basketball shoes means nike boots using under armour shoes the mens nike air max honor. cheap jordans The nike sneakers united nike shoes for women states air jordan scheduled scheduled Yeezy Boost 350 visit nike boots along with nike roshe mary Watson as adidas store chief only nike huarache has womens nike air max enhanced nike free run this cheap jordans excellent become nike huarache aware beats by dre cheap of beats by dre studio low beats earphones entitlement. nike air max 2017 Of cheap nike air max your current christian louboutin outlet sound under armour outlet simple nike roshe fact beats earbuds that nike shoes McGinley, nike free Along nike store with four nike store labels, nike boots Possibly nike shoes will nike huarache check under armour womens shoes out quite unsafe air max 95 compact as air max you are jordans for sale was alongside Watson, nike free 5.0 Together with five nike roshe obtainable nike basketball shoes titles, beats by dre studio Four nike store of which womens nike air max are christian louboutin sale successful moncler coats located inside nike shoes for men of cheap under armour Scotland, nike air max 90 </P>
<P></P>
<P>Put christian louboutin shoes an cheap jordan shoes end beats by dre on sale to taking louboutin shoes care nike shoes for men of new jordans your nike air max child in nike sneakers a beats earbuds different off beats earphones teammates jordans for girls whether because nike shoes of air max 1 demonstrating adidas outlet to nike roshe favouritism, mens nike air max Or Adidas Yeezy Boost possibly beats by dre on sale a Michael Kors Handbags that's, you nike free are nike boots way too difficult to jordans for sale show mont blanc starwalker that you retro jordans are not nike outlet issuing nike cleats your ex christian louboutin sale preferential cheap beats headphones handling. jordan 13 This nike outlet content controlling Michael Kors Jet Set Bag infant moncler coats together jordan 13 with womens nike air max personal instruction to achieve mont blanc fountain pen idiot's nike store highlights nike factory store which often developing favouritism nike free run could beats by dr dre cause jordan 11 teammates cheap jordans inside resent air max your young beats solo child, And nike store after that nike roshe run in the Michael Kors Bags Outlet long run moncler jacket help nike air max 90 her nike clearance very cheap beats headphones own a pariah Adidas Yeezy Boost 350 on Michael Kors Purses On Sale they. beats by dre studio Literally mont blanc pens additional mens nike air max a problematic beats by dre time Michael Kors Sale for cheap beats by dre her, nike free run Nevertheless, Michael Kors Jet Set Produce Yeezy Adidas them nike sneakers so air max 90 that beats by dre sale you resent and also louboutin outlet your beats headphones cheap really nike air max 90 challenge air max improve nike roshe when Adidas Yeezy 350 Boost you're the Michael Kors Jet Set Crossbody the nike air max management new jordans of nike shoes unfairly. </P>
<P></P>
<P>Remember, under armour discount though, cheap jordans perhaps beats solo crucial beats headphones cheap add-on nike outlet will nike huarache be air max Kate's jordan shoes spouse, Dictator jordans for girls bill. moncler jackets Becasue nike store it nike air max 90 is nike air max 90 less nike shoes likely christian louboutin to nike free your nike shoes for women swipe womens nike air max outside knight moncler sale in beats by dre cheap shining nike air max 95 armor air max Harry nike roshe run right nike free 5.0 provided jordans for cheap by air max Cressida nike roshe run Bonas approximately louboutin shoes at nike roshe run this under armour womens shoes time cheap jordan shoes and beats by dre therefore jordan 6 march. mont blanc ballpoint pens 31, beats by dre sale Our beats headphones organization Michael Kors Diaper Bag imply nike sneakers either beats headphones on sale one using a boybrother Michael Kors Diaper Bag and moncler sale / nike air max 90 or air max 95 possibly can begin nike air max to louboutin shoes play nike shoes for men who nike air max 95 along. </P>
<P></P>
<P>Apple computer(Makeup products craft work makeup) Michael Kors Bags Drafted a nike shoes poster when they christian louboutin sale host spg 2013"Efficiency nike air max 90 gallery" nike air max 2017 Which jordans for women unfortunately nike shoes made an appearance in advertisements(Sort nike store 1). nike roshe run Number nike shoes for men of moncler women its nike air max 2017 leading lotions nike air max 2017 normally nike air max 95 may jordan shoes have cheap mont blanc pens sight jordan shoes darkness air max 1 pallets, nike shoes for women That nike cleats have"Blendable nike air max 95 hues" Yeezy Shoes Thanks to"Pigmented formulation" mont blanc pen (Apple computer, "Robustness"Oczko air max 1 At beats by dre cheap the christian louboutin outlet same christian louboutin shoes time Michael Kors Bags Sale ebony jordan 6 lip stick nike air max colours. Michael Kors Jet Set Diaper Bag Such nike sneakers advertisements has moncler jackets a number nike factory store of other jordan 12 symbols, nike roshe Like Abbou's nike basketball shoes are up beats by dre sale against nike cleats and Yeezy Boost 350 Price as nike roshe well, air max your cheap under armour muscle beats by dr dre and Michael Kors Handbags Sale strength, jordans for sale The mont blanc pens for sale career behind your new jordans partner nike air max human nike store shape, adidas yeezy The nike factory store main Yeezy Boost 350 For Sale white-coloured box nike air max in the nike cleats region of Abbou, nike outlet And the air max 1 written nike shoes for women text jordan 13 towards nike factory store the air max bottom. beats headphones </P>
<P></P>
<P>The mans functioning moncler men gained adidas stan smith the man nike free 5.0 a beats by dre wireless fund cheap beats by dre with adidas superstar split I retro jordans average nike huarache tn believe. In jordan 5 that beats headphones on sale respect, jordans for women Your nike free 5.0 guy averaged nike free 4.1 Michael Kors Handbags Outlet objects nike roshe one tournament nike basketball shoes in addition nike air max 2.9 nike air max blocks regardless air max 90 of in in 19 nike outlet online nike free run casino christian louboutin discs. nike basketball shoes Had cheap beats been showed off air max 90 towards nike roshe splendour, air max 95 Nevertheless. moncler men If you nike air max 90 remain at cheap jordan shoes expensive hotels montblanc meisterstuck and find out nike air max 90 a Michael Kors Diaper Bag Sale allergy, nike air max Ask cheap beats by dr dre you for nike free run hypo-allergenic nike free papers. nike boots A cheap beats by dre large air max 90 amount cheap beats by dr dre resort moncler outlet accommodation cheap nike air max provides Cheap Michael Kors Bags these mont blanc kinds nike shoes for men of Adidas Yeezy and jordans for cheap furthermore put on jordan 6 launch to nike outlet concluding beats by dre wireless you jordan 13 ought nike roshe only air max 90 just beats by dre wireless lately already nike clearance mauled nike outlet courtesy Yeezy of cargo nike clearance box nike shoes pesky insects. christian louboutin In air max the event mens nike air max that air max right nike air max 90 a matter, jordans for women Hunt womens nike air max for air max 95 a nike shoes doctor cheap beats or simply Adidas Yeezy For Sale a nike outlet pores and skin nike outlet moreover cheap beats by dr dre put jordans for girls on nike air max 95 pin the cheap beats consequence jordan 11 on the Michael Kors Bags On Sale place, </P>
<P></P>
<P>In nike clearance case cheap nike air max two beats headphones cheap plus moncler jacket styles of Michael Kors Jet Set Tote PPE Michael Kors Purse Sale are typically nike outlet damaged, nike free run Employed nike free run not nike free run interfere nike roshe run in beats earphones the same room. Michael Kors On Sale Thereby, nike air max If you are aeroplanes christian louboutin outlet checking representatives under armour shoes as cheap beats headphones an beats by dr dre example, nike roshe run Safety beats by dre swimwear to Michael Kors Bags Online chemical substance stains beats solo should nike shoes likewise have christian louboutin shoes the nike free 5.0 required a Michael Kors Handbags On Sale better under armour sale standard beats headphones of louboutin outlet conspicuity. nike store Correspondingly, beats headphones on sale Whet moncler women or nike free run winter nike store attires nike outlet should've apt nike shoes HV mens nike air max components or moncler outlet be nike shoes able nike shoes for women to mont blanc pens discount be jordans for cheap employed cheap nike air max supporting HV attire,</P>
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 70% [7 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 20% [2 głosy]
Dobre Dobre 10% [1 głos]
ŒŚrednie ŒŚrednie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

10 Feb : 19:15

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
dawno mnie tu nie było Co to za syf?

27 Nov : 04:45

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Copyright: Shinya Murata, Lightbox Moonshine Project Corporation. downloadfreefilesf
romhere.gdn
Rotate the iPad to Portrait orientation to see the finge

11 Nov : 20:12

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Create folders, tag faxes and store them in the cloud or on your device. This link Spannend und lustvoll knistern die neuen Storys voller Erotik und Leidensc

11 Nov : 20:12

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Oil Paint Effect Turning your photos into oil paints. http://downloadgta
sanandreas.me
Employees have free access to their messages and schedule requests.

01 Nov : 20:50

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Doc Scan HD - Scanner to Scan PDF, Print, Fax, Email, and Upload to Cloud Storages for iPad. downloadthingsplea
se.top
Some players think that our new version

27 Oct : 03:43

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Alpinestars is Air VaporMax release date usually [url=http://www.va
pormaxflyknit.us/c
omme-des-garcons-n
ike-vapormax_280.h
tm

26 Oct : 22:51

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
It Vapor Air 2 has Nike Vapor Air Max shoes some [url=http:/

24 Oct : 04:40

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Military Nike Air Vapor advantage womens apparel [url=http://www.va
pormaxflyknit.us/f
ederer-nike-vapor_
577.html]fede

23 Oct : 17:39

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
As outlined Nike Vapor Air Nike Vapor 40 by quite a [url=http://www.

10 Oct : 02:38

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
By touch - Touch to highlight the scan area you want to extract the text. http://downloadrig
htnow.top
Travel guides for day trip destinations close to Madrid.

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2013 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services