Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy - Hobby dla każdego


     
Strona Główna | Artykuły i Schematy | Tutoriale | Pliki do pobrania | Szukaj | Forum | Mapa Serwisu | Zobacz nas na YouTube!
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły i Schematy
Elektronika
Elementy
Audio
Auto
Alarmy
Dla domu
Komputer
Radio
Robotyka
Telefonia
Video
Warsztat
Zabawa
Lampy elektronowe
Tutoriale
Pliki do pobrania

FAQ
Szukaj
Forum
Kontakt
O nas

Katalog Stron WWW
Mapa Serwisu
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
modyfikacja Linux-a ...
schemat wzmacniacza ...
projekt głośników 2.1
jaki tda do wzmacnia...
Jak zrobić stabiliza...
Oscyloskop C1-94 odc...
jakie głośniki 5.1 k...
Pastuch elektryczny
Karta dźwiękowa
Muzykalne Karaoke
Najciekawsze tematy
Jak zrobić stabil... [37]
modyfikacja Linux... [30]
projekt głośników... [6]
schemat wzmacniac... [5]
jaki tda do wzmac... [4]
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,564
Najnowszy użytkownik: franciszekbula1973
drukuj komentujPrzekaźnik/Stycznik z podtrzymaniem

Przekaźnik/Stycznik z podtrzymaniem


Jest to najbardziej podstawowy układ automatyki. Jest on często stosowany wszędzie tam, gdzie zależy nam na włączeniu jakiegoś urządzenia, bez konieczności ciągłego trzymania przycisku sterującego.

W układzie tym wykorzystujemy:
P1 - Przycisk rozwierny - jest to przycisk, którego styki w spoczynku pozostają zwarte, natomiast rozwierają się w momencie wciśnięcia przycisku.
P2 - Przycisk zwierny - jest to przycisk, którego styki w spoczynku są rozwarte, natomiast w momencie wciśnięcia przycisku, następuje ich zwarcie.
S1 - Styki zwierne przekaźnika/stycznika - są to styki, które w spoczynku są rozwarte, natomiast w momencie włączenia przekaźnika/stycznika następuje ich zwarcie.
zasilanie - jest to źródło napięcia o wartości takiej jakiej wymaga uzwojenie łącznika (przekaźnika lub stycznika) do zadziałania. Dla przekaźników może to być np. 12 V, 24 V, 60 V; a dla styczników 230 V i więcej. Większość przekaźników jest zasilanych napięciem stałym a styczników napięciem zmiennym. Nie jest to jednak regułą i należy się zawsze upewnić, czy typ naszego zasilania odpowiada parametrom pracy naszego łącznika.

schemat


Zasadę działania zaczniemy analizować od chwili gdy układ jest w stanie spoczynku a do układu jest doprowadzone napięcie zasilające. Jeżeli w takim stanie wciśniemy przycisk P2 jego styki zostaną zwarte, co spowoduje, że do cewki przekaźnika/stycznika zostanie doprowadzone napięcie zasilania. Podanie napięcia na cewkę spowoduje uruchomienie mechanizmu napędowego, który doprowadzi do zwarcia styków zwiernych łącznika S1. W tym momencie puszczenie przez operatora przycisku P2 nie spowoduje rozłączenia obwodu, gdyż styki S1 niejako dublują przycisk P2. Pomimo rozłączenia się styków P2 cewka łącznika jest nadal zasilana poprzez styki S1. Taki stan jest stanem stabilnym.

Powrót do stanu początkowego, jednoznacznego z wyłączeniem urządzenia sterowanego naszym łącznikiem jest możliwy tylko wystąpieniu chwilowego braku zasilania cewki. Wprowadzenie przerwy w zasilaniu jest możliwe dzięki przyciskowi P1. Styki przycisku P1 do tej pory były zwarte. Wciśnięcie przycisku P1 spowoduje rozwarcie jego styków i odłączenie cewki łącznika od zasilania. Brak zasilania cewki spowoduje powrót mechanizmu napędowego do stanu spoczynku i rozłączenie styków S1. Po puszczeniu przez operatora przycisku P1, obwód pozostaje rozwarty, w oczekiwaniu na kolejne załączenie przyciskiem P2.

W naszym układzie przycisk P2 pełnił rolę przycisku załączającego, natomiast przycisk P1 był przyciskiem wyłączającym.

Wyjaśnienia wymaga jeszcze nazewnictwo zastosowane w tym opisie układu. Jak wiadomo zarówno przyciski jak i przekaźnik czy stycznik jest łącznikiem, jednakże w tym opisie pojęciem łącznika określałem tylko nasz element będący przekaźnikiem lub stycznikiem. Jest to opis uniwersalny zarówno dla przekaźnika z podtrzymaniem jak i stycznika z podtrzymanie a zastosowanie określenia "łącznik" chodź na pierwszy rzut oka może się wydawać trochę mylące znacznie upraszcza opis.


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartośœć strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproœś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

26 May : 10:29
W sumie to obojętne, ale wolłbym elektroniczne rozwiązanie z jednym wejściem. Znalazłem coś na przerzutnikach D, musze sie jeszcze zastanowić nad tym wszystkim. ;p

26 May : 10:04
@usiulek: Ale ma to być elektronicznie (np. przerzutnik RS) rozwiązane czy na przekaźnikach? Zależy do czego to ma służyć.

26 May : 10:03
Joon! (czas na rehabilitację), masz konto na ELEKTRODA.pl, i zapewne punkty do rozdania? Usmiech.Podasz Pawlo15, nie wędkę (jak ja)!. ale "rybę". I wszyscy będą szczęśliwi!, ja też :*

26 May : 09:23
ps.na forum (na innych to jest zabronione!) atakujesz mnie personalnie, choć na to nie zasłużyłem!. Wszak tylko admin może pisać bajki, i wszyscy klaskając uszami - "umarli ze śmiechu" Jezyk

26 May : 09:21
Joon!. Jeszcze jedna "wisienka dla Ciebie.Jesteś nadal Administratorem Forum ERESU.jednak jako Admin,przekraczasz
etykę określoną Regulaminem Forum (to moje prywatne zdanie). Reklamujesz firmę na

26 May : 09:19
Tak

25 May : 23:18
Coś w stylu przekaźnika bistabilnego?

25 May : 23:07
A wie ktoś jak zrobic przerzutnik zatrzaskujacy sie działajacy na identycznej zasadzie co włącznik mechaniczny push-pull ? (wciskanie przycisku odpowiednikiem impulsu log. 1)

25 May : 15:07
już Usmiech

25 May : 14:51
Jak wiesz coś na ten temat to napisz na forum.Ok?

Copyright ERES S.I. & " Sendela Design a33; 2003-2013 - "Elektronika Radiotechnika Elementy Schematy"
Reprodukcja bez zezwolenia zabroniona.
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykorzystaniu zawartych w nim informacji.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3. website monitoring services