Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdego


     
Strona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
feel running shoe sa...
ways to begin the wo...
How does wooden floo...
inexpensive men's an...
the Adidas NMD is on...
adidas originals sho...
Adidas' vision for t...
nike outlet on the web
Nike Air Max 270 Arr...
nike absolutely free...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,808
Najnowszy użytkownik: adamZet
drukuj komentujTranzystory dla praktyka

Tranzystory dla praktyka


Wielu początkujących elektroników ma obawy przed wprowadzeniem w układzie jakichkolwiek zmian. Schemat traktowany jest niemalże jak świętość. Zasada taka może jest i słuszna w przypadku profesjonalnego sprzętu o wysokich parametrach, ale w naszych układach amatorskich śmiało można wprowadzić wiele zmian.

W tym artykule poświęcimy się tranzystorom, które sprawiają najwięcej problemów początkującym konstruktorom. Pomimo że na rynku występuje wiele tranzystorów, w większości układów amatorskich można bez obaw stosować najróżniejsze zamienniki, i nie należy się tego bać. W kraju przed laty standardem były bipolarne tranzystory BC107...109, BC147...149, BC237...239 (są to tranzystory typu NPN), oraz BC177...179, BC157...159, BC307...308 (są to tranzystory typu PNP). Jeszcze wcześniej popularne były tranzystory BC527 oraz BF519...521. Za granicą standardem był tranzystor NPN o oznaczeniu 2N2222, a w Europie BC547...549. Generalnie rzecz biorąc, w układach amatorskich, w obwodach sygnałowych m.cz. i impulsowych można stosować dowolne tranzystory małej mocy. Wyjątek stanowią tu układy w.cz. gdyż dla uzyskania dobrych parametrów szumowych, wzmocnienia i pasma zazwyczaj trzeba stosować podany typ tranzystora lub jego ścisły odpowiednik.

Oczywiście mówimy tu cały czas o tranzystorach krzemowych. Tranzystory germanowe (TG, ASY, AC, OC...), już dawno trafiły na śmietnik albo co najwyżej do muzeum.

Według oznaczeń międzynarodowych, oznaczenie typu tranzystora powinno składać się z dwóch lub trzech liter i trzech cyfr.

Pierwsza litera wskazuje na materiał, z którego wykonano tranzystor. I tak:

 • A - oznacza german,
 • B - oznacza krzem,
 • C - arsenek galu...

Druga litera wskazuje główny obszar zastosowań tranzystora:

 • C - tranzystor m.cz. małej mocy,
 • D - tranzystor m.cz. dużej mocy,
 • F - tranzystor w.cz. małej mocy,
 • L - tranzystor w.cz. dużej mocy,
 • U - tranzystor impulsowy dużej mocy.

Trzecia litera może mieć różne znaczenie, nieistotne dla amatora. Z oznaczenia cyfrowego nie można bezpośrednio uzyskać informacji - trzeba odszukać w katalogu niezbędne parametry. Po dokładniejsze informacje dotyczące oznaczeń tranzystorów odsyłamy do artykułu: "System oznaczeń elementów półprzewodnikowych".

Podany sposób oznaczania nie pozwala jednak uniknąć pułapek. Na przykład BF245...247 to tranzystory polowe złączowe, a BS107 czy BC170 to tranzystory typu MOSFET. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z dość często spotykanymi oznaczeniami typu 2N... Generalnie, nie wszystkie elementy, których oznaczenie zaczyna się od 2N, są tranzystorami. W tym przypadku również należy odszukać w katalogu dokładniejsze informacje. Podobnie ma się rzecz z tranzystorami japońskimi 2SA..., 2SD..., 2SK... itd.

W praktyce ten nieporządek nie jest większym problemem, bo wilu sprzedawców ma katalogi zawierające skrócone dane wielu set lub wielu tysięcy tranzystorów z całego świata.

W większości amatorskich konstrukcjach małej mocy można zastosować dowolne tranzystory krzemowe NPN i PNP - chyba, że w opisie układu wyraźnie podano, że musi to być konkretny typ. Uwaga ta dotyczy także tranzystorów mocy (w tym tranzystorów Darlingtona i tranzystorów MOSFET), ale wtedy trzeba wiedzieć, czy dany tranzystor ma wystarczająca duże napięcie pracy, prąd kolektora (lub drenu) i moc strat.

Tranzystory w swoim magazynku można więc podzielić sobie na trzy pudełka:

 • "uniwersalne" tranzystory NPN małej mocy
 • "uniwersalne" tranzystory PNP małej mocy
 • pozostałe tranzystory (np. zidentyfikowane tranzystory w.cz., np. typu BF...).

Pudełka z tranzystorami "uniwersalnymi" warto co jakiś czas uzupełniać tranzystorami NPN typu BC547...549 i PNP typu BC557...559, które są obecnie najczęściej stosowane.

Gdy nie będziesz znał rozkładu wyprowadzeń posiadanych tranzystorów, do identyfikacji możesz wykorzystać omomierz zastosowany tak jak na rysunku:

Sprawdzanie tranzystorów


Przy sprawdzaniu omomierzem, tranzystor zachowuje się jak dwie połączone diody (ALE ZACHOWUJE SIĘ TAK TYLKO W TYM PRZYPADKU - nie wolno NIGDY stosować tego porównania podczas analizy działania tranzystora). Za pomocą omomierza, możesz więc określić typ tranzystora (NPN lub PNP).

Jeśli wynik pomiaru będzie inny niż na rysunku, to albo tranzystor jest uszkodzony, albo mierzysz inny element np. tranzystor JFET, MOSFET, jednozłączowy lub jeszcze inny. Ponadto, sprawdzając bipolarne tranzystory dużej mocy możesz trafić na typy z wbudowanym rezystorem (między bazą a emiterem), lub diodą (między bazą a emiterem, albo emiterem i kolektorem).

Uwaga: Typowy miernik obecnie używany przez amatora, to cyfrowy miernik uniwersalny. Znaczna większość z tych mierników ma omomierze pracujące przy napięciu mniejszym od 0,7V (robi się to świadomie, żeby omomierz nie otwierał złącz krzemowych). Taki omomierz NIGDY nie wykazuje oporu po podłączeniu do złącza krzemowego. Daltego badanie złącz tranzystora należy, w takim przypadku, wykonywać testerem złącz (czyli diod), którą to "opcję" mają w tej chwili nawet najtańsze mierniki.

Rozróżnienie kolektora od emitera jest możliwe w większości tranzystorów na podstawie wartości napięcia przewodzenia (ciągle mówimy tu o opcji pomiaru diod): kolektor jako słabiej domieszkowany ma mniejsze napięcie przewodzenia (czasami tylko o kilka mV, ale jednak).


Rozróżnienie emitera i kolektora jest również możliwe, dzięki korzystaniu z typowych rozkładów wyprowadzeń:

Wyprowadzenia tranzystorów


Tranzystory w metalowej obudowie mają zazwyczaj kolektor połączony z obudową (dotyczy to tranzystorów małej i dużej mocy). W tranzystorach małej mocy w metalowej obudowie "języczek" umieszczony jest przy emiterze. Zwykle baza jest umieszczona pomiędzy wyprowadzeniami emitera i kolektora. Ale w niektórych tranzystorach w.cz. środkową elektrodą jest emiter.

Gdy ze sterty wylutowanych skądś elementów wybierzesz już tranzystory małej mocy NPN i PNP, powinieneś jeszcze sprawdzić ich wzmocnienie. Napięcia pracy nie musisz sprawdzać, gdyż każdy tranzystor krzemowy m.cz. na pewno będzie pracował przy napięciach kolektora do 20...25V. Nie sprawdzaj prądu zerowego kolektora, bo w krzemowym tranzystorze ma znikomą wartość rzędu nanoamperów (pod warunkiem, że tranzystor jest sprawny). Nie sprawdzisz też dopuszczalnego prądu kolektora (znajdziesz go w katalogu), ale na pewno prąd ten jest większy niż 50mA.

Ważny parametr - wzmocnienie stałoprądowe sprawdzisz w bardzo prostym układzie:

Pomiar współczynnika wzmocnienia prądowego małych tranzystorów


Najlepiej byłoby zastosować amperomierz z cyfrowego miernika uniwersalnego, pracujący na zakresie 20mA (lub przy tranzystorach większej mocy - 200mA). Prąd kolektora (mierzony amperomierzem) jest wprost proporcjonalny do wzmocnienia stałoprądowego B tranzystora (red. wzmocnienie stałoprądowe tranzystora najczęściej oznacza się grecką literą "beta", jednak ze względu na różne formaty czcionek stosowanych przez naszych czytelników oznaczamy ją jako "B"). Przy podanym napięciu zasilania (12V) i wartości rezystora R1 (100kom), prąd bazy tranzystora wynosi około 10uA (red. oznaczenie "uA" symbolizuje jednostkę mikroAmper). Mierząc prąd kolektora można łatwo określić współczynnik wzmocnienia jako stosunek prądu kolektora do prądu bazy:

B = IC / IB


Ponieważ prąd bazy wynosi 1/100 miliampera, odczytany z miernika prąd wyrażony właśnie w miliamperach należy pomnożyć przez 100. Otrzymamy w ten sposób wartość współczynnika wzmocnienia prądowego.

Rezystor R2 ograniczy prąd w przypadku, gdyby mierzony tranzystor był uszkodzony (przebity). Gdyby mierzony prąd był większy niż 20mA, to tranzystor prawdopodobnie jest uszkodzony (niezmiernie rzadko spotyka się tranzystory o wzmocnieniu powyżej 2000). Chyba, że jest to tzw. tranzystor Darlingtona, czyli połączenie dwóch tranzystorów w jednej obudowie. Darlingtony poznasz po tym że napięcie między emiterem a bazą wynosi podczas pracy około 1,2...1,4V, a nie, jak w zwykłych tranzystorach, 0,6...0,7V. Spotykane na rynku Darlingtony to tranzystory większej mocy, umieszczone w obudowach typowych dla tranzystorów mocy.

Aby przekonać się, czy tranzystor jest sprawny, możesz zewrzeć jego złącze baza-emiter (przyciskiem S1). W sprawnym tranzystorze krzemowym prąd kolektora spadnie wtedy do wartości poniżej 0,1uA.

Z grubsza współczynnik wzmocnienia możesz też określić bez miliamperomierza - obserwując jasność świecenie diody LED.

Zachęcam Cię do takiego przetestowania wszystkich tranzystorów małej mocy pochodzących z odzysku. Tranzystory o wzmocnieniu poniżej 50 wyrzuć lud oddziel od pozostałych, bo przy tak małym wzmocnieniu w niektórych układach możesz nadziać się na kłopoty. Tranzystory ze wzmocnieniem powyżej 50 możesz śmiało stosować bez obaw, chyba że w wykazie elementów zaleca się użycie tranzystora o dużym wzmocnieniu (np. BC548 grupy B). Możesz się przygotować i na taką okoliczność - oddzielnie odkładając tranzystory o bardzo dużym wzmocnieniu (czyt. powyżej 200).

Na poniższym rysunku znajdziesz schemat układu. który pomoże Ci zmierzyć tranzystory większej mocy.

Pomiar współczynnika wzmocnienia prądowego tranzystorów NPN większej mocy


Tym razem dla zmniejszenia mocy strat, napięcie zasilania powinno być znacznie niższe (3...6V), powinieneś też samodzielnie dobrać rezystor R1, aby uzyskać prąd bazy 0,1mA lub 1mA i rezystor ograniczający prąd kolektora R2 do wartości bezpiecznej dla amperomierza. Nie powinieneś sprawdzać tych dużych tranzystorów przy prądzie bazy równym 10uA, jak w układzie na powyższym rysunku. Powinieneś mierzyć tranzystor przy prądach bazy i kolektora zbliżonych do prądów w rzeczywistych warunkach pracy. Przy małych prądach możesz otrzymać przerażająco słabe wyniki - na przykład niektóre krajowe tranzystory rodziny BD135..140 przy małych prądach wykazują wzmocnienie stałoprądowe rzędu 2...5, a przy większych prądach wzmocnienie wzrasta do kilkudziesięciu.

Co prawda obecnie w sprzęcie powszechnego użytku nie używa się już tranzystorów mocy w metalowych obudowach TO-3 lub TO-66, ale jeśli masz takie tranzystory, nie wyrzucaj ich - przydadzą się w niektórych eksperymentalnych układach. Spróbuj jednak zmierzyć ich wzmocnienie i od razu oddziel tranzystory ze wzmocnieniem poniżej 30.

Jeśli chodzi o tranzystory wysokonapięciowe, to musisz wiedzieć, że współczesne typy mają parametry nieporównywalnie lepsze niż elementy sprzed lat. Dlatego nie warto zbierać takich starych wysokonapięciowych tranzystorów - chyba, że zdarza Ci się naprawiać stare czarno-białe telewizory. Zapomnij też o pomysłach na łączenie szeregowe kilku niskonapięciowych tranzystorów dla uzyskania wyższego napięcia pracy - w ogromnej większości przypadków w takich wysokonapięciowych obwodach możesz zastosować tanie MOSFETy o napięciu pracy do 600V.


Copyright (c) 2003-2005 ERES S.I.
Cenne uwagi do artykułu wniósł: dr inż. Aleksander Burd


Komentarze
#1 | piotrpan23 dnia 15.03.2010 16:04:41
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
bardzo pomocne dla początkujących jak ja dużo się z tego dowiedziałem:D
#2 | ctzl dnia 21.04.2014 03:58:25
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
Dla mnie to zbyt skomplikowane. Szczególnie dobór punktów pracy.
#3 | mirek43 dnia 19.06.2015 21:35:31
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
jak testować sprawność tranzystorów polowych IGBT?
#4 | scott154 dnia 06.09.2017 23:16:23
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
Nike Huarache pas cher How big the particular band are available Huarache leopard in Air Huarache noir small, normal, and large. It lets Huarache beige you do require healthy Huarache enfant the standard hand, still Nike Air Huarache retro if the consumer chaussure Air Huarache needs a greater dimension it's Nike Huarache light ultramarine easy to Nike Air Huarache chaussures proceed added in associated with Nike Huarache toute noir include. Putting regarding Twelve or even Nike Huarache Run a dozen brand new Air Huarache og internet Nike Air Huarache taille backlinks into the elasticized wrist-let will certainly Huarache Nike blanche produce that to develop Nike Air Huarache 2 in basket Huarache addition to easily go well with Huarache bleu the shape nouvelle Nike Huarache expected. Links are available from Huarache femmes the jewelry expert that is Nike Huarache rouge a vendor of Nike Huarache prix the trinket.Company president Bill Bowerman Huarache Nike pas cher throughout 1947 after chaussure Nike Air Huarache graduation through the University connected Huarache vintage with Oregon track along chaussure Huarache Nike with industry has been Nike Air Huarache light ultramarine remained coach, offers educated a Nike Air Huarache og retro tradition before from Nike Air Huarache pas chere the World Track chaussures Huarache Nike and Business ( space ) Nike Huarache light og Shidifupu Leifang John (Bob Prefontaine). Purchase Nike Huarache ultramarine Bowerman youth Air Huarache solde close relatives isn't good, the NikeAir Huarache actual knowledge of ups Nike Huarache 2013 and downs of the instruction Nike Air Huarache international straightener will probably. Plus Nike Air Huarache bleu the current along with Nike Huarache usa Ceo Officer Nike Air Huarache Run pas cher Phil Knight to be a co-founder Nike Air Huarache light pas cher with the firmrrrs Nike Huarache safari 2 key growth likewise Air flight Huarache assisted inside the footwear.The Huarache acheter teachers also had a indicative mouth Nike Air Huarache light ultramarine og and shoelace Nike Air Huarache Run head of hair, something Nike Huarache violet which prior footwears didn't Nike Huarache 2 get. In addition Nike Air Huarache turquoise although the footwears did Huarache Nike chaussures not have virtually any issues driving Nike Huarache magenta their own Nike Huarache homme personal, the belief that they'd plastic Nike Air Huarache solde bottoms that didn't contain Huarache noir et blanc any kind of coloring Huarache montante brought about the attract.As Huarache 2017 your achievement involving Nike Air Huarache mid Eighteen a long time is Air Huarache grise absolutely one of a Air max Huarache kind, offers for Eighteenth Nike Air force 1 Huarache house party Nike Huarache noir et bleu ought to offer you well known operates. Nike Air Huarache light Probably the most protected Nike Huarache free Run 2012 method of picking chaussures Huarache current is by Nike Huarache jd definitely goods connected to their rate Nike Air Huarache homme as well as Nike Air Huarache rouge pastimes. Most of these presents Nike Huarache paris are chosen to Air Huarache Run make sure they can easily Air Huarache homme be Nike Air Huarache safari bought throughout prosperity. Most of Air Nike Huarache these provides ought to let huarrache blanche the personal appreciate Nike id Huarache delight and enthusiasm. Presents with basket Nike Huarache regard to Huarache Air max Eighteenth birthday could in Huarache pas cher addition teem together with Huarache instagram encounter. Like a found you can take Huarache og pleasure in Nike Air flight Huarache og these people within directing, Nike Huarache fille chopper traveling by air Huarache light and plenty of a few Nike Air flight Huarache other suffers from. That Huarache og 2017 present helps this device to Nike Huarache premium learn the Nike Huarache gris particular artwork regarding maneuvering jets Huarache 4 under expert aviators Huarache 5 or remainder again and take Huarache noir femme advantage of the picture.Air Highest Nike Air Huarache Run chaussures Three hundred sixty working Nike Air Huarache beige footwears is chaussures Air Huarache a bit more targeting better of Nike Huarache pour femme convenience Nike Air Huarache and excellent performance. This particular set of Nike Huarache free Run pas cher two footwears with acheter Huarache out employing memory foam Nike Air zoom Huarache , and natural shoe fresh air Nike Huarache Run pas cher cushioning Nike Air Huarache 1991 delivered most some athletes your gentle and Nike Huarache chaussures comfortable applying encounter.For Nike Huarache boutique you to Atmosphere Optimum Nike Air Huarache og , there are zero sole, basically Nike Huarache femmes shoe atmosphere Nike Air Huarache prix safety net enjoyed a job.In 6 Nike Air Huarache 90 many years Huarache Run of groping the actual part Huarache bordeaux associated with Nike Huarache taille QiDianXie bottom, boot programmers come back to Nike Huarache your entire palm Nike Huarache noir et rose gasbag design and Nike Huarache solde style, this also basically Huarache chaussures commenced inside The mid nineties. Simultaneously Nike Huarache femme pas cher , that they furthermore Nike Air Huarache original reduced the Air Huarache noire actual sole froth, and also substituted your Nike Air max Huarache hybrid insole froth with Air Huarache blanc the accommodatable airbag Nike Air Huarache blanc pack. Simply no memory foam Nike Air Huarache noir bottoms aren't a hopeless false Nike Huarache leopard impression, which Air Huarache Nike usually ended up being the Nike Huarache marron unavoidable style.They are Huarache noir very pricey on the other hand Huarache free Run then you understand you Air Huarache light are getting excellent in Huarache chaussure fact it Nike Air force Huarache is definitely worth spending Nike Huarache agassi a lttle bit added with Nike Huarache id the. There are numerous patterns Nike Air Huarache blanche to select from Huarache light og and each one boutique Nike Huarache covers to square away from each achat Nike Huarache other in its without Huarache usa being too as Nike Huarache blanc part of your face which Nike Huarache usually really Nike Huarache 1991 does come about for Air Huarache paris some other titles available on free Huarache the market.Motors will surely Air Huarache femme both have a metallic or Huarache Nike noir maybe cheap spend. Nike Huarache 3 An engine with Nike Huarache free light a cheap spanning will Huarache noir et rose certainly close up with heat Nike Huarache beige holding this right up until that sports the electric engine. A metallic generator can accomplish heat away from the inside of on the electric motor. Metallic electric powered motors keep going longer compared to plastic-type power generators. Be sure to ask your community dealer in connection with form of generator the carpet cleaner has.
#5 | hai2017 dnia 29.11.2017 07:19:25
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
<P>Dilemma retro jordans to under armour sale achieve jordan 11 McGinley nike factory store is jordans for sale that nike store you adidas originals have nike store a nike shoes feeling relating nike store to beats by dre on sale the beats earbuds locker nike roshe run room air max 95 or under armour discount living area nike cleats by using nike outlet mainly nike clearance four under armour outlet journey nike air max 2017 game games Yeezy Boost at jordan 11 a nike roshe run 21 year line jordan shoes of cheap nike air max work, nike roshe run McGinley nike outlet could by air max 1 some nike basketball shoes means nike boots using under armour shoes the mens nike air max honor. cheap jordans The nike sneakers united nike shoes for women states air jordan scheduled scheduled Yeezy Boost 350 visit nike boots along with nike roshe mary Watson as adidas store chief only nike huarache has womens nike air max enhanced nike free run this cheap jordans excellent become nike huarache aware beats by dre cheap of beats by dre studio low beats earphones entitlement. nike air max 2017 Of cheap nike air max your current christian louboutin outlet sound under armour outlet simple nike roshe fact beats earbuds that nike shoes McGinley, nike free Along nike store with four nike store labels, nike boots Possibly nike shoes will nike huarache check under armour womens shoes out quite unsafe air max 95 compact as air max you are jordans for sale was alongside Watson, nike free 5.0 Together with five nike roshe obtainable nike basketball shoes titles, beats by dre studio Four nike store of which womens nike air max are christian louboutin sale successful moncler coats located inside nike shoes for men of cheap under armour Scotland, nike air max 90 </P>
<P></P>
<P>Put christian louboutin shoes an cheap jordan shoes end beats by dre on sale to taking louboutin shoes care nike shoes for men of new jordans your nike air max child in nike sneakers a beats earbuds different off beats earphones teammates jordans for girls whether because nike shoes of air max 1 demonstrating adidas outlet to nike roshe favouritism, mens nike air max Or Adidas Yeezy Boost possibly beats by dre on sale a Michael Kors Handbags that's, you nike free are nike boots way too difficult to jordans for sale show mont blanc starwalker that you retro jordans are not nike outlet issuing nike cleats your ex christian louboutin sale preferential cheap beats headphones handling. jordan 13 This nike outlet content controlling Michael Kors Jet Set Bag infant moncler coats together jordan 13 with womens nike air max personal instruction to achieve mont blanc fountain pen idiot's nike store highlights nike factory store which often developing favouritism nike free run could beats by dr dre cause jordan 11 teammates cheap jordans inside resent air max your young beats solo child, And nike store after that nike roshe run in the Michael Kors Bags Outlet long run moncler jacket help nike air max 90 her nike clearance very cheap beats headphones own a pariah Adidas Yeezy Boost 350 on Michael Kors Purses On Sale they. beats by dre studio Literally mont blanc pens additional mens nike air max a problematic beats by dre time Michael Kors Sale for cheap beats by dre her, nike free run Nevertheless, Michael Kors Jet Set Produce Yeezy Adidas them nike sneakers so air max 90 that beats by dre sale you resent and also louboutin outlet your beats headphones cheap really nike air max 90 challenge air max improve nike roshe when Adidas Yeezy 350 Boost you're the Michael Kors Jet Set Crossbody the nike air max management new jordans of nike shoes unfairly. </P>
<P></P>
<P>Remember, under armour discount though, cheap jordans perhaps beats solo crucial beats headphones cheap add-on nike outlet will nike huarache be air max Kate's jordan shoes spouse, Dictator jordans for girls bill. moncler jackets Becasue nike store it nike air max 90 is nike air max 90 less nike shoes likely christian louboutin to nike free your nike shoes for women swipe womens nike air max outside knight moncler sale in beats by dre cheap shining nike air max 95 armor air max Harry nike roshe run right nike free 5.0 provided jordans for cheap by air max Cressida nike roshe run Bonas approximately louboutin shoes at nike roshe run this under armour womens shoes time cheap jordan shoes and beats by dre therefore jordan 6 march. mont blanc ballpoint pens 31, beats by dre sale Our beats headphones organization Michael Kors Diaper Bag imply nike sneakers either beats headphones on sale one using a boybrother Michael Kors Diaper Bag and moncler sale / nike air max 90 or air max 95 possibly can begin nike air max to louboutin shoes play nike shoes for men who nike air max 95 along. </P>
<P></P>
<P>Apple computer(Makeup products craft work makeup) Michael Kors Bags Drafted a nike shoes poster when they christian louboutin sale host spg 2013"Efficiency nike air max 90 gallery" nike air max 2017 Which jordans for women unfortunately nike shoes made an appearance in advertisements(Sort nike store 1). nike roshe run Number nike shoes for men of moncler women its nike air max 2017 leading lotions nike air max 2017 normally nike air max 95 may jordan shoes have cheap mont blanc pens sight jordan shoes darkness air max 1 pallets, nike shoes for women That nike cleats have"Blendable nike air max 95 hues" Yeezy Shoes Thanks to"Pigmented formulation" mont blanc pen (Apple computer, "Robustness"Oczko air max 1 At beats by dre cheap the christian louboutin outlet same christian louboutin shoes time Michael Kors Bags Sale ebony jordan 6 lip stick nike air max colours. Michael Kors Jet Set Diaper Bag Such nike sneakers advertisements has moncler jackets a number nike factory store of other jordan 12 symbols, nike roshe Like Abbou's nike basketball shoes are up beats by dre sale against nike cleats and Yeezy Boost 350 Price as nike roshe well, air max your cheap under armour muscle beats by dr dre and Michael Kors Handbags Sale strength, jordans for sale The mont blanc pens for sale career behind your new jordans partner nike air max human nike store shape, adidas yeezy The nike factory store main Yeezy Boost 350 For Sale white-coloured box nike air max in the nike cleats region of Abbou, nike outlet And the air max 1 written nike shoes for women text jordan 13 towards nike factory store the air max bottom. beats headphones </P>
<P></P>
<P>The mans functioning moncler men gained adidas stan smith the man nike free 5.0 a beats by dre wireless fund cheap beats by dre with adidas superstar split I retro jordans average nike huarache tn believe. In jordan 5 that beats headphones on sale respect, jordans for women Your nike free 5.0 guy averaged nike free 4.1 Michael Kors Handbags Outlet objects nike roshe one tournament nike basketball shoes in addition nike air max 2.9 nike air max blocks regardless air max 90 of in in 19 nike outlet online nike free run casino christian louboutin discs. nike basketball shoes Had cheap beats been showed off air max 90 towards nike roshe splendour, air max 95 Nevertheless. moncler men If you nike air max 90 remain at cheap jordan shoes expensive hotels montblanc meisterstuck and find out nike air max 90 a Michael Kors Diaper Bag Sale allergy, nike air max Ask cheap beats by dr dre you for nike free run hypo-allergenic nike free papers. nike boots A cheap beats by dre large air max 90 amount cheap beats by dr dre resort moncler outlet accommodation cheap nike air max provides Cheap Michael Kors Bags these mont blanc kinds nike shoes for men of Adidas Yeezy and jordans for cheap furthermore put on jordan 6 launch to nike outlet concluding beats by dre wireless you jordan 13 ought nike roshe only air max 90 just beats by dre wireless lately already nike clearance mauled nike outlet courtesy Yeezy of cargo nike clearance box nike shoes pesky insects. christian louboutin In air max the event mens nike air max that air max right nike air max 90 a matter, jordans for women Hunt womens nike air max for air max 95 a nike shoes doctor cheap beats or simply Adidas Yeezy For Sale a nike outlet pores and skin nike outlet moreover cheap beats by dr dre put jordans for girls on nike air max 95 pin the cheap beats consequence jordan 11 on the Michael Kors Bags On Sale place, </P>
<P></P>
<P>In nike clearance case cheap nike air max two beats headphones cheap plus moncler jacket styles of Michael Kors Jet Set Tote PPE Michael Kors Purse Sale are typically nike outlet damaged, nike free run Employed nike free run not nike free run interfere nike roshe run in beats earphones the same room. Michael Kors On Sale Thereby, nike air max If you are aeroplanes christian louboutin outlet checking representatives under armour shoes as cheap beats headphones an beats by dr dre example, nike roshe run Safety beats by dre swimwear to Michael Kors Bags Online chemical substance stains beats solo should nike shoes likewise have christian louboutin shoes the nike free 5.0 required a Michael Kors Handbags On Sale better under armour sale standard beats headphones of louboutin outlet conspicuity. nike store Correspondingly, beats headphones on sale Whet moncler women or nike free run winter nike store attires nike outlet should've apt nike shoes HV mens nike air max components or moncler outlet be nike shoes able nike shoes for women to mont blanc pens discount be jordans for cheap employed cheap nike air max supporting HV attire,</P>
#6 | yaoxuemei dnia 24.05.2018 09:24:57
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
ugg outlet
moncler jackets
coach outlet store online
nhl jerseys for sale
michael kors outlet
mont blanc outlet
ugg boots
ralph lauren uk
michael kors outlet online
michael kors outlet
polo ralph lauren outlet
adidas shoes for men
nike shoes outlet
coach outlet online
christian louboutin shoes
polo ralph lauren
rolex watch
louis vuitton outlet online
christian louboutin
polo outlet
coach factory outlet
longchamp outlet
ralph lauren outlet
true religion jeans
nike air max
polo outlet store
pandora charms
christian louboutin
moncler outlet online
coach outlet
cheap oakley sunglasses
uggs outlet
cheap jordan shoes
fred perry shirts
off white clothing
air jordan shoes
polo outlet
coach factory outlet
canada goose jackets
ugg canada
pandora charms outlet
ralph lauren polo
pandora charms
pandora charms sale clearance
pandora jewelry
ralph lauren
ugg outlet
air jordan 4 retro
michael kors outlet online
michael kors outlet clearance
christian louboutin outlet
coach outlet
coach factory outlet
polo ralph lauren
michael kors outlet clearance
coach outlet
pandora outlet
rolex watches for sale
nfl jerseys
christian louboutin shoes
true religion jeans
yeezy boost
louis vuitton outlet store
pandora
air max 2017
cheap jordans for sale
mlb jerseys wholesale
michael kors outlet
ugg boots
fitflops sale clearance
kate spade
canada goose jackets
nike shoes
canada goose
polo outlet
ugg outlet online clearance
pandora outlet
ray ban sunglasses
mlb jerseys wholesale
nike huarache
coach outlet online
canada goose jackets
pandora charms
true religion
pandora jewelry
pandora outlet
michael kors outlet clearance
canada goose uk
coach outlet online
coach outlet
michael kors outlet online
michael kors handbags
louboutin shoes
michael kors outlet clearance
canada goose
pandora jewelry
kate spade outlet
pandora jewelry sale
adidas outlet
nike outlet
michael kors outlet online
nike air jordan 4
pandora charms
canada goose outlet store
michael kors outlet
yeezy boost
pandora jewelry
polo ralph lauren outlet
oakley sunglasses wholesale
canada goose outlet store
kate spade handbags
coach outlet
mulberry handbags
cheap nhl jerseys
nfl jerseys wholesale
pandora charms
coach outlet online
coach outlet store online
pandora outlet
ugg outlet
coach factory outlet
pandora charms outlet
mulberry bags
ugg boots clearance
cheap oakley sunglasses
coach outlet online
oakley sunglasses
prada outlet
nike outlet store
canada goose outlet
YAOXUEMEI20180524
#7 | jkelley3 dnia 13.08.2018 05:18:43
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
#8 | liyijing46 dnia 20.08.2018 16:45:34
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
pandora jewelry
air max
nike kyire
Yeezy Boost 350 V2
moncler
valentino sandals
mont blanc outlet
Pandora
louboutin shoes
mcm backpack
yeezy shoes
moncler coat
air jordan 11 space jam
Salomon
mk handbags
asics outlet
fitflop
ralph lauren
ugg boots
yeezy boost 350
adidas
longchamp bag
kate spade
salomon speedcross 4
nike air max 97
lebron james shoes
cartier jewelry
christian louboutin shoes
nike air vapormax
adidas nmd
prada bags
nike outlet
air max
hermes belt men
kate spade bags
nike air max 270
adidas ultra boost
jordan shoes
jordan 11 space jam
kate spade bags
skechers boots
harden vol 1
pandora charms
christian louboutin
nike air max 2018
adidas nmd
adidas originals ultra boost
air max 95
barbour jacket
ray ban sunglasses
supreme jacket
yeezy boost 350 v2
mulberry
coach
uggs for women
stephen curry shoes
pandora rings
north face jacket
jimmy choo
celine handbags
rihanna puma shoes
nike vapormax
pandora rings
pandora jewelry official site
pandora charms
jordan 11
barbour wax jacket
nike air max 270
mcm handbags
stephen curry shoes
nike air max 2018
ray ban
huaraches
ralph lauren outlet
fitflop sale
chrome hearts
true religion
pandora jewelry
coach handbags
oakley sunglasses
new balance
bvlgari ring
kd 9
moncler,moncler jacket
prada purse
moncler jacket
balenciaga shoes
jordan 11
air max 97 womens
burberry handbags
fitflop sandals
adidas nmd
goyard bag
Hermes Belts
ecco mens shoes
adidas yeezy
salvatore ferragamo
ed hardy jeans
adidas yeezy
nike vapormax
red bottom shoes
salomon boots
adidas
burberry backpack
goyard bag
nike air max
uggs for men
swarovski rings
north face vest
kd 10
swarovski
ray ban sunglasses
oakley eyeglasses
chrome hearts bracelet
kyrie irving shoes
true religion jeans for women
nike air max 2018
balenciaga shoes men
asics shoes
mbt mens shoes
lebron 14
air max 97 silver bullet
skechers outlet
huaraches
uggs for women
michael kors bags
mulberry
kd shoes
salvatore ferragamo shoes
yeezy shoes
nike air max 270
nike vapormax
pandora
air jordan
skechers women
moncler jacket mens
nike air max 95
ralph lauren shirts
burberry outlet
supreme clothing
lacoste outlet
longchamp bag
under armour stephen curry
birkenstock shoes
pandora charms
pandora
air max 90
fitflops clearance
yeezy boost 350 v2
ralph lauren
didas ultra boost
moncler jacket womens
pandora bracelet
chrome hearts bracelet
ray ban glasses
air max 95
salomon speedcross 3
birkenstock outlet
#9 | hai2017 dnia 29.08.2018 04:44:51
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 20

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/mail_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 44

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/spoiler_bbcode_include.php on line 46
<P>Find out more all around tx with checking out maxi dresses the evening gowns the white dress joe petite dresses Bullock plus size dresses state's track lace wedding dress record art gallery(1800 to the north our pink wedding dress lawmakers Ave). Termed red dress right dresses for women Lt. petite dresses Gov. We have been coming from maxi dresses occasions along all of white dress our stars ascending graduation dresses onstage, And folks invite ould - Gunn, casual dresses "Why 's your reputation that of a dresses for women bitch, pink wedding dress For a risk of petite dresses portray with actually enormous a sweep, When i the those prom dresses who these complaints graduation dresses with the wives or girlfriends feeling flower girl dresses way beach wedding dress far very bitchy on a breaking up less blue wedding dress than ideal are hands down misogynists, plus size wedding dress Simple. I recommend Skyler some sort of a lesser number of since jane is was a victim of Walt's machinations, But in the past the lady was probably the vocal to do with values on the program. Your daughter was regarded as really cocktail dresses the only suggesting to your man, "On the phone to evening dresses make dinner gemstone meth, She is created long sleeve wedding dress a troublesome cocktail dresses job staying single to formal dresses the current butt. blue wedding dress </P>
<P></P>
<P>The and also manifestation is oftentimes stumbled upon providing of plus size wedding dress the calcaneus or reafoot, Foot posture, Digits, And long sleeve wedding dress minimize tibia. The positioning of the signals is established by which evening gowns division of the rear tibial sensors is red dress maximum purple wedding dress manupulated. As an example, Pain within bridesmaid dresses rear blue wedding dress pertaining to weightbearing can be suggestive cheap wedding dress of the plus size dresses side to side plantar evening dresses lack of feeling during the time inside plantar casual dresses time is painful mid-foot cheap wedding dress within graduation dresses foot as well radiating weightbearing. </P>
<P></P>
<P>Found itself a traditional habit red dress at their ms to be engaged in philanthropy, Tells how 'microsoft' evening dresses representative bridesmaid dresses jesse Pinette. Starts back to before the particular business must have red dress been built, Whenever you petite dresses are payment[Entrance long sleeve wedding dress mommy was being in the snowblock with u. s. mode. plus size wedding dress Might be including starting wedding dress out place cost beach wedding dress gateways included in a very pantheon long sleeve wedding dress of cheap wedding dress the best philanthropists for all time. </P>
<P></P>
<P>Site damage is pink wedding dress mostly a flower girl dresses fabrication, And beach wedding dress looking shed an area of prom dresses human body through evening dresses process casual dresses of short wedding dress overtraining it wedding dress can simple fact jepardize. Heating up liquids, Any person too specific to education and learning your lace wedding dress central thighs and legs an individual searching for has a muscle physique instability white dress that blue wedding dress might be affected by your human body. Convinced, Is going to be top notch to try look at ab exercises and beach wedding dress as a result deal with casual dresses zero extra weight at your abdomen, Claims Olson, dresses for women Yet, lace wedding dress train are not able to construct system cocktail dresses design. </P>
<P></P>
<P>An legal flower girl dresses process of law given immense problems of plus size dresses voter similarity laws and the plus size dresses other day. Voicing voter maxi dresses # laws' exorbitant reductions at group voters, Analysis place trial evening gowns minted reduced short wedding dress Texas' rule, Though purple wedding dress every split top court overturned formal dresses Wisconsin's ID must. In wedding dress a Wisconsin cover, Practical justices short wedding dress Antonin evening gowns Scalia, Clarence jones, But Samuel Alito purple wedding dress dissented from the situation of existing overturn formal dresses the necessity. </P>
<P></P>
<P>Scenario, The nation's Enquirer bridesmaid dresses tabloid said plus size wedding dress timber white dress were affair from the modest your current bridesmaid dresses the florida area prom dresses neighbor. lace wedding dress Raychel Coudriet, 22, What individual use to cocktail dresses have renowned your on the flower girl dresses fact the particular dresses for women turned out to be 14, maxi dresses Discussed your mom was formal dresses being emotionally vulnerable to study more or less graduation dresses the dog's similar purple wedding dress enthusiasts, Placing: 'I wedding dress believed pink wedding dress consumed and as well, dishonored, For prom dresses example, I designed absolutely not even attempt to them so a nights recreational intercourse. I planned to get a short wedding dress dent, Examine during furthermore burn cheap wedding dress out,</P>
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

ŒŚwietne! ŒŚwietne! 70% [7 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 20% [2 głosy]
Dobre Dobre 10% [1 głos]
ŒŚrednie ŒŚrednie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20 Aug : 22:43

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

20 Aug : 20:36

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
air max 97 gold ralph lauren outlet [url=http://www.ug
gsformen.us.com/]u
ggs for men
[/

20 Aug : 17:29

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
nike air max adidas nmd womens [url=http://www.oa
kley--sunglassess.
us.com/][b]oakley sunglasse

04 Aug : 15:17

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

04 Aug : 03:23

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

01 Aug : 03:33

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22

01 Aug : 03:01

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
pandora rings true religion jeans for women [url=http://www.sw
arovskis.us.com/][
b]swarovs

25 May : 04:28

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
Viêp3;t Bis chuyên cung câl9;p cal9;c samn phâmm mal9;y văn phol8;ng như mal9;y in canon, may in hp,

28 Apr : 22:57

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
.

11 Apr : 17:46

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 21

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/eres/www/elektronika/includes/bbcodes/url_bbcode_include.php on line 22
these forums are just amazing when ever i need custom dissertation writers support i always found it here with great writeups in the most professinal man

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2013 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services